Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cel mai bun nisip pt litiera?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015
Probabil ca titlul va amuza insa este o problema care pana de curand habar nu aveam ca exista...folosesc nisip silicat de aproximativ 3 ani insa din cauza pretului tot mai mare am inceput sa caut alternative iar ce am aflat cred ca ar trebuii sa stie toti cei care au in casa o litiera pt pisici si sper ca cineva stie mai mutl decat mine si are o solutie. O sa va expun pe scurt cam ce am gasit, daca sunteti interesati, mai multe detalii gasiti cu usurinta pe google.
- Nisipul silicat pe langa pretul ridicat, nu este prietenos cu mediul si mai grav este faptul ca praful emanat este inhalat atat de pisici cat si de oameni iar in timp cauzeaza silicoza si cancer, iar daca este ingerat... deja este foarte grav.
- Nisipul/argila "Așternut din bentonitã" daca este de proasta calitate poate contine siliciu. Nu poate fi aruncat in toaleta pontru ca va infunda calanlizarea iar daca il mananca pisica, cred ca va imaginati si singuri ce se poate intampla. Atat la silicat cat si la argila, pisicile vor ingera o cantitate mica in momentul cand se vor linge pe labute dupa ce vor folosii litiera.
- Asternutul  din fibre active de lemn iarasi nu este ok, s.a demonstrat ca praful emanat cauzeaza cancer daca este inhalat pe termen lung.
Cam acestea sunt cele 3 mari categorii care le gasim in Romania insa din ce am aflat, se fabrica asternut igienic din tot felul de materiale ca de ex cocos (face mult praf), porumb (va mucegaii foarte repede), hartie (foarte greu de curatat) si multe altele pe care nu mi le aduc aminte. Cel mai ok din cate am gasit ar fi cel facut din nuc insa in Romania nu este de gasit.
Daca si.a mai batut cineva capul cu problema asta, ce solutii a gasit? Ce nisip  folositi si ce experiente aveti cu el?
Cu siguranta cei care isi iubesc animalul de companie nu vrea sa il supuna la un risc inutil, din pacate lacomia copaniilor care produc produse pt animale nu are margini si se bazeaza pe ingoranta noastra, de ex cate persoane platesc mai mult pt. nisip parfumat fara sa se gandesca ca pisicile au mirosul cu pana la 16 ori mai dezvoltat? Aceiasi poveste este si cand vine vorba de granule/plicuri care contin mai multe cereale decat carne in unele cazuri, cereale pe care pisicile nu pot sa le digere.

#2
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017
nisip uscat de la balastiera
ieftin si bun

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Silicat.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmediasick, on 29 decembrie 2021 - 15:13, said:

nisip uscat de la balastiera
ieftin si bun
Pai si ala contine siliciu Posted Image

Cel mai bun ramane silicagelul.

Edited by pasilla, 29 December 2021 - 15:26.


#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostHightLink, on 29 decembrie 2021 - 15:02, said:


- Nisipul/argila "Așternut din bentonită" daca este de proasta calitate poate contine siliciu. Nu poate fi aruncat in toaleta pontru ca va infunda calanlizarea

Pe bune Posted Image ??? Dar care ar putea fi aruncat in toaleta ???

Orice nisip de la firmele de constructii cu specificatia sa nu fie foarte fin pentru ca genereaza praf si sa fie uscat iarna pentru ca tine frig .

#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
https://zoo-factory....u-25kg-for-cat/

Acopera bine mirosurile si se poate arunca in wc pe masura ce face aglomerari. Este si un pic mai ieftin decat silicat. Silicat nu-mi place pentru ca dupa o perioada nu mai absoarbe si tot pisalaul se duce la fundul litierei, iar cand schimbi tot nisipul cazi jos.

#7
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
Cel mai bun, după cum s-a dorit:
https://enviro-natur...ici-cat-litter/

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

View PostAlltrack, on 29 decembrie 2021 - 15:27, said:

Pe bune Posted Image ??? Dar care ar putea fi aruncat in toaleta ???

e un tip de asternut biodegradabil, dar costa cat un rinichi.

#9
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
Da voi nu aveti acces la cosul de gunoi ?
Trebuie sa infundati canalizarea ?

#10
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

View Postspooky51, on 29 decembrie 2021 - 15:28, said:

https://zoo-factory....u-25kg-for-cat/

Acopera bine mirosurile si se poate arunca in wc pe masura ce face aglomerari. Este si un pic mai ieftin decat silicat. Silicat nu-mi place pentru ca dupa o perioada nu mai absoarbe si tot pisalaul se duce la fundul litierei, iar cand schimbi tot nisipul cazi jos.
multumesc pt raspuns, nu stiam ca exista si din tofu, am sa caut mai multe info.

View Postmarianvasile, on 29 decembrie 2021 - 15:55, said:

Cel mai bun, după cum s-a dorit:
https://enviro-natur...ici-cat-litter/
le.am lasat mesaj, sunt curios ce contine pt ca nu au lista de ingrediente publica si asta niciodata nu e de bine Posted Image , mersi pt sugestie.

#11
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View Postmediasick, on 29 decembrie 2021 - 15:13, said:

nisip uscat de la balastiera
ieftin si bun

Nu ca pute.
Trebuie sa-l schimbi de cate ori se duce matza la buda.
Astea specializate absorb mirosul, ca doar nu vreti sa-ti duhneasca a cotoi de pe casa scarii.

View Postlaffin, on 29 decembrie 2021 - 16:01, said:


e un tip de asternut biodegradabil, dar costa cat un rinichi.

Scump, da' face.
Mai bine ii pui dop sau o scoti din 2 in 2 h afara, ca pe caine, in speranta ca se prinde de ce.Posted Image

View PostBingo, on 29 decembrie 2021 - 18:12, said:

Da voi nu aveti acces la cosul de gunoi ?
Trebuie sa infundati canalizarea ?

Sunt altii platiti sa se ocupe de canalizare.
Pentru ce mai platim taxe daca nu putem sa o folosim?

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFatCat33, on 29 decembrie 2021 - 18:37, said:

Sunt altii platiti sa se ocupe de canalizare.
Pentru ce mai platim taxe daca nu putem sa o folosim?
Afirmatia asta e de pus la Gazeta de Perete, la rubrica de Asa nu.

#13
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
@HightLink: eu am aflat de produs de aici:
https://www.bogdanst...p-pentru-pisici
Este printre puținele produse care fac ce spune în reclamă.

#14
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View Postpasilla, on 29 decembrie 2021 - 18:43, said:

Afirmatia asta e de pus la Gazeta de Perete, la rubrica de Asa nu.

Evident ca glumeam Posted Image  desi nu m-ar mira sa aud ca sunt unii care arunca nisip in veceu, pe principiul: "Ce a disparut, nu se mai egzista!".

@ Initiator -  cu tot respectul, cred ca exagerezi foarte mult problema.
Ia un silicat de calitate si gata.  Toate tipurile de nisip contin siliciu, ca sunt la baza dioxid de siliciu.
Dar de aici pana la a crede ca faci cancer sau omori pisica ca se linge pe labe... e cale lunga. Daca era asa, toti cainii si pisicile de casa erau morti de mult, ce sa mai vorbim de maidanezi sau tomberoneze. In locul tau mai frica mi-ar fi de parazitoze sau diabet decat ca ar face cancer de la litiera.
In plus, cat praf se ridica din litiera aia? Cat de mare e pisica si cat scurma de ridica praf in casa ca la balastiera?
De asemeni, d-alea din fibre nu le-as pune nici sa ma pici cu ceara, sa faca vreo ocluzie de la nu's ce rahaturi de fibre indigeste pe care le vara aia in asternuturi...

Si ca sa nu-l mai contrariez pe colegul Pasilla - evident, silicatul din litiera se pune in punga si de duce la gunoi. Ala nereciclabil.
Cat depre spalat si dezinfectat, fiecare cu sensibilitatea personala la mirosPosted Image

#15
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

View PostFatCat33, on 29 decembrie 2021 - 18:37, said:

Mai bine ii pui dop sau o scoti din 2 in 2 h afara, ca pe caine, in speranta ca se prinde de ce.Posted Image

Pe motanul meu l.am scos afara de cateva ori in ham si acum boceste si cate jumatate de ora la usa sa il scot afara, de multe ori isi face si nevoile cu ocazia asta, problema e ca nu am nici timp si nici chef sa il scot afara cand vrea el si nici nu stau la casa sa ii dau drumul prin curte Posted Image

#16
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View Postmarianvasile, on 29 decembrie 2021 - 18:57, said:

@HightLink: eu am aflat de produs de aici:
https://www.bogdanst...p-pentru-pisici
Este printre puținele produse care fac ce spune în reclamă.

E superb paragraful asta:
"De ce-am pus titlul ăla? Pentru că eu am constatat, trăind cu Ghenă, autorul celor mai pestilentiali rahati din istoria pisicii, că dintr-o anumită perspectivă, traiul cu o pisică e similar cu traiul cu o nevastă: dacă o faci fericită nu-ți transformă viața într-un iad. Așa că, dacă tot incepe sezonul plecatului de-acasă câte 2-4 zile, asigură-te că atunci când o să revii nu o să găsești vecinii la ușă, intrebandu-te de unde ai procurat arme chimice, al căror mirosuri toxice trece prin ușă."

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFatCat33, on 29 decembrie 2021 - 18:59, said:

Evident ca glumeam Posted Image  desi nu m-ar mira sa aud ca sunt unii care arunca nisip in veceu, pe principiul: "Ce a disparut, nu se mai egzista!".
Cred ca si eu trebuia sa imi avertizez colegii care nu apreciau afirmatia ca pe o gluma.

#18
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View PostHightLink, on 29 decembrie 2021 - 19:00, said:

Pe motanul meu l.am scos afara de cateva ori in ham si acum boceste si cate jumatate de ora la usa sa il scot afara, de multe ori isi face si nevoile cu ocazia asta, problema e ca nu am nici timp si nici chef sa il scot afara cand vrea el si nici nu stau la casa sa ii dau drumul prin curte Posted Image

E greu pana prinde gust;  cred ca toti am constatat cat de bine e sa-ti faci nevoile in padure, in ciripit de pasarele si susur de izvor.
Asa-i si cu pisicile si cainii, e mai placut sa te usurezi in natura decat in cutia aia claustrofoba si puturoasa..

Edited by FatCat33, 29 December 2021 - 19:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate