Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Caut sa cumpar Ciobanesc German cu pedigree

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.08.2006
Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi in cautarile mele? Imi caut un pui de ciobanesc german, obligatoriu sa aiba pedigree (parinti campioni, etc) si teste de displazie facute. Probabil ca, ceea ce caut ar trebui sa aibe varsta minima de 4 luni ca sa poata avea si vaccinul antirabie facut si sa poata trece linistit granita de peste Ocean. Evident ca trebuie sa aibe si pasaport si carnet de sanatate, etc. Acum cativa ani buni exista forumul ciobanescgerman.net care vad ca nu mai exista.

Momentan inca mai am de aranjat una alta prin curte pentru catel/catei (ma gandeam sa iau chiar doi desi doi e posibil sa fie mult mai distructivi si sa imi faca parjol prin curte decat unul singur) asa ca nu ma grabesc.

Sincer nici nu stiu de care anume vreau, daca linie de lucru sau de show desi din ce, citeam pe un link pus pe aici de la o canisa din Texas mai mult m-ar coafa un ciobanesc german din linia de show cu toate ca imi plac cei cu spatele drept dar... aia e.

Daca ma puteti indruma catre anumite canise ar fi excelent, duduie olx-ul de anunturi desi acum la final de an nu mai sunt atat de multe si parca nu as vrea sa dau 500-1000 EUR pe un catel dupa care sa am si dureri de cap cu el.

Mentionez ca nu am posibilitatea sa merg prin Romania sa vad canise si catei live, probabil prin primavara sau chiar vara voi trece la fapte, pana atunci sunt in cautari.

Multumesc si "La Multi Ani"!

#2
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Sunt grupuri pe Facebook.

Ca și canisă, eu am luat negriciosul meu de la Letca, de lângă Bran. A fost fixul meu să fie negru complet.

#3
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.08.2006
Eu nu vreau unul negru complet. Si sincer de-asta vreau unul cu pedigree din parinti echilibrati, ca sa aibe un comportament cat de cat ok si sa nu distruga totul de plictiseala cand nu e nimeni acasa sa stea de el.

Daca as reusi sa gasesc eventual un crescator care nu traieste din asta si o face din pasiune ar fi ideal. De un crescator care inmulteste cainii pe care ii are la foc automat nu vreau sa aud sa iau catel de la el.

#4
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Letca are o grămadă de variante. Cei negri erau destul de rari atunci.
Ar mai fi și Arhilei la Arad care se ocupa de ciobănești germani.
Dani Cionca la Timișoara are de asemenea Ciobanesc german cu pedigree.


Ar mai fi Dragomir Sorin de la București, dar nu știu cât de serios e. Mă tot aburește cu pedigree-ul la un cățel.

#5
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
ciobanestii germani imbatranesc foarte repede, si isi pierd capabilitatile devreme, pe la 8-9 ani ala a fost.
Recomand kangal, mult mai rezistent temperaturilor si mult mai puternic/ eficient pt protectie, plus longevitate mare.
La banii aia iei kangal de moare lumea. Apropo, ai pretentii cam mari.

#6
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 RangerBoy, on 01 ianuarie 2022 - 01:20, said:


Recomand kangal, mult mai rezistent temperaturilor si mult mai puternic/ eficient pt protectie, plus longevitate mare.


Da carpatinu ce are ? Ca in mod prihinel crestea cu mamaliga si zer ...

#7
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.08.2006

 BloodRa, on 01 ianuarie 2022 - 01:07, said:

Letca are o grămadă de variante. Cei negri erau destul de rari atunci.
Ar mai fi și Arhilei la Arad care se ocupa de ciobănești germani.
Dani Cionca la Timișoara are de asemenea Ciobanesc german cu pedigree.


Ar mai fi Dragomir Sorin de la București, dar nu știu cât de serios e. Mă tot aburește cu pedigree-ul la un cățel.

Hmmm... am inteles.

 RangerBoy, on 01 ianuarie 2022 - 01:20, said:

ciobanestii germani imbatranesc foarte repede, si isi pierd capabilitatile devreme, pe la 8-9 ani ala a fost.
Recomand kangal, mult mai rezistent temperaturilor si mult mai puternic/ eficient pt protectie, plus longevitate mare.
La banii aia iei kangal de moare lumea. Apropo, ai pretentii cam mari.

Dar eu nu vreau sa moara lumea, eu vreau un Ciobanesc German cum am vrut de cand eram copil si din pacate locuind la bloc nu puteam avea asa ceva fiind constient ca l-as chinui ingrozitor. Si da, in viata e ok sa ai pretentii mari, eu nu vad nimic rau in asta. Dar totusi, sa lasam ironia asa la inceput de an.

 Ghita_Bizonu, on 01 ianuarie 2022 - 01:40, said:

Da carpatinu ce are ? Ca in mod prihinel crestea cu mamaliga si zer ...

Nu ma intereseaza specia asta, eu vreau Ciobanesc German.... te-as ruga sa revii ontopic, iti multumesc anticipat.

#8
Catalinr

Catalinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 04.05.2004

 RedCap, on 31 decembrie 2021 - 23:38, said:

obligatoriu sa aiba pedigree (parinti campioni, etc) si teste de displazie facute. P

Sincer nici nu stiu de care anume vreau, daca linie de lucru sau de show desi din ce, citeam pe un link pus pe aici de la o canisa din Texas mai mult m-ar coafa un ciobanesc german din linia de show cu toate ca imi plac cei cu spatele drept dar... aia e.

Daca ma puteti indruma catre anumite canise ar fi excelent, duduie olx-ul de anunturi desi acum la final de an nu mai sunt atat de multe si parca nu as vrea sa dau 500-1000 EUR pe un catel dupa care sa am si dureri de cap cu el.

Mentionez ca nu am posibilitatea sa merg prin Romania sa vad canise si catei live, probabil prin primavara sau chiar vara voi trece la fapte, pana atunci sunt in cautari.

Multumesc si "La Multi Ani"!

poţi cumpăra o casă dar nu şi un cămin, un pat dar nu şi somn, plăceri dar nu şi împlinire, un ceas dar nu şi timp, medicamente dar nu şi sănătate...
La multi ani si tie. Iubirea pe care ti-o va da un catel este neconditionata, nu conteaza ce rasa e si ce pedigree are.

#9
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.08.2006
De acord cu tine dar eu tot fixat pe Ciobanesc German sunt. Fix cum un motociclist ajunge la “point fixation” asa sunt si eu cu aceasta rasa de caini. Parca erau si crescatori pe aici pe forum, nu mai sunt?

#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Relax, tu alege doar posturile care te interesează. Nu trebuie să răspunzi la toată lumea.

#11
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.08.2006
Sunt foarte relaxat, doar ce ma uitam pe Facebook la un grup de Ciobanesc German cred ca e cel de care imi spuneai tu. De ce nu mai exista ciobanescgerman.net, ai cumva idee?

Mai am vreo cateva luni pana voi lua catelul asa ca inca mai am vreme sa mai caut.

@edit, vad ca mkdan2004 citeste topicul asta, salutare, parca iti stiu userul de pe alt forum daca nu cumva e doar o coincidenta de user. :)

Edited by RedCap, 01 January 2022 - 10:21.


#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pana la un an si ceva oricum distruge tot ce prinde. Din punctul asta de vedere este bine sa cumperi doi . Isi fac de lucru impreuna. Trebuie sa le lasi ceva de care sa traga. O bucata mare de sufa din sfoara , sau niste slapi rai . Pana la un an sapa. Nu ai ce face. Pana la un an , cand le cresc dintii , toti fara exceptie, iti rod pomii subtiri daca ai asa ceva , deci este responsabilitatea ta sa ii protejezi cumva .
Un caine, indiferent de rasa este o mare responsabilitate. Daca pleci de la ideea ca vrei unul ....de rasa si cu acte ....ca ala nu iti roade prin curte, nu te-ai prins cum sta treaba cu cainii. ciobanescul german de show este un caine foarte degenerat, in ciuda "dovezilor" din acte ca nu . L-au cocosat de spate de i-au stricat anatomia . De aia exista linie de lucru , adica acei caini care inca mai merg cum trebuie sa mearga niste lupoizi. Cine iti spune ca un caine trebuie sa se tarasca de picioarele din spate , sa fie cocosat toata viata este un cretin ( no offence ...este o apreciere generala , nu se adreseaa cuiva anume ). Ciobanescul german a fost o rasa exceptionala , l-au distrus , in special pe cel de show. Nu iti recomand asa ceva . Are multiple probleme . Vrei ciobanesc german , ia linie de lucru daca vrei caine . culoarea este neesentiala , conteaza caracterul , si la caracter , daca nu te pricepi mergi cu cineva care stie sa ii testeze. DEgeaba este frumos colorat si slab pe caracter. nu il iei de statuie .

Edited by JurasikMan, 01 January 2022 - 12:26.


#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Subscriu. Din pacate fenomenul e intalnit la mai multe rase.

#14
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Contează foarte mult caracterul câinelui și să te accepte de stăpân. Doar să ai în vedere că o să accepte un singur stăpân.

#15
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 BloodRa, on 01 ianuarie 2022 - 12:45, said:

Contează foarte mult caracterul câinelui și să te accepte de stăpân. Doar să ai în vedere că o să accepte un singur stăpân.
La caine trebuie sa te impui, sa te respecte, trebuie sa-l domini psihologic, sa stie ca tu esti stapanul lui si ca trebuie sa te asculte, mai ales la o rasa de genul asta.

#16
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Eu am luat de langa Oradea un ciobanesc german (nu mai stiu cum ii zice la canisa). Era cu pedigree dar mi-au cerut bani suplimentari pentru actele de pedigree si nu am dorit in mod special asa ca nu mi-au dat hartiile acelea. E de show (instructorul mi-a zis ca ar castiga usor orice concurs, e foarte frumos si smart, el avand deja ciobanesc german de show), m-a costat cam 2000 lei cu tot cu transport acasa (acte, vaccin, carnet sanatate, cip). Eu am fost foarte multumit.

Adevarat ca, pana la un an si un pic nu a supravietuit nimic in curte. A ros tot ce putea sa roada: furtune, cabluri, terasa de lemn, florile, ghivecele, a scos irigatia gazonului din pamant etc. Acum e mai relaxat, nu mai am treaba cu el (are aproape doi ani).

Edited by jm2010, 01 January 2022 - 13:12.


#17
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 JurasikMan, on 01 ianuarie 2022 - 12:25, said:

. L-au cocosat de spate de i-au stricat anatomia . De aia exista linie de lucru , adica acei caini care inca mai merg cum trebuie sa mearga niste lupoizi. Cine iti spune ca un caine trebuie sa se tarasca de picioarele din spate , sa fie cocosat toata viata este un cretin ( no offence ...este o apreciere generala , nu se adreseaa cuiva anume ). Ciobanescul german a fost o rasa exceptionala , l-au distrus , in special pe cel de show. Nu iti recomand asa ceva . Are multiple probleme . Vrei ciobanesc german , ia linie de lucru daca vrei caine . culoarea este neesentiala , conteaza caracterul , si la caracter , daca nu te pricepi mergi cu cineva care stie sa ii testeze. DEgeaba este frumos colorat si slab pe caracter. nu il iei de statuie .
sunt off, dar: de ce au facut chestia asta, cu sira spinarii asa? vad des o catea alsaciana care parca merge flexata, ea fiind bine ingtijita etc, lucioasa, dresata

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Initial a fost o chestiune de poza. Acum multi ani. Si era si ceva excentric. au promovat si inmultit acele exemplare care aveau caracteristicile de care povestim , aduse de spate , cu picioarele flexate , total nefiziologic . Nu este prima data cand vedem asa ceva. Daca te uiti la rasele care au caracteristica principala stopul pronuntat la bot , este acelasi lucru. Cainii  aia au reale probleme in a respira. Dar, asta i-a delimitat ca rasa ( cel putin in mintea unora ) . Asta il face pe un Cane Corso sa fie rasa pura , ca altfel e Presa Canario . O aberatie , evident, dar practicata in dorinta de a evidentia niste caracteristici anatomice specifice ale unei rase . Ulterior , cei care arbitrau au cautat exact catacteristicile care dadeau specificitate rasei , si esteticul a primat in fata fiziologicului . La fel au terminat Caucazianul. Un caine superb ( desi tanar ca rasa ...caucazianul este una dintre cele mai recente rase ) . In dorinta de a avea exemplare cat mai mari , l-au incrucisat cu rase de talie exagerat de mare , de acolo avand si problemele de displazie , ca in zilele noastre nu mai gasesti un caucazian drept pe picioare nici in fata , nici in spate. El , la origine a fost un caine utilitar , extrem de eficient ( la om , ca a fost creat pentru a face paza in inchisorile din Siberia , denumirea de ciobanesc este improprie ) , dar ulterior a devenit o paiata uriasa si slaba pe picioare.
Interventiile omului care nu are cultura necesara sa inteleaga fiziologicul si eficienta anatomica dezvoltata de natura , au determinat , prin incrucisari selective ale unor exemplare " degenerate" , sa modifice rase care au fost foarte bine adaptate .
Am avut placerea sa vad un ciobanesc german de la politia din Italia. M-am speriat . Capul era efectiv de lup , disproportionat fata de corp, sinistru , impunator, dentitie cu canin dublu cum mai gasesti doar la Kangalii puri  , ....asa cum arata rasa pe vremea cand au creat-o . Drept pe picioare , activ , monta si la varsta de 10 ani . O raritate. nu putea fi arbitrat nicaieri pentru ca idiotii care fac regulile prin competitii l-ar fi descalificat instantaneu . Dar ala era " Ciobanesc German " . nu sarlele descentrate pe care le vedem promovate prin expozitii si care cad pe jos de durere dupa 2 km de alergare din cauza formei picioarelor. Un ciobanesc German din liniile initiale iti alegra 40 de km fara sa bea apa.

Edited by JurasikMan, 01 January 2022 - 15:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate