Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

reguli covid-19 calatorie italia

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 05.11.2009
Si eu plec pe 1 aprilie. Am găsit pe site-ul mae ( https://www.mae.ro/t...conditions/3711 ) condițiile de călătorie. Bine că au luat măsuri de uniformizare cei din UE.

#20
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Astazi, pe acelasi site:
Certificatele verzi COVID-19 eliberate după administrarea celei de-a treia doze, au în prezent, în Italia, valabilitate nelimitată.

#21
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 05.11.2009
Mulțumesc. „M-am dat” și eu pe site-urile lor și tot vorbesc de Green Pass Rafforzato sau Super Green Pass, care cred că sunt cele cu doza a treia.

#22
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Da, este certificatul de vaccinare cu doza 3 sau cel cu 2 doze de cel mult 6 luni vechime.

#23
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
E de bine atunci. Am mai citit astea si pe alte retele de socializare de la oameni care sunt  sau abia s-au intors din Milano.

Am mai inteles ca ei accepta doar masca de tip FFP2 de la avion, metrou, tramvai, muzee, magazine, hotel etc
Plus PLF-ul inainte sa pleci in Italia, PLF-ul inainte sa ajungi inapoi in Romania.

#24
BuldogulTrist

BuldogulTrist

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.11.2021
Are cineva idee, cand se activeaza certificatul post infectie, in viziunea autoritatilor sanitare italiene?

Se pare ca este diferit in interiorul UE...Unele tari, la minim 11 zile de la infectie, altele 12 sau 14.

Care este procedura in Italia?

#25
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 05.11.2009
Sa vedem daca de la 1 aprilie mai cer plf-ul.

Edited by iogamac, 20 February 2022 - 14:15.


#26
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 05.11.2009

View PostBuldogulTrist, on 20 februarie 2022 - 06:42, said:

Are cineva idee, cand se activeaza certificatul post infectie, in viziunea autoritatilor sanitare italiene?

Se pare ca este diferit in interiorul UE...Unele tari, la minim 11 zile de la infectie, altele 12 sau 14.

Care este procedura in Italia?

În principiu la 14 zile.
În Italia se intră cu certificat verde. Vaccinarea completă (2 doze) este valabilă 6 luni de la efectuarea dozei a doua, iar cei cu 3 doze nu au termen la certificat. Trebuie completat pe site-ul ăsta formularul care atestă locul în care vei sta pe perioada deplasării. Ai toate indicațiile explicate.

#27
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Buna ziua,

Va rog mult, as avea nevoie de un raspuns, fiica-mea de 17 ani e vaccinata cu 2 doze. Data vaccinului: 2021-05-13. Putem intra in Italia cu acest certificat? Multumesc!

#28
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Gata, m-am lamurit: pe site-ul MAE scrie asa: "...începând cu data de 1 februarie 2022, pentru desfășurarea de activități zilnice pe teritoriul acestui stat, autoritățile italiene au redus valabilitatea certificatului verde COVID-19 la 6 luni (180 de zile) de la data administrării dozelor succesive primei doze sau de la data vindecării.
În ceea ce privește persoanele care provin dintr-un stat străin și sunt în posesia unui certificat digital UE de vaccinare sau de vindecare, în cazul în care au trecut mai mult de 6 luni de la finalizarea ciclului de vaccinare sau de vindecare, li se permite accesul la serviciile și activitățile pentru care este necesar certificatul verde consolidat dacă efectuează un test rapid antigen (valabil 48 de ore) sau molecular (valabil 72 de ore)." - am adus aici informatia asta, poate mai are nevoie cineva de ea.

Edited by nehotarata, 22 March 2022 - 10:00.


#29
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Eu credeam ca ati fost deja(sapt trecuta)! Acum am vazut ca asta plecati. Vacanta frumoasa!

#30
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Si daca vreti sa calatoriti local cu mijloace de transport in comun va trebui doza 3 sau test. Eu le-am facut si fetelor doza 3 ca sa scapam de batai de cap. Noi mergem in perioada Paste - 1 mai.

Vacanta frumoasa si asteptam povestea!

Edited by mdt, 22 March 2022 - 10:53.


#31
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postmdt, on 22 martie 2022 - 10:52, said:

Si daca vreti sa calatoriti local cu mijloace de transport in comun va trebui doza 3 sau test. Eu le-am facut si fetelor doza 3 ca sa scapam de batai de cap. Noi mergem in perioada Paste - 1 mai.

Vacanta frumoasa si asteptam povestea!
Eu merg inainte de Paste. Am doza 3, iar pe certificatul verde scrie valabil pana la 30 iunie 2022. Banuiesc ca nu ar trebui sa am probleme.

#32
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Ai regenerat certificatul dupa doza 3? Pe al meu nu vad o data de expirare.

#33
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postmdt, on 23 martie 2022 - 07:41, said:

Ai regenerat certificatul dupa doza 3? Pe al meu nu vad o data de expirare.
Da, l-am regenerat dupa doza 3. Ai dreptate, am gresit eu, nu e trecuta o data de expirare pe certificat.
In email-ul generat automat de platforma de vaccinare e inscrisa data de generare a certificatului 19.11.2022 si data de expirare 30.06.2022.

#34
xyz30

xyz30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 27.04.2009
saliut,pentru copil de 7 ani de ce am nevoie pentru intrarea in Italia? Eu si sotia santem vaccinati complet,inclusiv doza booster.Din ce am tot citit pe net,doar cele cu 2 doze au termen de valabilitate,iar cel cu booster este fara termen.

#35
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Test pentru copil 6-12 ani si formularul completat pt toata familia.
Pentru informatii la zi citeste aici:
https://infocovid.vi...t/index_en.html

https://www.viaggiar...saluteinviaggio

Sau aici rezumatul de pe site-ul mae:
https://www.mae.ro/node/3711

Edited by mdt, 05 April 2022 - 14:43.


#36
xyz30

xyz30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 27.04.2009
Am sunat la politia de frontiera si de acolo au zis ca pot sa intru cu certificatul verde,si ca la copii sub 12 ani nu nevoie de nici un test.Acum daca au dat informatie eronata nu stiu.Am citit primul link si nu am gasit de copii ceva clar,or nu am cautat bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate