Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Creatina ar mari nivelul de dyhidrotestosterone

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ai inteles gresit natura postarii mele. Posibil sa ma fi exprimat eu incomplet. Sala este buna. Ajuta , mai ales daca este facuta cu cap. Pana la o limita a fiziologicului. Daca l-ar intreba cineva pe Sandu Lungu ( ca fuse pomenit mai devreme ) ce ar schimba azi daca ar putea incepe de la zero ....sunt mari sanse sa zica " greutatea" . Sandu a fost un sportiv puternic, inca mai este. Este un om curajos, s-a luptat cu monstri . Dar in acelasi timp este un sportiv cu probleme de sanatate de care cei mai multi oameni care ii urmaresc activitatea nu au nici cea mai mica idee .
Sunt tineri care citesc pe aici. Pentru ei postez, nu pentru experimentati. sportul la extrem vine cu niste sacrificii. Cine nu stie asta este prost. Sau nu face sport la extrem, la nivel competitional . toti sportivii fac sacrificii dar ....un mare "DAR ", ei traiesc de pe urma acestor sacrificii. Sportivul de competitie traieste de pe urma practicarii sportului si a participarii la competitii. In cazul lui sacrificiul merita. Dar in cazul tinerilor care vor doar bratul mare pe terasa , obtinut cu orice pret, cu dureri de spate , cu capsulele umerilor distruse de la exercitii nefiziologice, cu L5 lipit de L4 pe viata ....la astia mai merita ?
Eu postez din perspectiva omului trecut prin sali. Vad in jurul meu tineri care isi fac varza organismul pentru nimic . Ca sa dea bine la pipite sau sa para mai impunatori in fata altor tineri. Tinerii astia sunt carne de tun pentru vanzatorii de " stimulente". Daca ei ar sti cate operatii au suportat ulterior " marii performante" , culturistii de renume sau actorii care dau bine pe sticla cu bratul cat o centrala termica de apartament ...oare ar mai insista intr-o directie gresita?
Nu promovez pe forum nici un sport in special. Am oroare de Jackie Chan si Steven Seagal . Promovez doar practicarea sportului fara stimulente la nivel amatoristic sau de intretinere . Pe moment sunt bune. Dau rezultate . Dupa ani vine nota de plata.
Cine face sport de performanta si traieste din asta nu posteaza aici teorii despre substante. Stie mai bine de la sursa ce are de platit dupa ce le foloseste. Aici , pe Softpedia , se da cu parere despre substante. Este cu totul alt nivel .
Tuturur celor care au 25 de kg peste naturalul genetic....va doresc sanatate. Sincer. Si cap pe umeri .

#20
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 24.10.2015
Mda. Sunt curios cine de aici are 25kg peste naturalul genetic. Si eu sunt de acord cu tine ca sportul trebuie facut cu cap si nu trebuie dus la extrem cand nu faci bani din asta. Diferenta e ca tu crezi ca daca cineva ia pudra proteica sau creatina, sau niste vitamine, va trece peste limita genetica si-si va pune sanatatea in pericol. Fals, evident. Pudra proteica nu are nimic miraculos in ea, nu e mai anabolica decat oricare alta proteina luata din carne sau oua. Fix la fel de mare sau mic poti fi doar cu carne si oua, fara pudra proteica. Diferenta e ca-i mai comod sa te asezi de 3 ori ma masa si sa iei o gustare din mers - un shake proteic decat sa mananci 4 mese solide. In plus, pudra proteica de zer se digera mult mai usor decat carnea, deci chiar mai putin stres pentru tubul digestiv si nu are grasimi rele, colesterol, calorii in plus.... Creatina are si ea niste efecte lejere ( daca o fi avand intr-adevar ceva ca eu nu am simtit nimic). Vezi ca inca cautam info despre ea. Deci nu e nimic batut in cuie. In orice caz, cum o fi,cu siguranta nu e creatina produsul ala de la care sa pui 25 kg peste limita ta genetica si sa-ti distrugi inima, articulatiile si sistemul hormonal. Unii spun ca da un pic de forta, altii ca da un pic de pompare... e maximum ce poti spera de la ea.

Ideile preconcepute le ai din cauza utilizatorilor de steroizi. Acolo e cu totul alta discutie, nici nu vreau sa ma bag.

Altfel, daca te antrenezi greu si nu-i dai corpului nutrientii necesari pentru refacere ai mai mari sanse sa-ti distrugi articulatiile, sistemul nervos si hormonal. Deci niste vitamine acolo, un shake proteic, niste ulei de peste, un zinc, un magneziu nu mai rau nu fac. Ba chiar s-ar putea ca corpul sa aiba nevoie fix de ele pentru a se recupera calumea.

 JurasikMan, on 08 ianuarie 2022 - 16:09, said:

Promovez doar practicarea sportului fara stimulente la nivel amatoristic sau de intretinere .

Vezi, chiar aici ti-ai dat pe fata ca nu te pricepi. Creatina nu e stimulent. Nici pudra proteica fiindca am vazut ca esti si contra ei.

Stimulente sunt de doua feluri: de sistem nervos si hormonale. Si chiar si asa nu putem vorbi de rau de vreo unul din ele pana nu studiem exact ce fac, prin ce mecanisme si care sunt urmarile. De exemplu cel mai raspandit stimulent e cafeaua. De ce nu intri pe topicurile despre cafea sa le spui ca e daunatoare? Dae cafeaua nu e atat de daunatoare cat ar parea, daca e folosita in  cantitati rezonabile. De aia nu e interzisa.  Exista stimulente, excitante ale sistemului nervos cu adevarat puternice si sunt interzise. Deocamdata noi, astia de pe aici, nu am discutat si nu am recomandat asa ceva. Cand o sa vezi discutii sau recomandari as aprecia daca te-ai baga sa atentionezi baietii ca isi distrug sanatatea.

Cu stimulentele hormonale e chiar mai complicat fiindca majoritatea nici nu prea functioneaza astfel ca baietii prefera sa ia hormoni direct. Nici eu, nici alti colegi mai vechi de pe aici nu recomandam asa ceva.

Acum despre ce stimulente tot vorbesti pe topicul asta?

 JurasikMan, on 08 ianuarie 2022 - 16:09, said:

Cine face sport de performanta si traieste din asta nu posteaza aici teorii despre substante. Stie mai bine de la sursa ce are de platit dupa ce le foloseste. Aici , pe Softpedia , se da cu parere despre substante.

Despre care substante se da cu parerea aici? Despre creatina?  Cine traieste din sport stie de la sursa ce are de platit daca ia creatina?? :D mor de ras. Spune-mi ca ai glumit si ramane asa.

Acei care traiesc din culturism folosesc alte substante despre care noi nu discutam aici. Si da, ei pot fi informati de la sursa despre ele, ca ei le folosesc, nu noi.

#21
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 06.10.2008

 JurasikMan, on 08 ianuarie 2022 - 16:09, said:

toti sportivii fac sacrificii dar ....un mare "DAR ", ei traiesc de pe urma acestor sacrificii. Sportivul de competitie traieste de pe urma practicarii sportului si a participarii la competitii. In cazul lui sacrificiul merita.

Si zici ca in Romania traiesc de pe urma sportului aia de la Bodybuilding care obtin o diploma, o cupa si 500 de lei premiu la un concurs anual? Pai stii si tu ca trebuie sa faca videochat la greu ca sa castige bani de anabolizante si mancare. De la Virgil Buruiana pana la astia care sunt acum cunoscuti pe youtube majoritatea au facut sau fac videochat. Bani se mai fac si corect prin sponsorizari si Personal Training dar nu ajung banii aia. Si nu toti au succes. Unii au si joburi normale, bine platite dar toti banii lor se duc pe sala.

Sa mai zic de aia de la atletism care isi platesc singuri biletul de tren pana la competitie sau aia care se duc la Balcanice pe banii lor?


 JurasikMan, on 08 ianuarie 2022 - 16:09, said:

Promovez doar practicarea sportului fara stimulente la nivel amatoristic sau de intretinere . Pe moment sunt bune. Dau rezultate . Dupa ani vine nota de plata.

Defineste ce inseamna pentru tine stimulente. Ca am impresia ca faci o confuzie intentionata. Noi aici practicam sport natural, de unde grija asta a ta pentru aia care folosesc stimulente?

 JurasikMan, on 08 ianuarie 2022 - 16:09, said:

Cine face sport de performanta si traieste din asta nu posteaza aici teorii despre substante. Stie mai bine de la sursa ce are de platit dupa ce le foloseste. Aici , pe Softpedia , se da cu parere despre substante. Este cu totul alt nivel .
Tuturur celor care au 25 de kg peste naturalul genetic....va doresc sanatate. Sincer. Si cap pe umeri .

Ce substante? cine a pomenit de substante? la ce substante te referi? Pentru tine substante=stimulente? Care are de aici 25kg peste greutatea normala? Aici avem 5 maxim 10kg peste. Ne incadram la BMI de natural. Si o vitamina sau o creatina am luat cu totii. Si nu ne-am facut de 110kg. Dar totusi sper ca faci o confuzie intentionata, ca altfel....

Edited by sandu222, 08 January 2022 - 16:57.


#22
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Cand spuneti x kg peste greutatea normala/naturala va referiti la 186cm = 86kg?

Apropo de "stimulente", Nici nu-s bautor de cafea. Ce sa mai zic despre redbull sau ce-o mai fi.. nici de curiozitate n-am luat. Ar mai fi ceaiul verde, dar din intamplare nu l-am folosit. Eu imi fac deobicei ceai de rostopasca de prin curte Posted Image coji de ceapa (is pt raceala mai mult, dar m-am invatat cu ele), si macese. Ca suplimente iau vitamina C si zinc in zilele de antrenament.

Ca greutate am 86kg la 186cm (si inca nu arat a culturist..), dar is discutabile greutatile astea la culturisti. Uneori cand mananc ceva vegetal cu fibra ramane burta umflata 1-2 zile si atarna 1-2kg in plus. Culturistii Mr Olympia, gravizii, degeaba ne sperie cu ce greutate au peste cei din era lui Arnold. Atarna mult burta aia a lor..

#23
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 24.10.2015
Nu arati a culturism fiindca ai multa grasime. Daca aveai 86kg la 186cm cu 10% body fat crede-ma ca aratai destul de sportiv. Eu cand am facut cea mai buna slabire acum 3 ani ajunsesem pe la 89 kg la 188.5cm si tot nu cred ca aveam 10% body fat. Cand un culturist natural are 89kg la 188.5 cm dar 8-10% body fat e destul de ok.

De curiozitate uite cat avea Uceanu cand participa.

#24
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,690
  • Înscris: 29.10.2017
Creatina chimica administrata are o lista lunga de efecte negative posibile

abdominal pain
abnormal heart rhythm (arrhythmias)
cardiac arrest
heart disease (cardiomyopathy)
dehydration
diarrhea
high blood pressure (hypertension)
ischemic stroke
muscle cramping
nausea
impaired kidney function
breakdown of muscle tissue (rhabdomyolysis)
Kidney damage
Liver damage
Kidney stones
seizures

Efectele pozitive sunt mult sub efectele unui nivel ridicat de testosteron

#25
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

 vinciun, on 08 ianuarie 2022 - 20:00, said:

Nu arati a culturism fiindca ai multa grasime.
Probabil, dar e iarna (frig) si-am nevoie de ceva grasime. N-am niciun motiv sa slabesc deocamdata.

Edited by bursucelu_viesel, 08 January 2022 - 21:06.


#26
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Nu are absolut nici o legatura caderea parului cu creatina.  Instructorul de la sala unde merg eu baga creatina de vreo 20 ani, si are parul ok inca la varsta lui. Totusi problema e ca favorizeaza cresterea stratului adipos pe abdomen.

#27
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 24.10.2015
Pe asta cu abdomenul de unde ai luat-o? Vreo sursa ceva?

#28
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 06.10.2008

 bursucelu_viesel, on 08 ianuarie 2022 - 19:26, said:

Cand spuneti x kg peste greutatea normala/naturala va referiti la 186cm = 86kg?



Adica sa ajungi la o forma decenta, nu zic de concurs(desi asa s-ar socoti), dar cum zice Vinciun de 10% BF la 86kg, la care sa adaugi 25 de kg de muschi, practic doar prin doping poti obtine asta. Se considera ca pana in 86+10kg de muschi poti fi numit natural. Dar nu-i neaparat sa si fii natural, ca sunt care se dopeaza ca sa aiba 1.86m si 90kg de exemplu. Sau sunt exceptii genetice( eu sincer nu prea cred in toate, doar naivii de pe canalul lui Mitrache cred), de sportivi, care ar putea avea natural 1.70m si 90kg de muschi.

Doar ca JurasikMan, din ce am observat, vine si lanseaza diverse dume, habarniste, pe mai multe arii, iar apoi nu mai intra ca sa raspunda, fie ca stie si el adevarul sau nu. Posibil doar sa citeasca dupa asta si sa se amuze pe seama celor ce ii dovedesc ca se inseala.

Edited by sandu222, 10 January 2022 - 16:53.


#29
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Ok. Ce am eu de adaugat (din ce observ la mine) e ca (mai ales daca mananci vegetale mai mult) poti avea un abdomen (si-un tub/sistem digestiv) marit, adica pe romaneste ai o burta de gravid care-ti va da o greutate de cateva kile bune, iar ca gramise sa fi in grafic (pt concurs, 10% sau cat o fi). Eu oscilez cu 2 kg depinzand de ce mananc, si abdomenul e sau nu e umflat. (Eu am si ceva grasime, nu-mi dau seama cat %, dar apropo de creatina care ar da grasime pe abdomen, vad ca am un strat asemanator de grasime pe piept cat am pe burta. Ceea ce ma multumeste, stiu ca-i bine dpdv al sanatatii)

#30
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 24.10.2015
La 10% esti definit numai bun de plaja sau de coperta petru reviste. Adica ai abdomen in patretele, ai separatie intre grupele musculare, ai ceva vene. Deja la 8-7% esti in forma de concurs pentru bodybuilding. Pentru amatori e foarte ok si 12-13%, tot se vede abdomenul si ceva separatie musculara.

On general oamenii care nu au burta, au abdomen plat au aproximativ 20% bodyfat si multi declara ca au 12.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate