Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Pretul la energie electrica - 2022 (generalitati)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#91
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Important pentru milioane de clienți casnici de energie electrică. Nu veți mai plăti abonament
https://e-nergia.ro/...lati-abonament/

#92
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 28.05.2004
Am la Enel un tarif de 0,254 RON/kw fara taxe (0,63 RON/kWh).
Tariful mai este valabil pana in Iunie cand se va mari conform instiintari primite.
In ultima factura, pe langa consumul total facturat conform contractului mai apare un consum, de la 1.04 pana la data emiterii pentru care sunt taxat suplimentar.
Avand tariful de 0,63 nu am beneficiat nici de plafonari nici de compensari.
Imi poate explica cineva pentru ce m-au taxat in plus?

Attached Files


Edited by bograd, 19 May 2022 - 21:04.


#93
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 22.04.2013
Așa apare și la mine.
Eu la 1200 kw am de plătit cam 2000 de lei
Cred că trebuie sa fac rapid schimbarea la HE...
Este o noua formulă de calcul în oug 17 (cea valabilă de la 1 aprilie), formula care "ii avantajează" se pare pe furnizori.
Aceasta formulă se aplică la mai mult de 300kw.
Sub, sunt plafonări

Edited by megastorm, 22 May 2022 - 01:50.


#94
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 28.05.2004
Eu am contract valabil cu pretul de 0,254 ron/kwh, nu este un pret plafonat.
In OUG chiar scrie:

Quote

(2)În cazul în care preţul din contractele în vigoare încheiate cu clienţii finali prevăzuţi la art. 1 este mai mic decât preţul maxim prevăzut la art. 1 alin. (1) şi (2), se aplică preţul contractual.


#95
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Sunt in aceesi situatie cu diferenta ca am contract valabil pana la final de septembrie. Nu inteleg cine le da dreptul sa fure de la mine si sa dea la altii. Eu nu ma incadrez in 300Kw/luna nici cand sunt in concediu vara. Mie imi pare incalcare a contractului si trebuie actionati in instanta. Faptul ca mizeria aia de OUG 27 nu spune nimic despre cei care depasesc 300Kw, nu inseamna ca pot face ce vor ei.

#96
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 28.05.2004
Eu am facut o sesizare la ei si la ANRE

#97
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Azi am scris si eu la ei si i-am informat ca nu platesc facturile emise abuziv si ma voi adresa si ANRE.  Am citit OUG27 cu tot cu modificarile aduse de OUG42, de m-am acrit. Nici un articol nu le da dreptul de a incalca contractul. Pana la urma OUG a fost emisa sa ajute populatia, ei cu noi fac exact invers. Dupa ce ca cei care se incalzesc electric nu beneficiaza de plafonare, mai ne si incarca cu componente inventate. La call center am dat de o tuta care mi-a citit dintr-o circulara venita la ei in care scrie ca unii consumatori pot plati pret mai mare decat au in contract. Cica ar fi vorba despre cei ce au consumul mediu lunar in 2021 mai mare de 300Kw.

#98
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 28.05.2004
Pai trebuia sa citeasca OUG27 art2 unde scrie clar ca se plateste pretul din contract in cazul in care tariful este mai mic decat de plafonat.

Ei a facturat ca si cum tariful meu ar fi plafonat iar de la 1 Aprilie platesc tariful intreg.

#99
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Da, dar se folosesc de art 5 si fac un abuz. Deschide penultimul + si vei vedea care e portita lor.
https://www.enel.ro/...jin/casnic.html

#100
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005

 bograd, on 22 mai 2022 - 09:15, said:

In OUG chiar scrie:
(2)În cazul în care preţul din contractele în vigoare încheiate cu clienţii finali prevăzuţi la art. 1 este mai mic decât preţul maxim prevăzut la art. 1 alin. (1) şi (2), se aplică preţul contractual.
Pentru ca articolul acesta din OUG se aplica doar pentru cei de la art.1 din OUG - adica cei care au avut un consum in 2021 sub acele plafoane!!

Restul platesc un pret lunat calculat lunar, conform art 5.

#101
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008

 megastorm, on 22 mai 2022 - 01:49, said:

Așa apare și la mine.
Eu la 1200 kw am de plătit cam 2000 de lei
Cred că trebuie sa fac rapid schimbarea la HE...
Este o noua formulă de calcul în oug 17 (cea valabilă de la 1 aprilie), formula care "ii avantajează" se pare pe furnizori.
Aceasta formulă se aplică la mai mult de 300kw.
Sub, sunt plafonări
Ma tem ca oricare dintre furnizori va fi aceeasi metoda de calcul la cei care au media lunara peste 300Kwh.
Consider ca e o eroare de logica a celor care au redactat documentul si poate fi atacata in instanta. Din pacate si consultarea unui avocat costa destui bani. Mai vedem ce va fi. Pana la iarna trebuie sa fac ceva ca eu incalzesc casa electric.

#102
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Da, actul este scris ciudat, in sensul ca da liber furnizorilor sa mareasca preturile fixe contractate deja (daca exista, de exemplu conatract pe 2 ani cu pret fix).

Si tocmai ANRE a sanctionat Engie pentru magariile cu oferta aia GasStart la care au tot marit pretul la 2-3 luni pe parcursul anului trecut. Iar acum miscarea asta devine legala...

#103
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,810
  • Înscris: 26.02.2010
Da, este făcută OUG, ca cei cu consum mare de electricitate să meargă la hidro.

Edited by aris86, 27 May 2022 - 06:48.


#104
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Sau sa faca economie ca oricum asta va fi viitorul care se prefigureaza... ca nu poti consuma la pret mic mai mult decat produci.

#105
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 blackskorpion, on 07 aprilie 2022 - 21:09, said:

Important pentru milioane de clienți casnici de energie electrică. Nu veți mai plăti abonament
https://e-nergia.ro/...lati-abonament/
Eu chiar astazi am intrat pe ofertele e.on si au si cu abonament. Nu este scos.
Si am mai vazut un tip de contract, care imi demonstreaza ca orice s-ar specifica legal, furnizorii tot ce ii taie capul fac. Ptr ca reclamatiile se vede ca nu prea le ia nimeni in considerare.

#106
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
pai ce e in neregula? cat timp te factureaza potrivit legii, care e problema?

#107
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Incalca un contract intre doua parti.

#108
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.06.2006
Au deschis cutia pandorei cu ordonanță 27/2022. Le permite furnizorilor sa te taxeze la un preț mai mare decât cel din contract. Practic daca ai depășit media de 300kwh pe 2021, plătești la prețul de achiziție și nu la cel din contract.
Am o speță acum cu Enel unde aveam un preț sub 0.8lei/kwh, dar plătesc 1.3lei pe kwh pentru ca pe 2021 am avut medie lunara de 328kwh și se pare ca noua lege le permite sa ma suprataxeze.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate