Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

De unde luați prognoza meteo?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu folosesc meteoradar. Orice site de prognoza meteo are niste abateri dar ele pot fi minimizate daca cunostem specificul zonei care ne intereseaza. Utilizand  meteoradarul de vreo 5-6 ani si interesandu-ma doar de zona mea, pot face niste prognoze mai bune folosind predictiile radarului cu formatiunile noroase. cunosc specificul locului si stiu de unde vine si de unde nu vine de obicei ploaie. La fel cu temperaturile. Am  trei termometre in curte si am observat ca este o diferenta de 2-3 , cateodata 4 grade intre prognoza data iarna si locatia mea. Fiind intr-o zona mai ridicata a orasului, de obicei la mine este mai cald decat la statia care trimite date spre centralizare.
Am folosit mai multe aplicatiii dar toate , peste 72 de ore sunt "la ghici ". aplicatiile care dau prognoze pentru 10-14 zile nu au probabilitate de indeplinire mai mare de 72 de ore. CE este peste se amesteca datele cu media datelor din alti ani in aceeai perioada. In majoritatea caurilor nu sunt corecte .

#56
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Daca ai și niște cunoștințe meteo/climatologice, ajută. Sunt unii, care doar văzând cerul, tipul norilor, viteza vântului etc. pot spune cam în cât timp incepe ploaia, direcția etc.

#57
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostJurasikMan, on 12 ianuarie 2022 - 16:54, said:

Eu folosesc meteoradar.........
Meteoradar sau weather & radar este fix aceiasi aplicatie, depinde cum o cauti. In curtea ta, ca si in a mea, temperaturile sunt aproximate, normal ca termometrele tale (daca sunt calibrate bine) indica corect. Altfel singura temperatura indicata corect este in statia meteo, altfel... aproximari. Gandeste-te ca in Bucuresti sunt 3 statii meteo. Fiecare arata alta temperatura.
Ce-am facut ca sa fiu cat de cat mai sigur de vreme? Am 2 barometre!

#58
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Păi, de asta zic, aveți site-ul meteomanz.com la îndemână, doar trebuie să aflați codul stației meteo, ori căutați direct țara/orașul și introduceți acolo.

Edited by Vlad_22, 12 January 2022 - 17:25.


#59
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Eu wxcharts unde apar rularile radar GFS si ECMWF....
Mai exact de atat nu cred ca exista.

#60
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021
Am incurcat un pic topicurile

View PostDrumroll, on 12 ianuarie 2022 - 17:29, said:

accuwheather - imi place in special facilitatea de minutecast pt ploaie.. o mai dau in bara, dar cred ca ceva mai mult de jumatate nimeresc relativ ok
wunderground - ai acces si la o retea locala de statii meteo private
meteoromania - doar pt. verificat temperaturile de la statiile anm, ca prognoza detaliata nu au


#61
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020

View Postadisz, on 12 ianuarie 2022 - 16:04, said:

Nu stiu cat de relevant este,dar nu cred ca exista sonde meteo in absolut toate orasele,comunele sau satele din tara.
Nu e deloc relevant. După cum zicea cineva, adunarea informațiilor de la stații e diferită de rularea unor modele și crearea unei prognoze meteo. Practic, ca să știi cum va fi vremea la Rânca, spre exemplu, trebuie să culegi informații din toată Europa, cel puțin, doar astfel știi că o masă de aer se îndreaptă spre acel loc.

#62
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008

View PostVlad_22, on 12 ianuarie 2022 - 12:44, said:

Respecte, în acest caz, dar partea cu NWS a fost mai ciudată. Nu sunt meteorolog/climatolog, dar am terminat și eu, Geografia la Iași și știu câte ceva, așa, de bază, că am făcut pe la cursuri.

Era un site unde puteau fi verificate și stațiile meteo, parca. Meteomanz?

La Universitatea Al.I. Cuza din Iasi, Facultatea de Geografie, era un site meteorologic, bine intretinut, de ani de zile.

Colecta date prin fara fir de la puncte de masura amplasate in teren, de exemplu in parcuri, curti biserici etc. (unde este iarba si spatii libere, la 1,5 metri de sol, in casute de lemn albe, cu zabrele, conform normelor de masurare).

Din pacate, este in hibernare din 2018.

http://meteouaic.met...va.ro/index.php

Edited by Anca12, 12 January 2022 - 21:31.


#63
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View PostAnca12, on 12 ianuarie 2022 - 21:28, said:



La Universitatea Al.I. Cuza din Iasi, Facultatea de Geografie, era un site meteorologic, bine intretinut, de ani de zile.

Colecta date prin fara fir de la puncte de masura amplasate in teren, de exemplu in parcuri, curti biserici etc. (unde este iarba si spatii libere, la 1,5 metri de sol, in casute de lemn albe, cu zabrele, conform normelor de masurare).

Din pacate, este in hibernare din 2018.

http://meteouaic.met...va.ro/index.php
Da, este. Eu mai verific și pe meteomoldova.ro unde se pot vedea datele în timp real, de la mini-statia aia meteo, de la Corpul B al Univ. Cuza și mai apare o statie și la Facultatea de Hidrotehnica.

Edited by Vlad_22, 12 January 2022 - 22:04.


#64
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020

View Posthorny_hornet, on 12 ianuarie 2022 - 11:54, said:

Mi se pare un site cam prost. Nu zice care sunt sursele, decât că:
Ido.ro folosește date meteorologice pentru afișarea stării vremii actuale atât din surse oficiale cât și dintr-o rețea de senzori meteo independenți.

Apoi, pare cam departe de realitate în ce privește prognozele. Totuși, îți voi spune mâine (mă îndoiesc că vor fi -11 grade la noapte aici).
Temperatura azi noapte: -5 grade, cam departe de cele -11 grade anunțate pe vremea.ido.ro, de asta zic că site-urile românești sunt cam praf. Mai aproape de adevăr au fost site-urile din alte țări.

#65
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Prognoza pentru Iași e ok, conform vremea ido... La aceasta ora, spun că sunt -2/-3 grade. Dar nu m-aș baza pe dânșii.

Edited by Vlad_22, 13 January 2022 - 13:30.


#66
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020
Cred că am găsit ce căutam, un site excelent pentru prognoză:
Attached File  windy.jpg   586.55K   8 downloads
https://www.windy.com/

Se poate alege modelul, există modelul european, modelul american, modelul german și meteoblue (care combină modelele cu ajutorul AI). Îmi place harta interactivă, care arată cum se mișcă aerul, norii, presiunea, etc.

#67
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020
De ce am ajuns să prefer modelul nemțesc (ICON-EU):
Attached File  ECMWF.jpg   429K   6 downloadsAttached File  ICON_EU.jpg   420.2K   5 downloads

Temperatura la aeroport -2, modelul european (ECMWF) zice 7 grade în Sibiu, modelul nemțesc zice 2 grade în Sibiu. Există o diferență de câteva grade între oraș și aeroport, dar modelul nemțesc e mai corect în acest caz (și de obicei, în experiența mea).

#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
tot De la Pro Tv,  nici saptamana asta nu au dat gres!  Cat au zis atatea grade a fost, si nu a plouat.
Pe telefon   AccuWeather in 50%  din timp greseste!

#69
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
De la locul de munca. Am luxul asta.

#70
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

 MembruAnonim, on 05 februarie 2022 - 17:29, said:

tot De la Pro Tv,  nici saptamana asta nu au dat gres!  Cat au zis atatea grade a fost, si nu a plouat.
Pe telefon   AccuWeather in 50%  din timp greseste!
Cunoștințele tale sunt amuzante... Televiziunile iau de la ANM, nene, cum să facă ele prognoza?

#71
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,392
  • Înscris: 14.10.2008
Si ANM ia mai departe din niste modele internationale de prognoza, in special de la ECMWF, care e modelul european, americanii sunt cu GFS-ul, mai sunt si altele.

Intrebarea asta cu de unde ne luam prognoza vine intr-o perioada in care, cel putin eu personal nu mai am nevoie de prognoza meteo, pentru ca nu se mai intampla nimic meteorologic de cativa ani incoace, e o vreme ce ma face sa urasc ca m-am nascut aici.

Inainte, in copilarie, cand aveam doar TV si chiar mai rau, la tara numai TVR 1, era nasol sa astept sa treaca si rubrica de sport pana la cea de meteo. Acum prognoze la indemana oricand si oriunde, dar nu mai am pentru ce, nu mai sunt fenomene.

#72
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Eu nu inteleg, incercand sa gasesc temperatura actuala la Bucuresti, azi 23.06, ora 13 locala (ora Romaniei):

- ma uit pe weather.com -  vad 35 de grade
- google imi da 36
- meteo Romania imi da 30
- https://earth.nullsc...c=26.241,44.566 imi da 31 de grade

De unde diferentele astea, mai, fratilor? Cate grade avem acum in Bucuresti - 23.06, ora 13? Sunt metode diferite de determinare? Vorbim de temperatura standard, asa cum se masoara de zeci de ani, nu? (erau conditiile de la statiile meteo, standardizate; distanta de la sol etc etc)

Edited by aaaa4567, 23 June 2023 - 12:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate