Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Top hrană uscată câini. Hrana naturală proaspătă contra hranei uscate

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
mancarea pt om din magazin e mai proaata si plina de "aditivi" decat cea pt cini.

#20
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
boabe brit  completat cu gaturi sau interne de pui, oase de vita sau coaste de porc, toate cel putin fierte. ii merge excelent.

btw - a disparut linkul, eram curios sa vad ce statistica ai facut. trimite pm daca nu te lasa sa il postezi, sau pune un copy paste cum au zis colegii...

#21
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postarg, on 16 ianuarie 2022 - 11:40, said:

mancarea pt om din magazin e mai proaata si plina de "aditivi" decat cea pt cini.

Ia citeste o eticheta de granule pentru caini/pisici. Tabelul lui Mendeleev.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmariovrs, on 16 ianuarie 2022 - 11:43, said:



Ia citeste o eticheta de granule pentru caini/pisici. Tabelul lui Mendeleev.
si pe aia la ce pui in farfurie o citesti?

#23
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
omul vrea sa directioneze cititori spre blogul lui, unde o sa le recomande un brand vandut de el Posted Image

#24
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postarg, on 16 ianuarie 2022 - 11:40, said:

mancarea pt om din magazin e mai proaata si plina de "aditivi" decat cea pt cini.
Daca cumperi mezeluri si produse ieftine ( alea intr-adevar sunt chiar toxice si pt om ) ai dreptate .
Altfel poti selectiona ce manaci . Dai un ban dar iei ceva de calitate ( nu se aplica la sarantoci )

View Postrichi_e, on 16 ianuarie 2022 - 11:45, said:

omul vrea sa directioneze cititori spre blogul lui, unde o sa le recomande un brand vandut de el Posted Image
Nu ne intereseaza oricum , experienta bate blogul Posted Image

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
fix la fel e si la mancarea pt caini.

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrichi_e, on 16 ianuarie 2022 - 11:45, said:

omul vrea sa directioneze cititori spre blogul lui, unde o sa le recomande un brand vandut de el Posted Image

Nu directioneaza pe nimeni, i-a fost eliminat linkul, conform regulamentului.

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostRangerBoy, on 16 ianuarie 2022 - 10:50, said:

Hrana trebuie aleasa in functie de talie, rasa, ce vrei sa faci cu cainele, paza, sau altceva.
Din cate stiu eu oasele trebuie sa fie crude, carnea cruda, daca nu vrea deloc cruda o fierbi sau pe gratar, nicidecum prajita.
Unii zic ca trebuie 50% boabe, 50% mancare, nu mi se pare o idee rea deloc, cica boabele au minerale si vitamine...
Eu sustin stilul de hranire cu carne cruda, amidonul din carnea cruda este benefic pt sanatatea cainilor si a pisicilor.
l
De unde amidon in carne cruda? Cred ca faci o confuzie.

#28
mirelvanca

mirelvanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.11.2007

View Postpasilla, on 16 ianuarie 2022 - 02:04, said:

Greu de inteles ce vrei sa transmiti.
Ce concluzie e, daca nici accesarea link-ului nu o poate face ?

Greu de înțeles ce nu înțelegi.
Faptul că nu ai chef de citit, asta înțeleg.  Nu toată lumea are.  E în firea lucrurilor.
O să-ți explic totuși:
Concluziile mele nu contează prea mult, pentru tine.  Alea sunt ale mele, acționez conform lor.
Citind, ai fi avut acces la niște informații și ai fi putut trage propriile concluzii.  Acelea contează, pentru tine.

View Postrichi_e, on 16 ianuarie 2022 - 11:45, said:

omul vrea sa directioneze cititori spre blogul lui, unde o sa le recomande un brand vandut de el Posted Image

Ha-ha...
Cele spuse denotă că efortul de a citi e prea mare pentru tine.  Altfel ai fi remarcat ultima frază din postarea inițială.

#29
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator- tu pierzi din vedere ideea de baza: ai 2-3 postari si te astepti ca oamenii sa te si creada!
principalul meu hoby sunt cainii, sunt si crescator.
in peste 15 ani, am avut destule experiente cu diverse tipuri de mancare, asa incat sa pot sa am o parere relativ obiectiva!Posted Image
ca cineva sa ma faca sa-i citesc parerea, trebuie ca mai intai sa arate ca are cunostintele necesare!
asta se face aici, pe forum, nu pe pagini personale!Posted Image

Edited by richi_e, 16 January 2022 - 17:41.


#30
mirelvanca

mirelvanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.11.2007

View PostBaXXXon, on 16 ianuarie 2022 - 11:48, said:

Nu ne intereseaza oricum , experienta bate blogul Posted Image

Postarea era pentru cei lipsiți de o experiență ca a ta.
Descrie-ne-o, te rog.  Sunt sigur că specialiștii în nutriție pe care i-am citat eu ar avea multe de învățat de la tine.
Ha-ha.

View Postrichi_e, on 16 ianuarie 2022 - 17:39, said:

@initiator- tu pierzi din vedere ideea de baza: ai 2-3 postari si te astepti ca oamenii sa te si creada!
principalul meu hoby sunt cainii, sunt si crescator.
in peste 15 ani, am avut destule experiente cu diverse tipuri de mancare, asa incat sa pot sa am o parere relativ obiectiva!Posted Image
ca cineva sa ma faca sa-i citesc parerea, trebuie ca mai intai sa arate ca are cunostintele necesare!
asta se face aici, pe forum, nu pe pagini personale!Posted Image

Crescător, zici. Da.
Uite ce spune Dr. Randy Wysong despre cei ca tine:
"Most other pet professionals – pet store clerks, breeders, groomers, boarders, etc.- know even
less since no formal scientific training at all is required of them. But pet owners need to rely
on the advice of someone, so they go to those who say they are experts. These “experts” don’t
purposely try to mislead the public. What they have to say is just all they know, or it’s where
the money is because they represent a particular brand."

În alte cuvinte, a fi crescător nu te face expert.  Sau dacă aşa te crezi, acelaşi Dr. Wysong ne spune să ne ferim de cei ca tine.

Numărul de postări e irelevant. Nu ţine loc de cunoştinţe.

Edited by mirelvanca, 16 January 2022 - 18:14.


#31
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
am inteles!
noi suntem prosti, tu esti cel destept!
succesuri!

cat despre mine, stiu sa gresesc si singur, nu am nevoie de sfaturile inteleptilor!

#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
spicuind am găsit 2 normali: mario și baxon...

fraților, câinele este CARNIVOR!!!
(reluați zoologia din școala generală; dacă acolo au mințit, atunci și io-s prost...! :) )

așa că: carne + oase!!!

CUM drakku să cumperi boabe de 20 de lei, când kilu' de pulpă cu os este 11 lei? :o :o

PS: și io am stăpân/stăpâni, de când mă știu!!!

#33
mirelvanca

mirelvanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.11.2007
Link-ul către articolul cu care am deschis acest topic mi-a fost înlăturat, cu suspiciunea că aș face reclamă la ceva, cred.  Încă nu au găsit la ce fac eu reclamă, dar ei știu mai bine.
Repet, nu este cazul, nu fac reclamă la nimic, comunic informații de bun-simț, despre care am spus deja de unde provin.
Informațiile respective nu se pretează postării aici, de exemplu tabelele incluse nu au echivalent în editorul de postări al forumului.

Nu am încălcat regulile de postare, le-am verificat înainte de a posta.  Este interzisă reclama și nu postarea de link-uri.
Dacă aș fi postat un link către un material scris de altcineva, nimeni nu ar fi avut nimic de obiectat, probabil.
Dar eu fiind autorul colecției de informații către care am postat link-ul, au apărut imediat suspiciuni, iar "oamenii de bine" au reacționat prompt.
Atât doar că au făcut-o fără să-mi acorde prezumția de nevinovăție (să-i zicem așa), nici măcar nu au avut bunăvoința să verifice dacă am încălcat vreo regulă, în acest caz, cea a reclamei.  Să le fie rușine. Pe șleau.
Am luat legătura cu moderatorul care a șters link-ul, aștept să aflu o părere avizată, nu bazată pe suspiciuni și în afara regulilor forumului.  Pentru că nu am încălcat nici o regulă.

Până se lămuresc lucrurile, le spun celor pe care îi interesează ceea ce am de spus, că pot găsi informațiile la care fac trimitere căutând cu Google textul:

"topul calitatii hranelor uscate"

Al doilea rezultat de pe pagină (în momentul de faţă) va fi "topul calității hranelor uscate - Cea mai bună hrană pentru ...".  Asta e.

Cei care știu mai bine decât noi ceilalți, precum și cei neinteresați de subiect, sunt rugați să ne scuze pe cei care suntem interesați (pentru că există și persoane interesate, câteva zeci, până acum) și să-și vadă de treburi mai importante.

Dacă cumva cineva care s-a uitat peste materialul postat poate să confirme lipsa reclamei comerciale în ceea ce arat acolo, îl rog să o spună aici, pentru cei cărora le e lene să se uite, dar nu le e lene să se plângă.
Ori, cei care o să vă uitați de acum înainte, vă rog să dați o mână de ajutor împotriva răutății unora de pe-aici.
Nu e nevoie să citiți tot ca să sesizați că sunt doar informații destinate a le fi de folos celor care vor ca animalele lor să fie sănătoase și să trăiască mai mult.  În plus, topul propriu-zis, care conține peste 280 de intrări, poate fi un instrument folositor multora.
Chiar dacă unora n-o să vă placă cele spuse acolo, contravenind celor știute, asta nu se cheamă reclamă, asta nu e o vină.  De aia e forum.

View Postrichi_e, on 16 ianuarie 2022 - 18:42, said:

am inteles!
noi suntem prosti, tu esti cel destept!
succesuri!

cat despre mine, stiu sa gresesc si singur, nu am nevoie de sfaturile inteleptilor!

Văd că greşeşti. Ai făcut-o deja şi în relaţia cu mine.

#34
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Recomandarile sunt proaste. Royal Canin pe primul loc? :rolleyes:

#35
mirelvanca

mirelvanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.11.2007

View PostRangerBoy, on 16 ianuarie 2022 - 10:50, said:

Hrana trebuie aleasa in functie de talie, rasa, ce vrei sa faci cu cainele, paza, sau altceva.
...
Eu sustin stilul de hranire cu carne cruda, amidonul din carnea cruda este benefic pt sanatatea cainilor si a pisicilor.

Toți câinii fac parte din aceeași specie, deci au aceleași cerințe nutriționale.  Doar cantitatea de hrană și eventual proporțiile ingredientelor ar trebui să difere, în funcție de mărime, activitate.  Vorbesc de cei sănătoși, nu de cei ce trebuie să țină vreun regim.
Chestia cu amidonul ți s-a mai zis.  El se găsește în cereale, cartofi și alte plante, nu în carne.
Cu carnea crudă ai dreptate, prelucrarea termică distruge unii nutrienți și vitamine.

View PostTS030, on 16 ianuarie 2022 - 19:16, said:

Recomandarile sunt proaste. Royal Canin pe primul loc? Posted Image

Care recomandări?  Ale mele sau ale altcuiva?  Unde ai văzut Royal Canin pe primul loc?  În nici un caz în topul întocmit de mine.
Uită-te și vezi unde se situează.

#36
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Scuze, urmasem link-ul gresit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate