Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Ar trebui o lege care sa interzica absolventilor de Spiru Haret sa mai lucreze la stat

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Ma uitam pe TikTok aleatoriu si vad un video despre subprefectul de Calarasi Nicolae Dumitru cum ca a inceput facultatea la 40+ ani fara sa aiba liceul terminat.
Imediat m-am intrebat, unde? Raspunsul a venit repede, Spiru Haret.
Ar trebui in regim de urgenta o lege care sa interzica absolventilor de Spiru Haret sa mai lucreze la stat si la orice companie de stat sau regie autonoma.
Cei care lucreaza deja sa fie dati afara rapid fara nici o masura compensatorie.
In sectorul privat mai bine zici ca nu ai facultate decat sa zici ca ai Spiru Haret - daca zici asa ceva, sigur nu te angajeaza. Daca zici liceu, ai sanse. Acum stiu ca "haretisti" au reusit sa se mai strecoare in sectorul privat la companii unde au relatii sau au mituit persoanele de la HR, dar as fi curios de firme mici fara HR daca au angajat pe cineva de la SH (ce faina e prescurtarea la Spiru Haret  - SH ca la second hand).
Voi aveti angajati cu SH?

#2
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Nu, nu ar trebui.

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Ai niste prejudecati care nu-ti fac bine.
Incepe prin a nu generaliza.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Nu stiu daca-i bine sa ne focusam doar pe Spiru Haret. Eu zic ca toate facultatile particulare sa fie luate in calcul. Cu jumatate din anii pontati acolo.

#5
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
La noi, ca-i facultate privata, ca-i facultate de stat.. tot un drac. Acum multi ani, cand lucram in presa, venisera niste absolventi de Litere in practica si nu erau in stare sa faca nici macar acordul dintre subiect si predicat (ca puneau virgula intre subiect si predicat nu mai spun).

Edited by iZet, 15 January 2022 - 17:59.


#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Sunt destule firme serioase care pun accentul pe ce stii intr-adevar sa faci, si nu pe o diploma, incat chiar e irelevant daca ai terminat sau nu spiru, sau la stat, sau oricare alta privata.

Am observat insa si firme unde diferentierea intre doi posibili candidati se rezuma la a alege pe cel care e absolvent( unde e cazul). Caz in care, o diploma SH e deajuns.

A facut si sotia la SH, stiu cum e. Ma costa pe mine in jur de 2500ron la vremea respectiva fiecare sesiune de a ei. Am terminat si eu una la stat. Sesiunea ma ajungea in jur de 3000 ron. Am trecut prin peste 80 de procese de interviu in ultimii 10 ani. Promit ca sub 7 firme m-au intrebat de vreo diploma.

Daca ar fi sa angajez, nu prea m-ar interesa daca e sau nu absolvent. Iar daca ar fi sa ma intereseze, nu m-ar interesa daca are SH sau de la stat. M-ar interesa daca stie ce e pus sa faca si daca e capabil sa invete daca nu stie.

#7
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Si la stat si la privat putem identifica si parti bune si altele mai putin bune. Calitatea invatamantului din pacate a scazut mult.

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
bine ca ar trebui, dar ma tem ca am niste vesti proaste. legile nu se dau pe softpedia, ci in parlament. deci cred ca ar fi mai practic sa iei legatura cu reprezentantul tau in teritoriu, pe care l-ai votat, si sa vedeti impreuna ce se poate face. succes!

#9
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostAztecWarrior, on 15 ianuarie 2022 - 17:35, said:

In sectorul privat mai bine zici ca nu ai facultate decat sa zici ca ai Spiru Haret - daca zici asa ceva, sigur nu te angajeaza.
La privat intereseaza pe cineva ce ai studiat sau ce note ai avut? Posted Image
Nu intereseaza nici pe dracu, doar ceea ce ai in cap si cat de bun esti pe ceea ce vei lucra.
Iar daca o firma e interesata totusi de notele sau diplomele tale, inseamna ca trebuie sa te ridici de pe scaun si sa saluti cu respect de plecare.

Edited by AndyM, 15 January 2022 - 18:33.


#10
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postvictor29cr, on 15 ianuarie 2022 - 17:59, said:

Sunt destule firme serioase care pun accentul pe ce stii intr-adevar sa faci, si nu pe o diploma, incat chiar e irelevant daca ai terminat sau nu spiru, sau la stat, sau oricare alta privata.

Am observat insa si firme unde diferentierea intre doi posibili candidati se rezuma la a alege pe cel care e absolvent( unde e cazul). Caz in care, o diploma SH e deajuns.

A facut si sotia la SH, stiu cum e. Ma costa pe mine in jur de 2500ron la vremea respectiva fiecare sesiune de a ei. Am terminat si eu una la stat. Sesiunea ma ajungea in jur de 3000 ron. Am trecut prin peste 80 de procese de interviu in ultimii 10 ani. Promit ca sub 7 firme m-au intrebat de vreo diploma.

Daca ar fi sa angajez, nu prea m-ar interesa daca e sau nu absolvent. Iar daca ar fi sa ma intereseze, nu m-ar interesa daca are SH sau de la stat. M-ar interesa daca stie ce e pus sa faca si daca e capabil sa invete daca nu stie.
Probabil ca se dumireau dupa ce schimbati citeva fraza!

View PostAndyM, on 15 ianuarie 2022 - 18:33, said:

La privat intereseaza pe cineva ce ai studiat sau ce note ai avut? Posted Image
Nu intereseaza nici pe dracu, doar ceea ce ai in cap si cat de bun esti pe ceea ce vei lucra.
Iar daca o firma e interesata totusi de notele sau diplomele tale, inseamna ca trebuie sa te ridici de pe scaun si sa saluti cu respect de plecare.
  Te amagesti! Privatul ala este dugheana de la parterul blocului! Altfel, nici o firma care se respecta nu va angaja un absolvent de profesionala pe o functie de inginer! Pentru tras la saiba, e mai putin importanta scoala absolvita!

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Posttytysor, on 15 ianuarie 2022 - 18:45, said:

nici o firma care se respecta nu va angaja un absolvent de profesionala pe o functie de inginer
sunt meseriasi fara multa scoala care au la degetul mic inginerul prost si plin de diplome asa ca nu generaliza

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAztecWarrior, on 15 ianuarie 2022 - 17:35, said:

Ma uitam pe TikTok aleatoriu si vad un video despre subprefectul de Calarasi Nicolae Dumitru cum ca a inceput facultatea la 40+ ani fara sa aiba liceul terminat.
Imediat m-am intrebat, unde? Raspunsul a venit repede, Spiru Haret.
Ar trebui in regim de urgenta o lege care sa interzica absolventilor de Spiru Haret sa mai lucreze la stat si la orice companie de stat sau regie autonoma.
Cei care lucreaza deja sa fie dati afara rapid fara nici o masura compensatorie.
In sectorul privat mai bine zici ca nu ai facultate decat sa zici ca ai Spiru Haret - daca zici asa ceva, sigur nu te angajeaza. Daca zici liceu, ai sanse. Acum stiu ca "haretisti" au reusit sa se mai strecoare in sectorul privat la companii unde au relatii sau au mituit persoanele de la HR, dar as fi curios de firme mici fara HR daca au angajat pe cineva de la SH (ce faina e prescurtarea la Spiru Haret  - SH ca la second hand).
Voi aveti angajati cu SH?

Un pahar de apa rece face bine intotdeauna.
Sper ca n-ai uitat de d-ra cu Harvardul la activ,pusa la colt rapid de meseriasul presedinte.
Ceea ce propui tu este sinonim cu lapidarea in piata publica.
Nu ti s-ar parea mai eleganta solutia examinarii tuturor candidatilor inainte de angajare?Tu chiar ai impresia ca toti absolventii de Spiru sunt analfabeti?Ia fa un tur de facultati si verifica care-i situatia si pe acolo.
De cand scoala romaneasca s-a transformat intr-un imens SRL,cu profesori de cacat cu salarii enorme,total nesimtite si total nemeritate nu putem vorbi doar de Spiru.Din pacate,cam tot ce-i privat in Romania este putred,fetid,colcaie de hotie.
Fiind capitalism,fiecare comuna/sat isi poate permite sa aiba cate o sectie a unei universitati.Iar rezultatul este exact pe masura.Nivelul la care a ajuns Romania,mai ales pe plan extern,cu ultimul loc din UE,parca pe vecie este revelator in acest sens.

#13
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
eu am colegi de serviciu care au facut ,,facultatea" la SH, la ploiesti pe vremea aia.
mergea sambata/duminica unul si dadea examen ptr 4-5 oameni!
de intampla prin 2007-2008, cred.
dar stiu si pe cineva care facea acelasi lucru la Biotera(parca- undeva in baneasa), bucuresti. mergea acolo, dadea spaga la decan si el rezolva!
asta era foarte precaut: toata discutia era,,inscris" : scria pe o foita: materia x= 200, materia y =100, etc. apoi rupea hartia.

#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostAztecWarrior, on 15 ianuarie 2022 - 17:35, said:

Ma uitam pe TikTok aleatoriu si vad un video despre subprefectul de Calarasi Nicolae Dumitru cum ca a inceput facultatea la 40+ ani fara sa aiba liceul terminat.
Imediat m-am intrebat, unde? Raspunsul a venit repede, Spiru Haret.
Ar trebui in regim de urgenta o lege care sa interzica absolventilor de Spiru Haret sa mai lucreze la stat si la orice companie de stat sau regie autonoma.
Cei care lucreaza deja sa fie dati afara rapid fara nici o masura compensatorie.
In sectorul privat mai bine zici ca nu ai facultate decat sa zici ca ai Spiru Haret - daca zici asa ceva, sigur nu te angajeaza. Daca zici liceu, ai sanse. Acum stiu ca "haretisti" au reusit sa se mai strecoare in sectorul privat la companii unde au relatii sau au mituit persoanele de la HR, dar as fi curios de firme mici fara HR daca au angajat pe cineva de la SH (ce faina e prescurtarea la Spiru Haret  - SH ca la second hand).
Voi aveti angajati cu SH?
Bai, eu i-as lasa... sa scrie SFuri (studii de fezabilitate, nu science fiction) cu greseli de ortografie. Decat plictisitor, mai bine distractiv.

Vrei sa miros a gaz? - https://youtu.be/vGpXOdgNa9s?t=4381

#15
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Un subiect sensibil care vizează o mare parte dintre funcţionari şi angajaţii diverselor instituţii.
Spiru Haret şi alte private sunt folosite de zeci de mii de persoane care au obţinut beneficii fără eforturi intelectuale prea mari.

Discutănd o problema va exista şansa de a fi rezolvată.
Trecând sub tăcere subiectul, el va acumula materie (purulentă), va otrăvi sistemul şi la un moment dat va pocni.

#16
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Nu-i nevoie de o lege cu dedicație, care dealtfel nici n-ar fi ok. Dacă respectiva universitate e acreditata, cum sa discrimineazi absolvenții ei?
Eu ca stat acreditez SH și apoi tot eu nu recunosc diplomele?

Ar putea retrage acreditarea. Însă n-o sa se întâmple. Nivelul de impostura e prea mare, de la grădiniță la academie. Când in mediul universitar și academic o sa existe o masa critica de oameni valabili poate, însă atâta timp cât e populat cu tot felul de limbrici care împart doctorate și titluri unor analfabeți (cu bani, cu influenta) nimeni n-are niciun interes sa se întâmple ceva.

#17
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,243
  • Înscris: 02.06.2021
:)))))))

La ce salarii colosale sunt pe piata muncii, zi mersi ca ii ai si pe astia. Acum ca ai descoperit ce slabi sunt aatia din privat, le.ai marit salariile celor cu studii la stat, sa ii apreciezj extra? Sau nu merita, da.i in plm, ca iau de la spiru daca nu le convine

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
dar de facultati de stat care au studenti proprii angajati ati auzit?
asta ca sa nu se desfiinteze posturi,catedre etc?

asa ca nu mai blamati SH-ul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate