Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

excel formatare celule

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1.Am o foaie de lucru cu o baza de date si o foaie de lucru unde import intr-un format ce ma intereseaza.
In baza de date am celule separate cu data si ora si le import in formatul respectiv cu formula: =VLOOKUP(K1;date;7;0)&”/”&VLOOKUP(K1;date;8;0)
In baza de date celula este formatata pe data iar in celula din format, cand importa informatia cu formula, apare 44562/0.458333333333333 in loc de 01.01.2022/11:00.
Cum pot sa formatez celula sa-mi apara corect informatia, cum doresc eu. Daca formatez celulele din baza de date cu text apar corect si unde la import dar am nevoie sa le las in formatare pe data deoarece am niste conditii, alte formule, care nu merg daca le formatez in text.
Ma puteti ajuta? Ce pot sa fac?
2.  In celula a1 am 10:00 si vreau sa pun formula =ifs(a1>0; start) si nu merge. Am mai pus o conditie daca este goala si merge dar cand pun formula cu a1 daca contine o ora sa-mi apara start si nu merge. Cum pot sa fac si acolo?
Multumesc.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai inainte de formula ta de VLOOKUP    poti folosi  formula  =TEXT(A1,"hh:mm")
care transforma data in  ore si minute, in acest caz.

Si poti scrie si impreuna VLOOKUP  (   in loc de K1  pui  TEXT(K1, "hh:mm") , ...
Poate te ajuta,  bafta !

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005
Ai formula speciala pentru diferentierea a doua date calendaristice,
https://support.micr...dd-8b32a451b35c

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1. Nu merge formula cu text.
Am incercat s-o folosesc in alta celuta si aceeasi chestie.

Am folosit formula =text("dd.mm.yyyy") in alta celula si nu-mi arata data, o arata tot aiurea. Ma refer la celula cu =VLOOKUP(K1;date;7;0)&”/”&VLOOKUP(K1;date;8;0). Practic celula aia trebuia sa arata data din coloana 7 / ora din coloana 8. O arata ciudat cand o aduce din baza de date in celula in care folosesc formula. In baza de date este setata 11.01.2022 si 10:00 iar cand aduce formula datele respective apare 44562/0.458333333333333 in loc de 11.01.2022/10:00. In baza de date celula este formatata pe data si daca ii schimb formatarea din data in general sau text, apare cum apare unde o aduce formula.


Am pus un excel sa vedeti ce vreau.
Poate reusiti voi sa-l faceti sa apara. Mai merge doar daca stau sa reformatez tabelul si pun vlookup sa-mi aduca date separat, data intr-o celula, / in alta celula si ora in alta celula.

Attached Files



#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
pai functia  = TEXT (A1 , " hh:mm" )    are un format anume, primul fiind coloana.
Dar Excel iti da help  cand scrii numai  =TEXT ( deja apare  help-ul cum sa o folosesti, ce parametrii sa pui.
Interesant, mie imi mergea ieri un exemplu.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tot nu-mi merge. :) Poate ma puteti ajuta cu formula scrisa direct in excel.
Multumesc.

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005
textele sau sirurile de litere se compara cu
https://docs.microso...trcomp-function

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate