Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Microsoft Launcher

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 12.02.2014
Folosesc deja de cativa ani, lansatorul de la Microsoft, mi se pare foarte custom-izabil; folosesc onedrive cu abonament, in loc de google drive, ca solutie implicita de salvare fisiere in cloud si mi se pare excelent modul in care lucreaza, mai ales ca am acelasi cont setat si pe laptop si pe celalalt telefon. Sincronizarea este perfecta.
Revin la Launcher: de vreo 6 luni am trecut pe Xiaomi Mi 11 Lite 5G si am impresia ca lansatorul acesta incetineste telefonul. Pe Honor si pe Huawei nu am remarcat acest lucru. Am incercat sa revin la lansatorul implicit al MIUI, dar mi se pare oribil si mult mai putin custom-izabil, desi, intr-adevar, ruleaza mai fluid.
Avand in vedere ca nu-mi place nicicum lansatorul MIUI, am revenit la Microsoft Launcher, chiar daca acesta incetineste sensibil telefonul, in primul rand are un usor lag la refresh-ul aplicatiilor din folder-e.

A mai remarcat cineva aceasta incetinire? I-a dat cineva de cap, sa ma invete si pe mine ce-a facut?

Edited by r3my_cc, 09 January 2022 - 09:39.


#2
balenax

balenax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 08.02.2004
Cam la toate telefoanele cu android 11 sunt probleme mai mici sau mai mari atunci când folosești un alt launcher, cu gesturile, cu oarece lag. Asta se datorează implementării făcute de Google, care a inclus navigarea cu gesturi în system launcher. De cele mai multe ori, dacă folosești navigarea cu butoane, nu cu gesturi, acel lag dispare.

#3
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,292
  • Înscris: 29.04.2008
Da, același fenomen la Xiaomi l-am întâlnit și eu. La Huawei sau la pixel nu.

#4
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 12.02.2014
Trag speranta sa se remedieze pe Android 12

#5
balenax

balenax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 08.02.2004
Nu se remediază nici în 12, cel puțin nu la OnePlus, Samsung, Google, telefoanele pe care le-am butonat cu Android 12. E un lucru care le convine și producătorilor, posibil să nu se chinuiască prea tare pentru a ne face să folosim mai mulți launcherele default.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Folositi Nova. Nu am simtit niciun fel de intarziere si il folosesc deja de ani.

#7
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 12.02.2014

 balenax, on 09 ianuarie 2022 - 12:09, said:

Nu se remediază nici în 12, cel puțin nu la OnePlus, Samsung, Google, telefoanele pe care le-am butonat cu Android 12. E un lucru care le convine și producătorilor, posibil să nu se chinuiască prea tare pentru a ne face să folosim mai mulți launcherele default.
Daaaaaa, desigur că au interes. Of 😥

 YOUR_GOD, on 09 ianuarie 2022 - 12:18, said:

Folositi Nova. Nu am simtit niciun fel de intarziere si il folosesc deja de ani.
Chiar voi încerca, am auzit multe de bine despre Nova.

#8
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.05.2018
nova face treaba.

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Si eu folosesc Microsoft Launcher pe un Xiaomi, dar nu observ nimic sa ma enerveze, adica sa fie vreun lag sesizabil. Se prea poate sa fie ceva de ordinul milisecundelor (poate mai mult) fata de un Launcher simplu. Asta e avantajul unui Launcher simplu, fara widgeturi, fata de unul mai complex, in care trebuie sa se incarce mai multe informatii, din mai multe aplicatii.

#10
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,584
  • Înscris: 16.03.2008
Folosesc acest launcher de cand am trecut pe Android, in amintirea telefoanelor cu Windows Mobile. Avand Android 10 nu am sesizat o incetinire.
Mi se pare cel mai bun launcher.

#11
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 12.02.2014

 mirc2003, on 10 ianuarie 2022 - 11:48, said:

Folosesc acest launcher de cand am trecut pe Android...
La fel și eu, tot de când am trecut de pe gama Lumia. Pe Android 10 / Honor View 10 nu avea niciun lag, funcționa perfect. Acum pe Android 11, parcă nu mai e la fel de rapid, deși telefonul actual are specificații mai bune. Am pus Nova, în teste. E buna, dar încă nu m-a convins.

Edited by Ciubex, 12 January 2022 - 00:19.


#12
asiral08

asiral08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 30.03.2012
Ani de zile am folosit nova (plătită) pana am dat de poco launcher. Nu-mi vine sa mai renunt la el. Momentan îl folosesc cu succes pe un s20 și cea mai mare diferență între el și nova este lipsa lagului atunci când schimb o tema. Ați observat cred la nova cât de încet se schimba iconițele la schimbarea temei, ei la poco launcher este instant.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate