Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Centrala Peleți miros urat

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
georgem1982

georgem1982

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.01.2022
Salutare tuturor!
Am o centrala pe peleți Fornello King. A inceput sa aiba un miros de motorina/plastic ars/încins. Eu mentionez ca nu am curățat-o pana acum, nici cosul de fum. O am din Septembrie. E posibil sa fie din cauza ca nu am curățat-o? Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai schimbat peletii ? Ca sunt unii.....de mori  (la propriu)

#3
georgem1982

georgem1982

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.01.2022
Folosesc peleți schweighofer

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Nu prea cred ca e de la curatat. Eu am centrala pe peleti Biodom de 11 ani si o curat doar o data pe an, vara dupa ce trece sezonul rece. Nu are absolut niciun miros.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
lasa ca se consuma  lotul ala prost si  trece mirosul de ars !  Nu cred ca trebuie curatat,  o cureti deobicei la toamna cand incepe sezonul !

#6
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008
Totusi, trebuie gasita sursa mirosului pana nu ia foc ceva. Poate fi un motor care se inchinge (din cauza incarcarii), placa electronica, un transformator, o priza (contact imperfect), un cablu aproape de un obiect fierbinte si altele.
Aerisesti camera si incerci sa identifici sursa mirosului.

Sa miroase a fum de peleti in camera unde e amplasat cazanul e inacceptabil. E infundat traseul fumului, admisia de aer proaspat in camera sau sunt explozii in camera de ardere. Problema e ca unde se simte miros de fum acolo exista si monooxid de carbon inodor care e mult mai periculos.

#7
georgem1982

georgem1982

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.01.2022

 gmartau, on 15 ianuarie 2022 - 11:09, said:

Totusi, trebuie gasita sursa mirosului pana nu ia foc ceva. Poate fi un motor care se inchinge (din cauza incarcarii), placa electronica, un transformator, o priza (contact imperfect), un cablu aproape de un obiect fierbinte si altele.
Aerisesti camera si incerci sa identifici sursa mirosului.

Sa miroase a fum de peleti in camera unde e amplasat cazanul e inacceptabil. E infundat traseul fumului, admisia de aer proaspat in camera sau sunt explozii in camera de ardere. Problema e ca unde se simte miros de fum acolo exista si monooxid de carbon inodor care e mult mai periculos.





De la priza, nu cred ca e, instalația e făcută tot in Septembrie, mi-a facut-o cumnatul care lucrează in domeniu, adica nu mi-a facut-o orice Dorel ca sa pot sa zic ca e de la instalație.
E ciudat, fiindca nu miroase fix la centrala, in camera alăturată, adica la baie, unde se afla circuitul de evacuare.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate o garnitura de azbest (care defapt e guma nu azbest - poate sa topit putin ... ) nu stiu daca mai exista din astea ...

Cel mai bine aerisesti si vezi si la alti prieteni cum miroase  al lor.  Si eu m-am speriat putin cand am vazut  primul semineu,  nu puteam dormi langa in cabana,  desi am avut teracota de cand sunt mic copil si m-au lasat si sa fac foc.  Si in generala noi puneam pe foc, nu asteptam proful sa vina ...

Totusi semineul (e deschis la naiba  - m-am speriat ... ) Dar nu inseamna ca totul e stricat, poate da poate nu,  vezi si la Prieteni / vecini cu mai multi ani experienta !
Cheama-i si pe ei la tine sa vada,  iti zic ei daca e normal sau nu !

Poate totusi e un lot  prost de peleti , tratat cu  motorina sau nustiu ce...

Edited by MembruAnonim, 15 January 2022 - 17:43.


#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
wow!
nu curățați deloc? adică nici camera arzătorului?
nu zic să intri pe traseele de fum, dar sub turbulatoare și în zona arzătorului e un „must”... :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate