Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Impozit pe proprietate, platit separat de coproprietari - posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Dupa dezbaterea succesiunii la notar, cativa mostenitori se trezesc :) coproprietari ai unui imobil.

Intrebari:


1. Isi pot plati separat impozitul pe proprietate, fiecare dupa procentele pe care le detine - fara legatura cu ce fac(sau nu) ceilalti coproprietari?

2. Daca raspunsul la prima intrebare e pozitiv, ce se intampla daca unul din ei nu plateste, statul/administratia locala pot "popri" proprietatea?

3. Cand o parte a proprietarilor traieste in afara Romaniei, isi pot totusi plati impozitul pe proprietate prin Ghiseul.ro?


Multumesc anticipat.

#2
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Eu am platit impozitul la o proprietate din asta cu 2 proprietari
Mi-a dat cate o hartie si chitanta pentru fiecare in parte 50/50%

Probabil ca daca nu platesti in timp se aduna suma cu penalitati; in final nu vei putea vinde daca nu achiti tot
Nu stiu daca se face poprire

#3
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006

 Piscopescu, on 12 ianuarie 2022 - 21:38, said:

1. Isi pot plati separat impozitul pe proprietate, fiecare dupa procentele pe care le detine - fara legatura cu ce fac(sau nu) ceilalti coproprietari?
2. Daca raspunsul la prima intrebare e pozitiv, ce se intampla daca unul din ei nu plateste, statul/administratia locala pot "popri" proprietatea?
3. Cand o parte a proprietarilor traieste in afara Romaniei, isi pot totusi plati impozitul pe proprietate prin Ghiseul.ro?

1. Da, fiecare proprietar are rol separat la organul fiscal.
2. Organul fiscal probabil intai ii popreste alte venituri/bunuri/conturi. Daca nu are alte bunuri ar trebui sa se indrepte catre cota lui din proprietate. Ceilalti proprietari cel putin teoretic ar avea un drept de preemptiune sa cumpere cota respectiva daca se ajunge la o executare. Cineva din domeniu ar putea da un raspuns mai coerent. :)
3. Da, este foarte simplu daca au cont si card (preferabil in lei desi probabil se poate plati si cu un card in alta valuta si se face conversia).

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
In mod normal cei de la taxe si impozite locale stabilesc impozitul pe proprietate, dupa care il imparte la procentele detinute de fiecare proprietar.
Eu si sotia primim  fiecare o instiintare de 50% fiecare.

Primaria nu propreste proprietatea, ci impiedica vanzarea ei pana la plata datoriilor.

Nu toate localitatile sunt inscrise in ghiseul.ro

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
1. da, daca au rol separat.
Asta e cu dus si-ntors, in functie de cum a inregistrat primaria. La una dintre proprietati primaria a decis sa separe rolurile acum vreo 7-8 ani. La alta suntem la comun.
2. Habar n-am. Probabil depinde daca e rol separat.
3. Asa cum s-a zis, daca Primaria e inrolata si au rol separat, cred ca da.

Ca si sfat/idee: iesirea din indiviziune e sfanta, zic

#6
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 stalker2142, on 12 ianuarie 2022 - 21:47, said:

Eu am platit impozitul la o proprietate din asta cu 2 proprietari
Mi-a dat cate o hartie si chitanta pentru fiecare in parte 50/50%

Presupun ca ai platit tot impozitul odata, de asta n-a fost problema sa-ti dea chiar si 2 chitante separate. Era interesant daca voiai sa platesti doar 50%...

 crocko.dilul, on 12 ianuarie 2022 - 22:09, said:

Ca si sfat/idee: iesirea din indiviziune e sfanta, zic

Amen to that brother ;) insa asta e situatia, "momental" :)

#7
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Asa dadea oricum; dar pe alta proprietate cum zice si crocodilul mai sus...era acelasi rol (cod de plata impozit) pentru ambii proprietari si automat 1 singura plata/ o singura suma

#8
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021
De ce dau sfaturi juridice, persoane care nu sunt licentiate in acest domeniu? Sau si aici va pricepeti toti, ca la fotbal?

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

 Piscopescu, on 12 ianuarie 2022 - 22:21, said:

Presupun ca ai platit tot impozitul odata, de asta n-a fost problema sa-ti dea chiar si 2 chitante separate. Era interesant daca voiai sa platesti doar 50%...



Amen to that brother Posted Image insa asta e situatia, "momental" Posted Image
uite, eu de exemplu, platesc 50%. de anul trecut, toate impozitele au fost impartite 50% pe numele meu, 50% pe al nevestei. eu am cont pe ghiseul, imi pot plati online jumatatea. nevasta nu, jumatatea ai o platesc la ghiseu.

#10
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017

 slai, on 13 ianuarie 2022 - 07:54, said:

eu am cont pe ghiseul, imi pot plati online jumatatea. nevasta nu, jumatatea ai o platesc la ghiseu.
Daca vorbesti cu cei de la primarie se poate plati si pentru ceilalti online.
Eu am 1/4 dintr-o proprietate si pot plati online pentru toata. Desi suntem 2 proprietari.
LE: eu nu platesc pe ghiseul

Edited by greenlife, 13 January 2022 - 08:27.


#11
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 qwertyasdfg, on 13 ianuarie 2022 - 07:40, said:

De ce dau sfaturi juridice, persoane care nu sunt licentiate in acest domeniu?

Dude... :), e o intrebare mai mult de experienta personala si de viata decat una juridica. Oricum, cel putin eu, iau intotdeauna in considerare caricatura aia veche din NY Times, in care un caine tasta de zor la calculator iar comentariul zicea ceva gen "Nu poti stii niciodata cine e de partea cealalta a comunicarii" :).
Totul e in regula, multumesc pt. avertisment!

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 crocko.dilul, on 12 ianuarie 2022 - 22:09, said:

Ca si sfat/idee: iesirea din indiviziune e sfanta, zic
În principiu da, în realitate depinde. Dacă proprietatea e asupra unui apartment e cam greu să ieși din indiviziune.

#13
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Hello,

din ce stiu eu:

1. Isi pot plati separat impozitul pe proprietate, fiecare dupa procentele pe care le detine - fara legatura cu ce fac(sau nu) ceilalti coproprietari? - cf codului fiscal/procedura fiscala, trebuie definit cate 1 rol fiscal pt fiecare din coproprietari, cf procentelor din certif mostenire, ceea ce inseamna ca nu mai au legatura unii cu altii dpdv plata, asadar DA. In practica, in localitatile mai mici, NU s-au impartit rolurile fiscale, adica exista 1 singur rol, pe numele celor X coproprietari. Asta poti intreba/verifica cand se depune certif mostenitor la primarie

2. Daca raspunsul la prima intrebare e pozitiv, ce se intampla daca unul din ei nu plateste, statul/administratia locala pot "popri" proprietatea? - pana la sechestru asupra bunului imobil, mai e Posted Image. Se popresc intai veniturile si conturile bancare. Plus ca mai intervine faptul ca proprietatea ramane la comun (adica nu o impart fizic: X mp revin lui Y, A mp revin lui B)

3. Cand o parte a proprietarilor traieste in afara Romaniei, isi pot totusi plati impozitul pe proprietate prin Ghiseul.ro? - DA. Daca nu sunt inrolati in ghiseul, dai un mail la primarie, spui cine esti, ce proprietate ai in localitatea respectiva, si le ceri suma/sumele de plata si detaliile de plata aferente (conturile de la trezorerie in care vei vira banii, nume beneficiar etc- stiu ei ce sa iti trimita)

daca mai ai intrebari, shoot

LE: ai/ati depus certif mostenire la primarie? ati completat declaratii fiscale individual, sau una singura, in numele tuturor mostenitorilor (adica noii coproprietari)

Edited by irina2014, 13 January 2022 - 10:30.


#14
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 irina2014, on 13 ianuarie 2022 - 10:27, said:

daca mai ai intrebari, shoot

LE: ai/ati depus certif mostenire la primarie? ati completat declaratii fiscale individual, sau una singura, in numele tuturor mostenitorilor (adica noii coproprietari)

Multumesc mult!

Nu stiu - cum se poate verifica la primarie? Dupa incheierea "etapei" la notariat, precedata de plata concomitenta a impozitelor restante de catre toti mostenitorii, reuniti pt. eveniment :) in Romania - restante de la momentul decesului si pana la realizarea succesiunii - fiecare si-a vazut de drum. Plata s-a facut la acelasi ghiseu concomitent, fiecare mostenitor cu teancul de bancnote in mana :), insa n-am idee cum a completat functionara declaratiile fiscale, individual sau la "comun"...

#15
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 Piscopescu, on 13 ianuarie 2022 - 20:23, said:

Multumesc mult!

Nu stiu - cum se poate verifica la primarie? Dupa incheierea "etapei" la notariat, precedata de plata concomitenta a impozitelor restante de catre toti mostenitorii, reuniti pt. eveniment Posted Image in Romania - restante de la momentul decesului si pana la realizarea succesiunii - fiecare si-a vazut de drum. Plata s-a facut la acelasi ghiseu concomitent, fiecare mostenitor cu teancul de bancnote in mana Posted Image, insa n-am idee cum a completat functionara declaratiile fiscale, individual sau la "comun"...
declaratiile de care spun eu (se numesc declaratii de impunere)  sunt niste formulare standard care se completeaza si semneaza de catre (co)proprietari, de catre voi. Pe baza lor, alaturi de actele de proprietate (in cazul vostru, certif  most), primaria transfera  proprietatea  de la  vechiul proprietar (cazul vostru: defunctul) la noul/noii proprietari .

cam asta e fluxul.

dc e localitate mai mica, suna la ei si spune cine esti, ce certif most ai, dupa cine (defunctul) etc, si intreaba daca mostenitorii au roluri separate sau e un singur rol fiscal pt toti, si cat ai tu de plata. Ar tb sa te lamureasca

#16
maverick1508

maverick1508

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.05.2007
Salutare!
Scuze pentru ca invii topicul. Se da un apartament cu propietari ambii soti. Sotul a murit, sotia nu a facut succesiunea. La impozite figurau cu un cod, nu cu CNP. S-a adaugat cnp-ul sotiei ca sa poata plati tot impozitul, a mers 1 an doi, anul asta se pare ca ea poate plati doar partea ei.... Cum poate face sa plateasca si cealalta jumatate de impozit, pana rezolva cu succesiunea? Multumesc!

#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Eu plătesc pentru bunicul meu, decedat de 26 de ani, fix pe numele lui.
Pe chitanța de plată apare "defunct" lângă nume.

#18
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postsfantu.dracu, on 19 ianuarie 2023 - 13:19, said:

Eu plătesc pentru bunicul meu, decedat de 26 de ani, fix pe numele lui.
Pe chitanța de plată apare "defunct" lângă nume.
da, sau "most". Asta inseamna ca nu s-a facut succesiunea dupa bunicul. Sau nu s-au dus actele la primarie

View Postmaverick1508, on 17 ianuarie 2023 - 17:06, said:

Salutare!
Scuze pentru ca invii topicul. Se da un apartament cu propietari ambii soti. Sotul a murit, sotia nu a facut succesiunea. La impozite figurau cu un cod, nu cu CNP. S-a adaugat cnp-ul sotiei ca sa poata plati tot impozitul, a mers 1 an doi, anul asta se pare ca ea poate plati doar partea ei.... Cum poate face sa plateasca si cealalta jumatate de impozit, pana rezolva cu succesiunea? Multumesc!
codul ala ar tb sa fie numarul de rol. Nu inteleg: stie numarul de rol si numele , si nu poate plati? de ce?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate