Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

Anker Nebula Cosmos 4K

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Ma bate gandul sa achizitionez un Nebula Cosmos, proiector mobil facut de anker, pe scurt:
- 4K, Laser, HDR
- 2400 lumeni
- AndroidTV
- Diagonala pana la 150"
- Mobil cu baterie de aproximativ 2-3h + 4 boxe incorporate

Momentan e pe kickstarter cu estimat livrare in Martie, si costa $1100 versiunea 1080p si $1500 versiuena 4K, iar pentru inca $200 primesti si trepied si ecran de 100 inch (tot facut de ei).
Stiu ca astea mobile sunt in general 'jucarii', dar am vazut la Linus review-ul si pare foarte bine pus la punct - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k20bBfThYzA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu am pretentii de home cinema, si nici nu am unde sa pun un ecran atat de mare in sufrageria mea, dar ma gandesc ca ar fi foarte util pentru mini-vacante, carat dupa mine pe oriunde, doar proiectorul si gasit un perete alb pentru vazut un film, ceva.
A avut cineva experienta cu proiectoare de genul asta? Stiu ca Anker a tot scos mini-proiectoare portabile dar pana acum toate mi s-au parut slabe. Asta chiar da bine de tot la specificatii, si probabil daca nu-l folosesc acasa nici nu am nevoie de 4K. Recunosc ca pretul ma tenteaza cel mai mult, pare foarte mic pentru specs-urile de mai sus.
Opinii?

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,033
  • Înscris: 23.09.2005
Am crezut ca-i ceva filmare din cosmos, 4k. Posted Image

#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Imi pare rau sa te dezamagesc, d-aia am scris si Anker inainte ca initial pusesem doar Nebula... :D

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,033
  • Înscris: 23.09.2005
Pai da, Nebuloasa Anker. Imagini din cosmos. 4k. Posted Image

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
Vezi ca a lansat si samsung ceva de genul, dar 1080p si fara baterie (Dar cu usb c)

https://www.samsung....-sp-lsp3blaxza/

Dar...:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1eqeOdbVPYw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Lex404, 16 January 2022 - 01:48.


#6
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Vezi si AAXA P7. E cel mai bun proiector mini in acest moment.
Si nu e asa scump

Era un tip care facea comparatii obiective, si modelele mai vechi de la Nebula nu era impresionante.
Probabil ca Cosmos asta e mai bun, dar cu cat mai bun si oare merita mii de $?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WYDq6Z-YC-k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am ceva experienta cu proiectoare in general (gamele pentru birouri/sali de conferinta/etc.) si pot spune ca e foarte ieftin pentru specs-urile pe care le are. In primul rand ca e laser, si in al 2-lea rand ca are mult mai multi lumeni decat cele foarte mici, chestie care ajuta daca ai continut HDR. Si in clipul de mai sus, proiectoarele cu luminozitate mai mare arata mult mai bine in comparatie, iar de rezolutie nu mai zic.
Intr-adevar, vechile nebula erau prostioare, pana la Cosmos Max (cel rotund) care a avut reviewuri pozitive dar era mare si cu luminozitate mult mai slaba. N-a rezistat mult timp pe piata.

Unde ma astept sa dezamageasca e la calitatea imaginii/reproducerea culorilor/chestii de genul. Daca e similar cu BENQ-ul din clipul de mai sus la capitolul asta, dar cu rezolutie ceva mai buna nu m-ar deranja deloc, dar nu am experienta cu mini-proiectoare asa ca habar n-am cum stau la capitolul asta, iar reviewurile pe care le-am vazut pana acum sunt toate sponsorizate deci nu prea am incredere in ele.

Iar legat de samsung freestyle, are de 10 ori mai putini lumeni la $200 mai putin, n-are baterie, are o singura boxa si aia foarte slaba, etc. Nu pot sa zic ca pare atractiv deloc.

#8
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Eu am dubii ca va produce 2400 de lumeni pe bune.
Ca sa scoti asa luminozitate la LED iti trebuie racire ca lumea, si la dimensiunile alea nu ai cum sa faci racire buna nici pentru 1000 lm.
Habar n-am cat de diferita e tehnologia laser fata de LED, dar m-as mira sa fie chiar de 3 ori mai eficienta

#9
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Ce mi se pare fascinant e cum un youtuber le-a adunat 2 milioane de $ in 3 zile.
Chinezii si influenceru' deja au banii in traista. Probabil ca vor livra ceva.. dar numai atat cat sa nu iasa ceva scandal, deci va fi un produs dezamagitor

#10
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Pai genul asta de 'influenceri' au putere foarte mare, Linus, MKBHD, UnboxTherapy au zeci de milioane de subscriberi. Daca au vazut 1 milion clipuri, ca sa le genereze alora cateva milioane de dolari trebuie sa comande doar vreo 2-3% din ei. :)
Dar da, ai dreptate, probabil e o idee mai buna sa astept sa apara si sa vad niste reviewuri independente, sa n-aiba vreun "fatal flaw" care sa ma enerveze ca sunt totusi niste bani, mai bine dau ceva in plus dupa.

Totusi, Anker mi se pare o firma destul de serioasa, chiar daca-s chinezi, pana acum nu m-a dezamagit nimic de la ei si am folosit diverse, battery banks, cablaraie, speakere, chargerele alea mici cu Galium, etc. Ma indoiesc sa fie chiar teapa. Vom vedea.

#11
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.06.2019
XGIMI Aura

de luat in seama

#12
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Pare mult mai profi asta, ceva imi zice ca e mult mai buna calitatea imaginii, nu stiu de ce. :)
That being said, intra bine de tot in spatiul de home cinema. Cam ai nevoie de un ecran pentru UST ca sa te bucuri de calitatea maxima, si iese din discutie partea de portabilitate, pentru ca pare mult mai greoi (faptul ca nu are baterii nu ma deranjeaza ca nu planuiam sa-l folosesc la cort oricum).
Dar da, audio/video pare mult, mult peste Anker si nu e cu mult mai scump. L-am pus pe lista, mai rumeg. Mersi!

#13
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Nu cunosc prea multe despre Anker dar am furnizat vopsea proiecție pentru un proiect cu Cosmos Nebula. Aici poze cu proiectul

https://www.facebook...28904152222321/

https://www.facebook...27875742325162/

#14
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Arata foarte bine ecranul, chiar si cu lumina aprinsa, stiu ca-i ALR dar nu ma asteptam sa dea asa bine la 900 lm sau cat are modelul ala. Frumos.

...in schimb proiectorul ala montat asa... nuca-n perete. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate