Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Fundatie PIETRE+béton constructie lemn P

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
aidul

aidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 04.11.2016
Buna ziua,
Vreau sa contruiesc o mica anexa din lemn doar parter.
Am obtinut autorizatia, insa nu ma intereseaza sa respect intocmai indicatiile generice, pamantul fiind bun geotehnic pt fundat, perfect plan.. Am mai facut o alta constructie demult... si bine mersi!
Decopertez intai 30 cm , solul fertil... si ajung la argila cafenie.
Aici pun o folie, peste care torn pietre mari de rau.
Peste care armez (plasa de 6) si torn beton... cam cat sa rezulte o placa de 10 cm.
1. Cam cata piatra sa pun? Adica sa se ridice stratul de pietre vreo 10 cm deasupra nivelului solului? Astfel incat cu betonul sa se ajunga la 20 cm?
2. Se strecoara mult beton printre pietre? Cam cat beton suplimentar sa prevad la CIFA?
3. Sa adaug un strat de pietre mici/mijlocii peste pietrele mari?
4. Unde pun polistiren extrudat, pt termoizolatie orizontala?
5. Solicit basculantei sa treaca cu rotile peste pietrele descarcate, ca sa le taseze? O sa rupa astfel folia?
6. alte sugestii
Multumesc anticipat!!

#2
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Daca ai obtinut autorizatia de construire atunci sigur ai avut un proiect. Respecta-l. Daca nu vrei sa-l respecti nu stiu ce sfaturi vei primi aici , pe un forum care tocmai asta vrea sa faca, sa convinga lumea sa respecte proiectul.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postxjl, on 05 ianuarie 2022 - 13:23, said:

Daca ai obtinut autorizatia de construire atunci sigur ai avut un proiect. Respecta-l. Daca nu vrei sa-l respecti nu stiu ce sfaturi vei primi aici , pe un forum care tocmai asta vrea sa faca, sa convinga lumea sa respecte proiectul.

Are forumul asa o tentativa  sa convinga pe cineva sa respecte ceva ? Posted Image

Si da, si eu zic sa o respecti, dar am auzit cazuri ca a proiectat unul pentru vecin o casa pe 1 nivel , cu pereti mai grosi si mai mult fier si mai gros decat pentru casele cu etaj!
Dar nah, se pare ca in Romania totul e pe negociere, a negociat omul  in jos proiectul sa fie bine pentru toti !  Dar pana la urma a respectat si el  noul project !

Si omul intreaba probabil ca are autorizatie , nu si project, sunt 2 lucruri total diferite !

Edited by MembruAnonim, 05 January 2022 - 13:28.


#4
aidul

aidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 04.11.2016
Am si proiect... altfel nu puteam obtine autorizatie Posted Image
In fine, o sa ma decid asupra solutiei in urma informatiilor rezultate. Sub nicio forma nu ma apuc sa fac fundatia mai scumpa decat constructia (care sa depoziteze niste materiale si mai nesemnificative ca valoare)... ce nu doare pe niciun inginer structurist sa propuna Posted Image
Considerati ca am adresat intrebarile pur in abstract (independent de contextul descris)... care este dpdv stiintific si tehnic raspunsul?

Edited by aidul, 05 January 2022 - 13:37.


#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Eu nu inteleg care e treaba cu pietroaiele alea...au ramas de la vreo alta constructie sau trebuie scapat de ele cumva?

Altfel, ar trebui facuta o fundatie, cat de cat...sapat perimetral si eventual pe vreo axa, in functie de dimensiuni, armat pe-acolo cu ceva fier-beton sau taiate plase de Buzau si puse in santuri, cofrat un pic de elevatie, eventual umplut cu niste pamant si apoi pietris, apoi folia aia de care ziceai, apoi ai zis ceva de polistiren - acum e momentul de bagat xps-ul sau un eps mai tare (daca bugetul e mic), apoi aruncate iar niste plase de Buzau mai groase, legate de armatura elevatiei, apoi betonul
Succes!

#6
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

View Postaidul, on 05 ianuarie 2022 - 13:00, said:

Vreau sa contruiesc o mica anexa din lemn doar parter.
4. Unde pun polistiren extrudat, pt termoizolatie orizontala?

adica... O sa ai nevoie de incalzire acolo? O sa locuiesti acolo?

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sensul unei fundatii este acela de a incepe constructia  mai jos decat nivelul maxim de inghet al zonei . Motivul este simplu, pamantul care nu ingheata nu lucreaza. DEci , fundarea se face pana sub nivelul de inghet al zonei. Dupa ce te ridici cu fundatia pana la nivelul solului , desi preferabil este putin peste , acolo torni o placa ....game over . Asta este toata problema . Ce faci peste ...este fix problema ta .

#8
aidul

aidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 04.11.2016
Multumesc pt raspunsuri...inclusiv cele ironice :)

View Postcrocko.dilul, on 05 ianuarie 2022 - 13:48, said:

Eu nu inteleg care e treaba cu pietroaiele alea...au ramas de la vreo alta constructie sau trebuie scapat de ele cumva?
E statie de betoane in apropiere si se aprovizioneaza usor cu pietre.
Pietrele sunt mai ieftine decat betonul!
In optica mea, scopul fundatiei este pur si simplu sa nu se scufunde in pamant constructia...adica se scufunda doar pietrele... si ramane betonul deasupra solului.

Quote

sapat perimetral si eventual pe vreo axa,
Cred ca in general fundatul continuu cu santuri din-astea foloseste sa sprijineasca pereti... or peretii planificati o sa fie OSB, vata si niste capriori :)

Quote

cofrat un pic de elevatie
Asta o sa fac!!

Quote

eventual umplut cu niste pamant si apoi pietris
Asta inseamna ca trebuie sa angajez muncitori... ceea ce o sa tripleze costurile si nici nu am cum sa verific calitatea tuturor manevrelor astora... rezultatul va fi cel mai probabil indoielnic

Quote

apoi folia aia de care ziceai, apoi ai zis ceva de polistiren - acum e momentul de bagat xps-ul sau un eps mai tare (daca bugetul e mic), apoi aruncate iar niste plase de Buzau mai groase, legate de armatura elevatiei, apoi betonul
Intr-adevar, asa am citit peste tot, insa daca bag polistiren intre pietre si beton nu mai ating obiectivul sa sporeasca masa betonului+pietrele... adica sa rezulte o fundatie efectiv echivalenta mai groasa.

View Postmmmgigi, on 05 ianuarie 2022 - 15:01, said:

adica... O sa ai nevoie de incalzire acolo? O sa locuiesti acolo?
Nu incalzire! Doar izolatie...
Polistirenul nu costa nimic :)
Insa beneficiul este major... daca pot sa stau mai multe zile de toamna acolo.

View PostJurasikMan, on 05 ianuarie 2022 - 15:39, said:

Sensul unei fundatii este acela de a incepe constructia  mai jos decat nivelul maxim de inghet al zonei
...potrivit datelor din 1968, cand erau iarna -30 grade si nu se stia de incalzire globala.
Inconvenientul maxim e ca lucreaza pamantul ce ingheata, cu efectul ca se scufunda cativa centimetri constructia... de aceea am prevazut bolovanii!!

#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

Quote

Cred ca in general fundatul continuu cu santuri din-astea foloseste sa sprijineasca pereti... or peretii planificati o sa fie OSB, vata si niste capriori Posted Image
Ti s-a explicat mai sus cum e cu inghetul. Pamantul lucreaza si placa aia o sa fisureze mai devreme sau mai tarziu.
Te-ai cramponat pe niste bolovani moca....
Uite, daca e structura usoara fa piloni de fundare cofrati in teava din aia portocalie, un metru in pamant si cat iti trebuie peste sol ca sa iesi peste cota terenului.
In varful lor pui cate o tija filetata, peste ei faci un cadru din grinzi de lemn 15x15? si il podesti cu scandura sau PFL. Nu mai torni niciun beton. LE: in afara de piloni :)

Edited by crocko.dilul, 05 January 2022 - 19:03.


#10
aidul

aidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 04.11.2016
Pai nu e mare pierdere daca se fisureaza:)

#11
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View Postaidul, on 05 ianuarie 2022 - 18:42, said:

Multumesc pt raspunsuri...inclusiv cele ironice Posted Image


E statie de betoane in apropiere si se aprovizioneaza usor cu pietre.
Pietrele sunt mai ieftine decat betonul! - Efectul e ZERO sub beton
In optica mea, scopul fundatiei este pur si simplu sa nu se scufunde in pamant constructia...adica se scufunda doar pietrele... si ramane betonul deasupra solului. - Optica e gresita, pietrele mai ales cele rotunde (nu sparte) intra foarte usor in pamant, pe de alta parte betonul nu lasa pamantul sa treca prin el ca pietrele deci poate exercita o presiune mult mai mare, chiar si betonul spart din demolari are un efect de interblocare a bucatilor si nu intra in pamant -> e chiar mai bun decat piatra sparta cel mai bun mod de a pava drumuri desfundate sau poteci prin curte, peste se pune orice.
Deci daca pietrele se scufunda se scufunda si betonul si sandramaua, si acel beton va crapa sub propria greutate deci mai bine mergi pe piloni.


Cred ca in general fundatul continuu cu santuri din-astea foloseste sa sprijineasca pereti... or peretii planificati o sa fie OSB, vata si niste capriori Posted Image - Daca e garaj si trebuie sa sustina ceva tonaj punctual atunci nu e asa simplu, ce vrei tu se numeste radier general sau dala de beton


Asta inseamna ca trebuie sa angajez muncitori... ceea ce o sa tripleze costurile si nici nu am cum sa verific calitatea tuturor manevrelor astora... rezultatul va fi cel mai probabil indoielnic - tocmai planurile tale au asemenea rezultate, posteaza totusi planurile avizate de Primarie spre neschimbare.


Intr-adevar, asa am citit peste tot, insa daca bag polistiren intre pietre si beton nu mai ating obiectivul sa sporeasca masa betonului+pietrele... adica sa rezulte o fundatie efectiv echivalenta mai groasa. - idee not-tehnica, adica bag inca un strat moale sub beton, nu ajungea piatra necompactata, in speranta ca e mai "groasa"


Nu incalzire! Doar izolatie...
Polistirenul nu costa nimic Posted Image - nu cred, sa nu zici ca e ceva eps de la recuperari
Insa beneficiul este major... daca pot sa stau mai multe zile de toamna acolo. - tocmai izolatia iti va opri caldura din pamant, toamna aerul e mai rece decat pamantul, se vede acest fapt la primele ninsori, am avut fundatia casei izolata si a garajului nu -> in garaj se topea instant pana prin ianuarie cand se topea mai lent dar la casa deloc daca era rece aerul.


...potrivit datelor din 1968, cand erau iarna -30 grade si nu se stia de incalzire globala.
Inconvenientul maxim e ca lucreaza pamantul ce ingheata, cu efectul ca se scufunda cativa centimetri constructia... de aceea am prevazut bolovanii!! - bolovanii ajuta, doar la scufundare, nu are rost sa zic ca trebuie compactati cu un cilindru compactor ca oricum mana de lucru e prea scumpa, insa oricum efectul bolovanilor e tocmai invers celui dorit, nu degeaba nu mai construieste nimeni asa, si chiar si pt. drumuri e proasta piatra rotunda se foloseste piatra sparta.

Edited by danciusergiu84, 05 January 2022 - 20:28.


#12
aidul

aidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 04.11.2016
Pai concluzionez atunci ça trebuie sa procur piatra sparta in loc de bolovani...?!

#13
aidul

aidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 04.11.2016
In privinta a 'merge si-asa' ma gandesc, dimpotriva... ca 'merge si-asa mai degraba cu ingropat betoane si bani... sa se mandreasca toti chiaburii ca si-au facut casa solida si pt stranepoti...'
Probabil doar in Romania se distruge mediul cu ditai faraonismele... desi cu preturile materialelor...

#14
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Poti face centura de beton pe care pui pardoseala de lemn, si consumi mai putin beton.

Si da, piatra sparta e mult mai buna plus un cilindru vibrator. Daca pamantul inghite piatra atunci ai probleme cu solul de fundare.

#15
aidul

aidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 04.11.2016
Ma surprinde rau ça centura de béton e solutie mai robusta decât propunerea mea, cu mai mult béton!!

#16
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Procentul de armare si felul armaturii (bare in etrier) face diferenta. La dala de beton tip radier general intra mai mult fier si mai mult beton pe metru patrat. Depinde de capacitatea portanta a solului si de ce se doreste de la pardoseala. O plasa de 6 la 10cm de beton e o gluma proasta ca fundatie. La o placa pe sol peste elevatia unei fundatii merge.

#17
aidul

aidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 04.11.2016
Pai planurile efectiv autorizate sunt irelevante, intrucat acolo planificasem beci... iar ulterior m-am razgandit!

Nu inteleg de ce O plasa de 6 la 10cm de beton e o gluma proasta ca fundatie... avand in vedere ca sarcina maxima e greutatea a 1-2 persoane??? Peretii, repet, doar exteriori, OSB+vata+dulapi

Si cu atat mai putin nu inteleg cum as putea face o pardosea de lemn... peste pietris adica? Cred ca structura cu grinzi de lemn, o sa rezulte mai scump decat cu beton!
E ciudata rau propunerea pardosea de lemn pe pamant!! Pardoseaua de lemn face sens la etaj, ca e superbataie de cap de turnat placa beton...

Edited by aidul, 07 January 2022 - 07:03.


#18
aidul

aidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 04.11.2016

View Postcrocko.dilul, on 05 ianuarie 2022 - 18:59, said:

piloni de fundare cofrati in teava din aia portocalie
Bine, sunt de acord cu pilonii.
Nu Inteleg ce teava portocalie...?!
Ce grosime au pilonii si ce distanta intre ei?
Placa de beton apoi peste piloni... sunt ça picioarele unei mese ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate