Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

P+4 doka, tego sau cherestea

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
BourbonTSI

BourbonTSI

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.01.2022
Salut tuturor,
Am o dilema referitor la costuri pentru cofrare. Ce ar fi mai economic si calitativ pentru o constructie P+4.
Din calcule imi reies aproximativ 260 Mp cofraj per nivel  si 160 mp pentru fundatie /elevatie, fiind pe perna de piatra.
- lemn  aproximativ 40-45lei  mp de cofraj- utilizabil de multe ori- dar nu am astereala/ acoperis deci nu am nevoie la final si nu prea e vandabil
- doka la inchiriat este 20-25 lei mp doar doka efectiv nu si accesoriile  pretul final fiind 35-40 mp cofrat- dar merge rapid- cost total calculat pt toata cladirea 20k euro
- tego  60-65 achizitionat , cu tot cu  patrati/sarme etc   ajunge undeva la 70-75 dar ramane al meu si este doar costul initial - revanzare 40% din pret probabil cost tola 7k
- doka  cumparat   noi  - cam 200 de lei/mp cu accesorii incluse , dar probabil mai ieftin decat inchiriat avand in vedere volumul necesar , revanzare buna dupa terminarea proiectului - 10-12 k
- popi cam 55 de lei sh , cred ca e mai rentabil sa ii cumpar pentru ca nu prea scad in valoare..

Lemn nu as mai folosi pentru ca imi ramane mult si dureaza mult cofrarea si calitate foarte proasta.
Doka  as cumpara doar daca gasesc sh la pret rezonabil, ceea ce nu prea gasesti si chiar daca sunt deja deseu.
Tego, ma incanta dar putin mai multa munca ca la doka , desi ramai la final cu 2/3 din cantitate vandabila sa zicem , si aceea la aproximativ 50% din pret.

De constructia efectiva cred ca pot scrie la alta rubrica.

Numai bine

#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Mergi pe tego.

#3
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006
Exclus lemn, mai ales daca n-ai ce face cu el. A ajuns asa de scump incat se apropie de pretul panourilor, si diferenta enorma de calitate mai mult decat acopera. Calitate mai buna a turnarii inseamna si munca mai usoara/rapida la finisaje, instalatii. etc.
Cumpara de asemenea vibratorul de beton. Gasesti SH si il vinzi la aceiasi bani, daca ai grija de el. Daca inchiriezi ai sanse sa platesti vreo 2 noi pana la sfarsit.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
mergi la o firmă care are și cofraje.angajezi lucrarea și se descurcă

dacă acum te apuci prima dată te taxează șmecherii de-ți ies fulgii

#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cum dracu bre, sa ai bani sa te apuci de un P+4 ( bloc..) si sa te gandesti la cherestea pentru cofrat..   Sa inteleg ca toata constructia sta in diferenta dintre cofraje.

#6
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Dacă banii nu ar fi fost o problemă, cofrajele ușoare din aluminiu erau cea mai bună soluție... fiind refolosibile de vreo 300 ori și având valoare mare de reciclare.

Dar cum trăim în lumea reală, probabil că Tego ar fi cel mai ieftin, dar trebuie avută grijă la protejarea marginilor prin vopsire cu o vopsea poliuretanică rezistentă la umiditate...

#7
BourbonTSI

BourbonTSI

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.01.2022
Salut,
Ca si experienta am mai asistat si construit, in trecut. Am o echipa de muncitori pe care o aduc din localitatea natala si pe care ii cazez. Am mai construit cu ei si au experienta dar nu au cofraje. Plus ca in mare totul e verificat si rasverificat de toate institutiile statului plus diriginte de santier-zona buna...
La fier nu am cum sa micsorez pentru ca asta este, nu ma joc cu structura. La beton la fel . Punerea in opera este singurul la care poti sa mai modifici ceva.
In mare apartamentele nu sunt pentru vanzare, doar chirie  si de aceea pentru ca nu doresc sa fac profit imediat doresc sa reduc unde e posibil acest lucru. Mai ales ca aceasta cladire va ramane in proprietate si va avea spatiu comercial la parter nu doresc sa ma abat de la lucruri esentiale. Nici apartamentele nu sunt mici ,probabil ,de la 70 MP utili la 100+ balcoane/terase de pana la 45 mp.
Avand in vedere regulamentul urban local ma incadrez in toate normele  asa ca  imi fac loc pentru construit din puterea financiara proprie+ banca.

Am mai apelat in trecut la firme  si echipe dar lucrez doar cu oameni de incredere si nu cu altii la care stau sa ma gandesc cand si unde fura ei cimentul sau nu mai stiu ce. Prefer sa platesc cazarea mancarea transportul si sa am ceva bun nu firmele consacrate din domeniu sau cine stie ce echipe ici si colo cu angajati prost platiti.  
Dirigintele de santier verifica fiecare etapa plus alti verificatori structurist arhitect etc asa ca nu ai ce sa grasesti. La fier se ocupa firma specializata/ platesc si fasonatul/montatul asa ca nu e loc negociere. Betonul  , mi am luat teapa in trecut cu ceva firme referitor la cantitate, poate si calitate asa ca apelez la cei putin mai scumpi .
Cofrajul si timpii de cofrare sunt foarte importanti pentru ca acolo se pierde foarte mult timp din experienta.

#8
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
În ce oraș construiești?

Poate deschizi și un topic dedicat pe aria jurnale... ;)

#9
BourbonTSI

BourbonTSI

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.01.2022
In alta ordine de idei cum se face vremea mai permisiva trebuie sa fac din nou o perna de piatra , si cum am am mai avut in trecut peripetii in care am scos toata piatra din groapa sper sa imi iasa bine de data asta. Dar ce vad acum ca , cei care au o anumita experienta in domeniu pe tema aceasta au cam sarit cu pretul si cer pentru o lucrare << la gata> cu 30%-40% mai mult decat efective zile lucrate materiale.
Aici nu ai ce sa pui in plus ,
- ziua de excavator /buldoexacavator
- 700 tone de piatra - eu le pot cumpara de la cariera , doar transportul e in mana lor, si nici aia.
- compactor - 2 zile , pret
- pamant carat etc.
Efectiv se supara daca ii intreb pe lucrare la zi la masina etc. Ca si exemplu o groapa 1,5X13X16 a fost sapata intr-o zi , pret la lucrare 40-50 de mil , pret la zi 12 mil buldoexcavator.
Foarte putine locuri unde poti sa mai reduci din costuri  si efectiv pretul urca tocmai din procentul adaugat << la lucrare> ca parca daca ar avea ceva probleme nu tot iei iti cer bani in plus...

 mariovrs, on 10 ianuarie 2022 - 14:56, said:

Cum dracu bre, sa ai bani sa te apuci de un P+4 ( bloc..) si sa te gandesti la cherestea pentru cofrat..   Sa inteleg ca toata constructia sta in diferenta dintre cofraje.

Sper ca ai inteles clar ca nu se foloseste cherestea,  e o intrebare legat de tego(nou) doka(nou) doka (inchiriat).
La tego intra si patrati deci cherestea pentru sustinere , semiprofesionist, dar cu timpi mai mari de punere in opera.

Edited by Dany_Darke, 10 January 2022 - 18:45.


#10
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.07.2006
Probabil solutia corecta este o combinatie intre tego (+'patrati') si doka. Cel putin asa am vazut la o casa p+2 construita recent, unde nu s-a facut nicio secunda rabat la calitate. Dar aici e o problema de optimizare, in ce locuri trebuie una sau alta. Ca asa vine Dorel si taie in doua o placa intreaga de tego, cand probabil avea deja ce ii trebuie in alta parte...

#11
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 BourbonTSI, on 10 ianuarie 2022 - 18:22, said:

In alta ordine de idei cum se face vremea mai permisiva trebuie sa fac din nou o perna de piatra , si cum am am mai avut in trecut peripetii in care am scos toata piatra din groapa sper sa imi iasa bine de data asta.

Citește topicul lui @anothertwo ca să vezi ce probleme a avut el cu perna de balast și cum le-a rezolvat :) https://forum.softpe...0#entry28052681

#12
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013

 BourbonTSI, on 10 ianuarie 2022 - 18:22, said:

In alta ordine de idei cum se face vremea mai permisiva trebuie sa fac din nou o perna de piatra , si cum am am mai avut in trecut peripetii in care am scos toata piatra din groapa sper sa imi iasa bine de data asta. Dar ce vad acum ca , cei care au o anumita experienta in domeniu pe tema aceasta au cam sarit cu pretul si cer pentru o lucrare << la gata> cu 30%-40% mai mult decat efective zile lucrate materiale.
Aici nu ai ce sa pui in plus ,
- ziua de excavator /buldoexacavator
- 700 tone de piatra - eu le pot cumpara de la cariera , doar transportul e in mana lor, si nici aia.
- compactor - 2 zile , pret
- pamant carat etc.
Efectiv se supara daca ii intreb pe lucrare la zi la masina etc. Ca si exemplu o groapa 1,5X13X16 a fost sapata intr-o zi , pret la lucrare 40-50 de mil , pret la zi 12 mil buldoexcavator.
Foarte putine locuri unde poti sa mai reduci din costuri  si efectiv pretul urca tocmai din procentul adaugat << la lucrare> ca parca daca ar avea ceva probleme nu tot iei iti cer bani in plus...



Sper ca ai inteles clar ca nu se foloseste cherestea,  e o intrebare legat de tego(nou) doka(nou) doka (inchiriat).
La tego intra si patrati deci cherestea pentru sustinere , semiprofesionist, dar cu timpi mai mari de punere in opera.
Scuze, dar daca zici ca ai experiente proaste cu perna de piatra, probabil ca ai vrut s-o faci in regie proprie!Asa vrei sa faci si cu casa probabil....de ce nu te sfatuiesti cu doreii care-ti construiesc?Gasesti si un diriginte si un rte sa-ti faca cartea tehnica....doar sa-ti semneze, evident.Si e gata P+4....si ne mai miram ca la noi se poate orice..,..
Oricum, cine cumpara acolo si se si pricepe, vrea sa vada si poze...sa vedem ce o sa-i arati.

Edited by raducut123, 10 January 2022 - 20:02.


#13
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Nu auzi ma ca nu vinde... majoritatea cititi primele 3 cuvinte si ultimele 3...

La noi lumea cumpara din faza de proiect si tu iti faci griji ca nu o sa se vanda o casa deja construita? ma faci sa rad

#14
BourbonTSI

BourbonTSI

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.01.2022

 subss, on 10 ianuarie 2022 - 19:33, said:

Citește topicul lui @anothertwo ca să vezi ce probleme a avut el cu perna de balast și cum le-a rezolvat Posted Image https://forum.softpe...0#entry28052681

Problemele pe care le are acea persoana sunt o gluma fata de ce am patit eu. Scos toata piatra blocat compactor in groapa , sofer care de fapt decat mecanic , geotehnist care a zis ca nu mai lucreaza mine( culmea cel mai batarn si scump din Constanta), piatra mai scumpa dar nu eficienta pentru compactare( sist albastru/piatra albastra). Teste nasoale si ciuperci pe teren, ca pana la final sa scot o perna pentru P+4 nu pentru p+1+M....

Peripeti si bani in vant , parerea mea persoanla sc ascultati de constructor 60% , ca are mai multa experienta pe teren decat proectantul pernei ... dar poate ma insel...

 raducut123, on 10 ianuarie 2022 - 19:59, said:

Scuze, dar daca zici ca ai experiente proaste cu perna de piatra, probabil ca ai vrut s-o faci in regie proprie!Asa vrei sa faci si cu casa probabil....de ce nu te sfatuiesti cu doreii care-ti construiesc?Gasesti si un diriginte si un rte sa-ti faca cartea tehnica....doar sa-ti semneze, evident.Si e gata P+4....si ne mai miram ca la noi se poate orice..,..
Oricum, cine cumpara acolo si se si pricepe, vrea sa vada si poze...sa vedem ce o sa-i arati.
O echipa efectiv pentru un proiect mai mare e foste scump. Un om care e bun la legat fierul nu poti sa il pui la tencuit sau la varuit sa iti dea acelasi randament. De aceeas  si firma/ echipa pe care o gasesc nu poate face totul perfect, cel mai eficient oarecum e sa iei oameni specializati.
O echipa care tencuieste /gletuieste
-echipa cofratori
-echipa fier betonisti
Asa iese mai ieftin , si binenteles inca -3 4 oamnei de baza care se pricep la toate cate putin, in caz de timpi morti si eficientizare.
Altfel ajungi la o cladire foarte scumpa sau prost facuta....

Apropo de autorizatii si hartii in Constanta au durat exact 19 luni de la prima vizita la arhitect pana la autorizatie, pentru casa probabil mai putin. Dar daca vrei sa faci totul ca la carte probabil atat trebuie sa dureze. Nu inteleg cum la altii in 3 luni e gata totul, legal e ilegal... :).
Bani invetiti pana acum in proiect si harti, aproximativ -19000e ca sa am la sfarsit o autorizatie si atat.... timpul motorina etc, neincluse.
Banii acestia vor intra si ei la sfarsit in pretul pe MP, daca pui si terenul , in momentul de fata este 160 de euro/Mp/construit , si nu am pus o cazma in pamant ...

#15
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Din cate citesc pe aici lucrarea e in Navodari....

#16
BourbonTSI

BourbonTSI

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.01.2022
Salut,

Lucrarea s-a inceput acum o luna si dupa executarea pernei de piatra sunt la etapa de cofrare a elevatiei. talpa fiind turnata.
-executarea pernei de piatra aproximativ 5 zile, si beton pentru sigilare - 70.000 ron fara tva
- fierul si montarea lui lui - 7 zile - 130.000 ron  fata tva
- cofrarea pana acum - 10 zile.
- beton pana acum 124 mc  B400, c25/30 -53.000 ron
- alte costuri - ~40.000 ron.

Ce am calculat acum 5 luni este mult diferit, pana acum ajungand  cu 30-40% mai scump. si se mai scumpeste. Din punct de vedere economic aproape ca nu e rentabil...

#17
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Pune și niște fotografii sau, cel mai bine, deschide un jurnal... nu cred că mai este vreunul pentru P+4 :)

Mult succes!

#18
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostBourbonTSI, on 15 mai 2022 - 10:46, said:

Salut,

Lucrarea s-a inceput acum o luna si dupa executarea pernei de piatra sunt la etapa de cofrare a elevatiei. talpa fiind turnata.
-executarea pernei de piatra aproximativ 5 zile, si beton pentru sigilare - 70.000 ron fara tva
- fierul si montarea lui lui - 7 zile - 130.000 ron  fata tva
- cofrarea pana acum - 10 zile.
- beton pana acum 124 mc  B400, c25/30 -53.000 ron
- alte costuri - ~40.000 ron.

Ce am calculat acum 5 luni este mult diferit, pana acum ajungand  cu 30-40% mai scump. si se mai scumpeste. Din punct de vedere economic aproape ca nu e rentabil...


Daca nu e rentabil economic, de ce nu opresti lucrarea, sau de ce ai inceput?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate