Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Ce mai tineti in portofel in ziua de azi?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View PostMembruAnonim, on 06 ianuarie 2022 - 19:15, said:

... (de backup, platesc cu telefonul) ...

Chiar daca nu este subiectul topicului, eu as fi interesat de partea asta, deoarece as vrea si eu sa pot plati cu telefonul, un Ulefone Armor X, insa nu stiu cum.

Ca sa fiu totusi on topic, eu in portmoneu am permisul si CI-ul si-l mut dintr-o masina in alta. Bani "cash" stau in buzunar prinsi cu un "clips hirtie".
Attached File  clips-hartie.jpg   15.83K   1 downloads

Doar cind merg in concediu (in Grecia) folosesc portmoneul, ca sa tin in el si euroi.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,533
  • Înscris: 15.06.2004
Pana sa apara cardurile aveam portofel subtire.
Acuma... 5-6 cm. Nici nu-l mai tin la mine ci in rucsac...

Si nu e vorba doar de cardurile bancare, dar acuma fiecare magazin, farmacie... are carduri de loialitate si unele nu merg puse pe telefon.
Bonurile de masa acum tot pe card...
Mai bag si ceva protectii RFID active si pasive...

Numai loc ptr bani nu mai am :D
Ma gandeam sa mai imi iau unul...

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSpeedDemon, on 06 ianuarie 2022 - 19:40, said:

lovindu-se de bariere fizice și locuri înapoiate.

Pai asta este motivul pt care eu, tu, x si y tinem ceva cash in portofel.

Edited by MembruAnonim, 06 January 2022 - 19:48.


#22
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Bateti campii cu plata exclusiv de pe card (si pentru cipsuri vreo 200 cash). Ieri mi-am platit abonamentul pe 3 luni la piscina: 600 lei. Scria foarte clar la receptie: plata abonamentelor se face doar cash. M-am conformat, imi place acolo si n-aveam chef de scandal. De fapt 3 hartii de 200 nu-s prea groase - mai mult lungi...

#23
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007
Carduri bancare , C.I, Permis + atestatele ( inca 3 carduri ) , card de motorina , niste euro cash ptr zile negre , card de sanatate .  Intr-un cuvant , cam toata viata mea :))
Cand lucram in tara , circulam cu 5-6 masini /zi si daca nu plecam din tara in principiu nu prea imi luam portofelul cu mine de frica sa nu-l pierd in vreo masina si sa nu mai stiu de el .
La ora actuala portofelul e primul lucru pe care-l scot / bag in ghiozdan la inceputul zilei de munca , mi-am format un fel de ritual in care oricum as face sa ma "impiedic" de el la inceputul si sfarsitul zilei si sa-l iau .










#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,846
  • Înscris: 14.08.2007
CI, permis, talon + vreo 2 carduri (debit, acces) + vreo trei bancnote de backup (nu folosesc cash). Dar de fapt nu folosesc portmoneul la cumparaturi, am un alt card de credit pe care il tin in buzunar :D La fel moneda de 50 de bani (una de aia rara), tot in buzunar.

Mai am un portmoneu mai gros in care am mai multe carduri, vreo 10-12 carduri diverse (2 credit, 2 debit, Revolut, card bonuri de masa, acces la birou, card sanatate, carduri discount) dar pe care nu il folosesc momentan.

Daca ar face talonul ca si cardurile + CI-ul, ar fi chiar ok.

#25
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cum ? Voi mai aveti portofel ? Pe praful asta ?

#26
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
1 Ci jumate (mi-am schimbat de curand domiciliul si, in caz de vreo nevoie, sa il am si pe ala vechi), cardul de sanatate, permisul, 3 carduri bancare, STB, 2 poze, bani mai rar (au tendinta sa dispara).
Ani, multi ani, portofelul era chestia aia de la STB pentru buletin, acolo aveam tot. Acum vreo 2-3 ani, nu se mai gaseau asa ca am fost fortat sa imi iau un portofel.

Unul d-ala ca al lui George aveam in liceu, avea toate prostiile in el.

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Totuși, ce e de dezbătut aici? Amintiri?

#28
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 24.11.2020
Bancnote de valoare mai mare (10, 50 lei), să moară dujmanii
CI
Permis conducere
Card fizic
Copia unui card virtual (nu râdeți - mi-e greu să fac plați pe internet copiind de pe telefon datele cardului)
Card transport public
Card Auchan si Selgros
Legitimatia de serviciu
si in ultima vreme...

[ https://medias.spotern.com/spots/w640/13/13912-1532336916.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

...certificatul verde (codul QR il am si pe spatele CI, iar o copie digitală în telefon)

#29
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Timbre tin in portofel. Pe post de clasor.

#30
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,500
  • Înscris: 16.03.2007
carurile la catena

#31
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Permis, carduri (vreo 3 la număr), pe care oricum le am și pe app in tel, cash (backup, să fie acolo) și cam atât. Mai aveam și cardul de transport local Iași, dar nu mai e nevoie, că oricum nu-l mai folosesc, acu e pe telefon prin app. CI separat, că ditamai paleta, nu încape într-un portofel relativ mic. Cardurile fidelitate, certificat verde etc. direct in tel.
Când mă duc la market, că am câteva hipermarket-uri și market-uri, pe o rază de până în 2km, mă duc doar cu tel, direct. Dar când ies din oraș, ori merg în străinătate, portofelul e nelipsit.

View Postreborn_21, on 06 ianuarie 2022 - 19:43, said:



Chiar daca nu este subiectul topicului, eu as fi interesat de partea asta, deoarece as vrea si eu sa pot plati cu telefonul, un Ulefone Armor X, insa nu stiu cum.

Ca sa fiu totusi on topic, eu in portmoneu am permisul si CI-ul si-l mut dintr-o masina in alta. Bani "cash" stau in buzunar prinsi cu un "clips hirtie".
Attachment clips-hartie.jpg

Doar cind merg in concediu (in Grecia) folosesc portmoneul, ca sa tin in el si euroi.
App de banking a băncii/băncilor tale, G Pay, Revolut, Curve, Orange Money etc. Modelul tău de Ulefone știe NFC.

Eu nu îi înțeleg pe ăștia care umblă după ei cu 100 de carduri fidelitate.

Edited by Vlad_22, 06 January 2022 - 20:37.


#32
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Pe langa CI, permis, card sanatate, card bancar si uneori ceva bani mai tin si niste ruble rusesti pentru orice eventualitate...

#33
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
eu am un somoiog legat cu elastic.portofel si card n-am

#34
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008
Permis, CI, card salariu, card bonuri, card rezervă Petrom, card sănătate, un prezervativ şi câteva sute de lei cash. Şi mai am un cartonaş cu numărul meu de telefon în caz că pierd portofelul şi am noroc ca cel care îl găseşte să mi-l returneze.

#35
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014

View Posteiffel, on 06 ianuarie 2022 - 19:45, said:

Si nu e vorba doar de cardurile bancare, dar acuma fiecare magazin, farmacie... are carduri de loialitate si unele nu merg puse pe telefon.

Poza clara a cardului (sa se vada bine codul de bare) si nu-l mai cari cu tine.

#36
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Eu ori de câte ori încerc sa îmi eficientizeze spațiul în portofel parca de-al dreacu devine tot mai mare. Singura chestie la care am renunțat între timp este copia de pe RCA ca nu mai e nevoie sa fie în format fizic în tara.
Fata de ce s-a mai zis pe aici, carduri acte, etc eu mai și niște cărți de vizita și o scula universala de forma unui card cu diverse funcții. A, și un mic USB foarte plat.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate