Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfat alegere telefon mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Salutare!

Vreau să trec și eu în zilele noastre și nu știu ce să aleg.

Am analizat și am tot analiza și nu mă pot hotărî între iPhone Pro Max de 256 GB și Samsung Galaxy S21 Ultra 5G.
  • Pentru ce voi folosi telefonul?
În special pentru navigare pe internet, social apps, Waze (prin USB pe navigația mașinii), jocuri mai rar spre deloc, poze rar.
  • Am ajuns la acestea două pentru că sunt mai măricele și potrivite pentru mâna mea.

  • iOS-ul are un plus pentru că sistemul este optimizat pentru HW, iar aplicațiile de bază fac parte din același întreg.

  • Android-ul este foarte comun și m-ar ajuta să-mi transfer cu ușurință datele aplicațiilor (în special WhatsApp, că na, muncă) de pe cel actual pe cel nou, dar aplicațiile sunt separate. De exemplu, pe A52s îmi trebuie o aplicație separată pentru muzică pe navigația mașinii, gen VLC, dar cred că procesorul ar fi destul de puternic să facă față acestor sarcini.

  • Samsung ar mai avea un avantaj că ar fi compatibil cu rețeaua Digi (5G, VoLTE și VoWiFi).

  • Ambele mi se par asamblate cu materiale mau de calitate.

  • Samsung știu că are probleme cu bateriile, iar la Apple costa o căciulă de bani una.
  • Aș vrea ceva să aibă suport software cel puțin 3 sau 4 ani.
Am observat că în februarie se va lansa S22, dar nu prea mai pot aștepta atât.


Ce sfaturi aveți?

Edited by KyKyKyKy, 07 January 2022 - 23:54.


#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017

Quote

Ce sfaturi aveți?
nu conteaza la banii aia.

la 6 nu stiu despre ce vorbesti. poate te referi la note 7 care lua bateria foc? iar apple e ok ca si schimbat baterii, costa 460 ron la istyle, pentru 13 pro max.
conteaza suportul software si nu prea, samsung ofera 3 ani de os si 4 de securitate, iphoneul 5-6 ani.

Edited by bobitad, 08 January 2022 - 00:11.


#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Samsung vand suport software timp de trei ani. Daca acesta este singurul criteriu sau principalul, ia iPhone.
Pentru compatibilitate, conectivitate freeware, Android. Nu musai Samsung. Dintre cele vizate de tine, eu recomand Samsung. Cred ca este mai ieftin decat iPhone si mai cred ca va merge ca nou, ani de zile.

#4
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Pt ce iti trebuie tie un smartphone mid range e suficient, daca nu faci poze, nu filmezi, nu te joci, nu exista motiv sa arunci o caruta de bani pe un telefon destept.

Eu folosesc samsung a52s si sunt multumit, e super.

#5
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006

View PostYOUR_GOD, on 08 ianuarie 2022 - 00:49, said:

Samsung vand suport software timp de trei ani. Daca acesta este singurul criteriu sau principalul, ia iPhone.
Pentru compatibilitate, conectivitate freeware, Android. Nu musai Samsung. Dintre cele vizate de tine, eu recomand Samsung. Cred ca este mai ieftin decat iPhone si mai cred ca va merge ca nou, ani de zile.
au anuntat 4 ani.

#6
Catalinr

Catalinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 04.05.2004
A52s 5G este ideal pentru ce ai tu nevoie.

#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
A52s mi  se pare foarte fragil.
Pe lângă acest aspect, voiam ceva cu procesor mai mare

#8
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Alegere grea....
Daca nu ai mai avut IOS....o sa fie grea trecerea de la Android la IOS dar te vei obisnui cu timpul.  Daca ar trebui sa aleg pt mine, de data asta as merge pe mana celor de la Apple fara sa stau pe ganduri.
Pe Iphone 13 Pro Max ai procesor mai bun, baterie excelenta, ai si 120Hz, precum si camera foto excelenta. Iar suportul este super ok. De un timp pot spune ca si Samsung ofera suport software destul de ok.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate