Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Creme de ras

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Spumă am avut pentru o vreme ceva Nivea, dar mă enerva că era greu de întins, formează prea ușor gâlme care se desprind și pică în chiuvetă. Plus că dacă ne uităm la preț și greutate e evident că de fapt e o cantitate foarte mică de produs util, restul aer presurizat. Deci la preț e cea mai mare țeapă: dai banii pe o grămadă de aer și un pic de cremă/săpun. Posted Image

Din ce-am încercat până acum votez categoria geluri, și ca înmuiere/lubrifiere, și că se pot aplica direct cu mâna, fără pămătuf și bol.

 MembruAnonim, on 11 ianuarie 2022 - 10:50, said:

deci topicul asta este despre Crema D'Amaris?
Dacă le iei în ordinea din primul post, e despre ulei de ras, apoi despre șampon/gel, și abia apoi despre D'Amaris. Posted Image

Edited by donjoe, 11 January 2022 - 12:22.


#20
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Foloseam și eu crema D'Amaris, acum 100 de ani, când eram student rupt în c**..., pe vremea aia nu umblau banii ca acum :))))

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@donjoe -  Nivea are si  spuma, dar eu folosesc Gel de la ei.
Asa ceva,  cu glide sau  aia alba fara glide  (oricum nu vad diferenta e cam la fel)  

https://makeup.ro/pr...AiABEgLcU_D_BwE


Cu unele Gilette  am mai dat gres,  dar si alea au fost majoritatea ok, insa cu Nivea niciodata nu am dat gres.
Mai era legenda urbana  intre prietenii din liceu/faculta  ca "Nivea e marca pentru de femei" - dar nah, si ce daca Posted Image

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Nivea nu m-a impresionat, nu era mai buna decat altele folosite de mine.
Folosesc uzual brandul de f multi ani pt alte lucruri, sunt chiar fan dar numai pt anumite modele care-mi plac mie, multe nu-mi plac. Asta de ras nu era nici rea nici f. buna.

Intesa (cred ca cea cu Aloe) am folosit de zeci de ani, chiar dinainte sa fie importat oficial brandul in RO, e decenta dar nimic deosebit la ras, insa miroase fain, te simti om cu ea, dar repet nu e ceva special la ras. Nu-mi plac toate modelele Intesa la miros.

Nici spuma Gillette pe care o folosesc iar de zeci de ani nu e ceva deosebit, insa e  buna.si miroase OK.
Insa gelul de ras Gillette care se face usor spuma cand freci barba, a fost singura care intradevar era cu totul altceva, rasul mult mai usor, super glide cum zic ei.
Insa nu o folosesc des pt ca ma descurc foarte bine si cu altele, si pt ca prefer alt miros chiar daca si ea miroase bine.
Trebuie sa precizez ca nu garantez pt orice gel de ras Gillette, nu am testat tot ce exista, am subliniat ca nu folosesc uzual. Cea folosita de mine era facuta in SUA, nu in alte parti.
Eu am boala pe produsele facute in Polonia de producatori nepolonezi...
Folosesc Gillette Sensor 3 de pe vremea cand in RO era nou sensor 2 si inca nu era aparut blue3 care are lama sensor3. Erau facute in Elvetia pt UK, si dupa 6 luni de utilizare, un cap sensor3 inca taia brici, pe barba mea otzelita, si o schimbam doar pt ca era dus tamponul cu aloe... Mach3 facute in Polonia atunci, ma tineau doar 3 rasuri fara sa ciupeasca - am barba dura chiar si bine sapunita si frecata indelung. Sensor3 facute in China sunt so-so OK, mult sub cele elvetiene dar peste cele poloneze care acum se gasesc lejer dar nu iau nici gratis... Am si mach3 si tot asa nu iau poloneze, folosesc chinezesti, nemtesti si elvetiene.





#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 donjoe, on 11 ianuarie 2022 - 12:09, said:

Dacă le iei în ordinea din primul post, e despre ulei de ras, apoi despre șampon/gel, și abia apoi despre D'Amaris. Posted Image

Eu vad discutia aici doar despre gel de ras D''Amaris.
Scuza -ma dar  Nu vad despre sampon, ulei de ras nimic aici.

Da, nu am zis ca e cel mai tare, insa nu mai caut altceva ( Nivea sau daca nu e Gilette cat mai simplu).
Nu tre sa miroase nimic- prefer sa nu miroase,  oricum te speli cu apa rece.  

Pentru mirosit au fost inventate parfumurile, eau de toilette, etc.

Edited by MembruAnonim, 11 January 2022 - 12:55.


#24
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 MembruAnonim, on 11 ianuarie 2022 - 12:52, said:

Eu vad discutia aici doar despre gel de ras D''Amaris.
Scuza -ma dar  Nu vad despre sampon, ulei de ras nimic aici.
E OK, suntem doar în 2022, mai avem timp să învățăm ce-s alea linkuri. :) Sau poate fiind invenție din secolul trecut unii au și uitat deja. :lol:

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 donjoe, on 11 ianuarie 2022 - 17:11, said:

E OK, suntem doar în 2022, mai avem timp să învățăm ce-s alea linkuri. Posted Image

Da, si sa le invatam si cum sa le folosim (nu ma refer la partea tehnica) ci la cum sa punem in context mesajul care vrem sa il transmitem !
(eg. Daca linkul e in spatele cuvantului "poluăm"  (e ca si cum ar fi in spatele cuvantului "BMW") deci nu dau click, ca nu e deloc sugestiv ca acolo ar fi un topic intreg si poate chiar interesant!)
De asta se mira multi ca esueaza in viata (comunicatie defectuoasa), crede-ma (lucrez in domeniu) Posted Image

Edited by MembruAnonim, 11 January 2022 - 20:31.


#26
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Aia e o stupizenie specifică Softpedia. Pe unde umblu eu în rest nu-ți transformă platforma de discuții cuvintele în linkuri comerciale de-amboulea, deci linkurile alea ies în evidență așa cum trebuie, ca pe Worldwide Web (Web 1.0) gen. Posted Image Dacă lucrezi în domeniu și nu știi cum funcționează comunicarea pe web-ul normal spre deosebire de câteva locuri obsesiv-comerciale... 'K, condoleanțe, csz.

Edited by donjoe, 11 January 2022 - 20:40.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 donjoe, on 11 ianuarie 2022 - 20:39, said:

Aia e o stupizenie specifică Softpedia. Pe unde umblu eu în rest nu-ți transformă platforma de discuții cuvintele în linkuri comerciale de-amboulea, deci linkurile alea ies în evidență așa cum trebuie, ca pe Worldwide Web (Web 1.0) gen. Posted Image Dacă lucrezi în domeniu și nu știi cum funcționează comunicarea pe web-ul normal spre deosebire de câteva locuri obsesiv-comerciale... 'K, condoleanțe, csz.

Cine a zis ca lucru in comunicarea pe web? Nu ma jigni stiu mai multe de computere decat multi (desi nu e meseria mea) !

#28
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019

 MembruAnonim, on 11 ianuarie 2022 - 11:01, said:

Plus scuzati-ma dar nu inteleg de ce unii fac asa tabiet din barbierit?  
Sunt alte tabieturi - mai de inteles: de ex. cum faci / bei cafeaua.

Tabiet face bine la psihic.

#29
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 murdar, on 11 ianuarie 2022 - 10:11, said:

Eu folosesc sapun de ras. ARKO (turcesc, super super bun)

Inca n-am reusit sa termin un sapun din ala, am vreo 3.

 MembruAnonim, on 11 ianuarie 2022 - 11:01, said:

Plus scuzati-ma dar nu inteleg de ce unii fac asa tabiet din barbierit?  

Eh, ii o chestie acolo. Ma barbieresc cu briciu' (cand am timp), fumez pipa, ce mai! Hipstereala maxima. Poza ii mai veche, acum am umplut doua cutii din alea de coniac Brancoveanu XO cu ele.

[ https://i.ibb.co/9wPByTH/IMG-20190821-135611.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
^^ Îți lipsesc câteva chestii 😂

#31
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Posibil. Ce anume?
Apropos, am luat recent un ulei de barbierit, cred ca American Crew, ii fain la brici. Te mentoleaza de nu mai ai nevoie de after shave. Bine, io oricum folosesc doar piatra de alaun cred ca 80% din cazuri.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cand aud crema nu ma gandesc decat la asta:

https://www.dedeman....50-ml/p/7029560

Edited by arg, 12 January 2022 - 23:28.


#33
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

 edy_wheazel, on 12 ianuarie 2022 - 23:22, said:

Posibil. Ce anume?

Stai că parcă văd Proraso pre shave într-un bol. Așa, deci ar trebui să încerci cremele Taylor of Old Bond Street. Prețurile cele mai mici le-am găsit pe Notino.

#34
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Le-am ochit si pe alea, da' am prea multe deocandata. De acolo mai comand diverse, poate o sa strecor data viitoare si ceva creme.

#35
c_l

c_l

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.01.2015

 murdar, on 11 ianuarie 2022 - 10:11, said:

Eu folosesc sapun de ras. ARKO (turcesc, super super bun) si Palmolive, le alternez.

Palmolive săpun stick? Unde l-ai găsit? Am luat de la makeup punct ro, dar foarte rar îl au în stoc. Nu se importa în România.

 edy_wheazel, on 12 ianuarie 2022 - 23:12, said:

Poza ii mai veche, acum am umplut doua cutii din alea de coniac Brancoveanu XO cu ele.

[ https://i.ibb.co/9wPByTH/IMG-20190821-135611.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Între cremele Cella, Tabac și Proraso ce recomanzi?

Edited by c_l, 17 January 2022 - 20:00.


#36
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 c_l, on 17 ianuarie 2022 - 20:04, said:

Între cremele Cella, Tabac și Proraso ce recomanzi?

Tabac, Proraso, Cella. In ordinea asta. Chestia e subiectiva, in functie de aroma.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate