Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Evolutia celor mai activi 10 useri de pe forum

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Cum ar arata o animatie ca aceasta, dar cu cei ce au postat cel mai mult pe forum de la infiintare si pana in prezent?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rWGAfjQo9J8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Fara suparare, dar pentru ce ar fi necesar asa ceva?

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Curiozitate

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Pai ai deja statistici:
https://forum.softpe...s&section=stats -> today top posters
https://forum.softpe...desc&filter=ALL - overall top posters

In plus, ar trebui sa ai date istorice pentru asa ceva si nu stiu cine sta sa caute posturile lui X pana la data de, pentru toti cei <multi> useri.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Tot farmecul e in prezentarea (animata) a datelor istorice. Ele exista deja in baza de date, trebuie doar extrase cu niste interogari intr-o forma potrivita.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
mai importante mi se par rezolvarile de buguri, nu animatii si scarpinat cu mana stanga la urechea dreapta, doar ca sa parem mai interesanti, fara nici un beneficiu real

prioritatile le vad diferit fata de initiator.

my 2 cents

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Nu se exclud una pe alta. Asta e o simpla statistica (dar cu impact) ce o obtii mai repede decat ai rezolva un bug. Estimez 30-60 minute pentru a avea datele in formatul necesar softului/platformei ce genereaza animatia.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Care e impactul statisticii sub forma respectiva?
Cui ii pasa? :)

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 25.01.2007
Avem doi useri cu peste 100k de mesaje. Uau, ce premiu au primit?

#10
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Ma numar printre cei care au dorit, sau vorba aia, doar eu am dorit si avut idee senzationala sa se limiteze accesul pe anumite sectiuni din forum pentru utilizatori noi.
Era o utilizatoare, Mariana, care tot strica lucrurile pe Cafepedia si s-a introdus limita de 200 de mesaje.
De la Cafepedia s-a extins cu tot felul de limitari ca daca in clipa asta inviti pe cineva nou pe forum...

Incerc sa zic ca utilizatori noi nu cred ca o sa mai apara pe forum, este foarte greu de navigat forumul ca utilizator nou, tot felul de limitari chiar si pentru cei care avem o anumita vechime pe forum.

Parerea mea ca ar trebui rezolvate bugurile si deschis putin forumul, renuntat la limitarile astea ca ne inchidem singuri in cativa ani ca gonim pe toata lumea noua.

Edited by -ARA-, 14 January 2022 - 17:59.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Și eu as fi curios.

Teoretic poți face asta destul de ușor in SQL.
Interoghezi baza de date pe zi, count Per user, rank

Dar gen primii 20 sa fie mai frumos.

Și după animația vine foarte ușor când ai data/ top 20 user/ post count pana la data respectiva.

View Postslai, on 14 ianuarie 2022 - 17:04, said:

Avem doi useri cu peste 100k de mesaje. Uau, ce premiu au primit?


Eu prin 2009/ 2010 nu mai rețin am primit un premiu de la Softpedia :))


Va aduceți aminte de aniversari? Ce frumix era pe vremea aia…

Dacă chiar s-ar vrea, chestia asta se poate face in câteva minute :)

Ps. De @rootkit mai știe cineva ceva? Câstigase un Xbox parca :lol:

Edited by Lex404, 14 January 2022 - 18:12.


#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
offtopic in cazul de fata, insa necesar vizavi de afirmatia ta ara

problema ce o pui in discutie acum se refera la faptul ca din cauza comportamentului nu tocmai placut, ai pierdut multe conturi, lucru ce acum iti pune probleme cand revii cu clonele, pt ca nu te mai poti desfasura.

limitarile de care spui au intervenit si ele tocmai din aceste considerente. spam si multi troli care nu vin pt a discuta si utiliza forumul cum o face majoritatea, ci pt propriile "satisfactii".

sunt anumite limitari temporare ca user nou, insa nu e un lucru nou. limitari au fost si in anii anteriori, dar si pe alte platforme de exemplu, tocmai pt a se tria cei ce vin spre a imbratisa farmecul forumului si utiliza in scop util, de cei ce il tin doar ca un loc de manifestare antisociala de multe ori, cu tot ce deriva din acest comportament.

nu inteleg afirmatia ca utilizatorii vechi au limitari. ce limitari? cele din regulament? acelea sunt pt toata lumea, fie cu 1 postare, fie cu 100k. iar asta stiu ca te macina maxim.

orice user nou ce vine sa discute ca orice alt user, fara a umbla cu fofarlica, nu are de ce sa simta vreo "limitare". dar atentie, cum e si cazul matale ce iti faci clone, un cont nou facut doar pt a avea mai multe portite, precum si cele in care se ajunge sa iti raspunzi singur (vb in general acum), nu inseamna user nou si nu mai poti spune ca uite, user nou si nu e lasat sa deverseze ce doreste, de fapt este acelasi trol cu alt id. iar asta este o diferenta colosala fata de ceea ce insinuezi.

asadar, sa nu mai incurcam in mod voit marfa cu ambalajul, ca nu este ok.

#13
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Este usor sa zici asa, ca asa ma gandit si eu cu limitarea de 200 de mesaje.
Ai dreptate in cea ce zici, ok, unul ca mine scrie usor 20 de mesaje sa treaca de mesajele aprobate si apoi inca 10 pe zi, ca doar ne uitam la Sile si asteptam sa faca 240 de mesaje sau cate are nevoie sa scrie pe SL.
Si noi clar stim regulile astea de ani de zile.

Cineva nou? Pai eu am persoane pe care le-am trimis pe forumul asta si au primit ban pentru diferite mesaje de m-au amuzant, de la vanatoare de mesaje, spam. Si ei asta faceau, cautau sa socializeze, sa faca mesajele alea, sa scape de limitare si efectul era invers.
Si au abandonat, au renuntat la forum.
Noi, cei vechi, stim cum arata forumul fara limitarile alea, stim unde si cum sa scriem mesajele, dar si chiar si asa, faci un subiect nou de pe un id nou si te pomenesti cu mesaje "clona, tragi sa ajungi pe poiana".

Este parerea mea, ar trebui sa se faca ceva probe de pe id-uri noi, sa vada cum arata forumul pentru un utilizator nou, nici macar nu apar utilizatori prezenti pe subiect, sunt ingrozitor de multe limitari.
Eu cand am vazut limitarile pe un cont nou am zis ca asta este sfarsitul forumului, utilizatori noi sa intre pe forum trecand prin toate limitarile alea?

#14
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
De mentionat faptul ca mesajele de pe Fun si Cafepedia nu se contorizeaza.

#15
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Asta da, pacat ca nu se contorizeaza. Adica se contorizeaza pe SL si nu pe Cafepedia si FUN.
Ar trebui si chestia asta reglementata, sa se contorizeze si alea, este ciudat sa scrii sa nu apara mesajele.
Nu ca imi trebuie mie vreun mesaj dar am faramitat tot noi forumul cu tot felul de astea individuale.

Asta cea am zis sunt la nivel de modificat ceva in cod forum si atat.
Restul cu rezolvat buguri, frate, asta este, din pacate citesc subiectul ala cu update la forum de ani de zile.

Nu imi doresc sa se inchida forumul asta, nu imi doresc sa ramanem o mana de persoane.
Consider ca este casa mea pe internet, si ca in orice familie te mai certi si cu membri ei, dar pana la urma ramane familia ta.

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Post-ARA-, on 14 ianuarie 2022 - 18:34, said:

de la vanatoare de mesaje, spam. Si ei asta faceau, cautau sa socializeze, sa faca mesajele alea, sa scape de limitare si efectul era invers.

sa-ti asez in ordine cuvintele tale de mai sus, ca sa nu mai purtam aceata discutie fara rost

View Post-ARA-, on 14 ianuarie 2022 - 18:34, said:

vanatoare de mesaje, spam

View Post-ARA-, on 14 ianuarie 2022 - 18:34, said:

ei asta faceau [...] sa faca mesajele alea, sa scape de limitare

iar conform regulamentului si ce tot scriam eu mai sus

View Post-ARA-, on 14 ianuarie 2022 - 18:34, said:

efectul era invers.

cam asa sta treaba, vanatoare de postari, mistouri, postari aruncate doar ca sa fie, flame, injuraturi, propaganda, etc. doar ca sa treaca mai repede si sa poata ajunge unde e maxima distractie a forumului si sa-si poata da arama pe fata cum se cuvine.

reiterez in caz ca ti-a scapat

View PostDany_Darke, on 14 ianuarie 2022 - 18:18, said:

orice user nou ce vine sa discute ca orice alt user, fara a umbla cu fofarlica, nu are de ce sa simta vreo "limitare"


#17
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Fac proba cu tine oricand doresti, facem un id nou si scriem mesaje acceptate de amandoi, mesaje simple.
Daca id-ul respectiv nu este banat pentru spam/vanatatoare de mesaje, eu iti dau tie o doza din a mai buna bere din lume.

Iti zic ca am destula experienta sa stiu cand cineva vede din greseala, din obisnuinta, cand cineva vede un tipar si zice ca id-ul ala este clona, si baneaza un id nou.

Din pacate discutam de persoane din viata reala pe care le-am invitat pe forum si nu pot pune mesaje, print screen etc...
Ma intelegi ca nu te duc de nas la vreo vrajeala ca nu am nici un interes ca probabil oricum o sa apara un admin si o sa treaca subiectul pe invisible.

Si partea ciudata ca daca cineva este banat din greseala, cum ziceam, cineva observa un tipar, poate in perioada aia cineva se razboieste cu cineva de pe forum, pe langa ala apare si un alt id nou care scrie mesaje, si ala o sa fie banat ca intra in tipar.
Ce vroiam sa zic? Partea ciudata ca nu este ca pe forumul meu local.

Pe forumul ala local, daca esti banat, nu conteaza motivul, ai acces la o zona pe care o vad doar utilizatori banati, adica? Ok? Nicu? Ai fost banat pentru clona. Poate te-am banat din greseala, poate ai scris tu prea multe mesaje(fara jigniri, fara politica, antivax sau naiba stie), e, poti scrie pe aria, de nu o vad doar utilizatori care sunt banati.
Daca cumva te-am banat din greseala, transparent, iti scoatem banul, nu stie nimenea. In clipa in care ai primit unban, nu mai acces la zona respectiva din forum.

Se vede ca forumul se depopuleaza si este pandemie, adica oameni au vanat socializarea pe internet, noi ce am facut? Noi am bagat limitari pentru utilizatori noi.
Parerea mea.

Acum nu imi scoate din context fiecare chestie din mesajul meu ca este clar ca pentru mine este o chestiune ce tine de placere, sentiment, forumul asta mi-a schimbat viata. Nu sunt eu cel mai corect, cel mai regulamentar sau cel mai ordonat utilizator.

Edited by -ARA-, 14 January 2022 - 19:04.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlexEn, on 14 ianuarie 2022 - 15:35, said:


Este cumva eroare? Nu djl avea cele mai multe postari?

Attached File  softpd.png   37.28K   56 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate