Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Pareri boxe Indiana Line 310

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Acum ca am pus la vanzare unitrele , vreau sa imi "pregatesc" niste optiuni de unde sa pot alege alte boxe mai bune.

Cineva mi-a sugerat Indiana Line 310.
Ce pareri aveti despre ele ?
Bugetul este de 1700lei.

Daca nu Indiana Line 310 , atunci ce alte boxe as putea achizitiona?
Exclus : Boxe raft , boxe tower (tip turn , foarte innalte).

Tipul de boxe pe care le vreau trebuie sa respecte criteriul de : 'boxe tip sicriu' cum spunea cineva pe forum.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca forma si bugetul sunt definitorii, nu stiu ce recomandari ti se pot face. Eu as bali la Wf Linton, dar la alt buget...

#3
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Pai si le gasesti la 1700 Ron ?

Vad ca sunt 1900 Ron.

Nu stiu cum se aud, dar am ascultat acum cativa ani la cineva niste Indiana Line standmount pe 2 cai cu dif de ~16cm si reflex in fata. Si mi-au placut.

Posibil sa fi fost niste Tesi 261 sau 262, sau o serie mai veche, nu stiu.

Daca si astea canta la fel de frumos, e bine, si-ar avea si extra bass.

Pana la urma, e pe baza de auditie sau luat si ascultat si eventual returnat daca nu e ce trebuie.

Dar nu ai multe variante la boxe tip noptiera, sa nu le zicem totusi sicriu....

#4
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020

View PostTzur, on 16 ianuarie 2022 - 19:15, said:

Pai si le gasesti la 1700 Ron ?

Vad ca sunt 1900 Ron.

Nu stiu cum se aud, dar am ascultat acum cativa ani la cineva niste Indiana Line standmount pe 2 cai cu dif de ~16cm si reflex in fata. Si mi-au placut.

Posibil sa fi fost niste Tesi 261 sau 262, sau o serie mai veche, nu stiu.

Daca si astea canta la fel de frumos, e bine, si-ar avea si extra bass.

Pana la urma, e pe baza de auditie sau luat si ascultat si eventual returnat daca nu e ce trebuie.

Dar nu ai multe variante la boxe tip noptiera, sa nu le zicem totusi sicriu....
Pe avmall costa 1650

#5
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Am primit grafic cu raspuns frecventa la Indiana Line DJ 310... si nu arata prea bine.
https://imgur.com/a/IB1mIBc

Pare ca woofer-ul are bass reflex-ul calculat gresit , si poate cobora mult mai jos decat coboara la momentul actual (imi dau seama dupa acel bump la 70hz destul de imens)
Si SPL-ul e de boxe chinezesti... 85dB average , pe cand ei spun ca au 93dB.

Pe langa asta , nici macar nu coboara la -6dB la 38hz , dupa cum spun ei.
Nu prea cred ca merita "investitia".

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
La buget 1700 trebuie stat la resigilate, sh aproape noi, boxe demo etc ca sa iei ceva mai bun.

#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Faptul ca are o cocoasa pe bas nu inseamna neaparat ca tubul de bas reflex e calculat gresit. Depinde mult de proprietile wooferului, in special parametrii TS. E posibil ca acel woofer sa nu aiba un control bun pe bas daca-i acorzi boxa prea jos.

#8
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Chiar si-asa , spl ul e foarte jos....

Nici daca masori cele mai inalte varfuri din tot rangul de frecventa , nu iti da veci 93dB

Edited by sh0t_, 27 January 2022 - 16:25.


#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
La boxele hifi, cand se acorda incinta ideal e sa se gaseasca cel mai bun compromis intre curba de raspuns, viteza si precizie, spl. La boxele de sonorizari se alege acordajul care ofera cel mai bun SPl, iar la subwoofere homme cinema de multe ori se prefera extensia in jos in détrimentul preciziei.

View Postsh0t_, on 27 ianuarie 2022 - 16:24, said:

Chiar si-asa , spl ul e foarte jos....

Nici daca masori cele mai inalte varfuri din tot rangul de frecventa , nu iti da veci 93dB

O fi, eu nu am laudat-o.

Sunt putine boxe pe piata care ofera real 93db/wm pe linia mediana a graficului de raspuns in frecventa. Majoritatea mint. Boxele cu sensibilitate buna in hifi se invart pe la 88-90 db/wm

#10
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Mi-au trimis email inapoi ca acel grafic a fost masurat intr-o camera semi-anechoica si ca a fost la 2.0V/1m inloc de 2.83v/1m , de aceea spl ul pare mai jos decat e si bass ul nu coboara la cat pare sa coboare.

https://imgur.com/a/GLkmKLb

Asta este ce mi-au trimis.

Daca este adevarat , cu siguranta are macar 90dB sensibilitate.

Edited by sh0t_, 27 January 2022 - 16:31.


#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Curba de raspuns in frecventa ar trebui sa fie aceeasi si la 2v si la 2.83v. Nu cred ca se justifica astfel faptul ca boxa nu coboara in frecventa cum trebuie.

Pune  pozele direct aici. In linkul ala eu vad niste motani.

#12
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
[ https://imgur.com/a/GLkmKLb - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://ibb.co/D78xdHs

"The LMS test curves we provided to you are made at the production QC stage in semi-anechoic conditions for the free field at 2.0V/1m, while the specification data is scaled accordingly to the half-space response at 2.83V/1m. It results in 9 dB to be added to the Y-axis value. For the same reason, the lower cut-off frequency may deviate from the assumed average, for a particular unit, and may be subject to measurement error since it is performed under semi-anechoic conditions…

In principle, we shouldn't release acoustic line test data for public knowledge, at the same time we don't have "marketing" graphs with smoothed curves that look good. It is because, since 1977, we have relied on the high regard and reputation of our customers with consistent data backed by reviews in various independent journals. I hope you understand that."

Edited by sh0t_, 27 January 2022 - 17:27.


#13
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
Eu cred ca presteaza asa cum sunt descrise. Daca initiatorul vrea boxe de scandal astea sunt. Chiar si producatorul spune ca s "hi fi" pretabile in basement, sala de gimnastica, garaj etc. Este si un review la 308 facut de cei de la av mall. Parerea mea e ca sunt intre boxe hi fi si pa din ce vad, deci sensibilitatea ridicata se justifica. Is ditamai cutiile, difuzoarele arata sanatos la prima vedere, facute sa rupa fasu la petrecere.

#14
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Vreau boxe HI FI , nu PA , sunt adecvate sau nu ?
Daca nu sunt , ce alte optiuni am?

#15
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021

View Postsh0t_, on 27 ianuarie 2022 - 17:41, said:

Vreau boxe HI FI , nu PA , sunt adecvate sau nu ?
Daca nu sunt , ce alte optiuni am?
Asta e cea mai eronata intrebare din cate exista. Tie trebuie sa ti placa nu mie sau noua. O recomandare pentru urechile noastre e o recomandare dupa ureche, care nu are nicio valoare in fata ta. Trebuie sa asculti si sa te dumiresti ce vrei, ce te incita. Ce te entuziasmeaza. Daca vrei unitra si tonsil, probabil ca astea sunt peste, dar intre noi fie vorba unitrele erau un etalon acum j de ani. Acum sunt mult mai multe variante si mai diverse. Chiar daca ascultam boxele indiana in cauza tot era aiurea sa ti le recomand sau nu pentru ca eu nu sunt tu si invers.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T7sdKDu7SuU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deci cred ca si denumirea Dj iti sugereaza destule, probabil boxe energetice si mai putin lipsite de rafinament. Dar astea sunt niste supozitii. Mai e un rus care le testeaza pe ceva minimal house. Coboara destul in frecventa.
Bafta

#16
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020

View PostSasenoua, on 27 ianuarie 2022 - 18:07, said:

Asta e cea mai eronata intrebare din cate exista. Tie trebuie sa ti placa nu mie sau noua. O recomandare pentru urechile noastre e o recomandare dupa ureche, care nu are nicio valoare in fata ta. Trebuie sa asculti si sa te dumiresti ce vrei, ce te incita. Ce te entuziasmeaza. Daca vrei unitra si tonsil, probabil ca astea sunt peste, dar intre noi fie vorba unitrele erau un etalon acum j de ani. Acum sunt mult mai multe variante si mai diverse. Chiar daca ascultam boxele indiana in cauza tot era aiurea sa ti le recomand sau nu pentru ca eu nu sunt tu si invers.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T7sdKDu7SuU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deci cred ca si denumirea Dj iti sugereaza destule, probabil boxe energetice si mai putin lipsite de rafinament. Dar astea sunt niste supozitii. Mai e un rus care le testeaza pe ceva minimal house. Coboara destul in frecventa.
Bafta
Nu prea stiu ce sa zic despre partea cu boxele unitra ca "etalon"
Poate doar in Romania pentru ca nu se gasea altceva , au un rollof pe bass... de boxe chinezesti de calculator amplificate

In livingul in care le am plasate , au noroc foarte mare , si coboara bass-ul mai bine dar tot nu e indeajuns

#17
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
Da, am zis de unitra ca parca voiai sa reconditionezi. De aceea am presupus ca acest sunet iti place, de unitra. Si tocmai de aceea ia de bun ce ti am spus mai sus.

#18
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Le-am reconditionat deja si nu sunt multumit deloc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate