Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ciudățenii Netflix: același film ba are, ba nu are Dolby Atmos ...

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Sunt mare devorator de filme, pe un TV de calitate, cu sunetul procesat de un Apple TV (stie Dolby Atmos), asa ca am pretentia ca filmele pe care le vad sa fie si ele la acest nivel.
Din pacate, am observat ca sunt momente cand Dolby Atmos nu este disponibil pentru nici-un film sau serial. Un exemplu concret, "Altered Carbon" are sonorizare Dolby Atmos (am vazut primele 5 episoade) dar ieri, cand am vrut sa continui vizionarea, am observat ca Dolby Atmos a disparut iar sonorizarea este doar 5.1.
Ati patit si voi asta? Care sa fie explicatia?

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
He he, de parcă asta ar fi singura ciudățenie la Netflix!

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
n-am observat (ca n-am sistem de sunet decent), dar primul gand ma duce la calitatea conexiunii de internet. din cate stiu, dolby atmos cere banda sanatoasa. netflix cred ca adapteaza calitatea continutului in functie de cat de bine crede el ca iti merge netul.

Edited by born2lose, 16 January 2022 - 10:54.


#4
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014

View Postborn2lose, on 16 ianuarie 2022 - 10:52, said:

n-am observat (ca n-am sistem de sunet decent), dar primul gand ma duce la calitatea conexiunii de internet. din cate stiu, dolby atmos cere banda sanatoasa. netflix cred ca adapteaza calitatea continutului in functie de cat de bine crede el ca iti merge netul.
Da, ai perfecta dreptate, necesarrul de banda este foarte mare, intre 60 si 80 MB/s pentru un film 4k HDR cu Dolby Atmos (sunt sursa care sustin ca poate sari de 100MB/s). Am retea gigabit in toata casa, inclusiv pe WAN (RDS). Testat pe AppleTV-ul care decodeaza streamul, nu a scazut niciodata sub 800MB/s, deci problema internetului o scot din discutie. Testul de viteza il fac intotdeauna pe servere din UK, SUA si Coreea de Sud, nu pe serverele RDS.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
La peste 100MB/s e peste un stream necomprimat. 100 Mb/s e altceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate