Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Atentie la mail fantoma ENEL/E-DISTRIBUTIE !

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postgry2000, on 31 decembrie 2021 - 19:08, said:

...
te duci la contor si vezi care e puterea maxima inregistrata...
nu cred ca te deconecteaza la prima abatere si nici daca e un varf scurt.

#56
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpufarin, on 31 decembrie 2021 - 20:58, said:

Da de unde stii matale si enelul ca nu am respectat contractul?
Pai se uita pe valorile masurate, elementar.

Edited by andreic, 01 January 2022 - 12:14.


#57
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008

View Postarg, on 01 ianuarie 2022 - 12:13, said:

te duci la contor si vezi care e puterea maxima inregistrata...
nu cred ca te deconecteaza la prima abatere si nici daca e un varf scurt.

Nu exista asa ceva indicat pe display. Cadranul 1.6.0. indica o valoare de 0,xx la mine.

View Postandreic, on 01 ianuarie 2022 - 12:13, said:

Pai se uita pe valorile masurate, elementar.

Nu se uita nimeni la 95% din consumatorii din Romania.

#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
vezi la 1.6.0 formatul e xxx.xx
uita-te mai bine unde e virgula.

p.s. eu am un 6.7kw
dar nu mai am consumatori mari... decat un ac si un masina de spalar (+marintisuri).

pe vremuri topisem firele de ieseau din contor cu: ac + calorifer electric + uscator tip balon + masina de spalat + uscator de par.

p.p.s. nu se uita ci raporteaza ca sistemul e automat.

Edited by arg, 01 January 2022 - 12:46.


#59
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

View Postkiario, on 31 decembrie 2021 - 19:48, said:

Asa  suna mesajul;
Cu singura precizare ca, in mesajul din fotografia de mai sus urmatoarea fraza (care lipseste din poza, intentionat sau nu) este:
"Recomandãm sã solicitaþi spor de putere doar în cazul în care nu aveþi posibilitatea temporizãrii utilizãrii consumatorilor ce genereazã depãșirea puterii."

Mailul ENEL este o informare, bau-bau, asa cum s-a zis.
Cei care au depasit constant puterea aprobata au primit notificare cu numar de inregistrare, in care este mentionata adresa distribuitorului catre furnizor

LE: poza din mesajul lui kiario, ca sa fie mai limpede

LLE: foto cu preaviz, luata dintr-o discutie de pe-aici, de pe forum

Edited by crocko.dilul, 01 January 2022 - 12:54.


#60
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008

View Postarg, on 01 ianuarie 2022 - 12:46, said:

vezi la 1.6.0 formatul e xxx.xx
uita-te mai bine unde e virgula.

p.s. eu am un 6.7kw
dar nu mai am consumatori mari... decat un ac si un masina de spalar (+marintisuri).

pe vremuri topisem firele de ieseau din contor cu: ac + calorifer electric + uscator tip balon + masina de spalat + uscator de par.

p.p.s. nu se uita ci raporteaza ca sistemul e automat.

Ce contor ai ?
La mine cu CERM pe 1.6.0. este 000,xx dupa cum am spus deja, deci acel cadran nu memoreaza varful de consum la mine, care a fost de peste 006,xx la un anumit moment.

Oricum e irelevant caci niciodata nu am depasit 70% din Pn ATR. Contorul raporteaza prin cablurile electrice catre PT de unde pleaca catre OD numai daca exista modul de comunicatie 3G/4G.

In 95% din cazuri fie consumatorii nu au contor smart cu raportare prin linia electrica de joasa tensiune, fie au dar nu exista modulul de mai sus la transformator.

Edited by gry2000, 01 January 2022 - 12:55.


#61
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Ba acolo este puterea maxima consumata, pe 1.6.0. La contoarele CERM cel putin. Dar probabil se reseteaza din cand in cand.
Din manualul contorului CERM:
  • 0.9.1 Ora curenta
  • 0.9.2 Data curenta
  • 1.6.0 Puterea maxima absorbita
  • 1.8.0 Energie activa totala consumata
  • 1.8.1 Energie activa consumata pe palierul de noapte (cazul celor cu tarif diferentiat)
  • 1.8.2 Energie activa consumata pe palierul de zi (cazul celor cu tarif diferentiat)
  • 3.8.0 Energie reactiva consumata (la bransamentele sub nu-stiu-cat, cred 30kW, nu se plateste pentru ea)
  • 2.6.0 Putere maxima produsa (cazul prosumatorilor)
  • 2.8.0 Energie activa produsa (prosumatori)
  • 4.8.0 Energie reactiva produsa (prosumatori)
Mai exista si alte coduri care nu sunt in manual. Apar daca tii apasat mai mult timp butonul galben de langa ecran. Printre altele parca afiseaza si tensiunea retelei, dar nu mai tin minte. (Am descoperit asta cautand o modalitate, alta decat un scurtcircuit de zile mari, sa declansez releul intern pentru cazul ca am nevoie de vreo interventie la tabloul electric.)

Edited by sags, 01 January 2022 - 12:55.


#62
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Se reseteaza. La mine pe 31 decembrie era 2.7, astazi dimineata 0.4

#63
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
LE: Si tot in manual apare ‘PLC’ <https://en.wikipedia...e_communication> la comunicarea intre contor si concentratorul din postul de transformare. Deci nu e nici pe WiFi, nici pe date mobile, ci prin cablul de electricitate. Dincolo de punctul de transformare nu stiu cum e, poate fi foarte bine si pe date mobile.

#64
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
Posibil sa se reseteze, dar mai des. Cel putin azi pana sa trec de pe retea pe invertor azi dimineata, am avut si perioade cu consum peste 002,xx kW, dar indica acum numai 000,xx kw.

Nu imi bat capul anyway ci o sa le cer in scris dovezi. Sunt sigur dupa cum v-am spus ca in peste 99% din cazuri, nu veti primi aceste dovezi nominale pentru titularul de contract x la punctul de consum y.  Iar atunci, pe ei, pe mama lor !!!

#65
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Exact acum 10 zile, am inceput o lucrare in Otopeni.Un 10kWp on grid cu injectie.
La o zi dupa ce am dus materialele, clientul primeste o notificare scrisa de la OD cum ca a depasit puterea de la 7kW din ATR la 14 kW.
Notificarea era pe bune cu numar de inregistrare.Are contor inteligent, OD-ul este NOVA.
Parerea mea este ca au inceput sa trimita astfel de somatii, fiindca foarte multi clienti una au in ATR si alta consuma.
Am intalnit des situatii din astea-numai pe la Suceava am vazut vreo 5 cazuri.
Cel mai elocvent: ATR de 11kW, consumatori 40kW (sauna electrica, jacuzzi exterior cu incalzire-7kW, cuptor electric, aragaz electric, boiler, rampa garaj si pardoseala garaj incalzite electric). Plus iluminat, TV-uri, MSR, MSV, etc.
Intr-un fel le dau dreptate fiindca retelele si posturile trafo au fost dimensionate pentru o anumita putere.
Dar romanu asa e, schimba siguranta generala din BMPT si trage cat poate.
Si se mai plang ca le pica curentul sau au 180V pe faza.

Edited by rinaldoparaipan, 01 January 2022 - 13:20.


#66
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Cine are ca distribuitor Enel Distributie si are contor inteligent isi poate crea cont pe site-ul distribuitoruluu si poate vedea curba de consum pe intervale orare.
Am primit si eu o notificare in urma cu o luna si jumatate. Deocamdata nu am bagat-o in seama.

Exemplu consum orar atasat.

Attached Files



#67
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Ce reprezinta x.xxxxxx ?
Ca la mine am si 27.642734 ceea ce nu cred ca sunt kW sau amperi pentru ca eu am siguranta generala de 25A.

#68
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006

View Postandreic, on 01 ianuarie 2022 - 12:13, said:

Pai se uita pe valorile masurate, elementar.

Adica 12 luni nu am depasit nimica cum am mai spus de atatea ori, iar fix pe 31.12 la 15:04 am depasit valorile? Logica ta nu-i buna deloc.

#69
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View Postkiario, on 01 ianuarie 2022 - 13:29, said:

Ce reprezinta x.xxxxxx ?
Ca la mine am si 27.642734 ceea ce nu cred ca sunt kW sau amperi pentru ca eu am siguranta generala de 25A.

KWH ar trebui sa fie. Cu toate ca nici de aici nu iti poti da seama ce varfuri de consum ai avut intr-un  anumit interval orar ci doar consumul total din intervalul respectiv.

View Postpufarin, on 01 ianuarie 2022 - 13:32, said:



Adica 12 luni nu am depasit nimica cum am mai spus de atatea ori, iar fix pe 31.12 la 15:04 am depasit valorile? Logica ta nu-i buna deloc.

Nu iti specifica nicaieri ca ai depasit pe 31.12 la 15.04...

Attached Files



#70
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgry2000, on 01 ianuarie 2022 - 12:33, said:

Nu se uita nimeni la 95% din consumatorii din Romania.
E automatizat, alarme setate samd... suntem totusi in 2022 Posted Image

View Postcrocko.dilul, on 01 ianuarie 2022 - 12:55, said:

Se reseteaza. La mine pe 31 decembrie era 2.7, astazi dimineata 0.4
Aia e, masoara si da varfurile... in fiecare zi se reseteaza.

View Postsags, on 01 ianuarie 2022 - 12:59, said:

LE: Si tot in manual apare ‘PLC’ <https://en.wikipedia...e_communication> la comunicarea intre contor si concentratorul din postul de transformare. Deci nu e nici pe WiFi, nici pe date mobile, ci prin cablul de electricitate. Dincolo de punctul de transformare nu stiu cum e, poate fi foarte bine si pe date mobile.
Inseamna ca e un model cu alt tip de comunicatie decat ce se foloseste in vest, probabil generatii mai vechi.

View Postpufarin, on 01 ianuarie 2022 - 13:32, said:

Adica 12 luni nu am depasit nimica cum am mai spus de atatea ori, iar fix pe 31.12 la 15:04 am depasit valorile? Logica ta nu-i buna deloc.
Nu e logica e un fapt, afla depasirile, sunt raportate automat.

Edited by andreic, 01 January 2022 - 13:53.


#71
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008

View Postrinaldoparaipan, on 01 ianuarie 2022 - 13:19, said:

Notificarea era pe bune cu numar de inregistrare.Are contor inteligent, OD-ul este NOVA.

Dar romanu asa e, schimba siguranta generala din BMPT si trage cat poate.


Nova e furnizor. OD este tot E-Distributie.
La BPM-uri (care pot fi si mono, adica BPMM) noi cu smart meter, de regula sunt puse in afara proprietatii si nu poti umbla la ele caci au sigilii de la OD.
Deci pica teoria ta. Mai putin de 0,1% cazuri din total cred.

View Postpufarin, on 01 ianuarie 2022 - 13:32, said:

Adica 12 luni nu am depasit nimica cum am mai spus de atatea ori, iar fix pe 31.12 la 15:04 am depasit valorile? Logica ta nu-i buna deloc.

Mesajele au fost transmise la toti pe 31.12.2021. in interval orar 15:04-15:07 din feedbackul pe care il am acum. Este o facatura abuziva ordinara.
Trebuie sa luam atitudine.

View Postandreic, on 01 ianuarie 2022 - 13:52, said:

E automatizat, alarme setate samd... suntem totusi in 2022 Posted Image

Citeste principiile de comunicatie mai intai si invata. Peste 90% din consumatori nu sunt monitorizati.
Notificarile primite sunt date abuziv si la toti odata in interval de cateva minute, LA GRAMADA si FARA DOVEZI.

#72
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgry2000, on 01 ianuarie 2022 - 14:04, said:

Citeste principiile de comunicatie mai intai si invata. Peste 90% din consumatori nu sunt monitorizati.
Tu esti daca aia stiu de tine, nu-ti face griji, iesi din negatie ca nu da bine, mai intai ca e fantoma dupa aia ca nustiu ce, nu inteleg de ce atata teama Posted Image Peste 1.1 mil contoare inteligente sunt deja instalate in tara si urmeaza alta transa de 1-2 milioane in perioada urmatoare, toti care au consum de minim 2.4MW/an vor avea prioritate la contoare smart, vezi calendarul de instalari la e-distributie.
Mai bine vezi ce consuma pe acolo sa nu te trazesti cu blank pe fir by enel.

PS - legat de comunicatie, am vorbit cu cineva din sistem si se pare ca la noi s-a ales un sistem PLC NB OFDM, aia de la gaze merg pe wireless cu baterie... si la fel cei de la apa dar cu 20mW (citire de aproape) si o frecventa in zona 860MHz. Deci la noi nu se folosesc inca simuri la contoarele de curent desi iese mai economic cand ai multe.
Tehnologia PLC NB OFDM este bidirectionala deci au control deplin de la server. Asa ca s-a transat dilema comunicatiei, transmit tot si dau alarma la varfuri.

Edited by andreic, 01 January 2022 - 15:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate