Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

reguli covid-19 calatorie italia

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
gicupitu

gicupitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.03.2014
urmeaza sa merg in Roma cateva zile, dar nu inteleg un aspect.
se cere pe langa certificat verde de vaccinare, si un test pcr sau antigen.

desigur ca nu o sa fac pcr, dar antigen aflu ca se face fie cu recoltare din bornau/nas/nasuc, sau din gurita/scuipat/saliva.

dar nicaieri - mae, wizzair, site de la italieni nu se detaliaza care tip de antigen trebuie.
ala din saliva e apa de ploaie ca nu poti genera certificat verde pe baza lui, doar la ala din nas.
deci?

a mai fost cineva, ma puteti ajuta?
multumesc! no hate

#2
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 22.01.2007
Te duci frumos la o clinica care ofera certificat in engleza ca ai iesit negativ la test antigen.
Eu pt UK am facut la Clinica Anima - Sfanta Maria.

#3
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Iti trebuie si certificat si test .

#4
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
Eu sunt in Roma acum, am plecat inainte de Craciun. Erau aceleasi reguli - test PCR cu 48 h inainte sau test antigen cu 24 h inainte.

Sfatul lui @marele este bun - te duci la o clinica ce face teste antigen si iti da rezultatul in engleza. Personal, am facut test antigen la Synlab - 60 ron - mi-au dat foaia pe loc, plus trimis pdf pe mail.

Nu uita ca ai nevoie si de Passager Locator Form completat pentru Italia.

#5
gicupitu

gicupitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.03.2014
intrebarea mea e care antigen ai facut - din saliva sau din nas?

View Postmynameismada, on 05 ianuarie 2022 - 15:02, said:

Eu sunt in Roma acum, am plecat inainte de Craciun. Erau aceleasi reguli - test PCR cu 48 h inainte sau test antigen cu 24 h inainte.

Sfatul lui @marele este bun - te duci la o clinica ce face teste antigen si iti da rezultatul in engleza. Personal, am facut test antigen la Synlab - 60 ron - mi-au dat foaia pe loc, plus trimis pdf pe mail.

Nu uita ca ai nevoie si de Passager Locator Form completat pentru Italia.


#6
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 22.01.2007
Din nas ti se face.

#7
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
Corect, eu am facut din nas.

Realistic, daca il ai engleza, nu stiu daca cei care te verifica in Italia se vor uita ca e naso-faringian sau din saliva. Practic, as zice sa nu te risti si sa faci din nas.

Uite de exemplu, la OK Medical au teste si din saliva, insa cu disclaimer:

https://okmedical.ro...ltare-bucuresti

"In conformitate cu metodologia INSP in vigoare, testul rapid Antigen din sputa (saliva) are o valoare legala doar daca este confirmat printr-o metoda de testare de tip RT-PCR sau test rapid antigen care detecteaza antigenul SARS-COV-2 din exudatul nasofaringian."

Edited by mynameismada, 05 January 2022 - 16:26.


#8
gicupitu

gicupitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.03.2014
mda, reguli facute din picioare, nici o autoritate nu stie nimic, nici romana nici italieni.
le da blue screen daca intrebi ceva mai concret.

vroiam sa evit un scarpinat in nas, dar nah whatever goes.
multumesc tuturor, se poate inchide

#9
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018
In afara de antigen pentru intrarea in Italia, vezi ca ei spre deosebire de noi, au implemetat deja regula ca green pasul dat de vaccin e valabil doar 270 de zile dupa doza 2.
Am avut surpriza ca un green pas perfect valabil in Romania sa fie invalid in Italia.

#10
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Se pare ca este valid doar 4 luni începând cu februarie. Am fost la restaurant și s a înroșit aplicația când a scanat codul, nu am booster făcut.

#11
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
A mai plecat cineva de curand?

Am citit pe MAE Italia ca acum ar fi nevoie de :
a) formularul de localizare a pasagerilor
b) certificatul verde COVID-19 cu cele 3 situatii descrise pe MAE

Daca au trecut mai mult de 6 luni de la 2 doze/infectare e nevoie si de test PCR (72 ore) sau antigen (48 ore)

#12
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Funcționează doar acel super Green pass la ei, dacă ai peste 4 luni de la ultima doza nu poți intra nicaieri. Asta înseamnă orice spațiu închis, restaurant, muzeu in interior sau aer liber. Am avut probleme și la aeroport pana le am explicat ca suntem in UE și ca totuși as vrea sa ma întorc acasă chiar dacă ultima doza este făcută acum mai mult de 4 luni, dar in limita celor 270 zile cât cere UE sau ma rog majoritatea statelor.

Înțeleg perfect toată treaba cu vaccin, dar sa ceri un vaccin la 4 luni ca sa ai certificatul valid e deja peste orice limita de acceptare și înțelegere. Personal nu mai calc in Italia prea curând pana nu își revin cu regulile astea in bătaie de joc. Da, ești la ei acasă și trebuie sa le respecți regulile, motiv pentru care nu ma voi mai duce la ei acasă.

Edited by Tz3posu, 11 February 2022 - 20:04.


#13
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007

View PostTz3posu, on 11 februarie 2022 - 20:00, said:

Funcționează doar acel super Green pass la ei, dacă ai peste 4 luni de la ultima doza nu poți intra nicaieri. Asta înseamnă orice spațiu închis, restaurant, muzeu in interior sau aer liber. Am avut probleme și la aeroport pana le am explicat ca suntem in UE și ca totuși as vrea sa ma întorc acasă chiar dacă ultima doza este făcută acum mai mult de 4 luni, dar in limita celor 270 zile cât cere UE sau ma rog majoritatea statelor.

Înțeleg perfect toată treaba cu vaccin, dar sa ceri un vaccin la 4 luni ca sa ai certificatul valid e deja peste orice limita de acceptare și înțelegere. Personal nu mai calc in Italia prea curând pana nu își revin cu regulile astea in bătaie de joc. Da, ești la ei acasă și trebuie sa le respecți regulile, motiv pentru care nu ma voi mai duce la ei acasă.

4 luni chiar daca ai booster-ul?
Sau 4 luni de la doza 2?
In ce perioada ai fost?

#14
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Au anunțat ca de la 1 Februarie scot cerința cu test negativ la sosire așa ca tot pe 1 am luat și eu biletele de avion 4-7 Februarie in Napoli. Ma bucurăm ca am scăpat de un drum și stres cu teste, DAR aveam aa aflu la sosire când am încercat sa intru într-un restaurant, atât eu cât și foarte mulți alții ca certificatele noastre înroșesc aplicația aia a lor. Ma întrebam de ce m au lăsat sa intru in țara, iar pentru oamenii aia de acolo dacă aplicația se înroșea nu era loc de negociere, deși in alte părți stăteau oamenii cu zecile bot in bot.

Nu am putut intra nici la Pompeii, deși este efectiv in aer liber. Pana și la Vezuviu pe vulcan cereau Green pass, efectiv sa urci “pe munte”. Cumva acolo am insistat și ne au lăsat.

Pe scurt, nu contează cate doze ai, important e sa nu treacă mai mult de 4 luni de la ultima. Schimbare apărută de la 1 feb la ei.
Prietena avea boosterul făcut in Decembrie și era ok, la mine a fost problema ca nu mi am făcut booster, lucrând de acasă nu m am focusat pe asta.

Nu ma înțelegeți greșit, sunt pro vaccinare, dar nu o data la 4 luni, mai rău ca puii din supermaketuri. Este efectiv bătaie de joc.

Edited by Tz3posu, 11 February 2022 - 21:25.


#15
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Eu am gasit ca maxim 6 luni de la ultimul vaccin ar da acel super green pass. (Regula adaugata de la 1 februarie). Iar valabilitatea dozei 3 s-ar putea sa o extinda indefinit.
https://www.salute.g...irus&menu=vuoto
"Dal 1 febbraio 2022 la validità delle certificazioni verdi COVID-19 per accedere ad attività e servizi in Italia è di 6 mesi."

Eu cred ca vor renunta la un moment dat dar sa vedem cand. Acum sunt si ei pe scadere ceea ce e bine.

Edited by mdt, 12 February 2022 - 00:14.


#16
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
Mi se pare cam absurd totusi. Nici nu stiu daca te poti vaccina odata la 4 luni la noi in Romania ...

Sper sa se mai modifice conditiile astea, plecarea o am pe 24 Martie

#17
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Peste tot unde cereau Green Pass îmi arătau 4 luni pe degete, acum ca erau ei bulversați sau nu fiind ceva recent schimbat la momentul in care am fost eu…nu știu. Prietena avea sub 4 luni, eu peste 6 de la ultima doza. Practic îmi este imposibil sa confirm dacă e 4 sau 6, ci doar pe baza a ceea ce îmi spuneau peste tot unde am încercat sa intru.
Este decizia lor dacă renunța sau nu, dar am plecat cu un gust amar și cu 4 mesi in cap la cât am auzit.
Cum ziceam, și la aeroport ne am “certat” cu ei și pe lângă mine mulți alții care încercau sa le explice ca nu exista super Green pass in tot spațiul european cum vor ei și ca e ceva intern specific Italia.

#18
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Nici la ei nu se face doza 4. Eu cred ca lucrurile astea se vor regla in viitorul apropiat. Noi mergem in aprilie, stau si eu cu ochii pe schimbari. Booster-ul l-am facut in decembrie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate