Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

izolatie pod

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Se zice ca ignoranta e binecuvantare, dar au cei din "jur" de suferit!

Vio - la fel ma gandesc si eu, doar ca mai scrie unul altul de vata tasata si am ridicat mingea la fileu, poate imi scapa mie ceva.

Edited by danciusergiu84, 15 January 2022 - 19:13.


#56
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdanciusergiu84, on 15 ianuarie 2022 - 19:12, said:

Se zice ca ignoranta e binecuvantare, dar au cei din "jur" de suferit!

Vio - la fel ma gandesc si eu, doar ca mai scrie unul altul de vata tasata si am ridicat mingea la fileu, poate imi scapa mie ceva.
Ejnebun, imi vine sa fac un experiment.... sa iau o rola si o tin cativa ani, sa vad daca se mai umfla sau nu dupa atata vreme. Presiunea din rola e mult mai mare decat greutatea catorva straturi de vata. Eu nu zic ca nu se poate tasa. Eu zic ca imi vine tare greu sa cred....
Mno. Cred ca au trecut 3-4 ani de cand am cumparat vata si pana s-a pus ultima. Nu am remarcat absolut nici o abatere de la grosime dupa ce a fost desfacuta.... Cred ca o sa caut poze.

Cred ca cei care vorbesc de vata tasata.... au vazut vata care a fost deteriorata de umezeala....

#57
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Attached File  vata.jpg   27.15K   61 downloads

#58
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
Nu stiu cum pui pozele, dar ne trebuie cateva perechi de ochelari sa le vedem :))

Depinde de vata, aia la 5-6lei mp se taseaza si fara sa pui nimic peste ea, cea cu densitate mare nu prea se taseaza

#59
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Le-am copiat de pe alt topic.
https://forum.softpe...6#entry17303887
Se vad mai bine acolo. Eventual si tot lantul discutiei.

#60
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
kolfleading, imi pare rau ca am fost plecat si nu am putut sa iti raspund mai devreme.
In postul cu numarul 22 tu ai spus ca ma provoci la un experiment. In postul cu numarul 26 eu te-am rugam sa ma lasi neprovocat . Dupa care, in postul cu numarul 52 imi zici: “ Daca te simti provocat ... e numai problema ta.” Pai eu ce sa mai inteleg ??? Ma provoci, sau nu ma provoci ??? Posted Image

View Postkolfleading, on 15 ianuarie 2022 - 14:45, said:

Hai sa luam ca reper discutia anterioara:

Kolf: puneti bariera de vapori
razvan-softpedia:  nu, ca bariera de vapori nu e necesara, am vazut atatea poduri si nu era nici o problema, doar condens pe tabla
Kolf: condensul acela se elimina cu bariera de vapori
razvan-softpedia:  nu, ca nu se elimina de tot, doar se reduce cat sa nu mai faca pagube.

...?...

Referitor la discutia noastra anterioara, din pacate, scoti din context si postezi ceea ce te avantajeaza. Eu am spus asa :

Eu in locul tau nu as folosi nici o bariera de vapori ( ma refer la placa ), deoarece nu cred ca intr-un pod nelocuit ( diferenta de temperatura intre exterior si interior nu este la fel de mare ca in cazul spatiilor locuite, si cred ca nici nu prea ai asa multi factori de umiditate ), vei intruni tu conditiile de punct de roua. La banii pe care ii economisesti renuntand la bariera de vapori, as mai adauga ceva si as pune termoizolatie pe intreaga suprafata a placii. POSTUL 72

Daca as fi in locul tau, as proceda in felul urmator: as izola bine acoperisul ( aici as folosi si o bariera de vapori ), dupa care as izola si placa ( usor, in timp, in functie de buget, incepand cu zonele care ma intereseaza cel mai mult ), folosind un polistiren de o calitate mai buna ( coeficienti termici mai buni si rezistente mecanice mai mari ). POSTUL 78

Din cele doua posturi poti sa vezi cand as folosi bariera de vapori, si de ce am zis ca daca as fi in locul colegului as renunta la aceasta. Daca scoti din context doar ceea ce iti convine ( asa cum ai facut-o tu ), suna total diferit.

Propunerea mea este sa terminam aici aceasta discutie, care deja s-a prelungit mult si inutil.

#61
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrazvan-softpedia, on 02 ianuarie 2022 - 07:34, said:

Eu in locul tau nu as folosi nici o bariera de vapori ( ma refer la placa ) deoarece nu cred ca intr-un pod nelocuit ( diferenta de temperatura intre exterior si interior nu este la fel de mare ca in cazul spatiilor locuite, si cred ca nici nu prea ai asa multi factori de umiditate ), vei intruni tu conditiile de punct de roua.
Recomandarea de a NU folosi bariera de vapori este bazata pe 2 premise gresite:
  • Ca diferenta de temperatura interior - exterior ar avea vreo legatura. N-are.
  • Ca nu exista surse de umiditate in pod. Dar Umiditatea vine de jos, din spatiile locuite. Migrarea ei poate fi oprita cu bariera de vapori.

View Postrazvan-softpedia, on 02 ianuarie 2022 - 12:19, said:

De aproximativ 20 de ani lucrez in domeniul constructiilor, in zona invelitorilor, si am vazut zeci ( fara nici un fel de exagerare ), de case locuite, care aveau pod. Am avut ocazia sa vad poduri si acoperisuri realizate cu 20-25 de ani in urma, deci o perioada destul de mare de "utilizare" a casei. Va rog sa ma credeti ca nu imi aduc aminte sa fi sesizat la vre-una din ele vreo problema legata de condensul pe placa din pod.
E normal sa nu fie condens pe placa neizolata.

View Postrazvan-softpedia, on 02 ianuarie 2022 - 12:19, said:

Nici nu cred ca ar avea cum deoarece placa de beton este destul de calda
Daca pui vata peste placa, atunci vata va avea 20 gr. C pe partea dinspre beton si 5 gr. C pe partea expusa in sus.
In vata apare un gradient de temperatura, o scadere liniara a temperaturii.
Undeva in miezul vatei temperatura va fi 10 ... 12 gr. C, punctul de roua pentru umiditatea uzuala care poate veni dintr-o locuinta.
Deci: bariera de vapori o pui ca sa eviti condensul IN VATA.



Uite exact ce ai spus:

View Postdanciusergiu84, on 01 ianuarie 2022 - 22:19, said:

Se pune folie bariera de vapori pe beton

View Postrazvan-softpedia, on 02 ianuarie 2022 - 07:34, said:

Eu in locul tau nu as folosi nici o bariera de vapori ( ma refer la placa ) deoarece nu cred ca intr-un pod nelocuit ( diferenta de temperatura intre exterior si interior nu este la fel de mare ca in cazul spatiilor locuite, si cred ca nici nu prea ai asa multi factori de umiditate ), vei intruni tu conditiile de punct de roua.

View Postkolfleading, on 02 ianuarie 2022 - 10:26, said:

Umiditatea vine din camerele de jos, trece prin beton ca glontul prin branza.
Si temperaturile in pod scad sigur sub punctul de roua (depinde de umiditate, dar tipic de ordinul a 10 - 15 gr C).

View Postrazvan-softpedia, on 02 ianuarie 2022 - 12:19, said:

Nu va suparati pe mine, dar cred ca exagerati ! Ne este cazul sa fim mai catolici decat Papa, si sa aruncam aiurea cu banii !!

View Postkolfleading, on 02 ianuarie 2022 - 21:33, said:

Daca insa ai avea bariera de vapori pe partea calda a izolatiei ... n-ai mai avea condens pe invelitoare.

View Postrazvan-softpedia, on 02 ianuarie 2022 - 22:06, said:

[...] te inseli. Vei avea condens pe invelitoare, numai ca intr-o cantitate mult mai mica, cantitate care in mod normal nu iti va afecta invelitoarea sau structura acoperisului.

View Postrazvan-softpedia, on 16 ianuarie 2022 - 17:45, said:

Propunerea mea este sa terminam aici aceasta discutie, care deja s-a prelungit mult si inutil.
Asta doar de tine depinde

Edited by kolfleading, 17 January 2022 - 15:00.


#62
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
kolfleading, Posted Image Posted Image

#63
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Deci se îmbracă tălpile cu folie sau nu?

#64
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postgreenlife, on 18 ianuarie 2022 - 18:31, said:

Deci se îmbracă tălpile cu folie sau nu?
Posted Image Posted Image Posted Image  Tu vrei sa pui paie pe foc ?

#65
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

View Postgreenlife, on 18 ianuarie 2022 - 18:31, said:

Deci se îmbracă tălpile cu folie sau nu?
Da. E musai. Posted Image

#66
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Am de izolat 27m2 in pod, cu podea denivelata din pamant, cu grinzi de lemn ingropate in tavan ce ies cu 6-10 cm din podea. Singura varianta pe care o vad este vata de sticla de 100mm si pat de scanduri pentru a avea cale de acces  si a acoperi vata de sticla.
1. 100mm sunt suficienti sau arunc cu banii ?
2. Recomandare vata de sticla ( parca sunt diferite la conductivitatea termica( intre 0,035-4 W/mK), are rost sa mi bat capul ?
3. Niscaiva recomandari ?
Multumesc

#67
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 21.01.2013
100mm e foarte putin...dar decat deloc...
Peste grinzile actuale poti pune transversal niste leaturi de 5x20cm si asa mai poti adauga inca 20 cm izolatie. Si peste scandura.

#68
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

View Postkolfleading, on 12 ianuarie 2022 - 11:45, said:

  • 30 cm - 40 cm vata (sau polistiren)
  • folie bariera de vapori (impermeabila) pe partea calda a izolatiei

Pod nelocuibil cu placa de b.a:

Caz 1:
  • placa de b.a.
  • folie bariera de vapori pe placa de b.a.
  • Polistiren expandat EPS 80 - 35cm
  • Sapa - 5cm
Caz 2:
  • polistiren expandat EPS 80 - 3cm
  • placa de b.a.
  • folie bariera de vapori pe placa de b.a.
  • Polistiren expandat EPS 80 - 35cm
  • Sapa - 5cm
In acest Caz 2, am folosit polistiren expandat EPS 80 - 3cm la partea de intrados a placii b.a, cu scopul de a folosit sub cofraj pentru obtine o suprafata neteda pentru finisare. Intrebarea mea este daca abordarea este buna in acest caz?

#69
ryb42

ryb42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.03.2019
Intrebare de necunoscator:am casa cu etaj, incalzire in pardoseala si tavane false din gips carton. Din varii motive (reducere punti termice terase si izolare fonica) as vrea sa pun vata si pe tavanul de la parter - deci pe partea inferioara a placii dintre etaje. Avand in vedere ca nici una din fete nu sunt (foarte) reci, e nevoie sa pun vata caserata aici sau nu?
In caz ca e important, in sectiune verticala, de jos in sus, placa ar arata asa:
  • gips-carton
  • vata 50 mm
  • placa beton-armat
  • polistiren XPS 30 mm
  • placa cu nuturi (undeva la 8-10 mm)
  • sapa
  • finisaj


#70
Ravanelly

Ravanelly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.08.2007
Salutare,
As dori si eu sa izolez in pod intre capriori. Am casa cu etaj si tavanul de la etaj este din lemn.Casa este cumparata, nu este facuta de mine si nu stiu exact ce s-a folosit peste tot.
La etaj vine rigips, folie bariera de vapori(asa pare ca e aluminiu foarte subtire), vata minerala si scandurile din pod.Podul nu este locuibil, doar depozitez in el, nu este izolat si nu este ventilat, sunt doar cateva gauri de la peretii latarali care ajung pana la pod sus unde a ramas putin gol, dar sunt putine si mici.
Peste astereala am vazut ca este o folie mai groasa neagra(ma gandesc folie anticondens).
Ma gandeam sa pun intre capriori vata minerala de sticla de 10cm.Pot lasa doar asa  sau trebuie neaparat folie antivapori?
Ar fii ok sa pun vata minereala caserata direct intre capriori?
Alte variante ar fii sa pun intre capriori vata minerala de sticla de 10cm si dupa aceea sa vin cu o folie IsolAir Thermo(ca aici cum se explica: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A-IteF9PmeQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ) sau cu o folie de bariera de vapori.
Ce variante ar fii mai ok?
Ar mai fii si spuma poliuretanica, dar tot am vazut pro si contra pareri plus pretul este unul mult mai mare.
Va multumesc

Attached Files


Edited by Ravanelly, 03 October 2022 - 17:44.


#71
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Nu merge sa adaugi un strat de izolație peste scândură din pod? Ori direct peste daca nu se circulă mai deloc acolo, ori faci un caroiaj și acoperi.
Cred că rezultatul va fi mai bun, nu mai încălzești podul...

#72
nihilum23

nihilum23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.07.2014
Trebuie sa suplimentez izolatia in pod fiindca iarna trecuta am stat cu 20 grade doar intr-o camera si chiar asa am consumat >150m3 gaz/luna.

Vata la capete a fost toata rascolita deoarece a batut vant de la nord. Atasez poze:
https://ibb.co/VN543zM
Aici e pe intuneric. Lumina e de la imbinare insa banuiesc ca vantul nu a intrat pe acolo, deoarece e folia la capat. Cel mai probabil pe sub sageac.
https://ibb.co/vm9tZ8w
Aici e cu lumina din pod. Am pus spuma la imbinarea dintre sageac si izolatia de polistiren a peretelui.
https://ibb.co/txyJ9BR
O imagine mai de aproape. Vata am mutat-o jos. Initial era pe sarma. Am sa fac alt caroiaj din fir textil sa pun vata intre capriori.
https://ibb.co/wCZ34bB
Acum ma gandesc sa pun OSB perpendicular pe grinda fix dupa izolatia peretelui iar ulerior sa pun folie anticondens care sa inchida acest spatiu.
Podul fiind doar pentru depozitare am sa las partea dintre sageac si astereala asa pentru ventilatie (am si 4 guri de ventilare in fiecare laterala a casei).
Apoi nu a fost montata folie bariera vapori si nici nu am gips carton verde la baie. Ma gandeam sa pun folia si sa mai adaug o placa de gip carton (nu dau jos ca fac toata casa o mizerie).

Credeti ca procedez bine. Cum as putea sa fac altfel?

Edited by nihilum23, 07 October 2022 - 18:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate