Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Este pamantul izolator fonic?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
cofrajele de oua se pun ca sa sparga sunetul, sa dispara ecoul, nu pentru a izola fonic.
poti pune 30 cm de pamant, va izola fonic, dar stii cat este de greu?

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

View PostPhobos, on 01 ianuarie 2022 - 09:15, said:

Pamantul e bun izolator pentru ca-i dens. Tu ce vrei sa izolezi, sa nu mearga sunetele de sus in jos, sau de jos in sus?

De fapt paiele sunt izolatoare in cazul de fata
Pamantul singur nu este, dimpotriva.

Un izolator e cu atat mai bun cu cat densitatea sa e mai redusa si structura este celulara - bule de aer incluse in pereti ceva ma irigizi.

Daca faci izolatie doar cu baloti de paie vei avea un izolator aproape perfrct.

Mai trebuie doar un strat rigid sa le sustina si sa preia eventualel vibratii ramase.

#21
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

View PostJurasikMan, on 01 ianuarie 2022 - 11:23, said:

Prietene , exceptand situatia in care te apuci de agroturism si vrei sa gasesti o modalitate sa prostesti niste degenerati occidentali ca este "cool" sa stea in "casi "de pamant , las-o balta. Vrei izolatie , foloseste materiale moderne . Multi habar nu au cu ce se mananca utilizatul de materiale eco-bio, dar au vazut ei undeva , la TV , un reportaj , in care pamantul , paiele si balega sunt " gigea " iar betonul, lemnul stratificat si materialele moderne de izolare sunt " cah " . E teapa ...." T" de la " Tepes " .
Casele vechi foloseau ce aveau la indemana. Foloseau pamant pentru ca era gratis. Tu ai idee de cate ori pe an se "renovau" casele alea ? Venea ploaia , pleca casa , o legau la propriu de cate un pom mai harnic din ograda  sa nu plece la vecini . Chestia asta cu " case de vacanta " facute din case vechi din chirpici ....scuza-ma , este pentru muzee si smecheri care stiu sa ii faca de bani pe spinarea imbuibatilor din occident care ar plati si daca i-ai pune la jug sa iti are tarlaua de cartofi.
E la moda prostia asta. " Intoarcerea la pamant " . Asa fac si politicienii cand ii injura lumea " se intorc la popor " .
Majoritatea celor care gasesc ca este " cool " sa stea intr-o asemenea casa , nu au lipit doua caramizi una de cealalta in toata viata lor. sunt corporatisti enervati ca ii " fiute" seful la munca si pleaca intr-un catun sa faca " eco-bio" la buda din fundul curtii.
Talica , ai niste termeni " am un proiect" , " intimitatea habitantilor " , gizaz !
Asculta aici un sfat intelept si gratuit : lasa-i pe constructori sa construiasca case , case de vacanta , cabane ....si tu bucura-te de ceva bine facut ca viata e scurta .
Auzi la el , proiect  casa de vacanta ...cu pamant si paie in ea. Cand ti-or intra furnicile in ea ii dai foc cu mana ta .
Imi pare rau sa-ti spun dar vorbesti despre lucruri pe care nu le cunosti. Eu va spun ce am vazut eu in satele din zona Baia Mare, probabil sunt si in alte parti din tara. Acolo casele se construiau, si unii mai construiesc inca si acum, din voioage, un amestec de pamant lutos si plante paioase tocate. Acum sa nu-si inchipuie cineva ca, casele respective sunt un fel de bordee de pamant. Am vazut acolo case serioase, unele cu mai multe nivele, facute din acest material. Am vazut la o casa de aproape 100 de ani, la care proprietarul, cand a vrut sa o modernizeze , sa-i puna geamuri termopan, a muncit cateva zile sa mareasca locasul pt 2 geamuri, atat de tare era materialul respectiv. Spuneti ca "venea ploaia, pleca casa" , eu va spun ca la casa respectiva, zeci de ani (eu am vazut-o vreo 25) partea din spate nici macar nu era tencuita, era cu zidaria de voioage la vedere si nu avea nici urma de deteriorare. Casele alea n-au nevoie de izolatie, au ziduri de peste o jumatate de metru si tin foarte bine caldura.
Uite aici o alta zona  unde traditia voioagelor a renascut

Edited by AlexD2, 01 January 2022 - 14:18.


#22
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

View Posteiffel, on 01 ianuarie 2022 - 13:48, said:

Pamantul singur nu este, dimpotriva.
pamanatul este izolator fonic bun pentru ca este un material amorf, in care undele mecanice (inclusiv sunetul) se propaga cu dificultate.

Quote

Daca faci izolatie doar cu baloti de paie vei avea un izolator aproape perfrct.
depinde mult de calitatea tencuielii. paiele sunt o structura celulara, dar balotul, integral, nu.

#23
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

View Poststrongsss, on 01 ianuarie 2022 - 14:16, said:

depinde mult de calitatea tencuielii. paiele sunt o structura celulara, dar balotul, integral, nu.
Din pacate multi nu inteleg asta crezand ca daca folosesc un material in principiu bun izolator este suficient ca sa faca o buna izolatie.

#24
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

View PostJurasikMan, on 01 ianuarie 2022 - 11:23, said:

Tu ai idee de cate ori pe an se "renovau" casele alea ? Venea ploaia , pleca casa , o legau la propriu de cate un pom mai harnic din ograda  sa nu plece la vecini .
Cand ti-or intra furnicile in ea ii dai foc cu mana ta .
mama sta intr-o casa din vălătuci,pe structura de lemn de salcam, o parte fiind construita in 1903. in linie dreapta sunt mai putin de 50 km pana la zona seismica Vrancea.
casa a trecut prin nenumarate cutremure, cu daune minore.
stii cum a fost la cutremurul din 1977? m-am trezit dimineata si am plecat la scoala. nimic nu mi-a atras atentia. scoala, abia construita, era insa inchisa. la colturi, crapaturi de se vedea caramida. m-am intors acasa, doar intr-o camera erau crapaturi.
daca e construita de un mester, are o prispa solida si e bine acoperita, o casa de lut tine sute de ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate