Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce dacă îți plac automobilele ești normal, dar dacă îți plac biciclete și transportul în comun ești anormal?

* - - - - 11 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Cum ti se par carutele?

#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdjl, on 12 ianuarie 2022 - 17:07, said:

dacă îţi plac bicicletele  eşti văzut cam ciudat.
anul acesta mi-am luat o bicicleta electrica.flota de biciclete mi-e mai scumpa ca cea de masini
Si cum locuiesc in centru  nici nu se pune problema sa ma deplasez in zona cu masina fiindca sa ies de pe strada si sa caut loc de parcare dureaza mai mult ca si o plimbare cu bicicleta  pana unde am nevoie si sa ma intorc acasa

Edited by EMPP, 12 January 2022 - 19:14.


#21
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am masina, motocicleta, scuter, ATV și bicicleta electrica. Pe toate le folosesc. Nimeni nu mi-a zis ca sunt anormal .... dar oare sunt normalPosted Image ?
LE folosesc și trenul, si autobuzul...

Edited by XL700VA, 12 January 2022 - 19:13.


#22
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Eu prefer avioanele :)


Acum on-topic, depinde de multi factori: buget (masina personala consuma multi bani), ce traseu ai de acasa-la serviciu (cat dureaza , daca e aglomerat etc).
Da, e usor sa spui "mie nu imi place masina" cand de fapt nici nu iti permiti sa mergi cu ea.

Eu daca as sta aproape de  statie si nu ar fi inghesuiala in autobuze fix atunci cand trebuie sa le folosesc as alege autobuzul/troleibuzul.
Pana atunci prefer masina, deoarece in cazul meu, am un traseu pana la serviciu care desi are 7 km  nu stau la niciun semafor si nici blocaje nu prind. Daca ar fi sa stau o ora in trafc ca in capitala, clar m-as lipsi de masina.
Desi dupa ce ai mers zilnic 15 ani cu masina e mai greu sa te re-acomodezi cu transportul in comun :)

#23
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
nu e nimic anormal .. in vestul Romaniei (Timis Arad, Bihor) lumea foloseste bicicleta en masse.(inclusiv subsemnatul)
unele biciclete au accesorii mai putin obisnuite , carucior / scaun pentru pus copilul
in zonele cu multi "piloti" wanna be intr-adevar m-as gandi de doua ori daca merita riscul .. mai sunt si orasele in care pistele de bici, putine cum sunt, par a fi pe alocuri o parcare de masini excelenta, nimeni nu se sinchiseste

edit: inainte de pandemie, ne suim in masina si mergem trei zile la Viena pentru muzee & concert & shopping . prima miscare ajunsi la hotel - masina ramane in parcarea gratuita . traficul nu era debandada gen Bucuresti, dar parcari libere nu prea.. si scumpe.
si nici nu merita masina. concertul a fost la Gasometer, asta e in estul orasului, noi aveam cazare in vest. metroul n-spe statii , iesim la suprafata , si surpriza, in 3 minute vine tramvaiul cu care mai mergeam 10 min pana la hotel. evident, orarul de metrou si tramvai erau corelate . iar metroul avea (iarna) banchetele incalzite .. mda.
total 30 min vs. o ora cu masina personala.

Edited by LeoT, 12 January 2022 - 19:57.


#24
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
La munca ma duc exclusiv cu masina, dar in rest circul des pe jos sau cu o forma de transport in comun din motiv de lene de a gasi un loc de parcare sau oroarea de aglomeratia specifica Bucurestiului.

Pentru naveta am optiuni precum metrou, autobuz sau tren, dar orice as alege fac mai mult decat cu masina si am de mers minim 3 km pe jos.

#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdjl, on 12 ianuarie 2022 - 18:33, said:

Vezi ce se zice pe în mass-media, pe internet (inclusiv pe scumpul nostru forum), ce vorbeşte lumea.

Ce se zice pe în mass-media, pe internet (inclusiv pe scumpul nostru forum)? Ce vorbeşte lumea? Care lume?

#26
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"De ce dacă îți plac automobilele ești normal, dar dacă îți plac biciclete și transportul în comun ești anormal?"

Asta de sus e o intrebare si o tratez ca atare.

Iar asta de jos e un raspuns si sper sa il tratezi ca atare.

Nu e nimic anormal sa iti placa bicicletele si autobuzele cand ai permis si masina. Atunci e o placere sau un hobby. Altfel, e foarte probabil doar sa "imbratisezi" niste constrangeri pt a putea trece mai usor peste ele. Un fel de mecanism de aparare.
Autobuzul si bicicleta in cazul tau nu sunt o alegere facuta in dauna masinii sa zici ca alea iti plac iar masina nu.
Dar asta nu e problema sau treaba nimanui. Mai ales daca pastrezi personala chestiunea asta.

Cand nu mai e personala si, in plus, mai incerci sa si desconsideri ceva ce nu ai sau nu poti avea (o aptitudine de exemplu) cum faci uneori, e posibil ca lumea sa iti arate rapid care iti e locul.

Si unul care a divortat cat si un incel virgin pot spune ca femeile sunt o bataie de cap si ca le place mai mult sa fie singuri.
Doar ca doar unuia din ei chiar ii place sa fie singur si poate avea o discutie pe tema asta cu cei carora le place o relatie.
Celalalt e nevoit sa fie singur si nu prea poate avea ce discutie sa poarte pe tema aia.

Edited by underb, 12 January 2022 - 21:09.


#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdjl, on 12 ianuarie 2022 - 17:07, said:

De ce dacă îţi plac automobilele eşti normal, dar dacă îţi plac biciclete şi transportul în comun eşti anormal?

Se numeste statistica
Normalul este dat de cei mai multi

#28
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

View PostAdm, on 12 ianuarie 2022 - 19:04, said:

Cum ti se par carutele?
Carutele sunt moderne, anvelope de cauciuc, viteza mare, daca drumul permite. Carele trase se boi cu roti de lemn, alea sunt "adevarate".

Masina iti ofera un grad de libertate in plus: incearca sa urci Transfagarasanul sau sa parcurgi TransAlpina cu bicicleta sau autobuzul/trenul.
Nu depinzi de programul mijloacelor de transport sau daca mai sunt locuri la cuseta sau vagonul de dormit. Asta daca sunt spre destinatia ta, in plus scapi de drumul la si de la gara.

@djl, anul acesta, cati km ai mers cu bicicleta?

Edited by vestale, 12 January 2022 - 21:49.


#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Eu as concluziona toata treaba asta in felul urmator:

Tot ce romanul nu a avut pana in 1989, si-l doreste acum intr-un mod excesiv. Daca pana in 1989 o masina personala era ceva de lux, eh in 2022 daca nu ai masina este un sarac.
Un bun prieten austriac care a fost de cateva ori cu mine in Romania mi-a spus odata: "stii cand realizez eu ca am ajuns in estul Europei?" Eu la intrebarea asta ma gandeam ca el imi va spune ceva de genul, mizerie, necivilizatie, trafic, etc. Dar raspunsul lui a fost: "atunci cand vei observa ca oamenii au masini mai scumpe decat apartamentele si salariile medii sunt sub 1000euro".

In Austria spre exemplu cine are un bun acces la transportul in comun este binecuvantat. Stiu nu se compara cu transportul in comun din Romania, dar asta este o chestie pe care si cetatenii o influenteata. In Bucuresti imi aduc aminte ca prin 2019 primaria a cumparat niste autobuze turcesti Otokar. La sfarsit de 2021 am fost in Bucuresti si am mers cu un autobuz care avea 2 ani vechime si arata de parca era de 20 de ani in circulatie. Tot aceasi comparatie cu un autobuz din Austria, vechi de 12 ani cu 800.000km in bord si care arata ca nou deci m-am si mirat.

Lista e lunga si nu are rost sa discutam, pentru ca de schimbat ceva doar noi o putem face.

Edited by business11, 12 January 2022 - 21:52.


#30
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

View Postdjl, on 12 ianuarie 2022 - 17:07, said:

Nu ştiu cum o fi situaţia în alte ţări (deşi probabil în S.U.A. e cam la fel), dar cel puţin în România dacă îţi plac bicicletele şi/sau îţi place transportul în comun, eşti văzut cam ciudat. Şi nu înţeleg de ce.
Automobilul a fost si este inca un vehicul al mobilitatii, care inseamna independenta, oportunitati, flexibilitate etc. Americanii si nemtii inca din anii 1930 si-au dezvoltat economia si datorita mobilitatii fortei de munca, obtinuta cu ajutor automobilului.
Nu esti ciudat daca iti plac bicicletele. Insa, biciclistii si-au construit meritat o reputatie negativa din cauza stilului lor hibrid de a se comporta (cand pe trotuar, ca pieton, cand top pe trecere, cand ca vehicul) si e de inteles pentru ca Codul rutier nu prea a prevazut pedepse pentru ei.
In fine, segregarea asta (automobilisti vs. biciclisti/trotinetisti, pensionari vs. angajati, bugetari vs. angajati in privat, vaccinati vs. nevaccinati, Stat vs. cetateni etc.) e generala de ceva timp. Eu as lua-o cu un pic de sare...

#31
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View PostEMPP, on 12 ianuarie 2022 - 19:08, said:

ca si o plimbare
Sau mai bine: ”decît o plimbare”.

View Postsdf8923jfsd, on 12 ianuarie 2022 - 22:32, said:

Codul rutier nu prea a prevazut pedepse pentru ei.
...nici primăriile piste complete, inclusiv în paralel cu trecerile pentru pietoni, separate și cu semne specifice.

Edited by silverflower, 12 January 2022 - 22:44.


#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdjl, on 12 ianuarie 2022 - 17:07, said:

Nu ştiu ...

Explicatie:
1) Bicicletele le plac la multi - de aia exista  mountainbike-uri de 5000 euro !  Am foarte multi colegi / prieteni pasionati de biciclete.

2)  Autobuzele si tramvaiele -  le plac la mai putini - intradevar,  sunt mai putini, ca nici nu sunt asa diverse, multe.  Plus nu ai senzatia ca e al tau,  tu o conduci !

Pana la  urma asta face diferenta:  daca  poti conduce tu, sa fie al tau, sa pedalezi tu,  clar o sa iti placa mai mult  (masina motocicleta, bicicleta)
Daca  nu poti conduce tu, esti numai calator,  nu esti asa pasionat, de autobuze , tramvaie, metrouri, Desi sunt si  pasionati !

3) Trenurile, Avioanele sunt o categorie aparte. astea sunt  Impunatoare ca dimensiune !   Bine vorbesc aici de  trenurile vintage, speciale,
  ca  in particular  de ex.  trenul foamei (iasi - timisoara)  intra in categoria cu autobuze ...

Nicidecum  nu esti Anormal ! Si nu esti considerat anormal,  nu inteleg asta de unde ai scos.

Edited by MembruAnonim, 12 January 2022 - 23:23.


#33
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View PostTsunnnami, on 12 ianuarie 2022 - 21:32, said:

Se numeste statistica
Normalul este dat de cei mai multi
Fals. Normalul/normalitatea sunt date de bunul simț. Bunul simț este o raritate în România, asta este problema.

#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View Postonisifor12, on 13 ianuarie 2022 - 02:32, said:

Fals. Normalul/normalitatea sunt date de bunul simț. Bunul simț este o raritate în România, asta este problema.

Ai si o definitie a normalului?
Vezi ca normalul in Romania poate fi diferit de normalul ion Finlanda.
O spune si rata vaccinarii, in Finlanda e normal sa gandesti logic.

#35
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Educatia. Daca atunci cand au fost mici nu au avut, iar acum isi permit, de multe ori o cazatura de 2000 euro si cred ca lumea e a lor. E o chestiune de timp pana vor fi si la noi mai multe bicilete decat masini.

#36
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Postutopium, on 12 ianuarie 2022 - 17:36, said:

Eu stiu destui care prefera bicicleta/transportul in comun, nu e ceva asa de iesit de comun in Cluj. Transportul in comun e aproape tot modern, ba majoritatea e si electric, deci chiar nu prea ai motive sa strambi din nas (ai A/C, aplicatie pe care sa urmaresti cursele, la unele ai wi-fi in transportul in comun, incarcare USB). Nici macar bilet nu trebuie sa cumperi, e suficient sa apropii un card de debit/credit wireless de aparatul de taxare si iti ia contravaloarea biletului (sau sa dai SMS). La biciclete cel putin prin anumite zone ai piste dedicate (sau poti folosi banda dedicata pentru transportul in comun), deci si acolo e destul de ok (desi mai e de lucru).

Sigur, masina e mai confortabila, dar trebuie parcata (iar parcarea in zone centrala e scumpa), asa ca tot mai multi descopera avantajele transportului in comun sau al bicicletelor. Eu am parcare in curte si acasa si la serviciu, asa ca imi e mai comod sa merg cu masina. Ocazional insa mai merg si cu transportul in comun si in afara orelor de varf cand e aglomerat (dar atunci si traficul e aglomerat), e un mijloc chiar ok de transport. Cu bicicleta m-as baga doar daca as avea pista functionala pe toata distanta pe care as avea de mers, nu m-as baga prin trafic. Prin centru e ok, pe marile bulevarde pe benzile dedicate e iar ok, dar inca e greu sa acoperi orice directie (iar pentru cei care au de urcat pe dealuri e mai greu, eventual bicicleta electrica sa te asiste la deal, e destul de in voga si cea electrica prin Cluj).
no pai, nu toata tara e Cluj.  La timisoara, ajungi pe jos cu 5 minute mai tarziu decat cu autobuzul.  Cu masina ajungi mai repede, dar nu gasesti parcare. Bicicleta ar fi o solutie, dar nu tot timpul. De trotinete e mai greu, ca nici trotuare nu prea sunt, in stare practicabila.


View PostAdm, on 12 ianuarie 2022 - 19:04, said:

Cum ti se par carutele?
e mai macho pe calare pe cal..
[ https://i.postimg.cc/1RJGbzJk/17iht-letter17-super-Jumbo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate