Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum se poate supraviețui unei Apocalipse planetare?! -Ce trebuie facut?!

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postdanvlas, on 03 ianuarie 2022 - 20:30, said:

Prostia, infinita fiind, va supravietui oricarei apocalipse.
Prostia nu e infinita, e o particularitate a imperfectiunii efemere, gen fiinta umana. Cand moare ultimu o me de pe planeta, atunci va dispare si prostia. Animalele sunt mai inteligente, oricum le-omoara omu si pe ele pana sa dispara el ca specie :)

View Postnerocezar666, on 03 ianuarie 2022 - 20:34, said:

și da! va fi un impact cu un corp ceresc, cel mai probabil două! primul va căsca o adâncitură în scoarță, al doilea va face restul.
mda, ca tu stii sigur :)

#20
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
uitați-vă in Capadochia, să vedeți cum, în urma cataclismului de acum aproape 13.000 de ani, unii au supraviețuit: în orașe subterane! civilația a reapărut acum 4000 și ceva de ani după ce fusese redusă aproape la zero. sunt dovezi, inclusiv gobleki tepe care  a fost îngropat intact.

View Postodastramosilor, on 03 ianuarie 2022 - 20:35, said:

Prostia nu e infinita, e o particularitate a imperfectiunii efemere, gen fiinta umana. Cand moare ultimu o me de pe planeta, atunci va dispare si prostia. Animalele sunt mai inteligente, oricum le-omoara omu si pe ele pana sa dispara el ca specie Posted Image


mda, ca tu stii sigur Posted Image

da. știu! îți pot și demonstra dar nu e locul!

#21
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postdane-boy, on 03 ianuarie 2022 - 19:38, said:

Apocalipsa inseamna  sfarsitul lumii? Daca supraviețuiești armaghedonului înseamnă ca n-a fost sfarsitul lumii. A fost calamitate sau bai mare ceva de genu....
Apocalipsa vine din greaca si inseamna revelatie/descoperire.
Armaghedon inseamna lupta finala dintre bine si rau, deci termenul are conotatii spirituale.
Da, cartea apocalipsei din Biblie zice despre distrugerea planetei in urma impactului cu meteoriti, dar intram in alta discutie...
Cu alte cuvinte, nu va faceti griji, pana sa murim/muriti de la meteoritul apocaliptic trecem prin altele... de vreme ce toata planeta va fi distrusa nu stiu ce planuri isi poate face initiatorul.

#22
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
cei de la nasa și esa deja fac de ani buni simulări, un corp ceresc de 100m rade lefer 3-4 țări

#23
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postodastramosilor, on 03 ianuarie 2022 - 20:35, said:


Prostia nu e infinita, e o particularitate a imperfectiunii efemere, gen fiinta umana. Cand moare ultimu o me de pe planeta, atunci va dispare si prostia. Animalele sunt mai inteligente, oricum le-omoara omu si pe ele pana sa dispara el ca specie :)
Cine sunt eu sa-l contrazic pe Einstein? Intre univers si prostie, a zis ca universul e cel limitat.

#24
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021

View Postodastramosilor, on 03 ianuarie 2022 - 20:38, said:

Apocalipsa vine din greaca si inseamna revelatie/descoperire.
Armaghedon inseamna lupta finala dintre bine si rau, deci termenul are conotatii spirituale.
Da, cartea apocalipsei din Biblie zice despre distrugerea planetei in urma impactului cu meteoriti, dar intram in alta discutie...
Cu alte cuvinte, nu va faceti griji, pana sa murim/muriti de la meteoritul apocaliptic trecem prin altele... de vreme ce toata planeta va fi distrusa nu stiu ce planuri isi poate face initiatorul.
Pe măsură ce părăsim a patra viziune pentru a cincea, un vultur în zbor apare în mijlocul cerului1 doar pentru a ne aminti că schema celor patru heruvimi nu a dispărut deloc din vedere: reintrăm în cartierul vulturului (toamna, pământul). Vulturul, ne amintim, este un echivalent pentru scorpion, impus Sfântului Ioan de lista lui Ezechiel. Sfântul Ioan are șansa să facă dreptate scorpionului aici, neținând cont de Ezechiel; căci atunci când apar lăcustele celei de-a cincea urgii de trâmbiță, se dovedesc a nu fi deloc lăcuste, ci scorpioni. „Le-a fost dată putere, așa cum au scorpionii pământului. Nu li s-a poruncit (cum ar face lăcustele) să rănească iarba pământului, sau orice verdeață sau vreun copac, ci numai (cum fac scorpionii) oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunte.... Chinul lor este asemeni chinului unui scorpion care lovește un om.... Au cozi ca scorpionii, cu ace, iar în cozi este puterea lor de a răni (și nu în niciuna dintre trăsăturile ca de lăcustă impresionante pe care le atribuie și Sfântul Ioan lor).

1Sfântul Ioan este în dificultate; cartierul vulturului este pământul, dar vulturul trebuie să zboare în cer, sub stele. Așa că el este introdus ca un apendice la semnul stelelor, dând avertisment despre ceea ce va urma din momentul în care următoarea urgie se va abate pe pământ.
Steaua căzătoare care dă drumul acestei urgii cade, așa cum trebuie, pe pământul, care aparține cartierului vulturului, după aranjamentul celor patru trâmbițe anterioare. Urgia trebuie privită ca aparținând în mod corespunzător pământului și vulturului: și totuși, în același timp, Sfântul Ioan se străduiește să facă din ea un simbol al tuturor celor patru urgii anterioare din cele patru sferturi. Este urgia pământului, așa că steaua cade pe pământ; iar urgia nu afectează iarba sau orice verdeață sau orice copac. (Urgia primei trâmbițe a lovit pământul, copacii și iarba verde.) Este urgia mării, pentru că steaua căzătoare are o cheie pentru a deschide adâncitura abisului, care este echivalentul mării. (După cum am văzut, „Fiara din Abis”, „Fiara din mare” sunt alternative.). Este urgia apelor, pentru că a fost o stea căzătoare care a lovit apele înainte, și este o stea căzătoare care deschide abisul acum. Este urgia luminariilor, căci de fumul ei soarele și aerul se întunecă.
Sfântul Ioan s-a străduit cu siguranță să facă din a cincea urgie un rezumat al celor patru care o precedă; și totuși, a treia și a patra dintre ele de-abia sunt atinse: în primul rând, este o urgie pe pământ prin intermediul demonilor abisului (echivalent pentru mare). Nu trebuie să fim deci surprinși dacă Sfântul Ioan consideră că această urgie a acoperit atât pământul cât și marea, atât toamna cât și iarna. Este ferm fixată toamnei de trăsăturile de scorpion, aproape la fel de ferm pentru iarnă prin numirea regelui-demon, „Îngerul Abisului, numele lui în ebraică Abaddon, iar în greacă el are numele de Distrugere”. Comparați cu călărețul sfertului de iarnă: „Numele lui este Moartea, iar Hades (=Abisul) îl însoțește”.

Edited by nerocezar666, 03 January 2022 - 20:40.


#25
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Norocel , tata , si eu imi pun speranta intr-o manastire izolata de maicute tinere , cu care sa ma inchid intr-un subsol pana ti-or suna tie toate trambitele alea . Si maicutelor o sa le sune ....ai cuvantul meu.
PArca ma vad la preselectie :
Maicuta Agapia ,....i-auzi cum mai canta cucu ...hai sa-i facem un seppuku

Edited by JurasikMan, 03 January 2022 - 20:45.


#26
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
2/3=0,666 666 666 7

De ce ar trebui să fie Antihrist atât de clar șase? Întregul aranjament al Apocalipsei explică acest lucru. Lucrarea divină cu care se ocupă este o lucrare de judecată: este judecata care are modelul de șase ori al zilelor lucrătoare și întotdeauna în ziua a șasea are loc punctul culminant al judecății. În a șasea zi a săptămânii și în ceasul al șaselea, spune Sfântul Ioan, împărățiile lui Hristos și ale lui Antihrist s-au privit în față la curtea lui Pilat, iar adepții Falsului Profet (Caiafa) și-au scris ferm pe frunte semnul Fiarei, când au spus: „Nu avem alt împărat decât pe Cezar”. În curând ei l-au văzut pe Miel înălțat cu adevăratul Său Nume deasupra capului, „Împăratul iudeilor”; și în ciuda a tot ce au putut face, nu au putut să-l șteargă: „Ceea ce am scris”, a spus Pilat, „am scris”. Victoria de Vineri a lui Hristos este manifestarea supremă și a lui Antihrist.
Numărul Fiarei îl descoperă ca fiind atât instrument de judecată asupra celor păcătoși, cât și obiect al judecății însuși. Dar asta nu este tot. Sfântul Ioan preia două proprietăți matematice ale lui 666. În primul rând, 666 este ceea ce ar trebui să numim zecimală recurentă pentru 2/3 ((2/3=0,666 666 666 7). Epoca Sfântului Ioan nu vorbea despre zecimale recurente, dar, desigur, Sfântul Ioan putea recunoaște 666 drept două treimi din acea cantitate standard, o mie.
De ce este Antihrist două treimi? Pentru că îngerii trâmbițelor au distrus o treime din tot înainte ca el să înceapă să domnească, iar îngerii potirelor se întorc cu distrugerea totală pe măsură ce se apropie de sfârșitul domniei. În interval, el domnește peste un regat de două treimi.
Acum, să vedem a doua proprietate matematică a lui 666. O privire înapoi la triunghiul 15 din figura de mai sus ne va arăta că fiecare triunghiular, având și o bază (în acest caz 5) are o periferie sau împrejmuire (în acest caz 12). Deoarece baza lui 666 este 36, la fel periferia este 105. Întregul 666 este „umplerea” sau „împlinirea” periferiei 105. În figura de mai sus, putem elimina periferia și apoi rămânem cu un singur triunghi de 3. Într-un triunghi mai mare se poate înlătura în mod evident triunghi după triunghi înainte de a ajunge la ultimul sau triunghiul nucleu. 666 este format din douăsprezece triunghiuri unul în interiorul celuilalt, 105 fiind numărul de unități din triunghiul exterior. Iar factorii lui 105 sunt 30 x 3 1/2. 666, prin urmare, este un triunghi de 12 ori cu o periferie de 30 x 3 1/2.
Calculul lui Ioan al perioadei de domnie a Fiarei, în zile, este 12 (luni) x 30 (zile) x 3 1/2 (ani). Coincidența dintre această socotire și factorii triunghiului 666 nu este un simplu accident.

Edited by nerocezar666, 03 January 2022 - 20:45.


#27
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
fain a deviat topicul care oricum nu avea niciun inceput:))

#28
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

View Postnerocezar666, on 03 ianuarie 2022 - 20:45, said:

Tu nu ar trebui sa ai postarile moderate?

#29
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postdanvlas, on 03 ianuarie 2022 - 20:38, said:

Cine sunt eu sa-l contrazic pe Einstein? Intre univers si prostie, a zis ca universul e cel limitat.
pai nu e nici o contardictie
prostia ar fi nelimitata atata timp cat ar exista cine s-o alimenteze, ea este o caracteristica a unei persoane, universul este impersonal
daca dispare viata de pe Terra (deci si prostia) universul va dainui in continuare...

#30
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Era un banc cu Bula care trece prin fata camerei parintilor si se uita pe gaura cheii, apoi zice: pfff....si pe mine m-au dus la medic pentru ca-mi sugeam degetul

View Postnerocezar666, on 03 ianuarie 2022 - 20:45, said:




#31
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postnerocezar666, on 03 ianuarie 2022 - 20:45, said:

2/3=0,666 666 666 7
si?

View Postcrocko.dilul, on 03 ianuarie 2022 - 20:54, said:

Era un banc cu Bula
are nota pe IMDB ? :)

#32
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Spoiler Don't Look Up:
Spoiler

Edited by utopium, 03 January 2022 - 21:10.


#33
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Am si eu o rugamnite la moderatori . Nu am cerut niciodata nimic. Nu am raportat pe nimeni , mi-am dus singur luptele asa cum am crezut eu de cuviinta. Am lista de Ignore plina. Dar, totusi, macar de data asta ...poate cineva sa il impuste pe 2/3 asta ?

#34
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
hai ma nu fi asa rau... iti dai seama ca prin comentariul tau poti fi chiar tu impuscat :)

View Postutopium, on 03 ianuarie 2022 - 21:07, said:

Spoiler Don't Look Up:
o porcarie monumentala de film.... nu stiu de ce tot il aduce lumea in discutie? fascineaza asa de mult impactul cu un corp ceresc sau care-i poanta?
e slab de tot...

#35
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View PostAdm, on 03 ianuarie 2022 - 19:22, said:

E mai sigur sa te dai de 3 ori peste cap si sa devii gandac.


Cu conditia sa fii gandac ADM sau macar gandac MOD, ca daca esti gandac simplu nu cred ca e much fun.

#36
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View Postnerocezar666, on 03 ianuarie 2022 - 20:33, said:

vor fi semne. după această pandemie vor urma cutremure.
Si inainte n-au fost cutremure?

View Postnerocezar666, on 03 ianuarie 2022 - 20:34, said:

și da! va fi un impact cu un corp ceresc, cel mai probabil două! primul va căsca o adâncitură în scoarță, al doilea va face restul.
De ce nu 3? Sau 7, ca e un numar frumos? Ultimul va face o gaura prin Terra, ca s-o poata purta un gigant interstelar pe post de cercel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate