Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Deschidere SRL vs PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016
Buna seara, softpedia!

Sunt intr-o dilema destul de mare si sunt nevoit sa iau o decizie intr-o perioada scurta de timp.
Problema se pune in felul urmator: am un canal de youtube unde faceam anumite stream-uri si live-uri. Am fost contactat de o firma pentru a face o promovare a unui serviciu/produs, am stabilit verbal niste termeni, sume. Ne-am inteles in principiu, iar respectivii mi-au recomandat sa-mi deschid un SRL pentru a putea incheia un contract de prestari servicii cu ei. In principiu, am lucrat ceva in domeniu pentru o scurta perioada si stiu ce inseamna contabilitatea unei firma (de la deschidere si pana la depunerea declaratiilor), insa nu cunsoc alte aspecte care m-ar interesa in mod special acum si anume: scoaterea banilor din firma.

Stiu sigur ca va fi nevoie sa-mi angajez un contabil si voi avea practic 2 contracte mari si late:contractul cu contabilul si contractul cu firma careia ii voi promova serviciul.
Deci, o cheltuiala si un venit. Probabil ca mai mult de 200-300 de lei si va trebui sa platesc lunar contabilului, insa dilema cea mai mare, asa cum am mentionat anterior, este cum voi putea avea acces legal la acei bani pe care ii incasez de la firma respectiva? Alt venit nu voi avea si practic ce voi incasa de acolo va fi "salariul" meu.
Propunerea lor a fost un SRL. Stiu, insa, ca mai exista si varianta PFA-ului, dar care se pare ca nu ar fi asa de buna (inca nu m-am interesat f bine, dar asa se aude-poate reusiti sa ma lamuriti si aici cineva care cunoaste si mai bine domeniul). Inca sunt in dubii daca aceasta este varianta cea mai buna ptr ambele parti. Pentru ei ma gandesc ca le este mai usor varianta asta. Vor putea sa scoata mai usor banii din firma prin plata unei facturi emise de catre mine, decat sa se complice cumva cu bani "la negru" sau alte scheme.  Voi cum ati proceda?

Ce alte variante ar exista? Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog? Multumesc anticipat!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Optimizarea fiscala ti-o spune contabilul, si de asta-l platesti.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
totul depinde de sume.te poti angaja la firma ta ca salariat si scoti astfel banii asta daca vrei pensie si asigurari sociale

#4
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
la srl iti iei banii ca dividente, impozit 5%.(fara sa ai angajati)
la pfa, ai taxe de cca 18%.
dar ai nevoie de un contabil care sa si vrea sa te ajute/invete!

#5
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 28.03.2011

 richi_e, on 13 ianuarie 2022 - 23:03, said:

la srl iti iei banii ca dividente, impozit 5%.(fara sa ai angajati)
la pfa, ai taxe de cca 18%.
dar ai nevoie de un contabil care sa si vrea sa te ajute/invete!

la SRL ai asa:

3% impozit pe venit
5% imp pe dividend

Obligatoriu contract cu un contabil

eventual te angajezi pe firma.
Depinde de sume -  dupa cum au spus si altii.

#6
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
Io as recomanda pfa-ul.
10 % impozit pe profit (nu venit), asta inseamna ca-ti poti deduce si alte cheltuieli gen birotica, combustibil, intretinerea sediului social.......
Dispui de banii din cont cum doresti fara 5% divident.
Contabilitate in partida simpla: legea nu te obliga la contabil.
Pt o afacere mica, un startup este alegerea ideala.

#7
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 ioana1973, on 14 ianuarie 2022 - 07:33, said:

Io as recomanda pfa-ul.
10 % impozit pe profit (nu venit), asta inseamna ca-ti poti deduce si alte cheltuieli gen birotica, combustibil, intretinerea sediului social.......
Dispui de banii din cont cum doresti fara 5% divident.
Contabilitate in partida simpla: legea nu te obliga la contabil.
Pt o afacere mica, un startup este alegerea ideala.
Salutare, pe mine ma intereseaza sa am acces la banii firmei la nevoie. In sensul ca daca vreau sa scot 2000 lei pentru plati vreo taxa/scoala de soferi, sa pot face asta (am dat exemplu). Practic acei bani care intra vor fi salariul meu. Se pot scoate cumva fara sa te intrebe nimeni?

#8
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001
Vezi că degeaba te faci tu PFA dacă cei de la anaf consideră că e o activitate dependentă / de subordonare cu acea firmă (dacă e singurul tău client). Se vor reconsidera toate veniturile ca venit salarial și o să ai de plătit taxe și contribuții.
Dacă nu te angajezi în firmă ai 3% impozit venit și 5% dividende până la 30k lei. După aia mai pui CASS parcă.
Sunt multe chestii care pot fi cumpărate pe firmă...un contabil bun are grijă să te ajute.

Edited by petman, 17 January 2022 - 07:03.


#9
tziggy

tziggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.01.2007
dacă vei avea venit mic, sub salariul mediu, e avantajos PFA, altfel SRL.
La PFA dacă depășești plafonul de mai sus plătești CAS și CASS

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 petman, on 17 ianuarie 2022 - 07:03, said:

Vezi că degeaba te faci tu PFA dacă cei de la anaf consideră că e o activitate dependentă / de subordonare cu acea firmă (dacă e singurul tău client)...
e irelevant daca pe PFA ai un singur client sau mai multi. regulile pt activitate dependenta sunt in art. 7 din Codul Fiscal.

#11
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001
@_Smiley_ - intr-o lume normala, da.

#12
Alinaramona23

Alinaramona23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.02.2022
Bună ziua,va scriu următoarea situație,am un SRL și vreau sa aduc din China tigari electronice Fume,pe care sa le vand mai departe en-gros nu stiu ce implica aceasta situație,ce accize se plătesc,taxe vamale, nu stiu absolut nimic ,pe lângă asta ce implica în activitate-declaratie,impozite,taxe .Mulțumesc,aștept răspunsul dvs cu interes.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate