Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Creme de ras

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Ca să nu mai poluăm topicul de aparate de ras, care nici nu necesită toate vreo cremă (electricele).

Şi ca să nu las doar cele două linkuri, mai am un review pe suflet, care n-a fost aprobat pe portalul de cumpărături că nu era cumpărătură făcută la ei. Posted Image

Crema D'Amaris:
Mizeria absolută a cremelor de ras: usucă pielea şi firele de păr şi face lama să agaţe-agaţe-agaţe în draci, dacă foloseşti aparat fără bandă de aloe vera (funcţia de aloe vera ar trebui s-o îndeplinească crema însăşi, dacă ar fi o cremă bună). M-a făcut să cred că am luat un aparat de ras prost şi/sau lame proaste, dar nu - crema era de vină. Usucă îngrozitor şi e total nepotrivită pentru ras. În 80% din sesiunile cu D'Amaris am rămas cu tăieturi/sângerări, am folosit săpun de mâini mai bun de atât.

Din câte înţeleg, marca a fost cumpărată şi re-cumpărată ba de Palmolive, ba de nuştiucine, deci poate cândva demult era o cremă pe reţetă bună şi au stricat-o doar recent. Oricum, ce e azi în magazine e jeg curat. Şi cu Mach 3 dotat cu aloe vera propriu am avut rezultate mai proaste când am dat şi cu D'Amaris.

Edited by donjoe, 11 January 2022 - 02:37.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Intre o spuma facuta din sapun cu pensula, si o spuma oarecare - de ex cien din lidl, nu e mare diferenta, cu ambele iti faci treaba foarte bine daca freci bine de tot barba, cu diferenta ca sapunul poate sa miroasa mai frumos...
Nu cumpar Cien, dar am primit de la o ruda si n-am aruncat-o inainte sa o testez..

Spuma care miroase fain e Intesa ( una din ele nu toate)

Pt. super glide deosebit, gelul de ras Gillette e intradevar altceva, uimitor chiar, si miroase bine - pe stil cool nu rafinat ca intesa, dar sincer folosesc rar, pt. ca nu e nevoie de cea mai buna spuma sau gel ca sa te razi bine.

Edited by loock, 11 January 2022 - 03:12.


#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
Experienta personala:  
spuma de ras intesa: primita cadou, testata, isi face treaba, te umple de spuma ca un extinctor, miros...relativ ok
Personal am ramas la gelul de ras de la nivea, mi se pare cel mai bun pt mine.
Testat si gelul de la gilette, e a 2 a varianta pt mine, in caz ca n-am nivea.

Am incercat si cien mai demult si nu doar ca e imai ieftina ca pret dar se simte si diferenta de calitate

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Proraso si Tabac ruleaza.
Sincer, io n-am nimic impotriva lu' D'Amaris. Nu-mi place cum miroase, in rest ii ok.

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
D'Amaris la mine e ok.

#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Incercati sa faceti procedura sub dus, nu mai trebuie nici macar spuna, spuma cu gel de dus sau sapun Dove si dupa 5 min deja firul de par se taie usor de tot.

Edited by spooky51, 11 January 2022 - 07:47.


#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Pai, io n-am oglinda in cabina de dus.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
O barbă bine săpunită, e pe jumătate bărbierită.
In trecut foloseam doar crema de ras (tub rulabil ca pasta de dinți).
Apoi spuma de ras in tub spray. (nici nu trebuie pămătuf la asta)
Acum doar gel de bărbierit și îl frec bine cu pămătufului și face o spuma buna.
5 minute mă plimb cu spuma pe față și apoi mă bărbieresc.
Nu am preferințe deosebite la fel.
Ce găsesc în supermarket.

#9
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Gel de ras la Nivea folosesc de multi ani.
In trecut foloseam alte bazaconii, am ramas la asta.
Am sa incerc si Intensa, asa de control.

#10
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Eu folosesc Taylor of Old Bond Street / Jermyn Street Collection.
[ https://i.imgur.com/NXULmb9.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spumare în bol Pereira Shavery / Cumpărat direct de la producător. Găsiți ușor site-ul.
[ https://i.imgur.com/wxbZXpi.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu pămătuf Vie Long cu păr de cal. Cumpărat de la magazin din România.
[ https://i.imgur.com/OgzZVmK.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bv01, 11 January 2022 - 08:49.


#11
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

 leomagic44, on 11 ianuarie 2022 - 08:40, said:

Gel de ras la Nivea folosesc de multi ani.
In trecut foloseam alte bazaconii, am ramas la asta.
Am sa incerc si Intensa, asa de control.
Si eu folosesc tot gel de la Nivea. Nu-mi place sa folosesc spuma pt.ca prefer folosirea pamatufului pt a o inmuia barba si a masa fata. Am un pamatuf Gillete din ceva sintetic pe care il folosesc de vreo 40 de ani de cand eram student si mi la adus un coleg strain din Franta. Si aparatul de barbierit cu lame la fel.

Edited by AlexD2, 11 January 2022 - 08:56.


#12
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Eu folosesc sapun de ras. ARKO (turcesc, super super bun) si Palmolive, le alternez.

Inmoi barba, inmoi sapunul, il frec bine pe barba, dau cu pamatuf Omega sintetic (nu trebuie inmuiat si nu lasa fire de par), se face spuma direct pe fata dupa care fac doua treceri cu R41, adica aparat de ras clasic cu o singura lama pentru cine nu stie. Daca mai e nevoie fac si o a treia trecere de finsare unde simt ca a mai ramas ceva par local.

Edited by murdar, 11 January 2022 - 10:12.


#13
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

 murdar, on 11 ianuarie 2022 - 10:11, said:

Eu folosesc sapun de ras. ARKO

Nu contest, e bun la bărbierit, dar băi... mirosul ăla. Gizăs. :)))

#14
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Super miros. Curat. De sapun traditional. Nu e nimic in neregula cu mirosul. Apropo, vorbesc de sapun stick, cel mai ieftin, nu de prostii cu arome de almond sau alte bazaconii.

Attached File  arko-shaving-soap-stick-75-g---26-oz.jpg   51.05K   6 downloads

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
deci topicul asta este despre Crema D'Amaris? de ce cumparati asa ceva si no name-uri?
Cred ca e cu cativa lei mai ieftina decat un Nivea (ala in tub alb) sau Gilette simplu (nu aloe vera) care te tine cel putin 6 luni - 1 an. Deci economia e de max. 5-10 ron / an - nu merita.
Odata in ceva concediu am luat ceva ieftinitura (Cien parca)  de la Lidl Grecia, dar era penal, m-am barbierit de  2-3 ori si l-am si lasat in hotel.

(Nu folosesc pamatuf - mi se pare obsolete cand poti sa te freci cu mana,  (+ posibila sursa de infectie daca nu ai grija)  apoi  Gilette mach 3, si apa rece - fara after shave - ca am avut probleme la un moment dat - infectie de ceva after shave)

Edited by MembruAnonim, 11 January 2022 - 10:55.


#16
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

 murdar, on 11 ianuarie 2022 - 10:20, said:

Super miros. Curat. De sapun traditional. Nu e nimic in neregula cu mirosul. Apropo, vorbesc de sapun stick, cel mai ieftin, nu de prostii cu arome de almond sau alte bazaconii.

arko-shaving-soap-stick-75-g---26-oz.jpg

Eu am încercat tot săpun, dar sub altă formă. Mirosea a pastile de pisoar. Nu e nașpa mirosul în sine, să nu mă înțelegi greșit, e chestia că miroase PREA TARE. Mă înecam când îl foloseam.
Anyway, îl folosesc și acum, dar nu pentru față. LMAO

[ https://i.imgur.com/CucNctv.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nici Nivea sau Gilette nu e top dar nah.  Si odata am luat Gerovital - sa incurajez vanzarile la noi, a fost ok dar a tinut 1-2 luni (aceeasi cantitate 200ml)

Plus scuzati-ma dar nu inteleg de ce unii fac asa tabiet din barbierit?  
Iti trebuie o spuma decenta - (oricum toate is 15 ron aprox)  si un aparat decent (gilette mach 3) sau ceva imitatie de asa ceva (Bic parca blue 3)  si apa cat mai rece si gata.

(daca vreti si after-shave si pamatuf - aveti grija sa le intretineti - altfel + surse de infectii)  Mi se pare complicat sa intretii un pamatuf, auzi coada de cal / par de pisica,  sau zici ca ai adus din franta acu 40 ani -  Nu sa ros? Cum il intretii? Speli lasi sa uste, dai cu spirt sau ceva dezinfectant ?


Sunt alte tabieturi - mai de inteles: de ex. cum faci / bei cafeaua.

Edited by MembruAnonim, 11 January 2022 - 11:14.


#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 bv01, on 11 ianuarie 2022 - 10:18, said:

Nu contest, e bun la bărbierit, dar băi... mirosul ăla. Gizăs. Posted Image))

Cel mai adevarat miros.

 murdar, on 11 ianuarie 2022 - 10:11, said:

Eu folosesc sapun de ras. ARKO (turcesc, super super bun)

In aceiasi categorie intra si Tabac.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate