Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

izolatie pod

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019
Pe tavan in interior de obicei se pune vata si bariera de vapori ca sa ti caldura in interior.

View Postkolfleading, on 12 ianuarie 2022 - 11:45, said:

Gresit.
Bariera de vapori se pune pentru ca umiditatea din casa sa nu intre in izolatie unde va condensa si va strica proprietatile termoizonante.

Barierele de vapori care folosesc aluminiu, fac exact acest lucru, ajutand in perioadele reci la reducerea costurilor cu incalzirea. Las aici un link, poate ajuta: https://www.doerken....elta-reflex.php

#20
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013

View PostSockpedia, on 12 ianuarie 2022 - 21:57, said:

Deci cum e? Exista o reteta clasica si stiintifica sau e ca aici fiecare are alta părere?
Și eu aș vrea să păstrez căldura în camere izolând podul..podeaua podului sau tavanul camerelor?
Daca izolez tavanul camerelor pun pe tavan vata prima, folia anti condens a doua si a treia? Ce pot pune?
E un forum si fiecare isi exprima parerea. Pentru consultanta profesionala sunt firme calificate/certificate/autorizate. Si... costuri. Fiecare e liber sa filtreze ce citeste. Iar chestia asta nu e rocket science.
Revezi pozele de mai sus.
Izolatia trebuie sa anvelopeze exteriorul zidariei, continuu.
Izolatia pe tavanul camerei izoleaza... dar nu previne pierderea de caldura prin pereti, la partea superioara, si poate genera (cu sanse foarte mari) mucegai si insecte la interior.

#21
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View PostSockpedia, on 12 ianuarie 2022 - 21:57, said:

Deci cum e? Exista o reteta clasica si stiintifica sau e ca aici fiecare are alta părere?
Cei care posteaza aici folosesesc diverse surse de informatii ( informatii date de catre producatori/distribuitori, informatii obtinute de la alti utilizatorii care au produsul, serviciul si/sau situatia respectiva, parerile unor montatori, etc. ), care in unele cazuri sunt subiective, incomplete, sau eronate.

Tu trebuie sa le treci prin filtrul gandirii tale, sa incerci sa intelegi cum functioneaza produsul/solutia care te intereseaza, si sa alegi varianta pe care o crezi corecta, si care te avantajeaza.

#22
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrazvan-softpedia, on 13 ianuarie 2022 - 05:57, said:

Barierele de vapori care folosesc aluminiu, fac exact acest lucru, ajutand in perioadele reci la reducerea costurilor cu incalzirea.
Principalul scop al barierei de vapori este sa previna umiditatea in izolatie. Colegul caruia i-am raspuns eu mai sus n-a mentionat acest lucru.

Economia de caldura prin radiatia reflectata de bariera de vapori este o tema de marketing pur, fara valoare reala in practica.

Cat timp rigipsul si izolatia sunt in contact cu bariera de vapori, transferul de caldura prin radiatie are o pondere neglijabila.

Economia de caldura ar putea fi plauzibila daca bariera reflectorizanta ar fi lasata expusa.

In linkul indicat zice asa:  Increases heat protection by up to 10%.
Am subliniat partea interesanta ... "pana la" 10% ... pai pana la 10% este si 1% ...

Mai departe: 50% heat reflection
Merge, daca are ce sa reflecte.

Acum eu te provoc sa facem un experiment. Izolam o casa doar cu bariera de vapori si a doua casa cu 30 cm de vata si bariera de vapori. Care casa crezi ca va avea factura mai mare la incalzire?

Edited by kolfleading, 13 January 2022 - 18:39.


#23
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Eu asa as pune la mine, nu am placa de beton intre etaj si pod.
Nu face condens deloc si am o valoare de U-value: 0,18 W/(m²K)

Attached Files


Edited by rustic, 13 January 2022 - 18:42.


#24
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrazvan-softpedia, on 13 ianuarie 2022 - 10:32, said:

Cei care posteaza aici folosesesc diverse surse de informatii ( informatii date de catre producatori/distribuitori, informatii obtinute de la alti utilizatorii care au produsul, serviciul si/sau situatia respectiva, parerile unor montatori, etc. ), care in unele cazuri sunt subiective, incomplete, sau eronate.
Aici se incadreaza si cei care spun ca bariera de vapori se pune pentru proprietatile izolatoare, ca asa scrie intr-un link, "up to 10%"?

#25
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
Nu te 'nerva @kolf. :D

#26
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019
kolfleading, te rog mult, lasa-ma neprovocat !!!

Sincer sa fiu, nu am chef de discutii in contradictoriu cu tine deoarece am observat ca esti genul de persoana careia ii place sa aiba tot timpul dreptate, nu neaparat sa aiba o discutie constructiva. Scoti din context anumite idei care te avantajeaza, si faci tot felul de presupuneri si afirmatii despre ce au gandit si au vrut sa spuna alti utilizatori. De aceea, nu prea esti genul de om cu care sa vreau sa am dezbateri ( mi se pare ca imi pierd timpul ). Ca si argument la ceea ce am spus mai sus  este postarea ta de mai sus : “ Acum eu te provoc sa facem un experiment. Izolam o casa doar … “ . Eu nu am spus niciodata ca daca folosesti Delta Reflex nu mai ai nevoie de termoizolatie, dar tu lasi sa se inteleaga asta. Deasemenea, si discutiile noastre de aici : https://forum.softpe...it/page__st__72 , arata acelasi lucru ( presupunerile tale despre ce am gandit sau am vrut eu sa spun ).

Y0samiteSam a spus: “ Pe tavan in interior de obicei se pune vata si bariera de vapori ca sa ti caldura in interior.” Ce este gresit in afirmatia lui ? Omul are dreptate, doar ca nu a detaliat . Daca pui doar vata, si nu pui bariera de vapori, aceasta din urma isi va pierde in timp proprietatile termoizolatoare datorita condensului care va aparea ( efect pe care l-ai mentionat si tu ). Deci, in concluzie, ca sa ti caldura la interior, ai nevoie atat de vata, cat si de bariera de vapori. Faptul ca Y0samiteSam nu a formulat asa cum ai fi vrut tu sa auzi ( “ Principalul scop al barierei de vapori … “), este irelevant si nu face ca afirmatia lui sa fie gresita. Daca doreai, puteai sa faci o completare, si atat.

Referitor la Delta Reflex, cred ca nici eu, si nici tu, nu suntem in stare sa cuantificam ce aport are la mentinerea partiala a caldurii in casa, pe timpul iernii. Cat de mult ajuta, cat confort ofera, sau daca se justifica ( raportat la investitie ) , este o cu totul alta discutie. Am vazut aici pe forum ( la jurnalele celor care si-au construit casele in ultimii ani ), o atentie sporita la micile detalii care fac diferenta intre o casa bine izolata, si o casa doar izolata. Unele dintre solutiile folosite se amortizeaza intr-un timp mai indelungat( dupa parerea mea, unele intr-un timp prea indelungat ), dar daca bugetul permite, este recomandata utlizarea acestora. Din punctul meu de vedere, Delta Reflex face parte dintre aceste solutii.

#27
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013

View Postrazvan-softpedia, on 14 ianuarie 2022 - 04:18, said:

Sincer sa fiu, nu am chef de discutii in contradictoriu cu tine
[...]
Acum eu te provoc sa facem un experiment.

Posted Image Posted Image
Neata domnu' @razvan.

#28
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View Postviotl, on 14 ianuarie 2022 - 06:23, said:

Posted Image Posted Image
Neata domnu' @razvan.

Buna dimineata. Posted Image
Asta cu " Acum eu te provoc sa facem un experiment. Izolam o casa doar … " kolfleading a spus-o . Era un citat, deci nu ma contraziceam ( daca asta ai vrut sa subliniezi prin postul tau )

ps. nu cred ca este cazul de " domnu' ", este de ajuns " razvan ". Posted Image

#29
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Vad pe aici recomandari de 40cm de vata, dar ce fel de vata? 40cm de d-aia ieftina nu poti sa pui pentru ca se taseaza sub greutata ei.
Daca pui 40cm de vata de calitate si luam in calcul o casa parter de 90-100mp amprenta la sol ajungem la un cost doar pentru izolarea podului de aproximativ 20.000lei.
Costul cu incalzirea pentru o astfel de casa este de aproximativ 2500lei pe an, ceea ce inseamna ca daca nu investesti in izolatie, cei 20.000lei  iti ajung sa platesti facturile 8 ani.
Daca totusi decizi sa investesti 20.000lei si sa pui 40cm de vata, consumul de energie scade cu 20-30%, dar sa zicem 50%, o economie de cam 1250lei pe an. In cat timp se amortizeaza cei 20.000lei? in 16 ani... doar dupa acesti 16 ani poti spune ca cei 40cm de vata din pod iti pod aduce economii reale.

Degeaba ai 40cm de vata in pod daca pierzi toata caldura prin ferestre slabe.
Si izolatia asta trebuie aleasa cu cap, daca e prea putina nu te ajuta suficient, daca e prea multa nu o sa iti amortizezi investitia niciodata.

#30
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013

View Postccristyan, on 14 ianuarie 2022 - 08:32, said:

Si izolatia asta trebuie aleasa cu cap, daca e prea putina nu te ajuta suficient, daca e prea multa nu o sa iti amortizezi investitia niciodata.
Unii nu se gandesc la amortizare.
Daca da Domnul si n-o sa am probleme financiare la 70 de ani (daca ajung pana atunci, da Doamne!) or sa fie bani pierduti. Dar n-o sa am probleme finaciare, nu? Si atunci n-o sa-mi pese de banii pierduti.
Daca o sa am probleme finaciare la 70 de ani... izolatia asta in exces o sa-mi dea 2-3 grade in casa la aceiasi bani.
Asa vad unii problema.

Crede-ma.... plangea furnizorul cand am cerut polistiren de 20. A Sunat la fabricant in fata mea, au facut calcule, mi-a aratat pe hartie ce si cum... ca n-are rost mai mult de 15. Am luat de 20. Pentru ca mie la 22.5 grade nu mi-e bine daca stau in pat, si nu ma misc. La 23 e minimul de confort. (la camasa/tricou, evident) Astia 5 cm de polistiren imi dau exact jumatea aia de grad de care am nevoie.
Cand am comandat geamurile am discutat de bagheta calda. Cat? 350 euro la toata casa. Hmmm... si cu ce m-ajuta? Pai, zic oamenii de stiinta ca scade pierderile cu 15%. O fi bine, o fi rau?

#31
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Ptr @ccristyan

Rationamentul tau este gresit. Podul trebuie oricum izolat.
Intrebarea este: Izolez cu vata de 10 cm sau montez 4 straturi de vata pentru a ajunge la 40 cm grosime.
Ursa SF 32 de 10 cm este 30 lei / m2. La un acoperis de 100 mp rezulta un cost de 3000 lei, costul vatei de 10 cm.
Daca vrei sa ajungi la 40 cm mai pui 9000 lei.
Eu zic ca merita !

Edited by zamolxis01, 14 January 2022 - 12:01.


#32
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

View Postzamolxis01, on 14 ianuarie 2022 - 11:58, said:

Ptr @ccristyan

Rationamentul tau este gresit. Podul trebuie oricum izolat.
Intrebarea este: Izolez cu vata de 10 cm sau montez 4 straturi de vata pentru a ajunge la 40 cm grosime.
Ursa SF 32 de 10 cm este 30 lei / m2. La un acoperis de 100 mp rezulta un cost de 3000 lei, costul vatei de 10 cm.
Daca vrei sa ajungi la 40 cm mai pui 9000 lei.
Eu zic ca merita !

Am zis eu sa nu pui deloc? Am zis doar ca se exagereaza
Eu cred ca 15-20cm de vata de calitate si MONTATA CORECT este de ajuns pentru o casa normala. Peste 15-20cm nu stiu daca chiar o sa ai o economie reala, trebuie sa iei in calcul si izolatia exterioara, ferestre/usi performante etc. Ajungi la final la standardul de casa pasiva unde factura o sa fie zero, dar singura diferenta este ca o sa platesti astazi 50.000lei in loc sa platesti lunar aceeasi suma pe parcursul a 10-20-30 de ani.

Cine are bani si nu are alte lucruri mai importante de facut poate sa investeasca pentru viitor, pentru noi astia mai saraci cred ca este mai ok o izolatie medie, dar completa si executata corect.

#33
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Cred ca trebuie sa ne spuna cineva care are izolatia de 15 cm la pod sau mansarda, daca este sau nu este suficienta grosimea izolatiei.
Din punctul meu de vedere, minimul este de 30 cm. Si costurile nu sunt foarte mari, daca izolezi cu vata minerala.

#34
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostSockpedia, on 12 ianuarie 2022 - 21:57, said:

Deci cum e? Exista o reteta clasica si stiintifica

Există o rețetă: eliminarea tuturor punților termice.

Dacă izolezi pe interior (ceea ce nu prea este recomandat, din mai multe motive) ar trebui să izolezi continuu (adică și pereții, dar și tavanul). Dacă izolezi doar tavanul, pereții vor conduce în continuare căldura către placa de deasupra.

Ideal este să izolezi complet la exterior, deoarece astfel obții inerția termică maximă. Când izolezi (și) în interior, pierzi foarte mult din inerția termică a casei.

#35
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013

View Postzamolxis01, on 14 ianuarie 2022 - 14:25, said:

Cred ca trebuie sa ne spuna cineva care are izolatia de 15 cm la pod sau mansarda, daca este sau nu este suficienta grosimea izolatiei.
Din punctul meu de vedere, minimul este de 30 cm. Si costurile nu sunt foarte mari, daca izolezi cu vata minerala.
Vezi jurnalul @thalia. Dupa cativa ani (2-3) a dat jos rigipsul din mansarda si a completat vata.

#36
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Suntem gata sa dam mii de euro pe un tv, pe masina , pe telefon, pe mobila de bucatarie, pe tot felul de traznai ''smart house'' dar cand vine vorba de izolatia casei facem econonomie :)



PS. As trece si salteaua pe care dormi in aceeasi categorie cu izolatia :)  Incredibil cum unii au telefon de 1000 de euro si saltea de 1000 de lei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate