Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Monitor 240hz poate fi folosit la 60hz?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Revers20

Revers20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.04.2013
Salut, vreau sa cumpar un monitor dell de 240hz dar laptopul meu Macbook m1 suporta doar pana la 60hz. Daca cumpar un monitor de 240hz il pot folosi pe macbook la 60hz?

#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015
da

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Da.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Cred ca chestia asta cu frecventele este asemanatoare cu clasele de energie:A.A+,A++,A+++,etc.
Intr-o vreme era o raritate 144 Hz.Azi deja suntem la 200 si 300 de Hz.Oare chiar percepe ochilu uman aceasat frecventa?Ca portofelul sigur o face.
60 Hz este frecventa standard.

ps.
Al meu monitor are 60,100,120 si 144 Hz.Sincer sa fiu n-am observat nici o diferenta intre ele.Dar asta-s eu,nu suntem la fel.

#5
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Frecventa e ce suporta ca valoare maximă. 60 "duce" fără probleme.

Dar e inutil un astfel de monitor in combinație cu sursa actuală. Poți lua un monitor normal.

#6
Revers20

Revers20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.04.2013
Eu nu intelegeam ce inseamna mai exact frecventa asta si credeam ca daca un monitor are 120hz de exemplu trebuie sa functioneze neaparat la 120hz. Acum am inteles.
Multumesc.

View PostBloodRa, on 11 ianuarie 2022 - 17:52, said:

Frecventa e ce suporta ca valoare maximă. 60 "duce" fără probleme. Dar e inutil un astfel de monitor in combinație cu sursa actuală. Poți lua un monitor normal.

Nu gasesc in altex nici un monitor de 60hz pe stoc si voiam sa il iau de aici. Am gasit un dell ips care imi place si ca design, full hd la 240hz cu diferenta de pret aproape 0 fata de 60hz.

Edited by Revers20, 11 January 2022 - 17:55.


#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Macbook M1 e un laptop de office la care are sens un monitor de office cat mai mare. Nu stiu de ce vrei de la Altex ... nu stiu ce buget ai dar daca ti-ai luat Macbook ar merge un 32" 4K sau un Ultrawide de 34" macar ...

#8
Revers20

Revers20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.04.2013

View PostMD, on 11 ianuarie 2022 - 18:56, said:

Macbook M1 e un laptop de office la care are sens un monitor de office cat mai mare. Nu stiu de ce vrei de la Altex ... nu stiu ce buget ai dar daca ti-ai luat Macbook ar merge un 32" 4K sau un Ultrawide de 34" macar ...


Mi-am luat 2 monitoare de 25" mi se pare ca e mult mai ok decat unul singur de 34.
Aveam nevoie de cat mai mult spatiu ca sa pot lucra cu mai multe aplicatii deschise.

#9
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021

View Postadisz, on 11 ianuarie 2022 - 17:49, said:

Cred ca chestia asta cu frecventele este asemanatoare cu clasele de energie:A.A+,A++,A+++,etc.
Intr-o vreme era o raritate 144 Hz.Azi deja suntem la 200 si 300 de Hz.Oare chiar percepe ochilu uman aceasat frecventa?Ca portofelul sigur o face.
60 Hz este frecventa standard.

ps.
Al meu monitor are 60,100,120 si 144 Hz.Sincer sa fiu n-am observat nici o diferenta intre ele.Dar asta-s eu,nu suntem la fel.
chiar daca nu percepi tu la ochi mai mult de 60 de cadre,nu inseamna ca nu trebuie mai mult.De fapt ochiul uman nu percepe mai mult de 24 cadre pe secunda,nu inseamna ca 24hz e sufiecient conform teoriei tale.Iti garantez eu ca in jocurile ce necesita multa actiune se simte diferenta de la cer la pamant intre un panel de 60hz si unul de 120hz.Pe cel de 120hz merge totul super fluent,e o placere sa joci.60 hz e inca ok dar pt cei care au nevoie de mai multa fluiditate vor de la 120hz in sus,nu mai tine cu 60 hz.Tu ca si majoritatea suntem casual ne multumim cu 60hz,dar gamerii cu adevarat aia vor simt diferenta.Si nu ma refer la fluiditatea care o poi percepe cu ochii,ci la fluiditatea pe care o simti la mana atunci "cand tragi de mouse".LA 120hz efectiv aluneca mouseul,pe cand la 60 hz tragi de el si simti lag la aceasi rezolutie.
Este ca si la spectrul RGB de culoare.Sunt multi oameni care vad o gama mai larga de culoare fata de altii,si tot acei oameni calibreaza din fabrica multe displayuri pe diferite preseturi.

#10
WindowsSoft

WindowsSoft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.12.2014

View Postadisz, on 11 ianuarie 2022 - 17:49, said:


ps.
Al meu monitor are 60,100,120 si 144 Hz.Sincer sa fiu n-am observat nici o diferenta intre ele.Dar asta-s eu,nu suntem la fel.

Se observa, alta fluiditate si cand dai scroll in browser, cand ai in document cu multe pagini nu se mai "gatuie" cand treci de la o pagina la alta, mouse-ul pe ecran misca altfel, nu mai lasa "dâre", sunt chestii de ti se par firesti, dar daca revii la cel de 60 o sa se vada mult mai clar diferenta decat la trecerea de la 60 la 120/144

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate