Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Pretul la energie electrica - 2022 (generalitati)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#37
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postheinz, on 16 ianuarie 2022 - 23:17, said:

La CEZ și la electrica preturile erau valabile pana la finalul anului indiferent de momentul când ai fi încheiat contractul.
Pai si e corect??

#38
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007
Daca scrie in contract ? Da.

#39
drag0sh2009

drag0sh2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.07.2009
Salut! Am si eu o problema cu Enel-ul vietii. Din septembrie nu am mai primit vreo factura ( la 2 luni vine). Am sunat la ei, am facut sesizari pe site, peste tot imi zic "sunt intarzieri,  o veti primi".
Mai intreb si eu prieteni, care imi zic ca au primit si ei factura cu intarziere de cateva zile, nu de cateva luni. Mai are cineva problema asta?

#40
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Posthackoo, on 17 ianuarie 2022 - 10:02, said:

Daca scrie in contract ? Da.

Nu scrie in contract!  In contract scrie doar pe o perioada de 12 luni. Deci????

View Postdrag0sh2009, on 18 ianuarie 2022 - 09:01, said:

Salut! Am si eu o problema cu Enel-ul vietii. Din septembrie nu am mai primit vreo factura ( la 2 luni vine). Am sunat la ei, am facut sesizari pe site, peste tot imi zic "sunt intarzieri,  o veti primi".
Mai intreb si eu prieteni, care imi zic ca au primit si ei factura cu intarziere de cateva zile, nu de cateva luni. Mai are cineva problema asta?

Eu sunt la electrica si tocmai mi-au stornat ultimele 2 facturi. Nu aveau compensare. Nu stiu daca ma incadram si la plafonare sau nu, dar m-am enervat si le-am trimis si lor si celor de la engie mesaj/avertisment/notificare (sunt liberi sa il interpreteze cum vor!!) cum ca daca nu emit facturi corecte, nu doar ca nu le platesc, dar fac plangere si la ANRE si apoi trec si la schimbare furnizor!!

#41
Bergibergi

Bergibergi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 18.04.2007
Am văzut acum că mi-au stornat și mie facturile pe noiembrie și decembrie cei de la Electrica. Erau fără compensare (la plafonare nu mă încadram, aveam preț final 0.803 lei/kw), cred că au început o campanie de corectare a acelor facturi, urmare a unor controale, amenzi, urecheli, etc

#42
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 13.05.2003
Facturi storno la Electrica pe noiembrie, decembrie și ianuarie. Trei facturi in total. Să vedem când le vor emite pe cele noi, dar presimt că nu voi avea nimic de achitat la re-emitere facturi corecte și plecat de la zero pe februarie.

#43
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Bai si eu m-am speriat cand am vazut ultimele doua facturi de la Electrica ca apareau drept "storno", le-am dat un e-mail sa le cer explicatii si ca de ce nu imi vine factura pe luna Ianuarie, dar nu s-au obosit sa imi raspunda, n-am idee ce fac ei acum, probabil calcule si  in Februarie o sa ma trezesc cu o factura "surpriza" , sper totusi sa nu fie asa.

E o harababura totala ce fac furnizatori in ultima vreme, numa' zic.

#44
Bergibergi

Bergibergi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 18.04.2007
Eu cred că e de bine. În locul facturilor stornate (care nu aveau aplicată compensarea) vor veni aceleași facturi, dar cu compensarea calculată. Vom rămâne cu niște bani (nu mulți) în cont la ei, bani care vor intra cu minus în factura următoare. Teoretic.

#45
Prince_ of _Persia

Prince_ of _Persia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.04.2007
Daca am depasit consumul de 500 kwh pe luna inseamna ca platesc tot fara plafonare sau se plafoneaza doar 500 kwh din ce am consumat?

#46
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Plătești 0.8 lei, dar nu mai primești compensarea pana la 0.68

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
https://www.economic...mic_555093.html
"Primăria Petroşani cumpără energie electrică de pe BRM, la un preţ de trei ori mai mic"
"Primăria Petroşani a încheiat un contract prin care va cumpăra energie electrică de pe Bursa Română de Mărfuri (BRM) la un preţ de 990 lei/MWh, de trei ori mai mic decât cel din ultima lună, când administraţia locală s-a văzut în situaţia de a primi o factură în valoare de un milion de lei."

De mentionat, e vorba de persoana juridica, au pret mai mare ca la casnici.

#48
Bergibergi

Bergibergi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 18.04.2007

View PostBergibergi, on 19 ianuarie 2022 - 20:49, said:

Eu cred că e de bine. În locul facturilor stornate (care nu aveau aplicată compensarea) vor veni aceleași facturi, dar cu compensarea calculată. Vom rămâne cu niște bani (nu mulți) în cont la ei, bani care vor intra cu minus în factura următoare. Teoretic.
Se pare c-am nimerit-o de data astaPosted Image
"Pentru clienții care întrunesc criteriile de eligibilitate, în facturile cărora nu s-au regăsit măsurile de compensare și plafonare aferente lunilor noiembrie – decembrie 2021, au fost emise facturi de stornare și, totodată, s-a început procesul de refacturare astfel încât facilitățile acordate să se regăsească în facturi."
https://www.viata-li...ie-si-decembrie

Edited by Bergibergi, 22 January 2022 - 09:20.


#49
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 18.08.2016
Salutare.Mi a venit si mie de la enel ca dupa aprilie pretul o sa fie 1,3 fara accize etc.Acum platesc 0,87 cu tot,practic din aprilie voi plati pt 100 kw 200 lei,conform calculului de pe site-ul enel ceea ce este enorm adica mai mult de dublu,acum va intreb,eu inchei pe 12 luni un nou contrac,credeti ca pretul se va mai micsora pe parcurs sau voi ramane asa un an? in caz ca sa zicem din vara prin miracol scade pretul energiei sub 1 leu,as putea negocia din  nou?

#50
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Du-te mai frate la Hidroelectrica!Ce tot ii dai cu Enelul?Te mananca undeva ?

#51
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Ce pret pe kw platiti voi?

#52
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
-del- bad post

Edited by -koss-, 25 January 2022 - 19:55.


#53
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Buna seara, forumisti!
Pana acum am avut contract la Enel, oferta Enel Fix Online, reinnoita anul trecut in ianuarie, pret undeva la 0.69 lei / kwh cu tot cu tva.
Azi am primit oferta Enel Relaxat, valabila pana la 31.01, sa o studiez si sa o trimit la ei semnata. Pret final, cam 2.1 lei / kwh, deci triplu fata de ce am acum.
Intrebare pentru voi: daca nu trimit oferta inapoi, semnata, ce se poate intampla?
Multumesc anticipat!

Attached Files



#54
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Se considera acord tacit si te trec automat la noua oferta. Banuiesc ca scria asta si in notificare. Treci la HidroElectrica si fuck Enel.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate