Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Recuperare date de pe windows-ul anterior?!?!

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
fuxanu

fuxanu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.01.2021
Salut, am și eu o problemă dacă se poate să ma ajutați… deci: am reinstalat windows ul și am dat delete la partiția C și D și am uitat sa îmi salvez tot din partiția D(lucruri importante) și am instalat windows-ul după mi-am dat seama.. aș putea cumva să recuperez partiția D din windows-ul anterior pe windows-ul actual?

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 08.10.2004
daca ai dat delete la partitie apoi format la hdd si apoi ai facut alte partitii si ai pus date....greu. nu scrie nimic pe hdd si inceraca pe alt sistem. ceva o sa recuperezi dar nu o sa fie totul functional...

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
SSD?

#4
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 30.11.2005
Exista softuri specializate , pentru  formatele foto sau text . Se recupereaza  chiar  si de  pe  cardurile din  aparatele  foto (formatate  sau cu erori).

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Topic dedicat - https://forum.softpe...rma-formatarii/
AI colo programe.

Recomand sa incepi cu Recuva.

DAR - daca ai scris ceva pe acel HDD sunt slabe sanse sa recuperezi ceva. La fel si daca acel HDD e un SSD.

Nu inteleg de ce ai sters partitia D... Ai facut o singura partitie C ? Daca da, sansele de a recupera ceva scad simtitor si devin cam 0 daca e un SSD,

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001
Scoți HDD sau ce e și îl duci la o firma ce se ocupa cu așa ceva.
Daca ai șters intr-adevăr C și D e greu. După ce le-ai șters ce ai făcut? Unit, modificat mărimi? Daca ai unit C și D și instalat Win pe noua partitie.... șansele de recuperare scad însă crește prețul recuperării.
Gândește-te daca merita prețul recuperării acelor date.
Sau le treci la pierderi și aia e.

Uite că și din cauza acestui topic voi face backup-ul pt 2021 și la datele mele.
Uitasem de el. Că fac asta anual pe un HDD portabil. Anual maxim 5GB am pt back-up. Fișiere PDF, Excel și Word.

Tu ce date vrei să recuperezi și câți GB?

#7
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
Exista asa o aplicație numită testdisk.
Iar testdisk oferă un utilitar numit photorec.
Uite acest photorec recuperează fișierele de pe partițiile formatate.
Și vezi bine să nu scrii nimic pe partițiile care te interesează.

#8
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Nu ai niciun amic, sau amic al unui amic de lucreaza pe la IGPR? Sunt 3 dudui la etaj de storc tot, din orice :))

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdorin_2k, on 16 ianuarie 2022 - 20:20, said:

Uite că și din cauza acestui topic voi face backup-ul pt 2021 și la datele mele.
Uitasem de el. Că fac asta anual pe un HDD portabil. Anual maxim 5GB am pt back-up. Fișiere PDF, Excel și Word.
Anual? Nu sînt date importante, nu? Nu de alta dar o dată pe an nu se califică în categoria back-up.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001
Da, anual fac back-up.
Date vitale nu am. Doar documente ce le folosesc la munca. Și oricum nu ia vitale, că nu mai pot trai fara ele.
Și facturi și contracte personale. Daca le pierd ... nicio paguba mare nu e.

Care ar fi datele așa de importante încât ar trebui backup lunar? Sau săptămânal, sau zilnic.
Daca as avea. Eva ultra important as activa onedrive cu sincronizare live.
Dar nu am așa ceva.

Acum 15 ani am pierdut tot de pe un HDD. HDD mic de până în 20 GB că nu erau imensitățile de 4 TB că acum. O săptămână am vorbit singur dar apoi le-am trecut la pierderi și aia a fost.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate