Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problemă internet ftth Telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Vin si eu cu o problema, am internet prin ftth de la tlk la țară și o data la ceva timp independent de trafic brusc nu mai pot face trafic, cu toate ca am ip si totul pare in regula nu mai merge nimic, de abia dupa unul/doua restarturi si ceva timp isi revine si pot face in continuare trafic, pana acum am schimbat 3 ont-uri, 2 sagecom si unul hua si toate s-au comportat la fel, mi-ai provizionat alt ip din sistem si pana la urma tot aceeasi problema intampin, ce sa le zic ca sa rezolve? La ei pare totul in regula…

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Vezi unde e problema: la device-ul tau? Ai incercat cu alt PC, telefon, tableta...
Ce se întâmplă în acel moment? Pica pe toate. Mai ai ping?
Cat de des se întâmplă?


#3
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Pai am incercat pe macbook si cu cablu si wifi, nu merge nimic, pe ce dispozitive am in casa la fel pe wifi 0 trafic, mai am 2 routere conectate la ont in mod ap si ele la fel, nu pot face trafic dispozitivele conectate la ele, am dat un ping de pe ont pe google.com si din 10 pinguri toate au dat fail, dar am ip-ul pe care il am de obicei fiind dhcp de la tlk, iptv si restul servicilor merg, doar netu, initial cand am patit prima data credeam ca s-o fi intamplat ceva pe partea de net dar avand-o pe bunica mea langa mine legata pe acelasi ont ea are net mereu cand eu n-am deci e un caz particular la mine, nu se intampla des, am patit de 4-5 ori in ultimele 2-3 saptamani eu fiind abonat de 2 luni aproape, si de revenit isi revine dupa 1-2 restarturi si 30min, 1h sau mai mult, “de la sine” mai degraba isi revine, a mai venit nenea de la tlk de mi-a schimbat ont-ul ca prima data am avut sagecomul, mi-a pus hua si cu ala la fel si acum am tot sagecom, cand am patit ultima data credeam ca de la un trafic “intens”(nu stiu cat de intesn e un trafic de 5-10gb pe gigabit, 2min de descarcat) dar acum pur si simplu dintr-o data nu mai am avut net, habar n-am ce sa fac

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Deci bunica are net și tu nu?
Că ai zis că pica pe toate.
Daca bunica are net in acel moment nu e "de la ei".
Ai vreun client torrent ce face trafic mare?

#5
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

View Postdorin_2k, on 31 decembrie 2021 - 18:44, said:

Deci bunica are net și tu nu?
Că ai zis că pica pe toate.
Daca bunica are net in acel moment nu e "de la ei".
Ai vreun client torrent ce face trafic mare?
Am scris eu gresit, ea sta langa mine legata pe acelasi odb, nu ont, si m-am dus si acum la ea sa vad daca merge netu, si merge si pe wifi si pe cablu legat direct la ont-ul ei, la mine inca nu si-a revenit netul
Nu, n-am nici un client torrent, nu folosesc, acum de exemplu se facea trafic normal, ytb/netflix/fb si d-astea minore si cand fac trafic mai mare e din teste si diverse fisiere de jocuri sau filme descarcate direct de pe netflix deci nu piratate sau ceva

#6
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
De curiozitate, ia ont-ul fau si i staleaza-l la bunica si invers. Vezi daca merge asa

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Când pica suna la 1234 și pune-i sa verifice atunci.
Însă dacă IPTV-ul merge ...

#8
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

View Postdorin_2k, on 31 decembrie 2021 - 19:02, said:

Când pica suna la 1234 și pune-i sa verifice atunci.
Însă dacă IPTV-ul merge ...
Acum si-a revenit, deci a durat 1h si ceva, pur si simplu, nu inteleg logica, nici tehnicianu nu intelege cum se poate asa ceva.., sa am net dar sa nu pot face trafic sau sa nu imi mearga doar netu si iptv sa nu aiba nimic sau fixu, cand mai patesc sa nu mearga asa sunt la 1930 sa verifice atunci, o fi avand o setare ceva din olt ca sa limiteze traficul sau ceva? In caz ca nu se rezolva incerc cu anpc si daca nu ma mut la oro pe aceeasi infrastructura ca am posibilitatea si poate pastrez la tlk doar iptv, poate la oro nu mai intampin aceeasi problema fiind comuna doar infra locala

Edited by Maschine, 31 December 2021 - 19:20.


#9
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Iar nu pot face trafic, semnalul pe fo e ok, net "este" daca am ip dar trafic pauza, nu cred ca am facut trafic de 5-6gb de cand si-a revenit...iar nu merge, complicate caile telekom, pacat ca nu am cu cine vorbi la ora asta, dupa anul nou poate se rezolva

Attached Files



#10
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
portul de vina sau port configurat greist....schimba fibrele in odb cu al bunicii si vezi daca la tine mai face sau incepe sa se vaite ea

#11
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

View Postxcit, on 31 decembrie 2021 - 22:57, said:

portul de vina sau port configurat greist....schimba fibrele in odb cu al bunicii si vezi daca la tine mai face sau incepe sa se vaite ea
Portul de fo din odb sa fie de vina? N-ar merge nici un serviciu, aia cu configurarea gresita a portului poate, maine o sa testez la ea daca fac trafic fix ca la mine sa vad daca ii pica netu sau n-are treaba, e foarte enervant, inca nu si-a revenit netu…

#12
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
schimba porturile in odb cum ti-am zis si urmaresti fenomenul

#13
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 11.08.2009
Incearca cu dns google 8.8.8.8 si 8.8.4.4 .

#14
kikosro

kikosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.11.2014
Cum sa schimbe el portul din odb ? Tu stii cumva ce spui acolo ? De ce sa pui un om sa umble undeva unde nu are voie in primul rand , si nici cunostintele necesare de a o face ... Poate sa strice tot splitterul sau ceilalti conectori din odb ... + ca in odb-urile telekom se respecta o ordine din punct de vedere a abonatilor (numaratoare) ..

Ce parametrii spui ca ai pe fo ? Din sagemcom se pot vedea in meniul unde vezi si ip-urile .. Cand nu iti mai face trafic , led-ul PON de pe modem se face cumva rosu sau portocaliu ? Ai cumva conectat in ONT-Ul sagemcom un AP Extender (deala se pune direct in priza), switch conectat in lan  sau inca un routar care il folosesti ca extensie de retea ?

#15
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Pai cand patesc faza cu imposibilitatea de a face trafic ledul de pon e verde ca de obicei, ala de internet si lan palpaie tot pe verde, iar in meniu sagemcom am ip obisnuit alocat, ca la astia ip se schimba extrem de greu fiind pe dhcp, pc-ul il am conectat direct in portul lan1 al sagemcom, si nu merge sa fac trafic nici conectat asa nici pe wifi, culmea ca nu apare ca si cum n-as avea net dar nu se incarca nimic si cand incerc sa dau ping pe google.ro de ex nu merge, semn ca practic n-am net..., cand am patit ultima data chestia asta am sunat la ei si de la ei nu e nimic, e totul ok, tipic raspuns, am dat de un baiat care m-a luat cu d-alea cu beculete, am dat reset la ont tot cu el si am incercat sa dau ping si nu mergea si a zis ca ma suna el cand se va rezolva, nu m-a mai sunat, internetul si-a revenit dupa 1h si ceva, ca de obicei, nu stiu ce sa mai fac, cand mai patesc imi strang dovezi si direct ancom/anpc, banuiesc o "limitare" de trafic dupa o anumita cantitate de trafic deja consumat, de ex in dimineata asta am facut un trafic de 40-50gb in 10min si e totul ok dar o data mai pe seara tot asa la un download de 50gb mi s-a oprit la 12,7gb si gata, n-a mai mers netul, as incerca o reziliere la astia si sa ma abonez la oro pe aceeasi retea ca se poate, poate nu mai intampin asa probleme stupide.
Pe fo am  Optical Module Rx Power (dBm) -23.872, nu e excelent dar e super in parametrii, am 2 routere conectate la ont pe lan 1/2(cand vreau sa ma conectez fizic eu cu pc direct la ont scot un router de pe lan1 fiindca lan3/4 e dedicat iptv), dar am patit aceesi problema si cand nu eram conectat cu nici un router la ont, doar iptv pe lan4 si eu pe pc pe lan 1.
Nu fac trafic pe site-uri obscure sau torrenti.
netu cand merge imi merge asa: https://idgtechmedia...40-0d591afdd411
https://idgtechmedia...40-0d591afdd411

Edited by Maschine, 10 January 2022 - 10:39.


#16
kikosro

kikosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.11.2014
Atata timp cat nu ai IPTV , porturile lan 3/4 nu sunt configurate pentru IPTV , sunt perfect functionale .. Si chiar de ai avea un decodor IPTV , lan-ul 3 ramane functional pe partea de internet

Ca semnal pe 1490 (RX) e ok , pana in -28 pe sagemcom e super .. pe urma apar problemele ...

Eu iti recomand totusi urmatoare chestie , am mai patit probleme ca ale tale la deranjamente si 90% din cazuri au fost echipamentele din casa clientului ( switch , routar , telefon , imprimanta conectata wifi/lan ... etc. ) practic orice dispozitiv ce e conectat la ont poate face probleme cauzand caderea retelei ..   Cand se blocheaza urmatoare data incearca sa scoti din porturile lan cate un singur cablu si testezi , si tot asa .. si pe urma la fel faci si pe wifi fara sa mai conectezi inapoi dispozitivele decat atunci cand le-ai verificat pe toate .. Ca sa testezi daca isi revine iti trebuie un laptop/telefon care stii tu ca nu ar avea probleme cu placa de retea sau de orice natura .

Incearca ce ti-am spus eu mai sus , eventual daca ai nevoie de ajutor sau informatii suplimentare imi dai un PM

#17
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
M-a sunat ieri o tanti de la Telekom, dupa amanuntite verificari, mi se restrictioneaza ip-ul ca am nuj ce virus :) culmea e ca am nuj ce virus cand fac trafic mai mare, cand nu fac trafic mare nu mai am virus…
Deci problema e de la ei, nu inteleg cum pot avea virus chiar pe toate dispozitivele asa, gen cand nu mai puteam face trafic prima data cand am patit erau doar dispozitive conectate pe wifi, acum pe lan cand beneficiez de toata banda si pot face trafic mare puff, apare “virusu” si imi restrictioneaza ip-ul, am trimis spera la anpc/ancom sa vedem ce parere au ei de virusu magic care restrictioneaza ip-ul doar cand se face trafic mai intens de ordinul a zeci de gb…

Edited by Maschine, 11 January 2022 - 08:55.


#18
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

View Postkikosro, on 11 ianuarie 2022 - 01:16, said:

Atata timp cat nu ai IPTV , porturile lan 3/4 nu sunt configurate pentru IPTV , sunt perfect functionale .. Si chiar de ai avea un decodor IPTV , lan-ul 3 ramane functional pe partea de internet

Ca semnal pe 1490 (RX) e ok , pana in -28 pe sagemcom e super .. pe urma apar problemele ...

Eu iti recomand totusi urmatoare chestie , am mai patit probleme ca ale tale la deranjamente si 90% din cazuri au fost echipamentele din casa clientului ( switch , routar , telefon , imprimanta conectata wifi/lan ... etc. ) practic orice dispozitiv ce e conectat la ont poate face probleme cauzand caderea retelei ..   Cand se blocheaza urmatoare data incearca sa scoti din porturile lan cate un singur cablu si testezi , si tot asa .. si pe urma la fel faci si pe wifi fara sa mai conectezi inapoi dispozitivele decat atunci cand le-ai verificat pe toate .. Ca sa testezi daca isi revine iti trebuie un laptop/telefon care stii tu ca nu ar avea probleme cu placa de retea sau de orice natura .

Incearca ce ti-am spus eu mai sus , eventual daca ai nevoie de ajutor sau informatii suplimentare imi dai un PM
Apropo, eu am iptv doar pe un tv deci conectat la lan4, iar in lan3 nu merge nici sa conectez receiveru pt iptv nici un cablu de net pur si simplu, m-am uitat pe pc, cand il conectez pe lan3 imi zice ca am ip auto asignat si n-am internet, deci prin urmare doar lan 1/2 pot fi folosite pt net, probabil ar trb sa imi elibereze ei lan3 ca sa il pot folosi pt net

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate