Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Masurare "varsta" baterie Li-ion

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Cum se poate masura "varsta" unei baterii Li-ion cu celule 18650? Nu ma refer la nivelul de incarcare curent ci ceva gen cate cicluri a fost incarcata, de cate ori mai poate fi incarcata pentru un uz satisfacator?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pai in ce e bagata bateria aia ? Daca e un device mai destept exista aplicatii.

#3
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
bateria li-ion imbatraneste si calendaristic si prin cicluri. Poate sa fie expirata complet si daca nu a tacut niciun ciclu. Caldura accelereaza degradarea deci daca a stat la cald si incarcata 100% (sa zicem o baterie de laptop folosit tot pe incarcator) poate sa fie terminata si daca a facut doar 10 cicluri. Practic trebuie masurata capacitatea reala fata de cea declarata si rezistenta interna. In functie de parametrii astia poti avea o oarecare estimare cat de uzata e bateria. Cata viata mai are depinde de modul de folosire in continuare.

#4
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Multumesc. Ideea e ca vreau sa cumpar o baterie second hand de trotineta electrica si deci nu stiu nimic despre ea. Nici nu stiu daca o avea vreun microcontroller intern (ceea ce nu cred). Stiu ca trotinetele au un controller care se conecteaza prin cabluri la baterie si la motor.

Edited by mireazma, 05 January 2022 - 16:42.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Doar un sfat valabil pentru toata lumea.
Bateriille se cumpara DOAR noi.Cele SH si-au mancat malaiul,Ce crezi,de ce sunt vandute?
Chiar daca este un efort financiar,nu merita complicatia cu SH.

#6
adrian_newt

adrian_newt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.03.2010
Bateriile second merita doar dacă se cumpără pe bani de țigări (ieftine ca braga), sau dacă se testează 2-3 cicluri complete și satisfac autonomia cumpărătorului.

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 05.12.2005
Depinde și de fabricant...  eu aș cumpăra baterii de Tesla oricât de vechi.
De altfel am cumpărat acum câțiva ani pack-uri de lanterne SH de la ÖBB cu celule Sony și nici acuma după ani de zile nu și-au pierdut din capacitate, am pe la diferite lămpi sau scule elctrice de grădină și își fac treaba fără reproșuri.
Dar la chinezării nu cred că e valabil.

#8
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Daca vrei baterie de xiaomi, contacteaza-ma ca am una foarte buna !

#9
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
bateriile de trotinete sunt terminate dupa 3-4 ani. Si eu am cu celule samsung si desi mai merge si la 5 ani nu mai are nici pe departe forta de la inceput si autonomiaa e scurtata sesizabil.

#10
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
Pe mine ma distrează țepari de pe olx. Vând baterii uzate Tesla pentru instalații solare cu durata de viata zic ei 20 ani.
Deci pe mașină durează vreo 8 ani iar pe solar cu încărcare și descărcare zilnica 20 ani.
Durata medie de viata la litiu ion e de vreo 5 ani dacă a funcționat în condiții optime. Dacă e forjat scade la 2-3.Asa ca renunțați să mai cumpărați gunoaiele altora.

#11
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Bateriile ar trebui sa aiba un BMS incorporat. Poate un charger mai destept sa citeasca informatia de pe BMS-ul bateriei? Asta ar fi cred ca cea mai buna solutie.

#12
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
multe baterii de trotineta nu au nici macar sistemul de egalizare nu se pune problema unui BMS care sa raporteze capacitatea reala, numarul de cicluri etc.

#13
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021

View Postgymy, on 05 ianuarie 2022 - 18:15, said:

Pe mine ma distrează țepari de pe olx. Vând baterii uzate Tesla pentru instalații solare cu durata de viata zic ei 20 ani.
Deci pe mașină durează vreo 8 ani iar pe solar cu încărcare și descărcare zilnica 20 ani.
Durata medie de viata la litiu ion e de vreo 5 ani dacă a funcționat în condiții optime. Dacă e forjat scade la 2-3.Asa ca renunțați să mai cumpărați gunoaiele altora.
gresesti , una e sa forjezi bateria cu un motor , alta e sa pui inverter si sa alimentezi tv uri si becuri

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 05.12.2005
Când tălpuieşte cocalarul electrica americană bateria scuipă şi 5C, la utilizarea în solar rar treci de 0,5C, că nu eşti tâmpit să speli pe baterie, bagi hainele la amiază.

#15
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
pai de aia ai luat trotineta ca sa-i dai. Ce draq? Doar nu ai luat-o ca sa mergi cu 3km/h. Pe de alta parte check this
https://electrek.co/...s-back-to-life/
descarcarea cu curent mare ar favoriza prelungirea vietii bateriei prin reducerea formarii de depozite de litiu. Asa ca treaba asta cu cocalarii aia e putin deplasata.

#16
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Ma gandesc ca bateriile consumate se incarca mai repede pana la 100% si asa pot sa-mi fac o idee cronometrand cat ia o incarcare 0-100% fata de cat spun fabricanti ca dureaza plinul.

#17
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu tocmai, se incarca prima parte dar ulterior din cauza rezistentei interne mari scade mult curentul de incarcare si ar putea sa dureze la fel de mult ca una buna dar o perioada mai lunga se incarca cu curent mic. Singurele masurari valabile sunt descarcarea pe o sarcina si masurarea capacitatii si masurarea rezistentei interne. Daca ai un incarcator smart care iti afiseaza cati Ah incarca e ok dar daca nu nu te va ajuta masurarea timpului de incarcare decat daca e foarte scurt si atunci poti sa spui ca e terminata. Masurarea acestor  baterii nu e la indemana oricui, daca nu ai cu ce sa le masori mai bine renunti. Se poate masura si cu un aparat de masura obisnuit capacitatea dar e mai complicat.

#18
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Pai rezistenta interna se masoara la scurtcircuit.

Eu am citit intr-o carte ca masoara tensiunea in gol direct cu voltmetrul si aia ar fi E sau tensiunea electromotoare. Apoi face scurtcircuit cu un ampermetru si vede cati amperi baga.
la final calculeaza cu formula I = E / r unde r fiind rezistenta interna. Cum trebuie sa fie rezistenta asta interna ca sa isi dea seama daca e buna ateria? mica mare medie? problema e ca daca face scurtcircuit cu ampermetru strica bateria. Poate masura cu ohmetrul cu manivela rezistenta interna? nu cred. Ala e pt rezistori.

Edited by pisoiu_22, 07 January 2022 - 20:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate