Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cum pot opri Windows 10 Auto/Adaptive Brightness !

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
AssassinS

AssassinS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.02.2008
Salut!
Am o problema care ma scoate din minti si am patit-o si pe laptop cu ryzen si pe laptop cu intel. Am un laptop Asus de gaming,care nu are senzor de luminozitate.Sigur este o problema des intalnita dar pe care eu nu am reusit sa o rezolv. Mai exact, cand laptop-ul este pe baterie,luminozitatea scade automat in functie de ce este afisat pe ecran.Daca imaginea/poza/clipul este luminos, atunci si luminozitatea este mare(sau 100%), dar daca este ceva intunecat scade automat luminozitatea si contrastul se schimba si este foarte deranjant,chiar daca luminozitatea este data 100%.Am cautat pe net ceva dar tot ce am gasit nu mai exista sa zic asa in noile versiuni de windows.Un exemplu simplu ar fi pe olx cand accesez pozele unui produs pe intreg ecranul, ce este in jurul pozei este culoarea verde si dupa cateva secunde,luminozitatea scade, la fel si contrastul.Acelasi lucru se intampla si la filme sau pe youtube....Pe laptopul cu ryzen cand l-am cumparat,nu facea asa dar ca prostul am facut update la driverul video amd si totul s-a dus naiba...nu am reusit sa il mai fac sa stea cu luminozitatea 100%
Ajutor!!! si multumesc :D

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Pai aia e o facilitate, asa se da dinamica mare, ce e stralucitor trebuie sa fie ca si cum te-ai uita in Soare, iar intunerulcul sa fie intuneric nu gri... iar la HDR nu mai zic... si mai si.
Probabil ca poti regla treaba asta din setarile clasice de display dar scazi calitatea imaginii, contrastul...

Edited by andreic, 14 January 2022 - 21:25.


#3
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
La intel se numeste "display power saving technology" se gaseste in intel graphics control panel, la AMD habar n-am, n-am asa ceva pe laptop.
Uita-te si tu prin setarile de la "Power Options"
Ce model e laptop-ul?
Cred ca mai bine postai pe aria de laptop-uri.

Edited by Znevna, 14 January 2022 - 21:41.


#4
AssassinS

AssassinS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.02.2008
Este o "problema" de windows,nu de laptop. Modelul este ROG Strix G712LV care are un intel i7 10750h cu o placa video RTX 2060. Nu am nicio setare in power options care sa ma ajute,am incercat sa creez un power plan nou si degeaba.Am umblat si in setarile placii video intel integrate si vad ca nimic desi este o optiune care asta face,scade intensitatea luminozitatii.Sper sa vada cineva care a trecut prin asta si stie la ce ma refer.

Edited by Ravy, 15 January 2022 - 01:19.


#5
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Ne arati si noua niste screenshot-uri din Intel Graphics Control Panel cat si din Windows / Display ?

#6
danDy1

danDy1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.06.2006
Asta e contrast activ.Asa se cheama setarea asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate