Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

700 de lei platiti pe 326 consum gaze?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#19
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 cumparator, on 12 ianuarie 2022 - 23:42, said:

Daca ii cereau atat, factura era peste 2000 lei.
Pai cam astea-s preturile actuale in prezent la Engie! Noi cei care am apucat pretul de 0.2113(aproximativ) inca mai miscam pana vor expira contractele, dupa aia D-zeu cu mila...Posted Image

 bobitad, on 12 ianuarie 2022 - 23:43, said:

te contrazic. ia fa tu casa cu izolatie fundatie serioasa, interior-exterior. 15-20 la placa 0. 20 pe pereti, 40 in pod. incalzire in pardoseala cu centrala in condensatie. mai baga si o ventilatie cu recuperare de caldura si geamuri decente si zic ca initiatorul dadea de 4 ori mai putini bani. ahh. si fa o casa de 100mp si tine temperatura la 21.5. eu zic ca consuma sub 100mc/luna.
Esti absurd, chiar crezi ca toti stau la casa sau toti isi permit asa ceva? Nu vezi ce greu se castiga la Loto Posted Image

#20
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

 BaXXXon, on 12 ianuarie 2022 - 23:44, said:

Deja vorbesti de SF-uri pt majoritatea Posted Image))
dar asta ar trebui sa fie normalul sincer, daca nu o sa vrei sa-ti dai salariu pe energie. si sincer decat clasicul de 10, diferentele nu-s asa mari ca manopera tot aia e. doar materialele or sa fie mai scumpe.

Quote

Esti absurd, chiar crezi ca toti stau la casa sau toti isi permit asa ceva? Nu vezi ce greu se castiga la Loto
polistirenul de 10 e 30 pe dedeman ala de 20, e 52. dai 20 de ron in plus la m2, nu e o avere. te costa probabil la o casa de 100mp, inca 1000 de ron sau cat vine ca mi-e lene sa calculez.

Edited by bobitad, 12 January 2022 - 23:50.


#21
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

 Valmont43, on 12 ianuarie 2022 - 23:45, said:

Pai cam astea-s preturile actuale in prezent la Engie! Noi cei care am apucat pretul de 0.2113(aproximativ) inca mai miscam pana vor expira contractele, dupa aia D-zeu cu mila...Posted Image

Vreau sa zic ca initiatorul se plange degeaba de scumpire, atat ar fi platit si inainte.
Sa mai astepte putin, ca atunci chiar va avea motiv.

#22
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
La mine, 326 de metri cubi ar insemna 922 de lei.
2,83 lei / mc, la Engie, pret nou de la 1 noiembrie, valabil pana in iunie 2022 inclusiv

da, astia cu casoaie mari degeaba, cu 10 camere, in care traiesc doua-trei persoane cu totul, cu livinguri imense - ii rupe la bani.

Edited by cattavencu, 12 January 2022 - 23:51.


#23
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 cattavencu, on 12 ianuarie 2022 - 23:49, said:

La mine, 326 de metri cubi ar insemna 922 de lei.
2,83 lei / mc, la Engie, pret nou de la 1 noiembrie, valabil pana in iunie 2022 inclusiv

da, astia cu casoaie mari degeaba, cu 10 camere, in care traiesc doua-trei persoane cu totul, cu livinguri imense - ii rupe la bani.
2,8 nu e asa rau. Unii au ajuns spre 7

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 -ARA-, on 12 ianuarie 2022 - 23:17, said:

Sunt abonat gdfsuez si tocmai s-a eliberat factura la gaze 696.02 pe 326 cifre dragute citite de pe aparat.

O spun ca am citit 700 de lei si am ramas? A? Cum naiba sa scad factura la gaze, adica la dracu ca nu despre asta este vorba, nu este vorba daca este casa izolata, daca am 100 de calorifere
700 de lei de plata pentru 326 consum gaze?

Nu este putin aberant?
inca ai pret de haze rusesti, stai sa vezi cand vine pretu de gaze americane...

#25
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 bobitad, on 12 ianuarie 2022 - 23:48, said:

dar asta ar trebui sa fie normalul sincer, daca nu o sa vrei sa-ti dai salariu pe energie. si sincer decat clasicul de 10, diferentele nu-s asa mari ca manopera tot aia e. doar materialele or sa fie mai scumpe.

io stiu ce zici dar multi nu inteleg oricat le-ai explica ....

#26
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 blackskorpion, on 12 ianuarie 2022 - 23:53, said:

2,8 nu e asa rau. Unii au ajuns spre 7

Da, stiu.

Si eu sunt dintre aia pasivi, adica n-am miscat un deget si nu m-am agitat sa caut nimic (adica oferte, 2 bani mai ieftin colo, 5 bani dincolo). Nu m-am foit de la unul la altul, nimic-nimic. Nici la gaz, nici la curent.

Atat a ridicat Engie pretul in cazul meu. Pur si simplu. De la 1,6 lei l-a facut 2 lei de la 1 iulie 2021, apoi 2,83 de la 1 noiembrie 2021

La curent sunt la Enel, care de la 1 ianuarie mi-a marit de la 0.74 la 1.35 kilowatul.

Edited by cattavencu, 13 January 2022 - 00:10.


#27
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Eu am primit factură de 1100 lei pentru 706 mc3

Încă e bine, zic eu.

#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. Pretul nu mai e pe mc de multi ani, e pe kwh
Vezi pretul/kwh
2. preturile au luat-o razna total
3. preturile sunt plafonate, dar tot au sarit mult.

Tocmai ce am primit ultima amenda Engie (am trecut la EON), e atasata.

Eu am 0.442 lei / kwh
Ofeta Engie e acum 1.04, iar luna trecuta era 0.69 lei/kWH.

Attached Files



#29
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 cattavencu, on 12 ianuarie 2022 - 23:49, said:


da, astia cu casoaie mari degeaba, cu 10 camere, in care traiesc doua-trei persoane cu totul, cu livinguri imense - ii rupe la bani.
Pe mine nu ma rupe de bani la casoaie ca e destul de bine termoizolata . Vecinu meu cu casoaie , abia acuma s-o gandit sa suplimenteze termoizolatia , dupa ce , de 7 ani face frigu sa nu plateasca mult ca de facea cald de lafaiala nu-i ajungea salarul lui si al nevestei sa plateasca factura .

#30
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Adm, on 13 ianuarie 2022 - 00:09, said:

1. Pretul nu mai e pe mc de multi ani, e pe kwh


nu ma intereseaza, eu impart ce vad pe factura (suma totala) la mc, asta vad pe contor => asa m-am invatat sa gandesc => asa gandesc.

Pe mine nu ma intereseaza defalcarea lor de pe factura, ca tot eu platesc toate rubricile, nu-i ca si cum pe unele le platesc, iar de la altele m-as putea eschiva. Poa' sa puna 15 liniute de defalcare a pretului total, nu schimba cu nimic realitatea de plata, adica suma finala.

Din partea mea, puteti sa gasiti orice alte exprimari din SI [Sistemul International], daca asta va face sa credeti ca e mai fancy, ca e mai noua exprimarea si mai "moderna".

Io cred ca au gasit modalitatea asta, de a imparti mc in kilowati, ca sa-i para omului mai mic pretul pe unitate.

Edited by cattavencu, 13 January 2022 - 00:18.


#31
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Degeaba imparti tu, cand vezi ofertele ei iti vand pe kWh.

Nu toate gazele naturale a aceeasi putere calorica.

Daca a mancat Putin Fasole, atunci puterea calorica a unui mc de gaz s-ar putea sa fie mai mare sau mai mica.

Prb este ca oamenii par sa intelega ff greu acest lucru simplu.

Un mc de aer sau un mc de gaz metan, e tot un mc!

#32
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Adm la 0.590 lei per kw e deja catastrofal pentru multi..Posted Image

#33
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Adm, on 13 ianuarie 2022 - 00:09, said:

Ofeta Engie e acum 1.04, iar luna trecuta era 0.69 lei/kWH.

Astea din prezent nu sunt "oferte". Ei au inmagazinate gaze luate mega scump si "ofertele" astea se adreseaza astora de au trecut prin sapte barci (furnizori) pana acum, in cautarea unei economii vremelnice de o luna - doua, pe care iarna i-a prins "intre contracte".

Io cum dracu de nu am primit "oferta" de 1 leu?

Si altii, nu numai eu.

Asta cu 1 leu kilowatu' la gaz e mwuia care si-au luat-o cei care n-au stiut cum sa mai alerge de la unul la altul ca sa economiseasca 3-5-10 lei pe luna, timp de (da' n-aveau ei de unde sa stie, au crezut ca va dainui mai mult pretu') 1-3 luni (poate si-alea de vara, hehe)

 Adm, on 13 ianuarie 2022 - 00:19, said:

Nu toate gazele naturale a aceeasi putere calorica.



Da, stii bine si tu si altii ca asta cu PCS-ul e o gaselnita ca sa mai ciupeasca ceva banuti, pretinzand ca "dom'ne, luna asta ti-am dat gaz cu o putere calorica superioara", plm, de parca pot io sau altu' sa verificam asta, de parca s-ar vedea daca au fiert ouale mai repede sau cafeaua.

@Adm - stii cand am mai stat sa citesc, amuzat si siderat, o fuga similara a multora?

In 2017, cand bagase RDS 10 bani mai ieftin la kilowat, la energie electrica. Vai, ce mai era pe forum! Sute de pagini de lacomie are topicul ala.

Dupa un an nu mai stiau cum sa vina la reglementat.

Bai, deci multi faceau un cacat de economie de 2-5 lei pe luna (!!!!!) Ceva de genul ca in loc de 60 de lei lunar, plateau 55. Pentru asta se zbateau ei sa schimbe, sa faca, sa dreaga... Ca dupa 12 luni sa le para mai rau decat le paruse bine.

Io am mai vazut filmul asta, crede-ma.

Edited by cattavencu, 13 January 2022 - 00:35.


#34
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 Adm, on 13 ianuarie 2022 - 00:19, said:

Degeaba imparti tu, cand vezi ofertele ei iti vand pe kWh.

Nu toate gazele naturale a aceeasi putere calorica.

Daca a mancat Putin Fasole, atunci puterea calorica a unui mc de gaz s-ar putea sa fie mai mare sau mai mica.

Prb este ca oamenii par sa intelega ff greu acest lucru simplu.

Un mc de aer sau un mc de gaz metan, e tot un mc!
Problema e alta si anume ca majoritatea zic ca puterea unui mc de gaz e de 10,5 kw insa acolo e spilu si magaria ( de aia au trecut la taxare pe kw ) . Eu cred ca daca mc daca are 9kw e mare minune . Ticalosi , asta e.
Ceea ce ar fi fost normal era ca acele contoare sa nu inregistreze mc ci kw-tii insa noa , trebuie sa fure de undeva porcii.

Edited by BaXXXon, 13 January 2022 - 00:33.


#35
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

 cumparator, on 12 ianuarie 2022 - 23:48, said:


Vreau sa zic ca initiatorul se plange degeaba de scumpire, atat ar fi platit si inainte.
Sa mai astepte putin, ca atunci chiar va avea motiv.
Initiatorul cauta si gaseste in orice motiv de trolling.

#36
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 BaXXXon, on 13 ianuarie 2022 - 00:32, said:

Problema e alta si anume ca majoritatea zic ca puterea unui mc de gaz e de 10,5 kw insa acolo e spilu si magaria ( de aia au trecut la taxare pe kw ) . Eu cred ca daca mc daca are 9kw e mare minune . Ticalosi , asta e.
Ceea ce ar fi fost normal era ca acele contoare sa nu inregistreze mc ci kw-tii insa noa , trebuie sa fure de undeva porcii.

Asta zic si eu.

"Aaa, pai nu, nu va mai uitati la contor. Avem noi o formula, aici, la Iernut si va zicem noi. Nu mai, uitati de contoare, gata."

Mai ramane sa puna kilowati la pompele de benzina. Azi pui benzina de X kilowati, maine de Y. Nu mai platesti litri, ci o formula a lor, pe care o scot ei dimineata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate