Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Merita noul Jazz hybrid banii? De ce nu il vedem pe sosea?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
dancir2001

dancir2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.05.2006
Se da urmatoarea masina: https://www.autovit....z-ID7GPsgE.html

Criterii de cumparare: noua, automatica, calitativa si cumva cu livrare imediata. Cum vi se pare? A-ti da banii astia pe ea? La test drive se comporta f bine, iar calitatea este f buna fiind asamblata in Japonia. Insa de ce nu o vedem pe strada? Isi merita banii?

Multumesc

#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 dancir2001, on 15 ianuarie 2022 - 20:42, said:

La test drive se comporta f bine, iar calitatea este f buna fiind asamblata in Japonia.

Ai facut TD cu ea?
Daca da, vino si cu ceva detalii...

#3
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Estetic nu-mi place deloc. Arata ca o cutie.  Si Matizul este mai frumos, iar Toyota Yaris e nava spatiala pe langa Jazz.
20.000E doar pentru un consum redus....nu stiu ce sa zic. Daca era electrica ar fi fost ceva, dar tot urata. Cred ca la banii astia se gasesc masini frumoase, spatioase, noi, dar care consuma carburant mai mult.

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Excelentă! Nu mai sta pe gânduri. Ia-o!
Argumente:
Asistenta la franarea de urgenta (BA)
Sistem de avertizare a coliziunilor frontale (FCW)
Cruise Control adaptiv (ACC) cu functie Low Speed Follow
Senzori parcare fata + spate
și Hibrid

Edited by Mircel, 15 January 2022 - 21:21.


#5
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,746
  • Înscris: 12.09.2015
''De ce nu il vedem pe sosea?'' Din 2 motive: romanii stiu de un anumit brand german care nu mai e ce a fost candva(o fosta perla a industriei auto) si 2 ,romanii vor  masina premium ca sa vada altii ce conduc ei(Mercedes sau BMW si cumpara la ele cauciucuri chinezesti ca nu mai au bani) .E simplu.
Cat e garantia la baterii? Conteaza foarte mult.La un moment dat Toyota oferea 10 ani garantie la acumulatori fata de 3 ani cat ofera unii europeni in limita la 150 000 de km rulati.Oricum Honda foloseste componente de calitate ,eu stiu pe cineva care a condus o Honda Civic Hibrid trecuta pe GPL pe taxi 860 000 de km si a schimbat doar 2 elementi de acumulator (180 lei bucata)+ revizii ,ulei filtre, placute discuri frana si atat.A vandut masina ca avea varsta incompatibila pentru taxi,dar functiona impecabil.A plecat in Republica Moldova,aia pretuiesc masinile japoneze mai mult decat noi romanii.La ce drumuri proaste au ,cred si eu ca au nevoie de masini rezistente..

Edited by PiticVerde, 15 January 2022 - 21:19.


#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,500
  • Înscris: 16.03.2007
dumnezāule, japonejii astia n-au pic de simt estetic.

#7
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
honda nu mai ce era inainte....insonorizarea, calitatea asablarii lasa de dorit...plus probleme cu motoarele

Edited by raducut123, 15 January 2022 - 21:16.


#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
In banii aia iei o Elantra si parca mai arata a masina, nu a cutie de chibrituri.

#9
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,746
  • Înscris: 12.09.2015

 laffin, on 15 ianuarie 2022 - 21:11, said:

dumnezāule, japonejii astia n-au pic de simt estetic.

Foarte corect.Japonezii au avut un ciudat simt al esteticii auto dintotdeauna.Cu exceptia la Mazda ce fac masini superbe restul japonezilor zici ca le proiecteaza cu toporul Posted Image.Acum depinde pe cumparator ce-l intereseaza.

Edited by PiticVerde, 15 January 2022 - 21:29.


#10
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007
E o masina foarte buna. Nu o vezi pe strada fiindca lumea vrea SUV sau BMW. A mai fost o doamna p-aci care a cumparat exact asa o masina si era foarte multumita.

#11
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004

 fezo, on 15 ianuarie 2022 - 21:25, said:

Nu o vezi pe strada fiindca lumea vrea SUV.
La ce drumuri avem, chiar ma mira ca se mai vand berline cu 12cm garda la sol.
Despre Honda, trebuie sa fii fan al marcii ca sa platesti in plus peste coreeana echivalenta

#12
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007

 marcone, on 15 ianuarie 2022 - 21:31, said:

Despre Honda, trebuie sa fii fan al marcii ca sa platesti in plus peste coreeana echivalenta
Un Fiat cu un motor mai de doamna ajuta costa 18-20 mii de Euro iar tu zici ca aceasta masina este supraevaluata?

#13
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Nu o vedem pe sosea pentru că este mult prea scumpă, iar chestia cu motorul hibrid pe mine cel puțin mă lasă indiferent.
Adică în urmă cu 2-3 ani cu circa 20.000 de euro cumpărai ditamai mașina gen Kia Sportage, Renault Kadjar etc. - bine, nu aveau motor hibrid dar din punctul meu de vedere nu contează, deoarece trebuie sa mergi zeci de mii de km pe an că să îți amortizezi din consum diferența de preț.

#14
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Eu zic ca n-are legatura cu BMW/Audi/VW/etc. Yaris-ul de exemplu e similara la pret/dimensiuni/etc. si yaris-uri sunt peste tot. Intr-adevar Jazz-ul nu a avut la fel de mult succes, majoritatea cred ca se intind pana la Civic care-i peste la toate capitolele.
Cred ca multi care vor japoneza de genul asta aleg Yaris, ca deh, ei sunt ceva mai avansati la capitolul hibrid, fac de zeci de ani asta, si Toyota e vazut mai bine peste tot dpdv calitate.

Iar cine nu vrea neaparat japoneza are variante mai bune la Hyundai si Kia, cum au zis si altii mai sus, ai i30, elantra, ceed, in banii astia care-s mai mari si mai ieftine.

#15
dancir2001

dancir2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.05.2006
Am fost si am vazut si Yaris, ambele masini sunt similare la pret, ambele hybrid insa calitatea materialelor net superioara la Jazz nemaivorbind de tehnologia de care dispune.

#16
distopia

distopia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.11.2009
Eu am luat Jazz Crosstar. Il am de aproape cinci luni. Mai că nu au sărit pe mine cu furci si topoare forumistii de aici...

#17
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Nu vezi pe strada normal, nu ia nimeni asa ceva , Honda jazz intotdeauna a fost mai scumpa decat omoloagele concurente, orice om normal la cap a ales vorsa/polo/fabia/sandero/logan/i20 decat cotetul asta scump de jazz. Ca fapt divers, acum 7 ani am luat o corsa si am poposit si la honda, era aproape d mine, am cerut oferta la jazz fara sa ma uit pe net, in prealabil, unde era corsa 12400 cu rabla+discount , jazz era lejer 16k cu tot, fara discount ca "noi suntem honda, facem masini", ambele modele noi. Nu mai zic ca am corsa aia si acum ca mi-am pus o droaie de optiuni si motor turbo.

Ti-a casunat pe o porcarie, e nasol...

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Am crezut că-i Kia Rio vazând-o din spate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate