Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cel mai bun nisip pt litiera?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pot fi educate sa faca si la toaleta.

#20
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
^ Am văzut una. Am rămas blocat. Acum sunt la țară, am doi motani, castrați (după ce unul a venit mai mult mort decât viu de la fetițe), care știu să meargă afară. Într-o lună trebuie să acomodez motanul de apartament al fiicei mele, care va pleca pentru o perioadă mai lungă. Îl voi ține în casă până înțelege că aici găsește haleala, apoi voi încerca să îl învăț pe afară. Știu că ăștia sunt mai prostănaci, sper să se acomodeze, e tânăr, are un an și vreo trei luni.

#21
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 21.01.2006

 HightLink, on 29 decembrie 2021 - 18:28, said:

multumesc pt raspuns, nu stiam ca exista si din tofu, am sa caut mai multe info.


Din cate am incercat pana acum, tofu e cel mai ok. Dar Hilton Premium asta din link mi s-a parut mai nashpa decat cel de la Miau Miau. Avantajul lui Hilton e ca se gaseste la Kaufland. Miau Miau il comand de pe Emag si cateodata nu e pe stoc.

#22
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
matza mea foloseste asta foarte bine, dupa ce am incercat si altele
https://www.hornbach...227/produs.html
se pare ca se gaseste numai aici
retine foarte bine mirosurile

#23
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 varzeanu, on 29 decembrie 2021 - 22:18, said:

Din cate am incercat pana acum, tofu e cel mai ok. Dar Hilton Premium asta din link mi s-a parut mai nashpa decat cel de la Miau Miau. Avantajul lui Hilton e ca se gaseste la Kaufland. Miau Miau il comand de pe Emag si cateodata nu e pe stoc.
Din Kaufland iau si eu, o sa incerc si cu Miau Miau, voi cauta la petmart si zooplus.

#24
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Eu il folosesc tot  din Hornbach Mr Beef la 12l.
Cel la 20l e mai slab.
https://www.hornbach...988/produs.html

#25
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015
Multumesc pt raspunsuri, am dat comanda de nisip din tofu, sunt curios daca e mai ok decat cel din silicat/argila si daca ies mai bine la pret. Am sa revin cu un feedback in caz ca mai e cineva interesat de o alternativa mai sanatoasa/prietenoasa cu mediul dar si eficienta ca pret.

#26
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015
Revin cu un update, am folosit asternut din tofu Miau Miau in ultimele zile si e foarte fain, desi la pret este similar cu silicatul cred ca pe termen lung iesim mai ieftin cu tofu pt. ca se face mai putina risipa + din cauza ca absoarbe mai mult, un sac de 10l este mai mic decat unu de 10l de silicat de ex, deci cine cumpara mai multi saci o data, e mai usor de stocat. Nu face praf, nu miroase, litiera se curata usor cu lopatica potrivita, pisicile nu lasa urme prin casa cum lasa cu cel din bentonita.
Poate ca am luat cam serios "problema" asta Posted Image dar pana la urma am gasit o solutie si sper sa fie de ajutor si altor persoane.

#27
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
fatcat33

Quote

Sunt altii platiti sa se ocupe de canalizare.
Pentru ce mai platim taxe daca nu putem sa o folosim?

Eu stau la curte si acum vreo 4 ani  m-a costat refacerea canalizarii cam 15 mii lei, inlocuire teava veche de metal ruginit cu una noua de PVC, sapatura la 3m adancime pe o lungime de 15m.. Eu unul nu pot arunca la mine in canalizare ca imi dau singur cu tesla in oua. Nu e ok nici la bloc sa arunci ca cel de la parter ii va refula wc-ul in casa. Eu folosesc nisip tofu -30-35 sacul de 6l-2,5kg. E scump, dar merita...arunci direct in wc si se dizolva. Sa ma duc cu rahatelul pana la poarta la pubela, nu ma incanta. Cel din peleti de tofu e greu si e ca niste bete de chibrit, nu se ia pe picioarele pisicii. Deocamdata studiez ceva mai ieftin, dar nu gasesc decat clasicul de 12 lei tip faina de il imprastie peste tot, pute si nu se poate arunca in wc.

Edited by cristian_e, 16 January 2022 - 15:15.


#28
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 cristian_e, on 16 ianuarie 2022 - 15:11, said:

fatcat33


Eu stau la curte si acum vreo 4 ani  m-a costat refacerea canalizarii cam 15 mii lei, inlocuire teava veche de metal ruginit cu una noua de PVC, sapatura la 3m adancime pe o lungime de 15m.. Eu unul nu pot arunca la mine in canalizare ca imi dau singur cu tesla in oua. Nu e ok nici la bloc sa arunci ca cel de la parter ii va refula wc-ul in casa. Eu folosesc nisip tofu -30-35 sacul de 6l-2,5kg. E scump, dar merita...arunci direct in wc si se dizolva. Sa ma duc cu rahatelul pana la poarta la pubela, nu ma incanta. Cel din peleti de tofu e greu si e ca niste bete de chibrit, nu se ia pe picioarele pisicii. Deocamdata studiez ceva mai ieftin, dar nu gasesc decat clasicul de 12 lei tip faina de il imprastie peste tot, pute si nu se poate arunca in wc.

Ies mult mai ieftin cu Tofu decat cu silicatul, la 2 pisici am folosit un sac de 10l mai bine de o saptamana, silicat bagam lejer doi saci si e cam la acelasi pret sacul deci dublu la bani.
Pe langa asta imi place ca se curata usor litiera si mereu e nisipul curat.
Ce nu imi place e ca am gasit doar cu esente/coloranti... iar de multe ori pisicile sunt roz pe labute. Sunt curios daca ai gasit nisip tofu simplu?

#29
Smithsonian

Smithsonian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.04.2005
Acesta ?
https://www.emag.ro/...reviews-section
Il voi incerca si eu. Pana acum am folosit numai silicat, de la diferite firme, dar e Scump in zilele astea.

Edited by Smithsonian, 24 May 2022 - 10:51.


#30
mariamarchlove

mariamarchlove

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.05.2022
Nu am mai cumpărat așternut de nisip pentru cutia de gunoi pentru pisici, pentru că atunci acest nisip se întinde peste tot în casă. Este mai bine să cumpărați umplutură granulară, de exemplu, din granule de siliciu

#31
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Eu nu mai pisici, insa pe vremea cand aveam am trecut la acesta - https://www.zooplus....ats_best/243664 .

Avantaje:
- e mai ieftin decat silicatul
- miroase mult mai putin spre deloc fata de silicat
- acesta formeaza bulgari si se curata mult mai usor
- absoarbe foarte bine lichidul iar litiera ramane tot timpul uscata

Dezavantaje:
- s-ar putea ca rumegusul sa se lipeasca de labutele pisicii si il care prin toata casa. Eu n-am experimentat asta insa, prin comentarii, au fost cazuri.

#32
viomobil

viomobil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 09.10.2007
Nisipul de la Lidl este cel mai bun dpdv calitate/pret (era vreo 10 lei si ceva sacul de 10 kg, acum e vreo 12). Evident ca fiind bentonita nu se arunca in WC. Peletele alea tofu mi s-au parut oribile, caci daca nu le cureti bine, in timp te loveste mirosul de amoniac de te termina. Plus ca din doua lopatele am reusit mai demult sa le infund buda unor vecini de matele carora aveam grija. Eu unul folosesc silicat doar cand suntem plecati de acasa (am folosit in trecut dar praful mise parea infiorator), pentru a le fi mai comod celor care vin sa aiba grija de matzele noastre (2 bucati). Am vecini care amesteca rumegus (pungile acelea verzi, Cat Litter parca) cu silicat, sau chiar tofu cu silicat (asta mi se pare cea mai oribila combinatie).
Cel mai bun mi s-a parut zeolitul, care constat ca are acelasi pret de vreo 5 ani (aprox 45 lei punga de 5 kg). Dar sincer prefer sa cheltuiesc banii pe hrana buna pentru pisici, decat sa le iau nisip de figuri.
Si da, asa cum am mai spus, orice minune aruncata in exces in vasul de toatela, dauneaza. Daca panta e buna si trageti si apa din belsug, silicatul si rumegusul (inclusiv tofu) ar trebui sa nu va faca probleme mai mari decat un nr 2 serios Posted Image

#33
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 FatCat33, on 29 decembrie 2021 - 19:04, said:

E greu pana prinde gust;  cred ca toti am constatat cat de bine e sa-ti faci nevoile in padure, in ciripit de pasarele si susur de izvor.
Asa-i si cu pisicile si cainii, e mai placut sa te usurezi in natura decat in cutia aia claustrofoba si puturoasa..
mâța mea e de altă părere.
Stau la parter, are geamul deschis în permanență și iese afară când vrea ea. O grămadă de teren viran în jurul blocului pe care se plimbă.
De căcat se cacă la litieră.

Edited by DaculScoril0, 02 September 2022 - 19:16.


#34
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.01.2011
Super ok acesta:
https://www.zooplus....ial_care/707698

#35
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

 IncredibleWiring, on 22 august 2022 - 21:54, said:

[...]s-ar putea ca rumegusul sa se lipeasca de labutele pisicii si il care prin toata casa. Eu n-am experimentat asta insa, prin comentarii, au fost cazuri.

Dap. Doar că alor mele nu le place silicatul (le-am pus de nevoie, că mi se terminase Cats Best).

#36
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Si la mine cere afara,dar face tot la litiera.Nisipul bun e ala ce ti-l permiti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate