Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Casa/cabana de vacanta Prahova

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015

 Courage, on 13 ianuarie 2022 - 01:47, said:

Asculta ce iti spune colega mai sus.
Eu am buletin de Sinaia. E plin de pensiuni si hoteluri in faliment.
Turistii vin ca sa fuga de acasa, dar nu doar pt aer, ci si pt ca vor sa se plimbe sau sa ia o masa la un restaurant.
Nu vrea nimeni sa vina la munte cateva zile si sa isi faca singur de mancare.
Cine vrea sa schieze, merge in Poiana.
In Sinaia vin rapid racheti de Bucuresti, iar in timpul saptamanii e plin de localnici.

Despre casa, minimul necesar nu va fi destul, dar va costa mult, iar ceva mai mare va costa mult mai mult.
Nu exista ieftin, bun, incapator.
Vezi ca multi nu inteleg o chestie banala la munte: canalizarea e de dorit sa fie in partea de jos a terenului, nu sus!
Daca e sus, ai nevoie de basa si pompa cu tocator.
Sunt multe de discutat.

Orice planuri iti faci, fa-le cu un arhitect.
Ai grija mare la umezeala, infiltratii, izvoare subterane.
Noted. Nu stiu daca poti sa compari o cabana cu un hotel sau o pensiune.  Sunt chestii total diferite. Cu clienti total diferiti.
Indiferent, casuta este mai mult un proiect de-al meu la care ma gandesc de cativa ani, iar principala folosinta va fii de casa de vacanta unde sa-mi petrec weekend-urile cu famila/prietenii. Daca e sa atraga si turisti, e un bonus.

 Courage, on 13 ianuarie 2022 - 01:47, said:


P.S. Vad eu acolo un mare geam rotund?
E frumoasa treaba pana te va lamuri un termopanist ca nu ti-l poate face, e foarte greu sa fie dintr-o bucata si probabil va fi nevoie de o macara cu ventuze ca sa il pozitionezi.

P.S.2 orice casa mai are nevoie si de spatii de depozitare, de obicei mult mai multe decat planuiesti initial si parca e de porc sa mai faci si o anexa in spatele curtii.
Canalizare e la drum. Primii 15 metri cand intrii pe teren sunt relativ drepti, la acelasi nivel cu drumul, apoi incepe sa coboare. Cred ca o sa mearga sa ma conectez direct, dar vedem.
Da, e un geam rotund, dar nu e musai sa fie rotund. Si triunghi e ce trebuie.
Referitor la spatii de depozitare, sunt de acord ca e putin lipsa. Ar mai fii sub scara un 2mp. Pe de alta parte, e de vacanta. Nu vreau sa fac nici o magaoiae cu n-spe mii de camere. De aia am si gandit dormitoarele asa mici, si doar o baie. In schimb prefer sa am livingul/bucataria cat mai mari si deschise.

#20
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015

 Adm, on 13 ianuarie 2022 - 01:41, said:

Buhahhahaha

Man, serios, ma faci sa rad.

Am copilarit in zona aia, schiez cu fata sau cu spatele, intr-un picior sau doua, stiu partiile cu ochii inchisi.
In Sinaia/Azuga/Sacele pot sa ma duc oricand sa stau, gratuit, la rude.

La Sinaia schiezi doar pt ca e partie alpina si alternativa e sa mai faci 3h in trafic pana la Poiana Bv sau pt ca mai exista zapada "ortopedica" pana in luna mai.
Ca sa il citez pe sot (care moare de frica pe partie), partiile de la Sinaia sunt asa de scurte, incat nu termini nici un Tatal Nostru si deja te-ai pus la coada de la teleschi.

Majoritatea schiorilor de week-end pleaca sambata dimineata la 6 din Bucuresti ca sa prinda prima telecabina, si se intorc cu ultima telecabina.
Si asa, nu merita, pt ca cobori in 3 minute si urci in 40 de minute cu telescaunul (cozi indescriptibile).

Sinaia e plina de pensiuni si hoteluri la preturi modice sau aberant de scumpe, dar cu siguranta nu am auzit pe nimeni care sa stea in Comarnic si sa vina la Sinaia pt schi, pt ca nu prea faci economie.
Cat sa fie cazarea? 2 copeici? O sa ai un soc cand o sa vezi cat te costa sa incalzesti casa aia iarna, iar atunci chiria nu mai are cum sa fie ieftina.

In fine, pentru mine e clar ca ai un plan foarte frumos, iar noi ti-l deranjam viziuni pesimiste.
The fact remains. E statiunea cu cele mai multe partii din tara, si una din cele mai populare statiuni montane. Poate pt tine nu inseamna nimic, poate pentru altii e ce vroiau sa auda. Mai ales pentru cei care nu au copilarit pe partie.
Ideea e ca daca vrei o cabana, in proximitatea unei statiuni la munte, si vii din Ilfov (si crede-ma ca la 75% din bucuresteni/ilfoveni nu le pasa neaparat locatia, atata timp cat e verdeata niste munte si niste zapada si vin fiert), cu o priveliste decenta, mai la margine nu in sat, incat ai si intimitade sa poti sa iesi in curu gol daca asta-ti pofteste inima, optiunile se raresc. Daca oferi si un semineu, un hot tub, si o trambulina, se raresc si mai mult. Patisi.

#21
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Ai verificat sa nu treaca prin curte viitoarea autostrada?
E aiurea sa stai in Comarnic si sa ei tot traficul in nas zi de zi spre Sinaia... Dar poate pentru tine, ca proiect merge, sa stai gratis si sa te misti ici colo...

Edited by musicallro, 13 January 2022 - 04:12.


#22
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Comarnic, casa de lemn...
Initiator, pune manutza si citeste tot ce gasesti despre buretele de casa. Apoi iti garantez ca s-a terminat cu casa din lemn...
Ca si-o intamplare acum vreo 7 ani era sa cumpar un teren similar, poate chiar acesta. Era situat pe culmea Comarnicului, undeva pe partea stanga cum urci pe DN1. Am reusit sa ajung acolo, apoi a trebuit sa stau 30 minute sa se raceasca ambreiajul. Si primarul avea una din case pe acolo. Era frumos de-ti taia respiratia... La picioarele tale vedeai toata Valea Prahovei...
Am fugit apoi repede. Vara de abia am urcat, cum ar fi fost iarna?
Eu iti doresc sa te bucuri de teren si casa pe care o sa o construiesti (probabil pe structura de beton BCA si sus pe lemn). Pregateste-te pentru multe lovituri (ca sigur le vei primi), sa ai multa rabdare si calm.
Ziua de munca costa 150 lei (la negru, bineinteles) si o sa ai mare bafta daca gasesti pe cineva serios.
PS. eu am o casa de vacanta la maxim 10 km in jos de tine, langa Campina. De ar fi sa o iau de la inceput, as fugi de aceasta zona cat pot de repede.
PS. O sa-ti iei gandul de la inchiriat, cand o sa termini casa.

Edited by adip1962, 13 January 2022 - 08:13.


#23
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015

 musicallro, on 13 ianuarie 2022 - 04:11, said:

Ai verificat sa nu treaca prin curte viitoarea autostrada?
E aiurea sa stai in Comarnic si sa ei tot traficul in nas zi de zi spre Sinaia... Dar poate pentru tine, ca proiect merge, sa stai gratis si sa te misti ici colo...
Din cate stiu autostrada o ia pe partea stanga a DN-ului cand te duci spre Brasov. Terenul e pe partea dreapta..  Ar fii bine daca s-ar face.

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

 cheloo03, on 13 ianuarie 2022 - 02:07, said:

Referitor la spatii de depozitare, sunt de acord ca e putin lipsa.

un coleg de p-acilea declara, pe când își exploata casa nou construită:
„NU credeam că voi avea nevoie CHIAR de toate sculele din brico...dede...hornb...! :(

...la care subscriu 100%!!!

#25
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015

 adip1962, on 13 ianuarie 2022 - 08:11, said:

Comarnic, casa de lemn...
Initiator, pune manutza si citeste tot ce gasesti despre buretele de casa. Apoi iti garantez ca s-a terminat cu casa din lemn...
Ca si-o intamplare acum vreo 7 ani era sa cumpar un teren similar, poate chiar acesta. Era situat pe culmea Comarnicului, undeva pe partea stanga cum urci pe DN1. Am reusit sa ajung acolo, apoi a trebuit sa stau 30 minute sa se raceasca ambreiajul. Si primarul avea una din case pe acolo. Era frumos de-ti taia respiratia... La picioarele tale vedeai toata Valea Prahovei...
Am fugit apoi repede. Vara de abia am urcat, cum ar fi fost iarna?
Eu iti doresc sa te bucuri de teren si casa pe care o sa o construiesti (probabil pe structura de beton BCA si sus pe lemn). Pregateste-te pentru multe lovituri (ca sigur le vei primi), sa ai multa rabdare si calm.
Ziua de munca costa 150 lei (la negru, bineinteles) si o sa ai mare bafta daca gasesti pe cineva serios.
PS. eu am o casa de vacanta la maxim 10 km in jos de tine, langa Campina. De ar fi sa o iau de la inceput, as fugi de aceasta zona cat pot de repede.
PS. O sa-ti iei gandul de la inchiriat, cand o sa termini casa.
De ce ai fugi de aceasta zona?
Multumesc pentru sfatul legat de burete de casa! Probabil ca structura si peretii vor fii de bca/beton, dar casa fiind in forma de A, sarpanta va fii din lemn.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate