Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Angajat si PFA - constructii

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008
Buna tuturor,

Am o situatie care as vrea sa mi-o lamuresc inainte de a intreba la institutiile statului.

In prezent sunt angajat la o firma cu activitate de proiectare instalatii pt constructii, cu postul de inginer, deci beneficiez de deducerile aferente domeniului de constructii si anume: CAS 21.25%, CASS 0%, impozit venit 0%.

Luna trecuta am reusit sa imi iau atestarea de verificator de proiecte in cadrul MDLPA, pentru care este necesar sa imi fac un PFA. Mentionez ca activitatea de verificator nu va avea nici o legatura cu postul ocupat in firma, ele fiind chestiuni separate, iar statutul de angajat va ramane.

In aceste conditii, voi mai datora statului ceva inafara de impozit pe profit (10%) ?

Multumesc

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Intrebarile puse la institutiile de stat, nu vor avea raspunsul asteptat de tine.
Foarte probabil, ca dupa 4.9 ani, sa te trezesti cu o scrisorica de la ANAF.

Edited by pasilla, 01 January 2022 - 19:29.


#3
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Eu stiu ca nu conteaza statul de angajat aici, deci vei plati 10% doar daca la PFA ai profit pe an mai mic de 12 salarii minim brute.
Cand ai peste, platesti si sanatate si pensie, dar astea le poti plafona la nivelul salariului minim daca vrei (oricum nu ai vreun beneficiu daca nu le plafonezi).

#4
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016
Fă-ți SRL, nu PFA.

#5
daleh

daleh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.08.2007
Salutari!
Eu lucrez de 2 ani in aproape aceeasi situatie ca si tine.
Sunt proiectant de structuri, sunt angajat la o companie, beneficiez de toate facilitatile fiscale, dar am si un PFA cu care activez in acelasi domeniu. Cum spunea un coleg mai sus, datorezi 10% impozit pe profit + eventualele CAS si CASS daca depasesti plafonul de 12 salarii minime profit. La PFA nu se acorda aceleasi facilitati fiscale ca unui angajat.
P.S.: Doar daca ai incasari mai mari de 35 - 40000 lei pe an ti-as recomanda SRL-ul, pentru ca vei avea aprox. 10 000 lei pe an cheltuieli deductibile, iti tii singur contabilitatea si dispui de bani oricand ca si PFA. Chiar daca platesti 10% din profit pe an, castigul pe care-l obtii din impozitul de 3% din venituri ii dai pe contabil.
Ex: Incasari de 35 000 lei
Cheltuieli 10 000 lei
Impozit PFA: 2500 lei
Bani disponibili: 22 500 lei

La SRL:
Impozit 3%: 1050 lei
Contabil 150 lei/luna: 1800 lei
Cheltuieli: 10 000 lei
Ramas dividende: 22 120lei

Daca cresti suma, SRL-ul e bun, dar tu stii ce incasari vei avea Posted Image
P.S.: Daca depasesti plafonul de 12 salarii la dividende, tot ai de plata CAS si CASS, prin declaratia unica.

Edited by daleh, 07 January 2022 - 09:48.


#6
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016
SRL-ul e mult mai bun din 2 motive:

1. Ca poate in viitor vei dori sa dezvolti afacerea personala si va fi util sa ai un istoric, un portofoliu, etc.

2. Ca sa ai o delimitare clara intre tine ca persoana si tine ca "profesionist". Un exemplu simplu e legat de licentele software (care constituie o parte importanta a costurilor in domeniul asta). O licenta de Adobe reader e gratuita pentru tine ca persoana fizica, dar pentru o firma costa 17 euro/luna. Un windows home e 600 lei, un windows pro e dublu. Idem pentru office, samd. Altul e legat de patrimoniu. La SRL daca nu merge afacerea, ghinion, dai faliment, ai pierdut 200 lei si asta este. La PFA daca nu merge afacerea vii frumos cu bani suplimentari din bunurile proprii.

Acum, daca tu doar vrei sa tai din cand in cand o factura ca ai avut 5 ore intr-un week-end sa lucrezi la un proiect, mai bine vorbesti cu patronul firmei la care esti angajat sa faci contractul prin ei, isi pastreaza si ei regie 20% si nu te mai legi la cap cu contabil, licente software samd.

#7
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008
Multumesc pentru pareri, au fost foarte utile.

Singura chestiune e ca acitivatatea de verificator de proiecte nu poate presupune nici un fel de angajat, totul se bazeaza pe atestarea mea, iar verificarile se fac pe planse/documentatie fizica.
Iar cheltuielile pot fi 0 din punctul asta de vedere.

#8
daleh

daleh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.08.2007
Ca si cheltuieli poti pune imprimanta, papetarie, un laptop poate, chestii de genul asta. Eu mai pun ceva carburant, pentru deplasari la faze determinante, un espressor...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate