Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pareri si opinii achizitie PC gaming

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AnakinJones

AnakinJones

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.10.2018
1. Cand se va face achizitia: zilele urmatoare, imediat ce ma decid ce anume sa iau
2. La ce va fi folosit PC-ul: in principal gaming,sa mearga cat mai cursiv si fara frame drop-uri in CSGO si LOL, dar si ocazional editare video si foto
3. Bugetul maxim: nu am un buget maxim dar nici nu as lua cele mai scumpe chestii pe principiul "e scump trebuie sa fie bun", cand vine vorba de un PC nu m-as zgarci si as investi bani mai ales ca l-as lua si sa stiu ca ceva ani merge totul perfect
4. Rezolutia diagonala si intrarile video ale monitorului: nu am o preferinta anume
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem (mentionati modelul si/sau specificatiile acestora) : nu am
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata: plata ramburs

#2
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
vrei pc+monitor ?
Totusi zi un buget aproximativ ca fara e greu de facut o configuratie.

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Pai daca socotesti, vreo 3000 de lei e numai placa video, daca vrei gaming adevarat... cam de-aici pleci. Un procesor acatarii e si el fo 1000 lei. Deci, minimum-minimorum ar trebui 5000 lei.

Edited by ursamajor, 07 January 2022 - 09:57.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 AnakinJones, on 07 ianuarie 2022 - 01:52, said:

1. Cand se va face achizitia: zilele urmatoare, imediat ce ma decid ce anume sa iau Doar daca este urgenta treaba,avand in vedere preturile actuale.Poate-poate se vor mai linisti,sau poate gasesti vreun chilipir neasteptat.In schimb daca-i urgenta,atunci fa abstractie de cele scrise.
2. La ce va fi folosit PC-ul: in principal gaming,sa mearga cat mai cursiv si fara frame drop-uri in CSGO si LOL, dar si ocazional editare video si foto.La ce nivel este editarea video/foto?Daca-i la nivel pro,atunci trebuie placa video serioasa.
3. Bugetul maxim: nu am un buget maxim dar nici nu as lua cele mai scumpe chestii pe principiul "e scump trebuie sa fie bun", cand vine vorba de un PC nu m-as zgarci si as investi bani mai ales ca l-as lua si sa stiu ca ceva ani merge totul perfect.Din pacate,la componentele PC cam ala-i principiul.
4. Rezolutia diagonala si intrarile video ale monitorului: nu am o preferinta anume.Trebuie sa ai prefererinta,pentru ca placa video este in stransa legatura cu acest aspect.Degeaba cumperi placa video de 6000 de lei care sa stie 2k la perfectie,cand tu ai um monitor HD,unde at ajunge o placa de 1000 de lei.Este doar un exemplu.
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem (mentionati modelul si/sau specificatiile acestora) : nu am.Poti lua in calcul si un calculatort de-a gata.
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata: plata ramburs.Plata in rate fara dobanda nu ar fi mai nimerita?Io zic ca merita,dar sunt banii tai.

Iar bugetul este dupa parerea mea obligatoriu de stiut.

#5
AnakinJones

AnakinJones

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.10.2018
Oke. Am inteles ca ar fi necesar si un buget... ma gandeam la ceva pana in 8000-9000 lei. Credeam ca undeva pe acolo ar fi costurile unui Pc bun cu monitor si ce este necesar. Mouse, tastatura si casti am deja.... daca pot sa iau ceva ok tot in banii astia bine daca nu... pot sa mai astept si periferice o sa iau mai tarziu.
PS: Multumesc mult pentru implicare! :D

Edited by AnakinJones, 07 January 2022 - 12:14.


#6
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
amd sau intel
la ryzen am uita coolerul https://www.pcgarage...e/mugen-5-revb/
https://www.pcgarage...ishlist/5040686
https://www.pcgarage...ishlist/5040674

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Găsești la eMag sisteme brand pentru Gaming de la Lenovo și Asus, între 7000 și 8000 lei, cu RTX 3060 sau  3060TI, 16 GB RAM, SSD și HDD

https://www.emag.ro/...sort-priceasc/c

Mai adaugi un monitor 2K de 27" sau WQHD de 34" și gata setup-ul

https://www.emag.ro/...sort-priceasc/c


#8
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 12.11.2012
La multi ani AnakinJones

Numai calculatoru asta la 7.99999 Lei si cu un monitor la 1000 de lei ie ce cred eu ca intra in bugetu tau de 8000-9000 lei
https://www.emag.ro/...0/pd/DDX5GPMBM/

caculatoru ie gata asamblat cu PC Gaming ASUS ROG G10CE cu procesor Intel® Core™ i7-11700 pana la 4.90GHz, 16GB DDR4, 512GB SSD PCIe, GeForce® RTX 3070 8GB GDDR6 LHR, No OS

mai iti ramane bani si de monitor da nu pun eu link ca sa iti recomande colegii unu bun la 1000 de lei

personal cred ca caculatoru ala cu placa video RTX 3070 si procesor Intel e mai bun decat alelante cu RTX 3060 sau 3060TI tot la 8000 lei
da poate gresesc eu si gasesti altu cu procesor AMD mai bun si mai ieftin nu stiu ce sa zic

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate