Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Caut sa cumpar Ciobanesc German cu pedigree

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015
Eu am găsit pe publi24 un câine ciobănesc german pe la Arad. Deci cauta și pe site-ul acela. Mai poți cauta și pe lajumate, anuntul..

#20
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Eu am ciobanesti dintotdeauna.Numai din astia am avut.Acum am doua catele,una de 3 ani si una de 5 luni.Nu imi plac cainii (ridica piciorul si se pisa pe toate lucrurile).
Pana la 2 ani (de obicei) rod ce prind si fac numai prostii.Am incercat si cu dresaj,dar in mare acelasi rezultat,doar ca au invatat niste comenzi.
Media de viata 11-14 ani (din ce am avut eu).Cum zicea cineva,dupa 8-9 ani incep si se "rablagesc".Nu mai aud bine,incep sa se miste tot mai greu pana la un moment dat cand nu mai pot deloc sa umble.Chiar anul asta am eutanasiat o catea cu care a crescut fi-mea.Nu mai putea umbla,abia mai manca...Avea 12 ani.Asta e viata!
La culoare nici dracu nu iti poate spune cum va fi.Poate sa fie negru ca tuciu cand e mic si de pe la 5 -6 luni sa inceapa sa ii apara pete sau sa se deschida la culoare.Ce vrei tu si ca sa fi sigur trebuie sa il iei pe la 1 an,dar sincer mi se pare ca pierzi mult din "copilaria" lui.
Mie in schimb nu imi plac aia care sunt lasati de spate.Nu am avut si nu am vrut niciodata din aia.De cate ori am luat un caine,m-am uitat sa nu fie parintii asa....

Attached Files



#21
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Recomand caini-de-vanzare.ro

Ciobanestii germani sunt cea mai buna rasa posibilă. Odata ce ai avut ciobanesc german nu-ti mai dorești altceva. Al meu are acum 10 ani si este in plina formă,  better than ever, as putea zice. Absolut nici o problemă de sănătate nu a avut si nu are si in plus este cel mai loial si mai inteligent câine pe care l-am văzut. Dar am și avut grijă de el din toate punctele de vedere pt ca sunt câini foarte dependenți psihologic de stăpân.

View PostJurasikMan, on 01 ianuarie 2022 - 12:25, said:

Pana la un an si ceva oricum distruge tot ce prinde. Din punctul asta de vedere este bine sa cumperi doi . Isi fac de lucru impreuna. Trebuie sa le lasi ceva de care sa traga. O bucata mare de sufa din sfoara , sau niste slapi rai . Pana la un an sapa. Nu ai ce face. Pana la un an , cand le cresc dintii , toti fara exceptie, iti rod pomii subtiri daca ai asa ceva , deci este responsabilitatea ta sa ii protejezi cumva .
Un caine, indiferent de rasa este o mare responsabilitate. Daca pleci de la ideea ca vrei unul ....de rasa si cu acte ....ca ala nu iti roade prin curte, nu te-ai prins cum sta treaba cu cainii. ciobanescul german de show este un caine foarte degenerat, in ciuda "dovezilor" din acte ca nu . L-au cocosat de spate de i-au stricat anatomia . De aia exista linie de lucru , adica acei caini care inca mai merg cum trebuie sa mearga niste lupoizi. Cine iti spune ca un caine trebuie sa se tarasca de picioarele din spate , sa fie cocosat toata viata este un cretin ( no offence ...este o apreciere generala , nu se adreseaa cuiva anume ). Ciobanescul german a fost o rasa exceptionala , l-au distrus , in special pe cel de show. Nu iti recomand asa ceva . Are multiple probleme . Vrei ciobanesc german , ia linie de lucru daca vrei caine . culoarea este neesentiala , conteaza caracterul , si la caracter , daca nu te pricepi mergi cu cineva care stie sa ii testeze. DEgeaba este frumos colorat si slab pe caracter. nu il iei de statuie .
Corect. Linia de lucru e ok, de linia de show efectiv si-au batut joc.

#22
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostRedCap, on 31 decembrie 2021 - 23:38, said:

Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi in cautarile mele? Imi caut un pui de ciobanesc german, obligatoriu sa aiba pedigree (parinti campioni, etc) si teste de displazie facute. Probabil ca, ceea ce caut ar trebui sa aibe varsta minima de 4 luni ca sa poata avea si vaccinul antirabie facut si sa poata trece linistit granita de peste Ocean. Evident ca trebuie sa aibe si pasaport si carnet de sanatate, etc. Acum cativa ani buni exista forumul ciobanescgerman.net care vad ca nu mai exista.

Momentan inca mai am de aranjat una alta prin curte pentru catel/catei (ma gandeam sa iau chiar doi desi doi e posibil sa fie mult mai distructivi si sa imi faca parjol prin curte decat unul singur) asa ca nu ma grabesc.

Sincer nici nu stiu de care anume vreau, daca linie de lucru sau de show desi din ce, citeam pe un link pus pe aici de la o canisa din Texas mai mult m-ar coafa un ciobanesc german din linia de show cu toate ca imi plac cei cu spatele drept dar... aia e.

Daca ma puteti indruma catre anumite canise ar fi excelent, duduie olx-ul de anunturi desi acum la final de an nu mai sunt atat de multe si parca nu as vrea sa dau 500-1000 EUR pe un catel dupa care sa am si dureri de cap cu el.

Mentionez ca nu am posibilitatea sa merg prin Romania sa vad canise si catei live, probabil prin primavara sau chiar vara voi trece la fapte, pana atunci sunt in cautari.

Multumesc si "La Multi Ani"!


Sa le luam incet , cu rabdare , pe toate !

Am inteles ca traiesti in Texas ! La 4 luni , e foarte riscant si transportul si tranchilizantul . Numai calatoria din Romania poate dura pana la 24 de ore . Eu nu as risca asa ceva . In locul tau as cauta cea mai buna varianta locala !
Nici un caine nu este distructiv , la modul general . Cainii au o anumita doza de energie care poate fi consumata in mod distructiv daca sunt lasati singuri sau in mod pozitiv daca stapanii sau dresorii lucreaza cu ei . De aici si sintagma ''un caine obosit , un caine fericit'' si as adauga eu si un stapan fericit .
Prin curte se pot monta pentru inceput garduturi care sa le limiteze zona de actiune .

De show sau de lucru e ca o discutie intre drujbele Stihl si Husqvarna , adica una care nu se va termina NICIODATA ! Il iei sau ii iei pe cei care iti plac . PUNCT !!!
Singurele lucruri importante la achizitia de ciobanesc german :
- nu OLX & etc. , numai canise cunoscute si preferabil cu rezultate dovedite de la concursuri
- parintii declarati , cu pedigree cunoscut , arbitrati , cu linia descendenta publica si posibilele concursuri castigate
- Teste de displazie la ambii parinti
- pedigree , microcip , carnetul de sanatate , in care sunt notate toate tratamentele si vaccinurile puiului

Restul sunt prostii !

PS - Forumul de ciobanesc german nu mai functioneaza de mult timp .
SUCCES !

View PostRangerBoy, on 01 ianuarie 2022 - 01:20, said:

ciobanestii germani imbatranesc foarte repede, si isi pierd capabilitatile devreme, pe la 8-9 ani ala a fost.
Recomand kangal, mult mai rezistent temperaturilor si mult mai puternic/ eficient pt protectie, plus longevitate mare.
La banii aia iei kangal de moare lumea. Apropo, ai pretentii cam mari.

Absolut bullshit ! Am 2 , unul se apropie de 11 ani , ok...nu mai e ca la 5-6 ani , merge si pe munte...si in alte locuri .
Problema reala deriva din miscare , alimentatie si pastrarea unei anumite greutati , pe romaneste sa nu se ingrase . Daca face miscare o ora pe zi dar nu mers in lesa ci alergari usoare...jocuri etc. , nu sunt probleme mari . Alimentatia trebuie controlata foarte bine , un mix intre boabe si hrana gatita , aportul de proteine calculat in functie de cate si ce boabe mananca , daca incep problemele de digestie sa primeasca boabe de tip Senior si hipoalergenice . Plus suplimentele pentru articulatii , de calitate !

Kangal da , daca vrei paza in mijlocul pustietatii , deja kangalul nu prea mai e caine in sensul comun al cuvantului , e intre caine si leuPosted Image . Si bineinteles stapanul trebuie sa detina cunostinte avansate de dresaj ca altfel te mananca si pe tine .
Era si un banc ! ''Unul in carciuma le povesteste celorlalti ca si-a luat cel mai tare caine de paza . Si il intreaba aia , cum si-a dat seama . Raspunsul a fost ca nici el nu poate intra in curtePosted Image '' !

View PostRedCap, on 01 ianuarie 2022 - 06:28, said:

De acord cu tine dar eu tot fixat pe Ciobanesc German sunt.
O alegere inteleapta , un caine exceptional . Ma feresc sa spun cel mai bun caine din lume ca apar unii cu kangalii care sunt mai rai , cu terrierii care sunt mai tenace , cu Border Collie la inteligenta si pot continua .
Poate CG nu e cel mai tare la ''un ceva'' dar se afla in absolut toate topurile si e cel mal all arround rasa .

Edited by Alltrack, 01 January 2022 - 20:55.


#23
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostJurasikMan, on 01 ianuarie 2022 - 12:25, said:

Pana la un an si ceva oricum distruge tot ce prinde. Din punctul asta de vedere este bine sa cumperi doi . Isi fac de lucru impreuna. Trebuie sa le lasi ceva de care sa traga. O bucata mare de sufa din sfoara , sau niste slapi rai . Pana la un an sapa. Nu ai ce face. Pana la un an , cand le cresc dintii , toti fara exceptie, iti rod pomii subtiri daca ai asa ceva , deci este responsabilitatea ta sa ii protejezi cumva .
Un caine, indiferent de rasa este o mare responsabilitate. Daca pleci de la ideea ca vrei unul ....de rasa si cu acte ....ca ala nu iti roade prin curte, nu te-ai prins cum sta treaba cu cainii. ciobanescul german de show este un caine foarte degenerat, in ciuda "dovezilor" din acte ca nu . L-au cocosat de spate de i-au stricat anatomia . De aia exista linie de lucru , adica acei caini care inca mai merg cum trebuie sa mearga niste lupoizi. Cine iti spune ca un caine trebuie sa se tarasca de picioarele din spate , sa fie cocosat toata viata este un cretin ( no offence ...este o apreciere generala , nu se adreseaa cuiva anume ). Ciobanescul german a fost o rasa exceptionala , l-au distrus , in special pe cel de show. Nu iti recomand asa ceva . Are multiple probleme . Vrei ciobanesc german , ia linie de lucru daca vrei caine . culoarea este neesentiala , conteaza caracterul , si la caracter , daca nu te pricepi mergi cu cineva care stie sa ii testeze. DEgeaba este frumos colorat si slab pe caracter. nu il iei de statuie .

Nu distruge nimic din ce prinde DACA ii oferi tu variante satisfacatoare . Exista tot felul de jucarii de ros si il poti invata usor cu ce are voie si cu ce nu are voie .
Cele mai bune variante sunt oasele presate pentru caini . Intotdeauna vor roade cu placere ceva cu gust de carne in dauna gustului de cauciuc...lemn...etc. .
Sapa doar daca are energie neconsumata si se plictiseste , oricum se poate corecta asta daca in timp ce stapanul nu e cu el are un padoc cu ciment . Il lasi liber , sapa...ii spui NU si il bagi in padoc , il scoti...iar sapa iar NU...iar la padoc . Se numeste dresaj .
Cand le cresc dintii , intr-adevar e o perioada critica . Atunci din nou un surplus de oase presate , se cauta pe net ''jucarii pentru ros'' , preferabil cu gel in interior sau din nou se cauta pe net ''jucarii caini pentru calmare gingii'' . In combinatie cu Stomodine , e suficient .

Aia cu ''cocosarea si tararea'' sunt doar niste opinii , fara argumente , plecate la fel ca in absolut fiecare domeniu intre traditionalistii conservatori si evolutia geneticii . Nu poti convinge pe nimeni ca o geaca usoara din puf e mai buna ca suba cu blana a bunicului . Sau ca un bocanc tehnic de ultima generatie din materiale create in laborator e mai bun decat cei din piele .
PS - Ambii mei caini sunt un mix intre standard si ''cocosat'' iar eu sunt foarte multumit de ambii .

PS 2 - Problema REALA cu ''genetica si cocosarea'' este inmultirea necontrolata a CG , facuta de persoane avide de bani , care baga la inmultire caini care nu corespund standardelor si care au probleme reale de sanatate si chiar fortarea la maxim a catelelor care corespund standardelor  sa faca X randuri de pui in permanenta .

Edited by Alltrack, 01 January 2022 - 21:39.


#24
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostRedCap, on 01 ianuarie 2022 - 02:14, said:




Nu ma intereseaza specia asta, eu vreau Ciobanesc German.... te-as ruga sa revii ontopic, iti multumesc anticipat.
A fist  un raspuns la kangal ...

#25
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.08.2006
Se pare ca m-ati cam derutat de tot cu postarile voastre. Cam tind sa ma uit si eu dupa generatia clasica de ciobanesc german, cea cu spatele drept doar ca nu prea imi place cum arata la culoare (de... fac si eu figuri ca dupa deja m-a inmuiat de tot si nu conteaza ce culori are ori ba).

Mai departe, sincer sa fiu nu ma intereseaza sa fie agresiv si de paza, nu iau cainele sa imi pazeasca nimic, il iau efectiv pentru ca vreau un Ciobanesc German. Legat de luat chiar doi, le-am luat socrilor doi Labradori (pui, mascul si femela) si sunt nedespartiti, foarte greu de dresat ca vor sa stea numai amandoi, numai traznai fac, etc. Initial ma gandeam sa imi iau doi Ciobanesti Germani, acum sunt in dilema daca doi sau unul.

Legat de zborul peste Ocean, va fi cam de 15-16 ore in total, nu vreau sa iau un pui mic, vreau ceva de 4 luni minim, hai sa zic 9 maxim si teoretic ar trebui sa fie ok, practic nu stiu. Nu vreau sa mi-l trimita nimeni, il voi lua singur de la fata locului si voi zbura cu el inapoi peste Ocean.

Va rog nu imi mai dati sugestii de Kangal, Bengal (desi asta e rasa de pisica) si alte rase de caini/pisici, sunt hotarat pe CG. Singura mea dilema acum e legata de linia lui, show/munca. Nu am inteles ideea cu va asculta de un singur stapan, era valabil pentru CG linie de lucru sau si pentru cel de show?

#26
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Ascultă de toti cei pe care ii considera stăpâni.  Daca iei linie de show sa nu te miri daca vor aparea probleme de displazie pentru ca aceea e pur si simplu o poziție incompatibilă cu natura cainelui si pune prea multă presiune pe picioarele din spate.

#27
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.08.2006
Revin cu intrebarea mea: nu avem crescatori pe aici pe forum? Tare mult as dori sa iau un catel de la un crescator care nu traieste din inmultitul cateilor pe banda rulanta.

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Citeste aici: https://forum.softpe...obanesc-german/
Mie imi plac cainii de la canisa von Bismack din Iasi, nu prea au exemplare in culorile obisnuite dar sunt din linie de lucru.

#29
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.08.2006
Am citit topicul asta inainte sa il creez pe al meu, multumesc de referinta. Citisem acolo cum i se spunea initiatorului ca, ce ar vrea el costa cam 1k EUR.

#30
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.08.2006
Doar ce mi-am adus aminte, cat costa si dresajul unui CG? Nu de alta dar poate iau cainele deja dresat si doar pot asista la cateva lectii ca sa ma cunoasca de viitor stapan. E doar o idee ce mi-a venit, nu dati cu parul, doar cer pareri. :)

#31
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View PostRedCap, on 03 ianuarie 2022 - 02:45, said:

Doar ce mi-am adus aminte, cat costa si dresajul unui CG? Nu de alta dar poate iau cainele deja dresat si doar pot asista la cateva lectii ca sa ma cunoasca de viitor stapan. E doar o idee ce mi-a venit, nu dati cu parul, doar cer pareri. Posted Image
Eu am platit 100 lei sedinta. Dureaza dresajul, primele sedinte le face instructorul (3-4) apoi obligatoriu tu trebuie sa faci cu cainele sub indrumarea instructorului urmatoarele. Altfel, te vei trezi ca asculta de instructor dar nu asculta de tine. Trebuie implicare.

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Canisa von Bienenwald are caini foarte frumosi din linie de show. Si am mai vazut un anunt al canisei Corvinus. Din ce am observat au  varianta cu par lung si nu prea cred ca ii va prii clima din Texas. Apropo, in ce zona stai, mai aproape sau mai departe de Golf . Eu am fost in Houston in septembrie si erau 32-35 grade cu umezeala atmosferica de aproape 90%, era ca la sauna.
Poate te-ar tenta un ciobanesc alb elvetian, am vazut cateva anunturi.La origine au fost ciobanesti germani dar fiindca lui Hitler nu i-a placut culoarea au scos culoarea alba din standardul rasei. L-au preluat elvetienii si l-au inscris ca rasa la FCI.
https://www.animalut...4439h8598e.html

#33
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 03.04.2005

View PostFreddy12, on 02 ianuarie 2022 - 23:52, said:

Citeste aici: https://forum.softpe...obanesc-german/
Mie imi plac cainii de la canisa von Bismack din Iasi, nu prea au exemplare in culorile obisnuite dar sunt din linie de lucru.

De la canisa sus menționată am și eu. Minunați!
Attached File  92E0FE18-C240-4333-9958-2114540779F4.jpeg   112.94K   25 downloads

#34
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Ce mi-a placut in mod deosebit la cainii de la von Bismack e privirea inteligenta si patrunzatoare, cred ca sunt foarte destepti. I-ai facut un test de inteligenta, de curiozitate? Sa-tu traiasca si sa te bucuri cat mai mult timp de el/ea.

#35
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View PostFreddy12, on 03 ianuarie 2022 - 14:06, said:

Canisa von Bienenwald are caini foarte frumosi din linie de show. Si am mai vazut un anunt al canisei Corvinus. Din ce am observat au  varianta cu par lung si nu prea cred ca ii va prii clima din Texas. Apropo, in ce zona stai, mai aproape sau mai departe de Golf . Eu am fost in Houston in septembrie si erau 32-35 grade cu umezeala atmosferica de aproape 90%, era ca la sauna.
Poate te-ar tenta un ciobanesc alb elvetian, am vazut cateva anunturi.La origine au fost ciobanesti germani dar fiindca lui Hitler nu i-a placut culoarea au scos culoarea alba din standardul rasei. L-au preluat elvetienii si l-au inscris ca rasa la FCI.
https://www.animalut...4439h8598e.html
Canisa aia văd ca are doar linie de show. Nu e bine.

#36
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.08.2006

View PostFreddy12, on 03 ianuarie 2022 - 14:06, said:

Canisa von Bienenwald are caini foarte frumosi din linie de show. Si am mai vazut un anunt al canisei Corvinus. Din ce am observat au  varianta cu par lung si nu prea cred ca ii va prii clima din Texas. Apropo, in ce zona stai, mai aproape sau mai departe de Golf . Eu am fost in Houston in septembrie si erau 32-35 grade cu umezeala atmosferica de aproape 90%, era ca la sauna.
Poate te-ar tenta un ciobanesc alb elvetian, am vazut cateva anunturi.La origine au fost ciobanesti germani dar fiindca lui Hitler nu i-a placut culoarea au scos culoarea alba din standardul rasei. L-au preluat elvetienii si l-au inscris ca rasa la FCI.
https://www.animalut...4439h8598e.html

Fix in zona Houston stau si am avut si 30 de grade chiar dupa Craciun. :) Umezeala in timpul verii e nasoala dar aia e, eu rezist, sigur va rezista si un catel cu aranjamentele de rigoare facute pentru el. Si nu, nu vreau un Ciobanesc elvetian, parca am mai tot mentionat ca sunt hotarat pe un Ciobanesc German si nu vreau sa aud de akte rase. :)

View Postcraciuncostel, on 03 ianuarie 2022 - 14:21, said:

De la canisa sus menționată am și eu. Minunați!
Attachment 92E0FE18-C240-4333-9958-2114540779F4.jpeg

Sa il stapanesti sanatos! Eu inca nu sunt convins daca vreau linie de lucru. Poate ca sunt eu cu aspectul mai mult, eu stiu?

View PostFreddy12, on 03 ianuarie 2022 - 14:29, said:

Ce mi-a placut in mod deosebit la cainii de la von Bismack e privirea inteligenta si patrunzatoare, cred ca sunt foarte destepti. I-ai facut un test de inteligenta, de curiozitate? Sa-tu traiasca si sa te bucuri cat mai mult timp de el/ea.

Toti Ciobanestii Germani sunt inteligenti zic eu, altfel nu ar fi fost o varianta pentru Politie...

View PostTestosteron, on 03 ianuarie 2022 - 15:29, said:

Canisa aia văd ca are doar linie de show. Nu e bine.

De ce nu e bine? Ce are asa rau linia de show?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate