Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

PFA activitate dependenta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
MetalSnake

MetalSnake

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2022
Se considera activitate dependenta daca un PFA factureaza unei SRL in care asociat unic este aceeasi persoana care este si PFA?
Sau se incadreaza la evaziune fiscala?
Sau, daca nu, e ok?

Cunosc cele 7 criterii din care trebuiesc indeplinite minim 4 pentru ca activitatea sa nu fie dependenta...

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
Daca le cunosti, vezi cum se aplica.
Teoretic este posibil sa nu fie activitate dependenta.
In realitate, probabil va fi.
Tine doar de tine ( ca tu esti si PFA si SRL ) :D

#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Evident ca este suspiciune de evaziune: scoti bani din SRL, diminuezi profitul intentionat, etc.. orice inspector ANAF te va acuza la momentul controlului. Tu va trebui sa ai o argumentatie economica foarte serioasa pentru a justifica miscarea.

#4
MetalSnake

MetalSnake

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2022

View PostNenea Zap, on 13 ianuarie 2022 - 13:59, said:

Daca le cunosti, vezi cum se aplica.
Teoretic este posibil sa nu fie activitate dependenta.
In realitate, probabil va fi.
Tine doar de tine ( ca tu esti si PFA si SRL ) Posted Image

Corect.
Ma intreb daca nu exista alte legi (care sunt familiare unui avocat/contabil) care sa incrimineze relatia expusa.

View PostLukRo, on 13 ianuarie 2022 - 14:42, said:

Evident ca este suspiciune de evaziune: scoti bani din SRL, diminuezi profitul intentionat, etc.. orice inspector ANAF te va acuza la momentul controlului. Tu va trebui sa ai o argumentatie economica foarte serioasa pentru a justifica miscarea.

SRL-ul va fi in regim de microintreprindere, impozit la cifra de afaceri.

#5
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View PostMetalSnake, on 13 ianuarie 2022 - 14:45, said:

SRL-ul va fi in regim de microintreprindere, impozit la cifra de afaceri.
Da. Doar ca, pentru a scoate banii din firma trebuie sa platesti 5% impozit pe dividende plus CASS.
Daca PFA-ul este pe norma si factureaza firma iesi mult mai bine la bani. Dar mai mult ca sigur va fi considerata o problema de catre orice inspector ANAF.
Mai bine intreaba un contabil sa vezi care sunt legile care le incalci.

#6
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View PostMetalSnake, on 13 ianuarie 2022 - 14:45, said:

SRL-ul va fi in regim de microintreprindere, impozit la cifra de afaceri.

Tot va ramane aceasta suspiciune. Chiar daca SRL-ul este impozitat la venituri, nu la profit, asta nu inseamna ca poti, de exemplu, sa cheltui banii SRL-ului pe nevoi personale, deoarece te-ai eschiva practic de la taxele pe dividende.

#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
Cat timp plateste toate taxele si pe SRL si pe PFA nu are nici o problema inspectorul de la ANAF.
Dar la cum pune problema, e clar ca vrea sa faca o mica evaziune si nu se pricepe :D

#8
MetalSnake

MetalSnake

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2022

View PostNenea Zap, on 13 ianuarie 2022 - 16:11, said:

Cat timp plateste toate taxele si pe SRL si pe PFA nu are nici o problema inspectorul de la ANAF.
Dar la cum pune problema, e clar ca vrea sa faca o mica evaziune si nu se pricepe Posted Image

Evaziune fiscala, nu in mod necesar.
Poate ma indruma cineva catre vreo lege, mi se pare cam mult sa incep sa le citesc pe toate.
Pe de alta parte, nu e corect sa platesc de 2 ori cass, o data ca angajat, altadata ca beneficiar de dividende. Aici, nu este statul 'evazionist'? De ce imi ia mai multi bani?

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,485
  • Înscris: 13.03.2005
De aceea e nevoie sa " le citesti pe toate" sau sa apelezi la serviciile unui consultant fiscal...

#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View PostMetalSnake, on 13 ianuarie 2022 - 16:44, said:

Evaziune fiscala, nu in mod necesar.
Poate ma indruma cineva catre vreo lege, mi se pare cam mult sa incep sa le citesc pe toate.
Pe de alta parte, nu e corect sa platesc de 2 ori cass, o data ca angajat, altadata ca beneficiar de dividende. Aici, nu este statul 'evazionist'? De ce imi ia mai multi bani?

Pentru ca daca nu ai plati CASS pe dividente, nu ti-ai mai da salariu si ai scoate toti banii prin dividente.Asa se facea inainte.

#11
MetalSnake

MetalSnake

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2022

View PostLukRo, on 13 ianuarie 2022 - 17:02, said:


Pentru ca daca nu ai plati CASS pe dividente, nu ti-ai mai da salariu si ai scoate toti banii prin dividente.Asa se facea inainte.

Si atnunci de ce nu-s scutit la plata CASS la dividende daca totusi eu imi dau salariu, unde, evident, platesc CASS?

#12
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Adresezi online intrebarea la ANAF, asistenta contribuabili. Raspund destul de repede.

https://www.anaf.ro/asistpublic/

#13
MetalSnake

MetalSnake

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2022

View PostArgv, on 13 ianuarie 2022 - 18:14, said:

Adresezi online intrebarea la ANAF, asistenta contribuabili. Raspund destul de repede.

https://www.anaf.ro/asistpublic/

Mersi.

#14
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006

View PostMetalSnake, on 13 ianuarie 2022 - 16:44, said:

Evaziune fiscala, nu in mod necesar.
Poate ma indruma cineva catre vreo lege, mi se pare cam mult sa incep sa le citesc pe toate.
Pe de alta parte, nu e corect sa platesc de 2 ori cass, o data ca angajat, altadata ca beneficiar de dividende. Aici, nu este statul 'evazionist'? De ce imi ia mai multi bani?
Oho.
Eu anul trecut am platit CASS de 3 ori.
Csf, ncsf :D

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,485
  • Înscris: 13.03.2005
CASS de 3 ori : o data pentru trup, o data pentru minte si inca o data pentru suflet.... he he he

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMetalSnake, on 13 ianuarie 2022 - 16:44, said:

Pe de alta parte, nu e corect sa platesc de 2 ori cass, o data ca angajat, altadata ca beneficiar de dividende. Aici, nu este statul 'evazionist'? De ce imi ia mai multi bani?
pentru ca tu ai ales sa plimbi banii asa :)

strict la intrebarea din primul post: nu cred ca e nimic ilegal in sine in ce spui ca vrei sa faci (PFA factureaza SRL la care persoana fizica este actionar unic), dar sigur o sa ridice semne de intrebare si in cazul unui control o sa trebuiasca sa dai niste explicatii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate