Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

aparat folosit la ''tratamentul'' albinelor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
VASILE73

VASILE73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 25.12.2009
Am reparat acest aparat si din curiozitate vreau sa stiu ce fel de pastile foloseste  si cum este folosit.[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FbwK37l5W4Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc!

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
pare un nebulizator anti varroa. neclare imaginile si miscare prea multa si rapida. din cite stiu, parca acidlo oxalic era folosit.

#3
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Aduce a fogger/furetto, se pun fie benzi impregnate cu amitraz, fie acid oxalic, pt tratarea contra Varroa Jacobsoni/Varroa Destructor (cel mai mare killer al albinutelor). Oricum pare ceva f robust visavis de ce gasesc prin comert.

#4
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Sublimatoare pentru acid oxalic.
Se foloseste in tratamentul varozei la albine.

Sunt si pastile de acid oxalic insa poti pune si acid oxalic granule.

Atentie, se foloseste doar cu masca serioasa…acidul oxalic este mega toxic.

Par incomplete, ar trebui sa ai si un capac pentru fiecare camera de “ardere”.

Edited by medelin992, 26 January 2022 - 21:31.


#5
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cel mai important e sa arzi acidul oxalic la temperatura potrivita..altfel tratamentul devine ineficient.

Ca si eficienta este super ok, mai ales pentru controlul integrat al daunatorilor. Deasemenea tratamentul este omologat pentru apicultura ecologica.

Are si minusuri…peste care eu nu pot sa trec: tot ce este metalic in stup…corodeaza, dupa astfel de tratamente..
Ca e acid oxalic sau acid formic.
Si ai capsele ramelor, sarma, gratiile de la urdinis, plasa antivaroua, coltare, plase podisor…holsuruburi…totul rugineste.

Edited by medelin992, 26 January 2022 - 22:01.


#6
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Cat de rea este coroziunea asta? Cedeaza cuiele de la rame dupa cateva tratamente? Stiu ca se recomanda ca totul sa fie din inox, dar cuie de inox asa subtiri nu am vazut. As vrea sa-mi iau niste stupi anul asta si ca optiuni de tratament ma gandeam la benzi oxistrip, acid formic evaporat si eventual timol. Acidul oxalic sublimat deocamdata mi se pare cam costisitor si cam periculos.

#7
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Habar nu am, doar am auzit si are logica.
Unii zic ca daca ai totul de inox nu se intampla nimic.
Unii mai spun ca unele sarme care sunt din inox...n-ar fi din inox. Si mai apoi nu ai cum sa ai totul din inox.
Am auzit la cineva ca formicul i-a accentuat procesul de ruginire al pavilionului. Altuia cica i-au murit puii de gaina aflati la maxim 10m de stupi, vaporii de acid formic, cald fiind, au migrat catre cotet.

O alta varianta era acidul oxalic prin picurare intre rame, direct pe albine, insa matcile is mai sensibile la astfel de tratamente.

Oxistrip am avut si eu intr-un an, le-am pus dupa floarea soarelui. In septembrie am avut probabil cea mai mare infestare cu varroa de cand ma stiu, cu virusul deformarii aripilor si toate cele....deci a fost singura si ultima data cand am folosit.

Eu sunt fan varachet forte si varostop. As mai alterna tratamentele...chiar zilele trecute ma gandeam la ceva pe baza de cumafos, sa inlocuiesc macar un an flumetrinul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate