Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Apple să ajungă la 3.000 de miliarde dolari capitalizare

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 sanderoalex, on 04 ianuarie 2022 - 14:04, said:

Prostia e nemărginită. Trebuie să știi să profiți de ea.
Daca are balta peste . . . .Posted Image

#20
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021

 RedDev, on 04 ianuarie 2022 - 15:34, said:

In momentul asta toata piata bursiera e supraincarcata cu bani. Discutiile zic ca valorile de pe bursa nu mai au nimic de-a face cu realitatea companiilor care beneficiaza de aceasta "incredere". O fi Apple diferit si acesti bani sunt binemeritati? Eu nu am informatiile pentru a confirma sau a o nega.
Asa este , s a produs o decuplare intre profiturile anuale medii ale unor companii foarte mari si valoarea totala a actiunilor sau capitalizare bursiera.
Culmea e ca astia de la Apple care au ajuns la profituri de 100 de miliarde de usd pe an isi merita cumva valoarea actiunilor , raportul e 1 la 30 intre profitul anual si valoarea actiunilor.Ce ne facem cu Tesla , ca dupa stiinta mea in mod fizic , comercial cum o fi , aia nu produc mai nimic si valoreaza si ei peste 1 trilion.Pe langa faptul ca Tesla a avut ani de zile la rand pierderi si doar de cativa ani a reusit sa treaca pe profit ,ei nu sunt singurii din lume care fac masini electrice , ei sunt doar singurii care fac masini electrice scumpe , bineinteles si performante ca altfel n ar astepta oamenii 1 an sa si ia o masina de a lor.S a tampit lumea , sa asteptii 1 an sa ti vina masina , parca e dacia 1300 cu imbunatatiri , e , la aia stateai mai multi ani.

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Unii investesc in companii pentru potentialul pe care il au. Sunt foarte multe companii cu capitalizare ridicata care nu au avut niciodata profit. Unele vor evolua spectaculos, altele nu vor reusi niciodata sa rasplateasca asteptarile investitorilor. Tesla are potential si a demonstrat ca poate livra, chiar daca a avut si momente in care termenele au fost depasite. Banuiesc ca la fel se vorbea si de Apple la vremea respectiva.

#22
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,877
  • Înscris: 30.07.2006

 papagalu_motzat, on 04 ianuarie 2022 - 13:49, said:

Apple a devenit prima companie care reușește să ajungă la 3.000 de miliarde de dolari capitalizare de piață, iar asta înseamnă că valorează de 12 ori mai mult decât PIB-ul României sau cu 20% mai mult decât PIB-ul Franței.

Trist e asta : o companie care produce "decat" telefoane si laptopuri valoreaza de 12 ori mai mult decat ce produce o tara cu 17 mil de locuitori

#23
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
sute de mii de romani au platit (inutil de mult dupa mine) pentru asta in schimb!

#24
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 sanderoalex, on 04 ianuarie 2022 - 14:04, said:

Prostia e nemărginită. Trebuie să știi să profiți de ea.

Apa, aeru' si fraeru' Posted Image

 DeliriumSilence, on 04 ianuarie 2022 - 14:29, said:

Boss, flagship-urile pe android au ajuns  MAI SCUMPE decat iphon-urile. Daca nu ai folosit niciodata produsele Apple, nu ai drept sa iti dai cu parerea despre ei si nici despre utilizatorii lor.

Eu am folosit, din fericire doar la sevici, ca n-am avut incotro.
Pe scurt, iti lasa impresia ca le esti client, cand de fapt esti sluga pe care o mulg de bani.
Microshit vine tare din urma cu trecerea catre cloud si Windows 365, in cativa ani o sa fii chirias la ei cu abonament, adio windows cu licenta. Un model usor evoluat, acelasi rezultat - legarea serbului de glie Posted Image

#25
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006

 papagalu_motzat, on 04 ianuarie 2022 - 16:21, said:

Asa este , s a produs o decuplare intre profiturile anuale medii ale unor companii foarte mari si valoarea totala a actiunilor sau capitalizare bursiera.
Culmea e ca astia de la Apple care au ajuns la profituri de 100 de miliarde de usd pe an isi merita cumva valoarea actiunilor , raportul e 1 la 30 intre profitul anual si valoarea actiunilor.Ce ne facem cu Tesla , ca dupa stiinta mea in mod fizic , comercial cum o fi , aia nu produc mai nimic si valoreaza si ei peste 1 trilion.Pe langa faptul ca Tesla a avut ani de zile la rand pierderi si doar de cativa ani a reusit sa treaca pe profit ,ei nu sunt singurii din lume care fac masini electrice , ei sunt doar singurii care fac masini electrice scumpe , bineinteles si performante ca altfel n ar astepta oamenii 1 an sa si ia o masina de a lor.S a tampit lumea , sa asteptii 1 an sa ti vina masina , parca e dacia 1300 cu imbunatatiri , e , la aia stateai mai multi ani.
Imi pare ca nu pricepi ce e "Fenomenul economic" adica bursa americana, desi ai deschis topic pe aria asta despre capitalizarea la bursa. Si Apple ca si Tesla sunt companii care au un cult in spate, in 90% din cazuri utilizatorii care au platit bani grei pentru produse sunt aia care fac cea mai buna reclama, e foarte greu sa te bati cu asa ceva. Iar Tesla ca tot i-ai mentionat au produs si vandut (on-line) un milion de masini intr-un an si alea cu 2 fabrici din care una luata la "fer vechi" si retehnologizata. Apropo, Apple nu face bani doar cu iphone-ul sau tableta sau ceasul, o mare parte din bani o au din comisionul fiecarei tranzactii care se intampla in app store, acolo e vaca de muls. Au investit la inceput si au venit cu conceptul inovator de appstore, acum nu ii costa nimic insa iau bani de la oricine vrea sa monetizeze ceva acolo.

#26
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021

 george_alexandru, on 04 ianuarie 2022 - 16:28, said:

Unii investesc in companii pentru potentialul pe care il au. Sunt foarte multe companii cu capitalizare ridicata care nu au avut niciodata profit. Unele vor evolua spectaculos, altele nu vor reusi niciodata sa rasplateasca asteptarile investitorilor. Tesla are potential si a demonstrat ca poate livra, chiar daca a avut si momente in care termenele au fost depasite. Banuiesc ca la fel se vorbea si de Apple la vremea respectiva.
Poate vad eu prost , Tesla face masini bune , dar nu face masini ieftine.Occidentalii or fi ei bogati , dar nu sunt ca noi sa stea in 2 camere si sa si ia Q7.Problema lor e ca nu fac fata la comenzile pe care le au ,asta nu mai seamana a capitalism.Cand ai piata de desfacere , faci orice sa o acaparezi pe toata si cat mai repede ca iti vine competitia.
Face si Dacia masini electrice , fac toti acuma.Iar cu lansarile de rachete pe la limita spatiului , cred ca deja ne am plictisit.Drumuri catre Marte , alea sunt povesti nemuritoare.Multa vrajeala , ambalata frumos.La telefoane , iar imi pare un domeniu sensibil , e suficienta putina criza de locuri de munca , ceva falimente in lant si omul se va intreba de 2 ori daca sa dea 1000 de usd pe un telefon.

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Daca lumea le cumpara masinile alea scumpe, inseamna ca fac bine ce fac...

#28
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021

 filipxxx, on 04 ianuarie 2022 - 18:15, said:

Imi pare ca nu pricepi ce e "Fenomenul economic" adica bursa americana, desi ai deschis topic pe aria asta despre capitalizarea la bursa. Si Apple ca si Tesla sunt companii care au un cult in spate, in 90% din cazuri utilizatorii care au platit bani grei pentru produse sunt aia care fac cea mai buna reclama, e foarte greu sa te bati cu asa ceva. Iar Tesla ca tot i-ai mentionat au produs si vandut (on-line) un milion de masini intr-un an si alea cu 2 fabrici din care una luata la "fer vechi" si retehnologizata. Apropo, Apple nu face bani doar cu iphone-ul sau tableta sau ceasul, o mare parte din bani o au din comisionul fiecarei tranzactii care se intampla in app store, acolo e vaca de muls. Au investit la inceput si au venit cu conceptul inovator de appstore, acum nu ii costa nimic insa iau bani de la oricine vrea sa monetizeze ceva acolo.
Ai mare dreptate , in sensul ca am mari dificultati in a intelege ce spui tu acolo .In speta am dificultati cu a intelege acest cult al mega companiilor.Ce inseamna acest cult?In opinia mea , inseamna a te determina prin diverse metode sa cumperi de la ei , fara a ti mai pune multe probleme in legatura cu utilitatea produsului , raportul utikitate pret , s.a.m .d.  Asta i valabil in economia de piata , unii cumpara produsele pentru utilitatea lor ,spre exemplu multi dealeri de telefoane au niste stifturi de telefoane , insa copii de 10 ani au ultimul model.A vandut Tesla 1 milion de masini?Ailalti producatori de masini cate au vandut?E vreo garantie ca toti ceilalti vor sta  de fraieri sa astepte sa vanda Tesla milioane de masini facute in 2 fabrici?Sunt multe sute de fabrici din care ies masini , acu ies pe benzina , maine vor iesi electrice sau altfel

#29
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

 marius.bunu, on 04 ianuarie 2022 - 16:36, said:


Trist e asta : o companie care produce "decat" telefoane si laptopuri valoreaza de 12 ori mai mult decat ce produce o tara cu 17 mil de locuitori

sau cu 20% mai mult decat produc frantuzii... este ireal totusi.

#30
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Daca era ușor să facă alții ce fac cele două companii menționate, poți fi sigur că făceau. Samsung, Huawei și Amazon (poate și alții) au Appstoreuri și cred că nu fac într-o lună cat încasează Apple într-o zi buna. Iar referitor la competiția Tesla din nou daca era simplu nu aducea Dacia mașinile din China ci le baga într-un colț de fabrica la Mioveni si producea aici, dar nu merge așa simplu.


#31
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
Nu neaga nimeni inovatia tehnologica ori de marketing , ori cum o fi.Firmele astea asa de mari au razbit si au lasat mult in urma competitorii.S a creat un decalaj imens intre firmele trilionare , Amazon , Microsoft,Google ,Tesla, Apple si care o mai fi.
Nu stim noi exact povestea fiecareia , da n ai cum sa ajungi asa mare fiind doar destept sau vizionar.Sunt multe lucruri in spate , cine a vazut istoria Microsoft si injuraturile luate de Bill Gates de la Steve Jobs , cam stie despre ce e vorba.Unde si cum se mai pot aplica legi antitrust?Astia au atatia bani incat practic planeta s a impartit si mai nimeni orice ar face va depinde de astia .Orice inventie , orice inovatie , absolut orice , cand ajunge la un nivel de atentie intra in sfera de interes a astora si e preluat .Preluarea e obligatorie .In felu asta nu mai avem o economie de piata concurentiala , avem o economie a monopolurilor.Unde mai pui ca restul firmelor mega bogate , transnationalele sunt si ale cu actionariatul imbarligat cu cele mai mari fonduri de investitii , toti bogatii lumii au actiuni unii la altii , totul e aranjat frumos,

Si acuma mai nou , facem NFT, vindem pamant pe luna prin blockhain ca marfuri , bunuri si servicii avem din belsug .tiparim banii si cumparam fictiuni.Pai cand o singura companie e mai mare decat Franta care si aia e un imperiu , ce mai reprezinta statele nationale , decat niste maimutoi aflati la discretia unor firme.Si pe urma vorbim de coruptie la nivel inalt .Astia sunt in stare sa inventeze coruptie in metavers numa sa nu se lase cu dosare penale.

#32
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
ajunsese un post pe topicul asta. dar nu am cum sa nu scriu despre niste erori de logica:

 george_alexandru, on 04 ianuarie 2022 - 18:23, said:

Daca lumea le cumpara masinile alea scumpe, inseamna ca fac bine ce fac...

Quote

Daca era ușor să facă alții ce fac cele două companii menționate, poți fi sigur că făceau. Samsung, Huawei și Amazon (poate și alții) au Appstoreuri și cred că nu fac într-o lună cat încasează Apple într-o zi buna. Iar referitor la competiția Tesla din nou daca era simplu nu aducea Dacia mașinile din China ci le baga într-un colț de fabrica la Mioveni si producea aici, dar nu merge așa simplu.

inca o data, logic vorbind, daca premisa e: oamenii cumpara masini scumpe de la o marca. asta nu inseamna ca e adevarat ca masinile sunt bune.
de exemplu la mine e o ”impinge tava”, mancare absolut oribila, am incercat si eu de vreo 2 ori, dar ghici ce, e mereu coada. daca ma iau dupa rationamentul vostru inseamna ca unde-s multi oameni, mancarea e buna, ca doar nu or fi asa multi oameni(sa le zicem) naivi.
dacia sandero a fost cateva luni masina cea mai vanduta din Europa, asta nu inseamna nimic. chiar daca toti oamenii din lume si-ar cumpara numai sandero, iar eu as lua mercedes, nu ar insemna nimic. fiindca argumentele bazate pe genul asta de premise nu-s valabile.

An appeal to popularity, which some also call a bandwagon fallacy, argues that customers should purchase a product or service because everyone else uses it. The popularity of a product alone may not validate its value, but this fallacy creates an assumption that if many people use a product, it must be effective.

#33
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Comparatia intre Tesla si aia de la "impinge tava" cu mancare oribila este stupida. Si nici nu am sugerat ca "unde sunt multi sunt produse bune"...eu am zis "face bine ce face", adica modelul lor de business este de succes, din moment ce lumea sta la coada sa cumpere masinile alea scumpe. Ca e calitate, performanta sau marketing, nici nu conteaza. Investitorii vor profit iar Tesla a inceput sa livreze. Ia perspectivele arata al naibii de bine.

Nici Apple nu are tot timpul cele mai bune telefoane, dar daca ne uitam la vanzari si marje, bat lejer concurenta. Deci si Apple face bine ce face, in consecinta pretul actiunilor creste.

Edited by george_alexandru, 04 January 2022 - 21:27.


#34
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 15.07.2020
Incredibil intradevar

#35
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005

 zile_san, on 04 ianuarie 2022 - 18:52, said:

sau cu 20% mai mult decat produc frantuzii... este ireal totusi.
Asta e o dovadă pt. nivelul incredibil la care a ajuns speculația la bursă, de fapt nu numai la bursă. Oamenii au nevoie disperată de locuri unde să-și investească banii cu profit cât mai mare, de aici apar tot felul de cretinități gen NFT sau criptomonede, care în curând vor consuma inutil toată energia electrică disponibilă cu minatul. Jalea va fi și mai incredibilă când toate acestea se vor prăbuși.

Edited by mihaicozac, 05 January 2022 - 08:59.


#36
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
Aici e ruptura mare , cel putin asa mi se pare.Dorinta oamenilor de a face profit rapid , ii face sa nu mai fie interesati de fundamentul afacerii.
Cum sa cumpar o proprietate in metavers sau un NFT?
Pai raspunsul cumparatorului e simplu , pentru ca i creste valoarea si fac profit.
Care i diferenta intre a cumpara un hotel in metavers si a obtine bani de la altii in baza proprietatii mele virtuale si Caritasul romanesc traditional preluat de la italianu ala de l a inventat pe la 1900?
Revenind la Apple si la Tesla , imi pare mult mai reala si bine cantarita valoarea actiunii Apple decat cea de la Tesla .Mainile electrice sunt destul de recente iar problema bateriilor e departe de a fi rezolvata.Preturile sunt prohibitive sa recunoastem , cine si ar lua masina electrica in Romania daca nu ti ar da amarutul de stat roman 10 000 de euro.A mai vazut cineva vreodata in Romania sa ti dea statu 10 000 de euro?N am vazut asa ceva.A mai fost vreodata in istoria omenirii un cartel al statelor lumii in care statele sa dea 30 sau 40% din pretul masinii cetateanului , doar ca s o cumpere?
Astea sunt afaceri aranjate ca sa functioneze.
Apple cand vinde telefonu cu 1000 de dolari , da omu 1000 de dolari pe el , mai sta si la coada , nu i da statu american 500 de dolari ca sa l cumpere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate