Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Ați fost Șoim al Patriei, Pionier, U.T.C-ist (U.T.M.-ist)

* - - - - 10 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
claude_m76

claude_m76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.04.2018
Acuma, pe bune, s-a gândit cineva, cu mintea de acum, la 32 de ani după, cât de putred și găunos era sistemul? Adică, un partid cu patru milioane de membri, fără a-i mai socoti pe UTC-iști, SC-iști, pionieri, să se prăbușească în câteva ore? Ce minciună colosală și ce farsă de prost gust era susținerea de masă?

#20
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 22.03.2007
Decât șoim și pioneer. O porcărie! Trebuia să porți uniforma aia tot timpul, (vara era o fericire, duhneai ca un dihor) și dacă uitai cravata de pionier acasă, erau în stare să-ți scadă nota la purtare, pe motiv că te-ai căcat în idealurile PCR... dacă te pocnea unul în freză, nu pățea ce am pățit eu, care, la sfârșitul orelor, am rămas cu câțiva colegi, să facem curat în clasă și ne-am legat cravatele peste gură, ca pistolarii din filmele cu Vestul sălbatic, de ne-am trezit 5 inși din clasă propuși pentru exmatriculare.

Edited by takis, 03 January 2022 - 14:45.


#21
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
De UTC n-am scapat; De PCR poate as fi scapat, numa' ca n-as fi primit locuinta. Si asa, fiind PCR-ist level 3 (aka p..lea p...lii, level 3) am primit la etajul 4 din 4, de la unul care o fi fost p-acolo level 2 ceva, si a primit "upgrade".

#22
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,325
  • Înscris: 31.08.2006

 djl, on 03 ianuarie 2022 - 14:04, said:

Aţi fost Şoim al Patriei, Pionier, U.T.C-ist (U.T.M.-ist dacă e cineva care era la liceu până în 1965).


    @djl, tu vrei sa afli care sunt mai purii dintre useri, este ?  Posted Image

#23
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 12.09.2015
Am fost de toate  cu exceptia UTC-ist.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
UTC-istii de azi, RFG-istii de maine...
Suna bine pe vremuri.

#25
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
@djl Posted Image Aveam impresia ca esti mai in varsta decat mine Posted Image
Io am prins revolutia in clasa a 4-a, astfel ca nu numai ca am fost soim al patriei, apoi pionier, da' am avut ocazia de a face la randu-mi pioneri, in clasa a 3-a si a 4-a ii faceai pe cei de-a 2-a pionieri Posted Image Parca asa era.
Is din '79 Posted Image in '86 am intrat la scoala, de asta am avut "norocul" cu pionieratul.
Frate-miu, in clasa a 2-a l-a prins revolutia, in septembrie '89 trebuia sa invete o poezie despre tovarasa, evident ca nu a invatat-o, nu ca era el revolutionar, da' nu ne adrea niciunuia dintre noi de poezii, niciodata nu ne-a placut sa invatam pe de rost, bun, m-am abatut prea mult Posted Image , a sunat acasa la parinti invatoarea si le-a dat ultimatum pana a doua zi sa-l invete poezia, altfel ii punea 4 Posted Image asa ca cu chiu cu vai a invatat saracu' ceva din poezie si i-a pus 5 Posted Image
In ianuarie 1990, tovarasa invatatoare era foarte mieroasa... nu a mai comentat nimic niciodata legat de invatatul lui frate-miu... mic revolutionar.

Revenind la pioneri si altele, frate-miu, cu toate peripetiile lui, era tare dezamagit ca a purtat putin timp uniforma de pioneri Posted Image

Amintiri de zis la o coada la paine Posted Image La varsta aia eram niste copii si nu am inteles nimic din oranduirea aia. Asa ca nu mi-am format atunci nici o parere despre ce insemna de fapt chestia asta. Sa nu mi-o luati ca si cum as regreta sau nu situatia de atunci :) Regret doar naivitatea mea de atunci.

Edited by Ciubex, 03 January 2022 - 15:17.


#26
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 Ciubex, on 03 ianuarie 2022 - 15:10, said:

Posted Image Regret doar naivitatea mea de atunci.

Ca nu ai dat si tu un "tun" imediat dupa, ca tot omul destept cu imprumuturi la Bancorex si Albina :)
Sau ca nu ai avut consignatie cu turcisme si gume Turbo.
Cumva tot cetatenii de etnie au fost primii atunci, le-a mers mintea.

#27
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Flat, on 03 ianuarie 2022 - 14:20, said:

șnur galben (comandant de detașament) și șnur albastru (comandant pe unitate)

Mergeau ai tai cu darul pe la profesori... ;)

#28
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Am fost pionier si UTC-ist.
Soim al patriei nu am fost.
Era un banc dupa cutremurul din '77.
Tatal lui Bula cind a simtit ca se cutremura totul si a a vazut cum se prabusesc toate in jur l-a luat si la aruncat pe geam spunind:
- Zboara soim al patriei!


#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 claude_m76, on 03 ianuarie 2022 - 14:42, said:

Acuma, pe bune, s-a gândit cineva, cu mintea de acum, la 32 de ani după, cât de putred și găunos era sistemul? Adică, un partid cu patru milioane de membri, fără a-i mai socoti pe UTC-iști, SC-iști, pionieri, să se prăbușească în câteva ore? Ce minciună colosală și ce farsă de prost gust era susținerea de masă?

Ei cacat. Iei cam 80% din corporatii si le scuturi, nepotisme, curvasareli, mismasuri, se raporteaza deadlineuri indeplinite din burta, se implementeaza inovatii care nu functioneaza (raporteaza ca sunt primii in piata etc), studiile spun ca peste 90% din CEO sunt psihopati. Noi sa fim sanatosi, oamenii sunt la fel, structurile nu conteaza.

#30
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 ursamajor, on 03 ianuarie 2022 - 15:30, said:

Mergeau ai tai cu darul pe la profesori... Posted Image

nu.. deloc
eram doar cel mai deștept din toți ăia din școală

contrar aparențelor, comuniștii chiar păstrau o rigoare și o ierarhie în societate...  medicii, inginerii, profesorii, erau respectați

#31
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013

 Flat, on 03 ianuarie 2022 - 14:27, said:

roșu era cel mai "slab", erau 3 în clasă și fiecare era șef pe rândul lui.. deci comandant de rând
galben era unul pe clasă
și albastru unul pe școală cu un locțiitor bleu, deci ăștia erau cei mai buni la învățătură din acea școală


comandant de grupa

#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 ursamajor, on 03 ianuarie 2022 - 15:30, said:



Mergeau ai tai cu darul pe la profesori... ;)

Nu. Doar aveau rang mai inalt in partid decat profesorii.

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu era niciun elev indoctrinat la scoala in anii '80 si nici profesorii.
Am auzit povestit doar de o singura profesoara de socialiam de la alta acoala,  care era insa  nevasta lui Postelnicu, care a facut figuri la revolutie, striga sa se scoata pustile de la PTAP, insa nu a luat-o nimeni in serios si s-a carat ca sa nu-si ia niste picioare-n coor.

#34
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

 claude_m76, on 03 ianuarie 2022 - 14:29, said:

Poate găsim pe cineva care să fi fost străjer.
eu am fost stegar   :D   nu retin daca era ceva oficial sau nu, dar la evenimente de-astea patriotice eu caram steagul. daca imi aduc bine aminte, era cate un steag pe clasa, deci fiecare clasa cu stegarul ei. era o manipulare si spalare pe creier, dar tin minte ca eram mandru sa car steagul ala.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cei cu snur colorat erau buni la invatatura, si in general erau de treaba si de gasca.
Am avut colegi de clasa care aveau si albastru, ba chiar si albastru deschis pe langa galben si rosu. Erau cu premii pe tara la olimpiade de romana, matematica si fizica, chiar si din cei care aveau doar rosu - era clasa de supradotati, dar in anii '80 erau amestecati, doar 25% ( 8-9 elevi) erau supradotati, in rest mediocrii 65% si submediocrii 10%.
Nu toti supradotatii aveau snur si premii, ba chiar cei cu IQ foarte mare nu-si pierdeau vremea cu astfel de meschinarii. M-a amuzat ca o colega care avea 10 pe linie si premiul intai pe tara la roamana si matematica, avea si snur albastru si galben, si era scutita de examene la aceste materii pt. intrare la liceu, a tinut totusi sa dea examen si a luat doar 8,70 la romana...

Edited by loock, 03 January 2022 - 16:13.


#36
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Chestia cu soimii patriei nu am prins-o. In rest di tati. Pionier, UTC, UASCR. Am ratat sa fiu in in PCR. Se intra la cerere. Adica Organizatia te cerea. Tu nu aveai cum prea sa te impotrivesti.

Cat despre soimii patriei imi aduc aminte ca aveau urmatorul ¨imn¨:

¨Jur cu mana pe fundita,
Si cu fundul pe olita,
Sa cresc mare si voinic,
fara sa consum nimic!¨

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate