Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema instalare macOS iMac 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MihaiClaudiu007

MihaiClaudiu007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.09.2020
Salut ! Vreau sa adresez o întrebare posesorilor sau cunoscătorilor de Apple IMac.
Astăzi mi-am dat pc-ul la schimb pe un iMac late 2008 ( știu cam vechi dar a fost un târg bun pentru ca unitatea mea costa cam 300 de lei )
Astăzi am vrut sa îl restaure la setările din fabrica, și i-am sters hdd-ul de tot.
Menționez ca rula OS X El Capitan.
Când am dat sa reinstalez os x-ul toate bune frumoase mi-a cerut sa îmi bag contul de Apple pentru confirmare și când aleg locul unde sa se instalez, imediat ce apas install apare un mesaj,, the item is temporarily unavailable’’
Am încercat sa fac un USB bootabil, de pe laptop nu îl recunoaște la Boot manager decât in meniul recovery, dar de acolo nu pot face mai nimic.
Nu știu ce sa fac, îmi
Vine sa îl arunc pe geam, ce as putea sa ii fac, ca sa pot instala os-ul?
Va rog seriozitate!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
1. nu mai stiu daca la cel din 2008 era iCloud lock, daca e asa, poti sa il duci la gunoi, pt ca fara contul de iCloud al proprietarului precedent nu poti face nimic.
Totusi nu cred ca e asa:
https://discussions..../thread/6455578

Creaza un cont iCloud - https://www.icloud.com

1.1 Inainte de instalare sterge orice partitie existenta, formateaza una noua (cauta pe net cum)

2. Din 2008 = invechit si poti insta doar OS-uri fara suport.
Daca scrii seria, vedem ce si cum.

L.E. Problema pare sa fie ca contul tau de iCloud nu contine si El Capitan.
Cel mai usor ramane cu un stick bootabil, daca are cine sa ti-l faca, tot pe mac.

#3
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006

View PostMihaiClaudiu007, on 02 ianuarie 2022 - 00:47, said:

Salut ! Vreau sa adresez o întrebare posesorilor sau cunoscătorilor de Apple IMac.
Astăzi mi-am dat pc-ul la schimb pe un iMac late 2008 ( știu V-am vechi dar a fost un târg bun pentru ca unitatea mea costa cam 300 de lei )
Astăzi am vrut sa îl restaure la setările din fabrica, și i-am sters hdd-ul de tot.
Menționez ca rula OS X El Capitan.
Când am dat sa reinstalez os x-ul toate bune frumoase mi-a cerut sa îmi bag contul de Apple pentru confirmare și când aleg locul unde sa se instalez, imediat ce apas install apare un mesaj,, the item is temporarily unavailable’’
Am încercat sa fac un USB bootabil, de pe laptop nu îl recunoaște la Boot manager decât in meniul recovery, dar de acolo nu pot face mai nimic.
Nu știu ce sa fac, îmi
Vine sa îl arunc pe geam, ce as putea sa ii fac, ca sa pot instala os-ul?
Va rog seriozitate!

De ce nu i-ai dat reinstall din recovery? Tii apasata tasta Opt in momentul bootarii, intri in recovery partition, disk utility, stergi toate partitiile, creezi una sau cate vrei (vezi ca macOS nu e Windows sa ai nevoie de multe partitii, pentru poze sau documente) si dai reinstall de acolo dupa aceea.

MacOS mai are o functie de recovery from internet si iti descarca si instaleaza versiunea de osX cu care a iesit din fabrica iMac-ul si ulterior descarci si instalezi o alta versiune mai noua care o suporta.

Poate te ajuta articolul asta: https://www.macworld...ternet-3636668/

Succes!

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
In 2008 nu exista functia de recovery de pe internet!
Are nevoie de un kit de instalare, poate chiar de unul Hacked care ii permite sa instaleze un OS mai nou.

#5
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
cel mai bine faci un stick bootabil fix cu OS-ul livrat in 2008, de pe un ALT mac, cum ti-a recomandat si colegul mai sus. Revino ulterior daca tot nu reusesti.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai aici instrucțiuni complete.

Din păcate ai nevoie de un alt Mac pentru a face stick-ul bootabil, pe Windows e mai complicat un pic.


How to create a bootable installer for macOS
You can use an external drive or secondary volume as a startup disk from which to install the Mac operating system.
These advanced steps are primarily for system administrators and others who are familiar with the command line. You don't need a bootable installer to upgrade macOS or reinstall macOS, but it can be useful when you want to install on multiple computers without downloading the installer each time.
What you need to create a bootable installer
A USB flash drive or other secondary volume formatted as Mac OS Extended, with at least 14GB of available storage
A downloaded installer for macOS Monterey, Big Sur, Catalina, Mojave, High Sierra, or El Capitan


Download macOS


Download: macOS Monterey, macOS Big Sur, macOS Catalina, macOS Mojave, or macOS High Sierra

De aici descarci El Capitan

http://updates-http....stallMacOSX.dmg



These download to your Applications folder as an app named Install macOS [version name]. If the installer opens after downloading, quit it without continuing installation. To get the correct installer, download from a Mac that is using macOS Sierra 10.12.5 or later, or El Capitan 10.11.6. Enterprise administrators, please download from Apple, not a locally hosted software-update server.


This downloads as a disk image named InstallMacOSX.dmg. On a Mac that is compatible with El Capitan, open the disk image and run the installer within, named InstallMacOSX.pkg. It installs an app named Install OS X El Capitan into your Applications folder. You will create the bootable installer from this app, not from the disk image or .pkg installer.
Use the 'createinstallmedia' command in Terminal

Connect the USB flash drive or other volume that you're using for the bootable installer.
Open Terminal, which is in the Utilities folder of your Applications folder.
Type or paste one of the following commands in Terminal. These assume that the installer is in your Applications folder, and MyVolume is the name of the USB flash drive or other volume you're using. If it has a different name, replace MyVolume in these commands with the name of your volume.
Monterey:*

sudo /Applications/Install\ macOS\ Monterey.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume
Big Sur:*
sudo /Applications/Install\ macOS\ Big\ Sur.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume
Catalina:*
sudo /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume
Mojave:*
sudo /Applications/Install\ macOS\ Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume
High Sierra:*
sudo /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume

El Capitan:

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app

* If your Mac is using macOS Sierra or earlier, include the --applicationpath argument and installer path, similar to the way this is done in the command for El Capitan.

After typing the command:
Press Return to enter the command.
When prompted, type your administrator password and press Return again. Terminal doesn't show any characters as you type your password.
When prompted, type Y to confirm that you want to erase the volume, then press Return. Terminal shows the progress as the volume is erased.
After the volume is erased, you may see an alert that Terminal would like to access files on a removable volume. Click OK to allow the copy to proceed.
When Terminal says that it's done, the volume will have the same name as the installer you downloaded, such as Install macOS Monterey. You can now quit Terminal and eject the volume.
Terminal window showing completed process
Use the bootable installer
Determine whether you're using a Mac with Apple silicon, then follow the appropriate steps:
Apple silicon
Plug the bootable installer into a Mac that is connected to the internet and compatible with the version of macOS you're installing.
Turn on your Mac and continue to hold the power button until you see the startup options window, which shows your bootable volumes.
Select the volume containing the bootable installer, then click Continue.
When the macOS installer opens, follow the onscreen instructions.
Intel processor
Plug the bootable installer into a Mac that is connected to the internet and compatible with the version of macOS you're installing.
Press and hold the Option (Alt) ⌥ key immediately after turning on or restarting your Mac.
Release the Option key when you see a dark screen showing your bootable volumes.
Select the volume containing the bootable installer. Then click the up arrow or press Return.
If you can't start up from the bootable installer, make sure that the External Boot setting in Startup Security Utility is set to allow booting from external media.
Choose your language, if prompted.
Select Install macOS (or Install OS X) from the Utilities window, then click Continue and follow the onscreen instructions.
Learn more
A bootable installer doesn't download macOS from the internet, but it does require an internet connection to get firmware and other information specific to the Mac model.
For information about the createinstallmedia command and the arguments you can use with it, make sure that the macOS installer is in your Applications folder, then enter the appropriate path in Terminal:
/Applications/Install\ macOS\ Monterey.app/Contents/Resources/createinstallmedia
/Applications/Install\ macOS\ Big\ Sur.app/Contents/Resources/createinstallmedia
/Applications/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/Resources/createinstallmedia
/Applications/Install\ macOS\ Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia
/Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia
/Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia


https://support.appl.../en-us/HT201372

Inainte de a instala kitul pe stick, trebuie formatat acel stick in Disk Utilities, si trebuie sa ii pui numele MyVolume ca sa poti rula comanda boldată de mai sus.

Mai departe e simplu

Aici ai instrucțiunile pentru a face stickul bootabil de sub Windows

https://pureinfotech...le-usb-windows/

dacă ești craiovean te pot ajuta cu un stick, am Mac și am făcut recent stickul cu El Capitan, i-am reinstalat OSX unui amic.

#7
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Ai rezolvat?

Vad ca pe aici ti-au dat indicații complicate, corecte dar complicate. Este foarte simplu dacă nu te panichezi, nu ai ce sa strici.
1. iți faci cont apple,
2. ștergi discul nu mai țin minte cum dar găsești cum accesând apple support de la un alt device
3. Instalezi de la Recovery dacă exista la modelul tau - sau direct din net. Trebuie sa ai o conexiune ethernet de preferat.

I-ati un pic de timp si citește informațiile aferente din suportul apple, sunt foarte bine făcute.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Informațiile nu-s complicate.
Sunt câțiva pași, descarci imaginea, o pui pe stick, faci boot de pe ea.

Din păcate ce recomanzi tu e simplu, dar nu e corect.
Nu merge la modelul lui să instaleze online sau din recovery.

Ai dat niște informații generice inutile, ne-aplicabile în cazul de față.

Eu zic că e destul de clar și simplu ce-am explicat, m-am oferit inclusiv să-l ajut cu stick-ul.

#9
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

 waterman, on 19 ianuarie 2022 - 10:25, said:

Informațiile nu-s complicate.
Sunt câțiva pași, descarci imaginea, o pui pe stick, faci boot de pe ea.

Din păcate ce recomanzi tu e simplu, dar nu e corect.
Nu merge la modelul lui să instaleze online sau din recovery.

Ai dat niște informații generice inutile, ne-aplicabile în cazul de față.

Eu zic că e destul de clar și simplu ce-am explicat, m-am oferit inclusiv să-l ajut cu stick-ul.

Posibil, ultima dată când am reinstalat un mac os a fost acum 3 ani. Eu oricum am recomandat să folosească resursele oficiale de la Apple. In prezent am un Mac mini din 2012, care merge foarte bine fara să mai umblu pe sub capotă.

Edited by varanhia, 19 January 2022 - 20:31.


#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pai aia zic, ca e prea generic ce ai zis, deci inutil.

I-am dat link de unde sa descarce El Capitan, i-am dat procedura de scriere pe usb, apoi procedura de instalare.
Mai simplu de atat nu se poate, decat daca platesti pe altcineva sa citeasca alea 15 randuri si sa faca el pentru tine

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate