Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Ce mai tineti in portofel in ziua de azi?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#55
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Iconite nu mai tine nimeni in portofele?

#56
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Așa, deci:
ID card, permisul de conducere, cardul pentru transport în comun/parc, cardul de acces în clădire, cardul de credit, ăla de debit, licența de alcool (expirată), două carduri de fidelizare la grupuri de magazine mai des vizitate (deși acuma văd că la unul dintre ele n-am mai fost de mult, ar trebui să-l relochez la "rezerve") și niște cash (sub 100$ echivalent)
Da, și poza cu soața+kopeelu'

#57
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Nu mai port portofel dupa mine..... port un CardHolder cu 11 carduri + permis

11 carduri = 3 carduri de debit + card de bonuri + card cadou + card de credit + 5 carduri de reduceri (peco + magazine)

#58
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

View Postvalirex, on 07 ianuarie 2022 - 02:12, said:

Iconite nu mai tine nimeni in portofele?
Pfu, pei satana, da de alea am uitat.........da"le dreak de prostii.

#59
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Mi-e rusine: 3 carduri bancare , CI romaneasca, Carte de sejour franceza, carte vitale (asigurare maladie Franta), card asigurare maladie worldwide, card SOS international (evacuare medicala), carte identitate China si Rusia (ca am permis de lucru pe acolo). Minim 500 Eu tot timpul. Permis de conducere Franta (ala roz bonbon,  ala international nu incape din pacate il tin in rucsac). My lucky coin (1 Pound dat de un scotian acum 25 de ani cand am inceput sa lucrez afara), un soi de iconita cu Budha (aia mi-a dat-o un calugar budist la o manastire in China si a zis cat am sa o port cu mine  ca nu ma atinge boala (inca sper sa-si atinga scopul in viitor , ca bolnav am fost). Una iconita ortodoxa data de nevasta (nu pot sa o las ca se supara). Pozele copiilor. A.. si sa nu uit: un prezervativ (pentru ca  cine stie cunoaste).

#60
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Eu nu  mai am de ceva timp portofel. am un port card in care am cardurile bancare pe care il iau dupa mine doar cand am de scos bani de la bancomat. In rest circul doar cu telefonul. Actele le tin in masina. De ce dracu as tine in portofel permisul de conducere cand am nevoie de el doar cand sunt in masina? De ce sa nu il tin doar in masina?

Nu ii inteleg pe astia care au in portofel 324 de carduri de fidelitate. Sunt nspe mii de apps prin care stochezi cardurile astea sau in cel mai rau caz le faci o poza

#61
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr ca nu toate cardurile defidelitate pot fi stocate in telefon, iar unii se uita pe ambele parti la ele ca e info pe ambele :D
Fiecare magazin cu tipul lui de card - unele cu coduri de bare normale, altele cu QR, altele fara - cu serie si nume...

#62
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Cum port mereu nadragi trekking, portofelul e mare si plin cu de toate , pe langa carduri , CI, permis , am si lei si euro ( nu se stie cand dau de ceva interesant si trebuie sa am cash, sa platesc ori sa dau arvuna ( asta in cazul unui teren agricol ) , adica sa fiu pe faza mereu pregatit .
E doldora cu te miri ce chitante de la primarie ( numere de inregistrare pt tot soiul de acte personale ). Sta in buzunar lateral pe picior , nu ma deranjeaza nici la condus nici la mers.
Sa nu mai zic de legatura de chei , am breloc o caraba mare sa pot sa le car pe toate - o adevarata arma alba Posted Image))
P.S. Nu am si nici nu ma intereseaza carduri de fidelitate , doar bancare si exceptie cel de decathlon :)

Edited by BaXXXon, 07 January 2022 - 10:16.


#63
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu folosesc un mini portofel din ăsta.
Cardurile în el, nește bani și aia e.

Attached File  i-clip-original-robutense-silver-advantager-black-vf_600x600.png   235.81K   5 downloadsAttached File  i-clip-original-robutense-silver-advantager-black-o_600x600.png   258.44K   5 downloadsAttached File  i-clip-original-robutense-silver-advantager-black-b_600x600.png   249.53K   5 downloadsAttached File  RFID-shields_600x600.png   196.01K   5 downloads

I-am pus protecții RFID să nu mi să fure datili de pe carduri.

Portofelu mare stă în rucsac.

#64
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Posteiffel, on 07 ianuarie 2022 - 09:45, said:

Ptr ca nu toate cardurile defidelitate pot fi stocate in telefon, iar unii se uita pe ambele parti la ele ca e info pe ambele :D
Fiecare magazin cu tipul lui de card - unele cu coduri de bare normale, altele cu QR, altele fara - cu serie si nume...
Numai la noi, la români, vezi 10 carduri de fidelitate, la farmacii și alte cele. Suntem o nație bolnava, la propriu.

Edited by Vlad_22, 07 January 2022 - 13:57.


#65
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

View PostKokoshmare, on 06 ianuarie 2022 - 21:05, said:

Eu ori de câte ori încerc sa îmi eficientizeze spațiul în portofel parca de-al dreacu devine tot mai mare. Singura chestie la care am renunțat între timp este copia de pe RCA ca nu mai e nevoie sa fie în format fizic în tara.
Fata de ce s-a mai zis pe aici, carduri acte, etc eu mai și niște cărți de vizita și o scula universala de forma unui card cu diverse funcții. A, și un mic USB foarte plat.

Oo da, talonul de la masina, permis de conducere, vreo 5 carduri+ card de la diverse magazine si benzinarii.  
Cel mai amuzant a fost cand i-am dat portofelul la nevasta-mea intr-o noapte pe autostrada prin serbia, sa se duca sa cumpere ceva de la kfc. I-am zis sa foloseasca cardul portocaliu, ma gandeam la cel de la ing,  ea a scos unul tot portocaliu, si nu mergea.. era de la ikea..
Mai am o gramada de bonuri si chitante, pe unele le pastrez pentru garantia produselor cumparate. Mai zac acolo vreo 20 de lire si ceva euro, de dinainte de pandemie.

LE candva mai aveam si un prezervativ, o pastila de imodium, in caz de urgenta.

Am uitat de card revolut,  card de sanatate ..

Edited by tfmercedez, 07 January 2022 - 14:21.


#66
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Pentru bonuri, chitanțe, poți să-ți faci un loc special, în locuința, unde să le tii. Sunt și mai in regula, așa ținute în portofel, riști să le arunci din greșeală, mototolești etc. Când mergi în străinătate, da, e ceva mai voluminos portofelul, altfel nu văd rostul, sincer.

Edited by Vlad_22, 07 January 2022 - 14:32.


#67
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View PostVlad_22, on 07 ianuarie 2022 - 13:56, said:

Numai la noi, la români, vezi 10 carduri de fidelitate, la farmacii și alte cele. Suntem o nație bolnava, la propriu.
Sa-i vezi pe americani cu cupoane de reduceri :D
La noi e nimic.

#68
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
elastic, bani prinsi in el.
in masina am buletin, permis, cardul de sanatate si cred ca atat:))

#69
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Numere de card, PINuri, adrese de la prieteni, firme, cunoscuti.

False toate. :D

#70
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016
Bani, permis, buletin, carnet student, legitimatie biblioteca, card autobuz, bilete autobuz 2 calatorii, card sanatate si cardul bancar pe care o sa ma duc sa il anulez (sa inchid contul).

#71
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,621
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVlad_22, on 07 ianuarie 2022 - 13:56, said:

Numai la noi, la români, vezi 10 carduri de fidelitate, la farmacii și alte cele. Suntem o nație bolnava, la propriu.
Nu 10, mai multe... pentru ca oferta e larga, nu doar farmacii :)

#72
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Nu am. Adica nu port, am acasa unu' in care-mi tin carduri si CI.
Cash-u' il tin in buzunar, la CI am poza pe telefon iar telefonu' tine si loc de card.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate