Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Insonorizare apartament

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Monica202124

Monica202124

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.09.2021
Buna!
Stau intr-un bloc vechi, din 1982 e construit
Eu m -am mutat de curand aici, la ultimul etaj, sperand ca nefiind nimeni deasupra sa am liniste! De unde!
Aud de jos, de la etajul 3 tipete, urlete, bufnituri, chestii trantite si rostogolite, un caine care latra permanent...intr-un cuvant de toate cat sa nu poti sta linistit in casa ta nici ziua si nici noaptea!
Sa discut cu ei nu e o solutie, si nici bani nu am asa multi, as vrea sa fac ceva cat de cat sa mai blocheze zgomotele care vin de jos.
Pe jos in toata casa am gresie
Nu imi permit sa o scot sa antifonez sub ea si sa pun alta, ca nu am buget
Va rog fara bataie de joc sa mi spuneti daca as putea pune ceva peste gresie si apoi sa vin cu un strat de mocheta
Ma gandeam la pluta...m-ar ajuta la ceva ?

#2
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Pluta. Dar nu te zgarci, pune de calitate.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
ar trebui un strat gros de pluta, nu te amagi ca faci ceva cu aia de 4 mm.
fara sa faci deranj mare in casa nu prea ai solutii. asa-i traiul la bloc, dupa cum ti-e norocul.
bine, in cazul tau cred ca e si karma.

Edited by laffin, 13 January 2022 - 20:50.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMonica202124, on 13 ianuarie 2022 - 18:18, said:

Buna!
Stau intr-un bloc vechi, din 1982 e construit
Eu m -am mutat de curand aici, la ultimul etaj, sperand ca nefiind nimeni deasupra sa am liniste! De unde!
Aud de jos, de la etajul 3 tipete, urlete, bufnituri, chestii trantite si rostogolite, un caine care latra permanent...intr-un cuvant de toate cat sa nu poti sta linistit in casa ta nici ziua si nici noaptea!
Sa discut cu ei nu e o solutie, si nici bani nu am asa multi, as vrea sa fac ceva cat de cat sa mai blocheze zgomotele care vin de jos.
Pe jos in toata casa am gresie
Nu imi permit sa o scot sa antifonez sub ea si sa pun alta, ca nu am buget
Va rog fara bataie de joc sa mi spuneti daca as putea pune ceva peste gresie si apoi sa vin cu un strat de mocheta
Ma gandeam la pluta...m-ar ajuta la ceva ?

Eu peste gresia din bucatarie am pus parchet laminat de 12,pentru trafic greu..M-am saturat de senzatia de grota.
Dar cel mai mult te vor ajuta reclamatiile facute catre politia locala care te va scoate din belea.Garantat.

#5
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Și când stăteai la casă aveai aceeași problemă: https://forum.softpe.../#entry28240640
Ai vândut casa și ai scăpat de probleme.
Fă la fel și cu apartamentul.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
As presupune ca stai la 4 altfel ar trebui sa ai mai multi deranjati in bloc.
Prima varianta si cea mai eleganta si sigura, Politia. Ca sa fii acoperita, inregistreaza ce se aude inainte sa-i suni.
Varianta 2: presedintele blocului. Sa faca ceva (o minune) si aia sa respecte regulamentul pe care ar trebui sa-l aveti.
Varianta tz: daca-s vecinii de sub tine, aceeasi moneda: tocuri, boxa spre podea, plimbat mobila, chestii d-astea. Nerecomandat dar, dintr-un punct de vedere, distractiv. Posted Image

#7
Monica202124

Monica202124

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.09.2021

View Postforeverbanned, on 13 ianuarie 2022 - 21:08, said:

Și când stăteai la casă aveai aceeași problemă: https://forum.softpe.../#entry28240640
Ai vândut casa și ai scăpat de probleme.
Fă la fel și cu apartamentul.
Tocmai ca m-am saturat sa ma mut din cauza ghiolbanilor...am ajuns la limita puterilor serios...e asa de greu bunul simt oare?

View Postlaffin, on 13 ianuarie 2022 - 20:48, said:

ar trebui un strat gros de pluta, nu te amagi ca faci ceva cu aia de 4 mm.
fara sa faci deranj mare in casa nu prea ai solutii. asa-i traiul la bloc, dupa cum ti-e norocul.
bine, in cazul tau cred ca e si karma.
se pare ca da dar nu vreau sa ajung la spital pt niste needucati, de care se pare ca dau peste tot. cam cate straturi de pluta de 4 mm  mi-ai recomanda?

Edited by Dany_Darke, 14 January 2022 - 01:44.


#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
este greu de cuantificat cat va izola pluta, daca izolezi doar podeaua, teoretic pluta de 5 cm reduce din vocea umana in jur de 45-50 dB. insa costa mult si nu cred ca poti izola la modul la care te gandesti tu, sunetele se transmit si prin peretii adiacenti.
comanda niste dopuri de urechi de pe emag dupa ce citesti reviewurile, sa vezi cum se simte, daca e mai suportabil pentru tine asa...

#9
Monica202124

Monica202124

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.09.2021

View Postlaffin, on 14 ianuarie 2022 - 11:38, said:

este greu de cuantificat cat va izola pluta, daca izolezi doar podeaua, teoretic pluta de 5 cm reduce din vocea umana in jur de 45-50 dB. insa costa mult si nu cred ca poti izola la modul la care te gandesti tu, sunetele se transmit si prin peretii adiacenti.
comanda niste dopuri de urechi de pe emag dupa ce citesti reviewurile, sa vezi cum se simte, daca e mai suportabil pentru tine asa...
Multumesc de raspuns!

#10
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Ia niste boxe puternice (preferabil de concert) si da le la maxim pana nici nu tu ii auzi pe ei si nici ei nu te vor mai suporta pe tine.

#11
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Va deranja și pe alți vecini care nu au vreo vină, dar care își merită situația.

#12
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Sa inteleg ca te-ai mutat de la casa la apartament in bloc ca sa scapi de galagie ?
Incerc sa inteleg care a fost rationamentul...?
Daca la casa am 2 veci stanga/dreapta din care unul ma deranjeaza... ar fi o idee buna sa ma mut la bloc unde o sa am si mai multi vecini cu pereti/plafon comun pe orizontala/verticala ?
In plus daca ma mut la bloc nu i-au in considerare daca apartamentul are deja izolatie fonica ?
Si daca nu am gasit unul care sa aiba deja izolatie fonica nu i-au in considerare sa fac aceasta lucrare inainte sa ma mut ?

Daca nu ai bani... poate ar trebuii sa-ti redimensionezi si pretentiile vis-a-vis de comfort.

Mai jos ai un link cu dopuri de urechi de calitate pe care le folosesc si eu, au putere de izolare fonica de 35dB daca sunt folosite corect.
https://comenzi.farm...quies-p10028522

Daca esti alergica la materialul din care sunt confectionate vezi ca exista si dopuri hipoalergice din ceara naturala cu o putere de izolare de 27dB insa pe acestea eu nu le-am testat pentru am fost multumit de primele.
https://comenzi.farm...i-quies-p309514

Mai exista si varianta de a folosii casti antifonare... sunt de o multime de feluri insa nu-ti pot recomanda caci nu am folosit.

Varianta hardcore sunt dopurile de 35dB + casti antifonare... insa daca galagia este prea mare si cu tonuri joase s-ar putea sa simti vibratii :)

#13
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Cele de silicon sunt si mai bune. https://www.emag.ro/...ZIaAn-0EALw_wcB
Nu le-am testat pe astea, am luat unele asemanatoare de pe Amazon

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate